Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 9d. 22:53

Daktaras Mirtis šalį valdė burtais ir žudynėmis

François Duvalier ant vieno gurdo banknoto (1979 m.)
Wikipedia.org nuotr. / François Duvalier ant vieno gurdo banknoto (1979 m.)

Haičio diktatorius siurbė žmonių kraują ir sukūrė burtininkų armiją, kad laikytų baimėje savo šalį. François Duvalier šią saulėtą Karibų valstybę geležiniu kumščiu valdė beveik keturiolika metų – nuo 1957-ųjų iki 1971-ųjų. Jam mirus, valdžią šalyje paveldėjo jo sūnus Jeanas-Claude'as Duvalier, aukščiausiajame poste išbuvęs iki 1986-ųjų, kol pagaliau buvo nuvertas sukilėlių.

Baltutėlio smėlio ir žydros jūros paplūdimiais pagarsėjusiame Haityje kadaise dėjosi įvykiai, iki šiol stulbinantys savo žiaurumu. Vieną iš vargingiausių pasaulio šalių prieš šešis dešimtmečius valdyti pradėjęs François Duvalier pasirodė besąs negailestingas diktatorius. Jis išgrobstė šalies iždą, kankino ar nužudė per 50 tūkst. žmonių, rašo lenta.ru. Jo valdymo metais klestėjo prekyba vergais ir vaikais. Įbauginti vietos gyventojus jam padėjo vudu ritualai. Haitiečiai buvo įsitikinę, kad net JAV prezidentą Johną F.Kennedy nužudė būtent Duvalier.

„Viena iš pavojingiausių vudu dvasių vadinama Baronu Šeštadieniu (kreol. – Bawon Sanmdi). Tikima, kad ši dvasia pasiunčia mirusiųjų sielas į mirusiųjų pasaulį, tačiau taip pat gali paversti jas zombiais. Haitiečiai mano, kad ši dvasia rengiasi kaip dendis: vilki stilingą juodą fraką, nešioja cilindrą ir brangius akinius. Stengdamasis pamėgdžioti šią dvasią, taip visada rengdavosi ir Haičio diktatorius François Duvalier. Maža to, norėdamas kuo labiau supanašėti su Baronu Šeštadieniu, jis ir kalbėti stengdavosi kaip jis – pašnabždomis“, – pasakojama vienoje buvusio šalies lyderio biografijoje.

Wikipedia.org nuotr./Tradicinė Barono Šeštadienio statulėlė
Wikipedia.org nuotr./Tradicinė Barono Šeštadienio statulėlė

Kaimo gydytojo valdžios receptas

Duvalier gimė Haičio sostinėje Port o Prense. Jo tėvas Duvalis Duvalier buvo taikos teisėjas, žurnalistas ir profesorius, motina Ulyssia – kepėja. Baigęs medicinos mokslus, François išvyko dirbti į kaimą, vėliau aptarnavo karinę JAV misiją ir stažavosi Mičigano universitete.

1939 metais būsimasis šalies vadovas vedė medicinos seserį Simone Ovide: ji pagimdė jam tris dukteris ir sūnų, kuris vėliau taip pat paliko kruviną pėdsaką savo šalies istorijoje.

Inteligentišku daktaru didžiavosi visa šeima, tačiau staiga jis metė mediciną ir stačia galva nėrė į didžiąją politiką: 1946-aisiais šalies prezidentu tapo juodaodis prezidentas Dumarsais Estimé (anksčiau tokius aukštus postus šalyje užėmė tik mulatai). Naujasis prezidentas Duvalier iš pradžių paskyrė darbo viceministru, o vėliau atidavė jam sveikatos apsaugos ministro portfelį.

Vėliau visą dešimtmetį šalį krėtė politiniai perversmai, kurių metu Duvalier grįžo dirbti gydytoju, pasitraukė į šešėlį, tačiau neatsisakė politinių ambicijų.

Patekęs į nemalonę bei slapstydamasis nuo naujos šalies valdžios jis gilinosi į Niccolò Machiavelli traktatą „Valdovas“ ir svajojo apie neribotą valdžią. Toks šansas jam pasitaikė 1956-aisiais po eilinio perversmo šalyje. Netikėtai visiems jis iškėlė savo kandidatūrą prezidento rinkimuose. Jo oponentai – rinkimų lenktynių favoritas Danielis Fignolé ir advokatas Clement'as Jumelle'is – nelaikė Duvalier rimtu priešininku ir šaipėsi iš savimi pernelyg pasitikinčio išsišokėlio. Tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, be reikalo.

