15min be reklamos
2021 10 10, 14:06

Lietuvos ir Norvegijos diplomatinių santykių šimtmetis: Lietuvos nepriklausomybės pripažinimas 1991 m.

Lietuva, 1990 m. kovo 11 d. priėmusi aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, visam pasauliui paskelbė apie savo apsisprendimą būti laisvais ir nepriklausomais. Tačiau reikėjo nueiti ilgą kelią, kol šalies nepriklausomybę pripažino visas pasaulis. Norvegijos parama ir palaikymas Lietuvai buvo labai svarbūs nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.
Norvegijos ir Lietuvos diplomatiniai santykiai
Norvegija viena pirmųjų užmezgė diplomatinius santykius su nepriklausoma Lietuva / 15min koliažas/V.Dulkės ir G.Bolstado nuotr.

Pirmoji diplomatinė misija vyko būtent į Norvegiją.

Ši šalis suskubo įvairiais būdais tiesti pagalbos ranką Lietuvai. Norvegai diplomatai netgi padėjo skleisti žinią pasauliui apie kruvinuosius sausio 13-osios įvykius Vilniuje.

Norvegija buvo ir tarp tų valstybių, kurios pirmosios užmezgė oficialius diplomatinius santykius su Lietuva, o dviejų tautų draugystė ir parama viena kitai tęsiasi iki šiol.

Kodėl daugiausia vilčių Aukščiausioji Taryba dėjo į Šiaurės šalis? Kokią rolę Lietuvos kovoje už laisvę vaidino Norvegijos parlamento narys Ingvaldas Godalas? Kokie įspūdingiausi Informacinio biuro Osle vadovo Leono Boddo prisiminimai nugulė į knygą „Lietuvos kova dėl nepriklausomybės. Lemtingosios 1990–1991 metų dienos“?

Ar žinote, kad beveik tuo pat metu, kai Nobelio taikos premija buvo skirta Michailui Gorbačiovui, Norvegijos žmonės nusprendė suteikti apdovanojimą V.Landsbergiui?

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus rasite portalo 15min paruoštame multimedijos projekte.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min