TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl pastabų apie holokaustą iš VRM pasitraukęs istorikas Petras Stankeras sako patyręs ministro spaudimą

Vidaus reikalų ministerija
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Vidaus reikalų ministerija
Šaltinis: BNS
0
A A

Dėl pastabų apie holokaustą iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pasitraukęs joje dirbęs istorikas Petras Stankeras trečiadienį pareiškė patyręs ministro spaudimą.

Grupės Europos Sąjungos (ES) ambasadorių kritikos dėl straipsnio savaitraštyje „Veidas“ sulaukęs P.Stankeras per teismą siekia sugrįžti į darbą ministerijoje.

„Ministras pareiškė, kad tokie mano straipsniai yra nesuderinami su valstybės tarnautojo etika ir jis prašo, kad aš paduočiau pareiškimą išeiti iš valstybės tarnybos, ir pareiškė, kad kol jis bus vidaus reikalų ministras, mano kojos VRM nebus“, – žurnalistams po teismo posėdžio kalbėjo P.Stankeras.

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį nagrinėjo P.Stankero skundą dėl ministro įsakymo jį atleisti. P.Stankeras siekia, kad atleidimas būtų pripažintas neteisėtu ir prašo grąžinti jį į buvusias pareigas bei priteisti darbo užmokestį už priverstinį pravaikštos laiką nuo atleidimo dienos iki teismo sprendimo įvykdymo.

P.Stankeras dėl lapkričio pradžioje savaitraštyje „Veidas“ publikuoto ir kritikos sulaukusio straipsnio iš pareigų buvo atleistas savo paties prašymu lapkričio 25-ąją. Tačiau istorikas tą pačią dieną savo prašymą atšaukė ir teigė norintis likti dirbti iki gruodžio 29 dienos, nes esą prašymą atleisti parašė būdamas streso būklės ir spaudžiamas.

Posėdžio metu P.Stankeras tvirtino, kad lapkričio 25 dieną jam atėjus į darbą buvo pranešta, kad turi kartu su VRM Bendrojo departamento vadovu, savo tiesioginiu viršininku Alvydu Geniu ateiti į ministro kabinetą.

Anot jo, tai buvo pirmas kartas, kai jam teko betarpiškai bendrauti su ministru. Šis atėjusiam P.Stankerui pasakė, kad buvo gautas septynių ambasadorių laiškas dėl minėto straipsnio. R.Palaitis pasakė, kad toks P.Stankero elgesys yra nesuderinamas su valstybės tarnautojo etika.

„Aš buvau sukrėstas, kad dėl strapsnio, kuris pasirodė lapkričio 8 dieną, taip ministras sureagavo“, – kalbėjo P.Stankeras. Anot jo, R.Palaitis tvirtino, kad tokiai pozicijai pritaria ir premjeras Andrius Kubilius.

Apie 20 metų valstybės tarnyboje pradirbęs ir apie 10 metų VRM strateginius planus ruošęs vyras pasakojo, kad tuomet parašė prašymą atleisti, tačiau nenurodė, nuo kokios datos. Jam buvo pasakyta, kad be datos prašymas atleisti negalioja. Tuomet pateikęs prašymą su lapkričio 25-osios data.

Tą žodelį „neva“ supainiojo „Veido“ redakcija. Jie po to paneigė ir pataisymą atspausdino savo leidinyje. Aš neneigiu holokausto ir jo niekada neneigsiu, – kalbėjo Petras Stankeras.P.Stankeras teigė, kad antroje dienos pusėje nusprendė teikti naują prašymą, kad būtų atleistas nuo gruodžio 29-osios – tuomet jam sueina pensinis amžius. Vėliau buvo gautas ministro pranešimas, kad P.Stankero prašymas netenkintinas.

Paklaustas dėl pasipiktinimo sulaukusio sakinio – „Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A.Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija)“ – P. Stankeras sakė, kad klaidą padarė „Veido“ redakcija.

„Tą žodelį „neva“ supainiojo „Veido“ redakcija. Jie po to paneigė ir pataisymą atspausdino savo leidinyje. Aš neneigiu holokausto ir jo niekada neneigsiu“, – kalbėjo pareiškėjas.

Septyni ambasadoriai teigė, kad straipsnyje išdėstyti teiginiai prilygsta holokausto neigimui, tačiau straipsnio autorius ir žurnalo redaktorius teigė niekada neneigę holokausto ir kaltino techninę klaidą.

Į posėdį iškviestas vidaus reikalų ministras kalbėjo, kad P.Stankerui siūlė ne palikti pareigas, o tiesiog pagalvoti apie savo veiksmus.

„Pasakiau, kad tai yra pakankamai rimti kaltinimai, pasiūliau pagalvoti, ar tokia jo veikla atitinka valstybės tarnautojo etiką. Pokalbis truko maždaug minutę ir baigėsi“, – tvirtino R.Palaitis.

„Tame laiške buvo pasakyta, kad tai buvo holokausto neigimas, o pagal mūsų teisę tai yra nusikaltimas“, – sakė ministras.

Anot R.Palaičio, pats straipsnio paneigimas „Veide“ nebuvo rimtas, o straipsnyje jam užkliuvo ne tik žodis „neva“ – esą paties sakinio konstrukcija yra netinkama valstybės tarnautojui.

VRM Bendrojo departamento direktorius A.Genys pasakojo, kad ministras buvo nustebęs dėl P.Stankero straipsnio. „Ministras išreiškė tokį nusistebėjimą ir konstatavo faktą, kad užsienio šalių ambasadoriai parašė laišką dėl išdėstytų teiginių, kurie, ministro nuomone, niekaip nesuderinami su valstybės tarnautojo etikos taisyklėmis“, – sakė A.Genys.

Anot VRM darbuotojo, P.Stankerui buvo pasiūlyta ne galvoti apie išėjimą iš darbo, bet apie tai, „ar jo elgesys ir padarinys, sukėlęs reakciją, gali derėti su valstybės tarnautojui keliamais etikos reikalavimais“.

Kitas posėdis yra numatytas kovo 3-iąją. Į jį ketinama kviesti „Veido“ vyriausiąjį redaktorių Gintarą Sarafiną.

Minėtu straipsniu yra susidomėjusi ir teisėsauga. Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min