François nenuleido rankų ir ėmė organizuoti neramumus šalyje. Duvalier savo šalininkams davė užduotį šalies piliečiams sukelti panikos jausmą. Rinkimus laimėjo Fignolé, tačiau valdžioje jis išsilaikė vos 20 dienų – kariuomenė jį areštavo ir išsiuntė iš šalies. Protestai šalyje buvo žiauriai nuslopinti ir paskelbta naujų rinkimų data, kuriuos šį kartą jau laimėjo Duvalier.

Naujasis šalies lyderis ėmė kruopščiai slopinti bet kokį pasipriešinimą: oponentus imta šaudyti ir sodinti į kalėjimus, šalyje buvo uždraustos visuomeninės organizacijos ir partijos, išskyrus prezidentinę, uždaryti liberalūs laikraščiai, nelojalių verslininkų turtas buvo nacionalizuotas. Imta persekioti katalikų bažnyčią, dvasininkai net buvo priversti pakeisti liturgines apeigas. Pavyzdžiui, malda „Tėve mūsų“ tapo adresuota ne į Dievą, o asmeniškai į Haičio lyderį. Pagrindine Haičio religija tapo vudu kultas.

Wikipedia.org nuotr./François Duvalier
Wikipedia.org nuotr./François Duvalier

Gyvųjų numirėlių naktis

Kadangi haitiečiai mėgo savo prezidentams sugalvoti įvairias pravardes, Duvalier užbėgo už akių ir pravardę sau skyrė pats – Papá Doc (liet. – Tėtušis Daktarėlis). Taip jį švelniai mėgo vadinti pacientai, kai jis dar dirbo kaime. Vėliau Duvalier sau priskyrė ir daugybę kitų titulų: „neginčijamas revoliucijos lyderis“, „nacionalinės vienybės apaštalas“, „vargšų geradaris“, tačiau „Tėtušis Daktarėlis“ tapo populiariausias ir visame pasaulyje žinomas jo vardas.

Jis taip pat nepamiršo paskelbti savęs vienos iš niūriausių vudu panteono dvasių, loa, kapinių valdovo įsikūnijimu. Šalyje atsirado nauja nacionalinė vėliava, kurios spalvos atitiko vudu simboliką.

Wikipedia.org nuotr./François Duvalier
Wikipedia.org nuotr./François Duvalier

Tėtušis Daktarėlis ne itin pasitikėjo maištauti mėginusia kariuomene, tad suorganizavo savo asmeninę. Pagrindiniu naujojo diktatoriaus ramsčiu tapo sukarinti pusiau kriminalinių veikėjų – tonton makutų – būriai. Jiems nebuvo mokama jokio atlyginimo iš biudžeto, tad tonton makutai vertėsi plėšdami vietos gyventojus.

Pavadinimas tonton makutai kilo iš haitietiško kreolų mito apie dėdę (Tonton), kuris grobia ir baudžia neklusnius vaikus, įkišdamas juos į maišą (Macoute) ir po to juos suėsdamas. Iš kreolų kalbos išvertus, pavadinimas reikštų „dėdė su džiuto maišu“. Ši sąvoka taip pat siejama su vudu zombio archetipu.

VIDEO: Tonton makutų darbai Haityje

Visuomenės sąmonėje tonton makutai įkūnijo jėgą, žiaurumą, nenugalimumą (neįmanoma nužudyti zombio), o taip pat savotišką iškreiptą teisingumą ir vado, kuriam jie buvo besąlygiškai atsidavę, atpildo neišvengiamumą. Tonton makutai kultivavo „vieningos Tėtučio Daktarėlio šeimos“ principus, kuriuos stiprino aktyvi vudu ritualų praktika.

Kasdienė prezidento rutina

Tonton makutams vadovavo vudu burtininkai, kėlę siaubą neraštingiems vietos gyventojams. Jie rengdavosi baltais apsiaustais ir akis slėpdavo akiniais nuo saulės. Žmonėms dirdavo odą, juos skandindavo, degindavo gyvus, užmėtydavo akmenimis, moteris žagindavo. Haitiečiai vieni kitiems pasakodavo istorijas apie tai, kad tonton makutų neįmanoma papirkti arba užmušti, nes jie „zombiai, paklūstantys tik Duvalier“.

VIDEO: François Duvalier diktatūra

Kiekvienas Duvalier rytas prasidėdavo nuo susitikimo su slaptosios policijos viršininku, kuris raportuodavo jam apie bausmės nusipelniusius kitaminčius. Po to prezidentas kiekvieną dieną pasirašydavo sąrašus tų, kuriuos būdavo būtina areštuoti ir nuteisti myriop.

