Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 30d. 22:54

Atrastas retas katalogas su Antrojo pasaulinio karo laikų šnipams skirtais išradimais

Žemėlapis
123rf.com nuotr. / Žemėlapis

Atrasta reta Antrojo pasaulinio karo laikų knyga leidžia žvilgtelti į „bondiškus“ britų išradimus. 1942 metų kataloge sudėti aprašymai ir nuotraukos, kaip atrodo slapta įranga – pavyzdžiui, miniatiūriniai kompasai, tilpę į auksinį dantį arba sagą, rašo „The Telegraph“.

76 puslapių knygoje detaliai aprašoma, kaip prietaisai gaminami ir kur jie gali būti paslepiami. Mažiau nei 100 išradimų intrukcijos buvo atspausdintos ir įduotos JAV žvalgybos pareigūnams, kurie šnipinėjimo srityje atsilikinėjo nuo britų.

Šnipams skirti prietaisai būdavo paslepiami maisto siuntiniuose ir siunčiami į stovyklas bei kalėjimus. Tarp istorikus sužavėjusių išradimų – Vokietijos žemėlapiai, atspausdinti ant šilko (kad nešiugždėtų) ir paslėpti pieštukuose, vinilo plokštelėse ir pypkėse.

Kitas žemėlapis buvo paslėptas ant 54 kortų. Jį pamatyti ir suprasti buvo galima tik atitinkama tvarka išdėliojus visas kortas.

Mažyčiai pjūkleliai metalui pjauti buvo slepiami smiginio lentose, o miniatiūrinės kameros – žiebtuvėliuose. Cigarų dėžutėse buvo įtaisomi nedideli radijo signalų imtuvai.

Ypatingai retą knygą išlaikė viena Londono spausdinimo kompanija. Dabar ją paveldėjęs asmuo katalogą nusprendė parduoti aukcione.

Specialistai tvirtina, kad ši knyga – tikras lobis kolekcionieriams ir istorikams. Vieno jų – Lionelio Williso – teigimu, britai greitai suvokė, kad svarbiausi dalykai mėginant pasprukti iš nelaisvės – tai žemėlapis ir kompasas, todėl ir skyrė ypatingai daug dėmesio jiems.

Manoma, kad iš viso egzistavo mažiau nei 100 šio katalogo egzempliorių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min