Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV mini 70-ąsias Perl Harboro užpuolimo metines

JAV laivas „Shaw“ per japonų ataka Perl Harbore 1941 m. gruodžio 7 d.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / JAV laivas „Shaw“ per japonų ataka Perl Harbore 1941 m. gruodžio 7 d.
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinės Valstijos trečiadienį atminimo ceremonijomis, iki pusės stiebo nuleistomis vėliavomis ir tylos minute mini 70-ąsias istorijos tėkmę pakeitusio Perl Harboro užpuolimo metines.

2,4 tūkst. amerikiečių karių, kurie Perl Harbore žuvo 1941 metų gruodžio 7 dieną, kai Japonija netikėtai užpuolė JAV Ramiojo vandenyno laivyną, pagerbimo ceremonijos vyksta nuo paties Perl Harboro Havajuose iki sostinės Vašingtono JAV rytų pakrantėje. 

Prezidentas Barackas Obama paragino Nacionalinę Perl Harboro atminimo dieną vėliavas ant federalinių pastatų visoje šalyje nuleisti iki pusės stiebo.

„Ramų sekmadienio rytą prieš 70 metų, per netikėtą ataką, kuri išbandė mūsų ginkluotųjų pajėgų atsparumą ir mūsų šalies valią, dangų virš Perl Harboro užtemdė Japonijos pajėgų bombos“, – antradienį sakė jis.

„Po mūsų uosto subombardavimo ir mūsų Ramiojo vandenyno laivyno suluošinimo buvo tokių, kurie paskelbė, kad Jungtinės Valstijos virto trečiarūše galia. Bet vietoje to, kad palaužtų mūsų šalies dvasią, ši ataka sutelkė amerikiečius ir sustiprino mūsų ryžtą. Patriotai visoje mūsų šalyje atsiliepė į kvietimą gimti mūsų gyvenimo būdą namuose ir užsienyje“, – kalbėjo prezidentas.

Tą lemtingą dieną lygiai 7 val. 55 min. vietos (19 val. 45 min. Lietuvos) laiku Japonija, subombardavusi Havajuose dislokuotą JAV Ramiojo vandenyno laivyną, pažadino Amerikos „miegantį milžiną“. Po dviejų valandų maždaug 20 laivų buvo nuskendę ar apgadinti, o 164 lėktuvai – sunaikinti.

Iš 2,4 tūkst. žuvusių žmonių beveik pusė žuvo kone per kelias sekundes didžiuliame linijiniame laive „USS Arizona“, kai nukritusi bomba susprogdino laivo amunicijos sandėlį ir sukėlė didžiulį gaisrą, kuris siautėjo tris dienas.

Pasmerkdamas šią „datą, kuri gyvuos kaip negarbės prisiminimas“, prezidentas Franklinas Rooseveltas paskelbė karą Japonijai. Taip Jungtinės Valstijos įsitraukė į Antrąjį pasaulinį karą – tokiu metu, kai daugelis amerikiečių tikėjosi išvengti šio konflikto.

Jau septynis dešimtmečius kai kurie sąmokslo teorijų šalininkai tiki, kad prezidentas F.Rooseveltas iš anksto gavo žvalgybinės informacijos apie japonų ataką, bet sąmoningai nusprendė nesiimti dėl jos jokių veiksmų.

Anot teorijos šalininkų, F.Rooseveltas manė, jog tokios atakos sukeltas šokas įtikins amerikiečius, kad būtina įsitraukti į karą.

Ši teorija grindžiama faktu, kad JAV kariškių radiolokatorius neužfiksavo šešių artėjančių japonų lėktuvnešių su 400 lėktuvų, kurie sustojo 350 km nuo savo taikinio.

Kad ir kokia būtų tiesa, kitą dieną po Perl Harboro užpuolimo JAV Kongresas oficialiai paskelbė karą Japonijai. Po trijų dienų Vokietija paskelbė karą Jungtinėms Valstijoms. JAV įsitraukimas į karą vėliau pakeitė šio konflikto eigą.

Praėjus beveik šešiems dešimtmečiams po to užpuolimo, su Perl Harboru buvo lyginamos „Al Qaedos“ surengtos 2001 metų rugsėjo 11-osios atakos, kurios paskatino JAV imtis karo veiksmų ir nuodugnaus strategijos persvarstymo.

Šį trečiadienį Perl Harbore, esančiame į vakarus nuo Honolulu, grupelė išgyvenusių karių iš „USS Arizona“ drauge su kitais pajėgų veteranais, kaip ir kasmet, pagerbs žuvusius tarnybos draugus.

Vašingtone, kur ceremonija planuojama prie Antrojo pasaulinio karo memorialo, antradienį Havajuose gimęs B.Obama pareiškė pagarbą „daugiau kaip 3,5 tūkst. amerikiečių, žuvusių ar sužeistų per tą mirtiną ataką, ir ... tiems didvyriams, kurių drąsa užtikrino mūsų šalies atsigavimą po šio baisaus smūgio“.

„Kaip šalis, į 1941 metų gruodžio 7-ąją žvelgiame norėdami pasisemti stiprybės iš pavyzdžio, kurį parodė šie patriotai, ir pagerbti visus, kurie pasiaukojo už mūsų laisves“, – sakė prezidentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min