Buvo sukurta ištisa kalėjimų ir koncentracijos stovyklų, kuriose laikyti įtariami nelojalumu, sistema. Pačių pavojingiausių priešų laukė specialus kalėjimas prezidento rūmų rūsiuose. Ten naudojamos kankinimų įrangos būtų galėję pavydėti net Viduramžių inkvizitoriai. Be klasikinių įrankių, ten buvo naudojamos ir šios srities technikos naujovės. Vietos žiniasklaida pastoviai spausdindavo fotoataskaitas su nukirstomis galvomis ir išdarkytais kūnais.

Wikipedia.org nuotr./Haičio prezidento rūmai prieš 2010 metų žemės drebėjimą
Wikipedia.org nuotr./Haičio prezidento rūmai prieš 2010 metų žemės drebėjimą

Milijonai už kraują

Tuo metu šalies ekonomika dideliu tempu ritosi į dugną. Tik 10 procentų gyventojų buvo raštingi, likę nemokėjo nei rašyti, nei skaityti. Duvalier ir jo šeima kaupė milijonus dolerių, kurie vėliau buvo pervesti į Šveicarijos bankus, o haitiečiai mirė nuo bado ir pardavinėjo savo vaikus į vergiją, tikėdamiesi, kad šeimininkai bent jau maitins juos.

VIDEO: Haitis 1975-aisiais

Ypatingai Duvalier praturtėjo pardavinėdamas kraują. Vietos gyventojai buvo verčiami tapti kraujo donorais, o vėliau jų kraujas būdavo parduodamas JAV: du kartus per mėnesį į Vašingtoną būdavo išgabenama iki 2,5 tūkstančio litrų kraujo. Už jį gauti pinigai nuguldavo diktatoriaus kišenėse. Asmenine Duvalier taupykle tapo vadinamasis „prezidento fondas“, į kurį būdavo pervedami milijonai dolerių. Apmokestinama būdavo praktiškai viskas, net degtukai.

Kennedy žudikas

Nuslopinęs 1958 metais surengtą perversmą diktatorius suteikė sau ypatingus įgaliojimus ir tonton makutų būrių rankomis pradėjo masinį terorą. Per François Duvalier valdymo laikotarpį šalyje mirties bausmė buvo įvykdyta per 50 tūkstančių žmonių. Iš šalies pabėgo dar 300 tūkstančių.

Po trejų metų jis paleido parlamentą. Per rinkimus į svarbiausią šalies postą rinkėjams buvo pasiūlytas vienintelis kandidatas pavarde Duvalier. Suskaičiavus balsus paskelbta, kad haitiečiai „savanoriškai išrinko jį naujai kadencijai“.

Nors ir matydami, kas dedasi saloje, amerikiečiai Šaltojo karo įkarštyje rėmė Duvalier, manydami, kad net ir tokia diktatūra geriau už nestabilumą Haityje, esančiame visai greta Kubos, kurioje 1959-aisiais valdžią užėmė Fidelio Castro revoliucionieriai. Tačiau naujasis JAV prezidentas J.F.Kennedy nutraukė finansinę pagalbą vudu diktatoriaus režimui. Duvalier įsiuto, pagamino JAV lyderio lėlę ir surengė viešą burtų ritualą: ėmė badyti lėlę adata ir žadėti amerikiečių prezidentui baisią mirtį.

Tokie Duvalier veiksmai daugeliui sukėlė tik sarkastišką šypseną, tačiau jau po šešių savaičių J.F.Kennedy buvo nušautas Dalase. Tada daugelis haitiečių patikėjo, kad jų lyderis yra visagalis, ir dar labiau paniro į siaubo ir nuolankumo savo vadovui atmosferą. Kiti JAV prezidentai nusprendė nežaisti su likimu ir tęsė pagalbos Haičiui srautus.

Wikipedia.org nuotr./Haitietiškojo vudu apeigų atributai
Wikipedia.org nuotr./Haitietiškojo vudu apeigų atributai

Kad nebereikėtų daugiau vargintis su rinkimais, Duvalier 1964-aisiais surengė referendumą, kuriame buvo klausiama, ar pripažinti jį prezidentu iki gyvos galvos. Į klausimą „Ar sutinkate?“ didelėmis raidėmis buvo atspausdintas vienintelis tinkamas atsakymas „Taip“. Tie, kas norėjo atsakyti „Ne“, turėjo tokį atsakymą įrašyti savo ranka, o tai reiškia, rizikavo tapti persekiojimų auka.

Prekyba narkotikais ir organais

1970-aisiais Haityje įvyko sukilimas, kurį Tėtušis Daktarėlis žiauriai numalšino. Maištas pakirto ir taip jau sunkiai diabetu bei širdies ligomis sirgusio diktatoriaus sveikatą. Jam neliko nieko kito, kaip tik savo įpėdiniu paskelbti savo devyniolikmetį sūnų.

