Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Holokaustą neigiančio D.Irvingo atvykimas į Lenkiją slegia vietos žydų bendruomenę

Davidas Irvingas Varšuvoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Davidas Irvingas Varšuvoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Lenkijos žydų lyderius trečiadienį papiktino Holokaustą neigiančio britų rašytojo Davido Irvingo vizitas šalyje.

Kovotojai su rasine diskriminacija paragino prieš britą imtis teisinių veiksmų.

72-ejų metų D.Irvingas yra parašęs kelias knygas, kuriose užtaria Adolfą Hitlerį ir nepripažįsta, kad per Antrąjį pasaulinį karą naciai išžudė šešis milijonus žydų.

D.Irvingas ir keli jo pasekėjai Lenkijoje pradėjo aštuonių dienų pažintinę kelionę po išskirtines Antro pasaulinio karo vietas.

Iki 1939 metų Lenkijoje gyveno viena didžiausių žydų bendruomenių pasaulyje. Didžiąją dalį jų išžudė naciai mirties stovyklose, kurias aplankyti žada ir D.Irvingas.

Daugiau nei metus Austrijos kalėjime už Holokausto neigimą 2005–2006 metais praleidęs D.Irvingas, kalbėdamas su „Reuters“ žurnalistu, žadėjo neatkreipti į save dėmesio.„Lenkijoje pono Irvingo mintys skamba ypatingai absurdiškai ir visiškai nepriimtinai“, – sakė Lenkijos žydų bendruomenės lyderis Piotas Kadlcikas.

Vyriausio Lenkijos rabino Michaelio Schudricho nuomone, „ponas Irvingas yra ne istorikas, o šarlatanas ir užkietėjęs melagis. Tai, kad jis yra čia, liudija apie demokratijos tvirtumą Lenkijoje, kuri neužtrenkė prieš jį durų. Jis kelia ne teroristinę, o moralinę grėsmę tiesai“.

Daugiau nei metus Austrijos kalėjime už Holokausto neigimą 2005–2006 metais praleidęs D.Irvingas, kalbėdamas su „Reuters“ žurnalistu, žadėjo neatkreipti į save dėmesio. Taip jis sakė elgsiąsis dėl savo „svečių“, kurie už kelionę sumokėjo daugiau nei 2 tūkstančius svarų sterlingų (8 tūkstančius litų).

Kelionės metu jie ketina aplankyti „Vilko irštvą“, kurioje A.Hitleris buvo įrengęs savo būstinę, o taip pat Maidaneko, Treblinkos, Sobiboro ir Belžeco koncentracijos stovyklas.

„Šįkart mes nevyksime į Aušvicą, nes manome, kad jam skiriama per daug dėmesio“, – sakė D.Irvingas.

„Žydai mėgino pasinaudoti Aušvicu ir savo tragedija, kaip pinigų darymo mašina. Jie persekioja istorikus, kurie jiems užduoda pagrįstus klausimus apie tai, kas iš tiesų ten įvyko“, – sakė jis trumpame interviu.

Karo metu Aušvice buvo nužudyta maždaug 1,5 mln. žmonių, daugiausia žydų.

Pasak P.Kadlciko, D.Irvingo pareiškimas, kad žydai sukomercino Holokaustą, yra ironiškas. „Ponas Irvingas kaltina žydų lobistus, kad jie darosi pinigus iš Holokausto. Taip, iš tiesų, tam tikra prasme tai yra pinigų darymo mašina, tačiau – ponui Irvingui, o ne mums“, – sakė jis.

Su antisemitizmu ir ksenofobija kovojanti organizacija „Atvira respublika“ apie D.Irvingo vizitą informavo Lenkijos tautos atminties institutą (IPN). IPN turi teisę imtis teisinių veiksmų prieš „nusikaltimais tautai“ įtariamus asmenis.

„Mes paprašėme, kad jis būtų suimtas dėl Holokausto neigimo, kas Lenkijos teisėje vadinama „Aušvico melu'; taip pat dėl jo knygos „Hitlerio karas“ (Hitler's War)“, – sakė organizacijos atstovė Anna Kwiecien.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min