Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Antrojo pasaulinio karo dokumentai patvirtina stereotipus: vokiečiai buvo žiaurūs, italai – bailiai, o japonams geriau žūti, nei būti sulaikytiems

Vokiečių kariai veržiasi per degantį kaimą Norvegijoje (1940 m. balandis)
Vokietijos Bundesarchyvo/wikimedia.org nuotr. / Vokiečių kariai veržiasi per degantį kaimą Norvegijoje (1940 m. balandis)
Šaltinis: 15min
0
A A

Pasirodo, Antrojo pasaulinio karo metais sklandę stereotipai apie įvairių tautybių karius nebuvo propaganda: vokiečiai iš tiesų buvo žiaurūs ir negailestingi, italai paskutiniame mūšyje pasidavė be kovos, o japonai mieliau rinktųsi mirtį mūšio lauke nei būtų sulaikyti priešo armijos.

Tai patvirtina slaptų pokalbių su karo belaisviais įrašai, kuriuos archyve rado ir aprašė istorikas, profesorius Sonke Neitzelis. Savo darbą jis pavadino „Kariai. Stenogramos apie kovą, žudymą ir mirtį“, rašo BBC.

Didžioji Britanija sulaikytus vokiečius ir italus laikė netoli Londono įrengtose stovyklose, o amerikiečiai panašiose stovyklose Virdžinijoje ir San Franciske buvo uždarę japonus. Šiose stovyklose ne tik kalėjo karo belaisviai, bet ir slapta dirbo šnipai, kurie apsimetė tokiais pat kaliniais ir bandė išgauti vertingos informacijos iš sulaikytųjų.

Šių pokalbių stenogramos yra laikomos Didžiosios Britanijos bei JAV archyvuose, jas ir nagrinėjo S.Neitzelis.

Italai nematė prasmės kovoti

Savo darbe jis cituoja vieną sulaikytą Italijos armijos admirolą, kuris kitam tariamam kaliniui teigia, kad visi kariai bėgo iš paskutinio mūšio, o jis „negalėjo apginti Sicilijos“. Tuomet jis pabrėžtinai priduria: „Aš taip pat galvojau pabėgti iš mūšio lauko“.

Anot profesoriaus, taip nebūtų kalbėjęs joks vokietis. Tačiau italai savo tuometinę valdžią laikė korumpuota, todėl galvojo: „Kodėl mes, eiliniai kareivėliai, turėtume rizikuoti dėl šios korupcijos?“ Taigi jie nusprendė pasiduoti.

Vokiečiai daug nesirinkdami žudė civilius, o vieną vyrą karys nušovė tam, kad gautų jo dviratį.Vokietijos kariai nebuvo žiaurūs „iš prigimties“, tačiau šioje šalyje buvo niekinami silpni žmonės, jiems rūpėjo tik pergalė. Remiantis stenogramomis, sulaikytų vokiečių požiūris buvo toks: „Aš koviausi gerai, bet pralaimėjau, todėl patekau į britų nelaisvę“.

Vokiečių žiaurumas

Tuo pačiu įrašuose atskleidžiami žiaurūs vokiečių karių poelgiai.

Pvz., stenogramose aprašoma, kaip eiliniai Vokietijos kareiviai prisipažįsta išprievartavę ir po to išžudę priešų moteris. Be to, jie daug nesirinkdami žudė civilius, o vieną vyrą karys nušovė tam, kad gautų jo dviratį.

Taip pat jie neslepia džiaugsmo dėl civilių mirčių. Vienas pilotas taip kalbėjo apie pietrytinio Anglijos miesto Ašfordo antskrydį: „Turgaus aikštėje vyko kažkoks renginys, stovėjo minia žmonių, buvo rėžiamos kalbos. Mes juos visus ištaškėme! Tai buvo linksma!“

Kitas pilotas prisiminė pietinėje Didžiosios Britanijos pakrantėje esančio Istborno miesto bombardavimą. Jis pamatė pilį, kurioje vyko vakarėlis, ir ją apšaudė. „Mes puolėme ir rimtai juos papurtėme. Tai, mano mielas drauge, buvo labai linksma“, – teigė vokiečių pilotas.

Kitame įraše povandeninio laivo darbuotojas pasakoja, kaip jie nuskandino laivą, kuriuo buvo plukdomi vaikai.

Japonams svarbiausia garbė

Sulaikyti japonai jautė gėdą, kurią sėkmingai išnaudojo jų tardytojai. Jiems pakakdavo pagrasinti: „Jei nepasakysi man karinių paslapčių, aš pranešiu tavo šeimai, kad esi šioje stovykloje“.

Tuomet jie nuleisdavo galvas: „Pasakysiu tau viską, ką žinau, tik nieko nesakyk mano šeimai“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min