Wikipedia.org nuotr./Vaikelis Daktarėlis ir Tėtušis Daktarėlis
Wikipedia.org nuotr./Vaikelis Daktarėlis ir Tėtušis Daktarėlis

Jeanas-Claude'as Duvalier, kuris gavo pravardę Bébé Doc (liet. – Vaikelis Daktarėlis), vietoje savo tėvo priiminėjo kariuomenės paradą 1971-ųjų balandį. Po poros dienų buvo pranešta apie prezidento mirtį. Kaip rašė vietos laikraščiai, į diktatoriaus karstą buvo įdėta jo paties knyga „Vadovo memuarai“ ir krucifiksas.

Valdžią šalyje perėmęs Vaikelis Daktarėlis tapo jauniausiu prezidentu pasaulyje, gyveno plačiai, krovėsi turtus iš prekybos narkotikais ir mirusių haitiečių organų pardavimo. Per pasaulį nuskambėjo jo vestuvių istorija: iškilmėms buvo ištaškyta tuo metu rekordinė suma – trys milijonai dolerių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Duvalier (1982 m.)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Duvalier (1982 m.)

Vis dėlto sūnelis nepateisino tėvo vilčių – neišlaikė valdžios: 1986-aisiais jis buvo nuvertas, tačiau sugebėjo su šeima pasprukti į Prancūziją, su savimi prigriebdamas 800 milijonų dolerių. Didesnę šių pinigų dalį vėliau iš jo per teismą po skyrybų atėmė buvusi žmona Michèle Bennett.

Beveik tris dešimtmečius trukęs tėvo ir sūnaus Duvalier valdymas padarė nepataisomą žalą šalies ekonomikai – Haitis iki šiol nesugeba atsitiesti ir atsistoti ant kojų. Tėtušis Daktarėlis ir Vaikelis Daktarėlis bendromis pastangomis Haitį pavertė viena vargingiausių ir labiausiai atsilikusių pasaulio valstybių.

Wikipedia.org nuotr./Jeanas-Claude'as Duvalier ant 25 gurdų banknoto (1973 m.)
Wikipedia.org nuotr./Jeanas-Claude'as Duvalier ant 25 gurdų banknoto (1973 m.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

Panevėžio rajone „Audi“ vairuotojo akistata su stirna vos nesibaigė tragiškai

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Aktualu

JAV svarsto galimybę steigti nuolatinę karinę bazę Lenkijoje

Naujienos

Laikas griliui

Aktualu

G-7 šalys pasirengusios prireikus skelbti naujas sankcijas Rusijai

Gazas

Rytas Vilkyčiuose: Europos autokroso čempionato dalyviai ruošiasi sekmadienio startams

Aktualu

Kupiškio rajone nuskendo 36 metų poilsiautoja

Aktualu

Šokas panevėžietei: 16-metis sūnus parėjo namo su lūžusiu skruostikauliu ir prakirstu smilkiniu

Aktualu

Bendro naudojimo balkone rastas nusižudęs 25 metų panevėžietis

24sek

Rimas Kurtinaitis balta vėliava nemojuoja: „Rungtynės nepavyko, bet nebuvo prastos“

Aktualu

Vilniuje neblaivus vairuotojas užlėkė ant šaligatvio ir trenkėsi į laiptus

Vardai

Po žolę basi Vilniaus senamiestyje šėlioję žinomi žmonės atskleidė savo vasaros planus

Sportas

Draugiškose rungtynėse – ispanų pergalė ir prancūzų lygiosios su amerikiečiais

Aktualu

Ukrainoje per lėktuvo avariją nukentėjo Aukščiausiosios Rados deputatas

Gazas

F1 kvalifikacija Kanadoje prasidėjo rūkstančiu „Haas“ bolidu, „pole“ poziciją ir vėl nuskynė „Ferrari“

Gyvenimas

Moteriai teko nukaršinti ne tik mamą, bet ir anytą: ji atvirai papasakojo, ką reiškia, kai tėvai tampa tavo vaikais

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Gėrimo sezonas

Vardai

Savaitgalis festivalyje Nidoje Vaidui Baumilai prasidėjo nesėkme

24sek

Artūrui Milakniui nusilenkusį Šarą nustebino „Žalgirio“ pasirodymas

Pasaulis kišenėje

Kitokia Panama. Gyvenimas be laiko, darbo ir pinigų

15min recenzija Kultūra

Filmas „Kol dar neatėjo audra“: flirtuojant su Holivudu

Vardai

Paaiškėjo „Du balsai – viena širdis“ nugalėtojai: laukia kelionė į Niujorką

Aktualu

Juodkrantę papuošė smėlio skulptūros

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min