Lietuvos ir Norvegijos diplomatinių santykių šimtmetis: Lietuvos nepriklausomybės pripažinimas 1991 m.

Lietuva, 1990 m. kovo 11 d. priėmusi aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, visam pasauliui paskelbė apie savo apsisprendimą būti laisvais ir nepriklausomais. Tačiau reikėjo nueiti ilgą kelią, kol šalies nepriklausomybę pripažino visas pasaulis. Norvegijos parama ir palaikymas Lietuvai buvo labai svarbūs nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.

Pirmoji diplomatinė misija vyko būtent į Norvegiją.

Ši šalis taip pat buvo tarp greičiausiai Lietuvai pagalbos ranką ištiesusių: norvegai diplomatai padėjo skleisti žinią pasauliui apie kruvinuosius sausio 13-osios įvykius Vilniuje.

Norvegija buvo ir tarp tų valstybių, kurios pirmosios užmezgė diplomatinius santykius su Lietuva, o dviejų tautų draugystė ir parama viena kitai tęsiasi iki šiol.

Kodėl daugiausia vilčių Aukščiausioji Taryba dėjo į Šiaurės šalis? Kokią rolę Lietuvos kovoje už laisvę vaidino Norvegijos parlamento narys Ingvaldas Godalas? Kokie įspūdingiausi Informacinio biuro Osle vadovo Leono Boddo prisiminimai nugulė į knygą „Lietuvos kova dėl nepriklausomybės. Lemtingosios 1990–1991 metų dienos“?

Ar žinojote, kad beveik tuo pat metu, kai Nobelio taikos premija buvo skirta Michailui Gorbačiovui, Norvegijos žmonės nusprendė suteikti apdovanojimą V.Landsbergiui?

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus rasite portalo 15min paruoštoje vaizdo medžiagoje.