Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 13d. 09:40

Naujoje svetainėje skelbiamas išsamus Lietuvos partizanų karo dalyvių sąrašas

Partiznai
LGGRTC archyvo nuotr. / Partizanai

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) atidarė naują svetainę laisveskovos.lt, kurioje pirmą kartą viešai skelbia išsamų Lietuvos partizanų karo (1944–1953) dalyvių sąrašą.

Pasak centro, šis sąrašas nėra baigtinis, šiuo metu pateikta 12 799 vardų: žuvusieji kovos lauke, nuteistieji mirties bausme sušaudant ir mirusieji įkalinimo vietose. Vėlesniais etapais planuojama skelbti išgyvenusiųjų vardus – represuotųjų, tačiau grįžusių iš lagerių bei išsislapsčiusiųjų partizanų ir jų ryšininkų.

Žinynas bus nuolat pildomas ir tikslinamas, tai darant centras tikisi ir prašo visuomenės paramos – svetainėje yra nuorodos, kaip galima pranešti naują informaciją arba pataisyti pastebėtus netikslumus.

„Ginkluotasis pasipriešinimas sovietų okupacijai buvo stipriausias Lietuvos pilietinės visuomenės veiksmas valstybės istorijoje. Partizanų karo dalyviai – tai ne tik ginkluoti kovotojai (partizanai), tačiau ir tiesiogiai ginkluotoms struktūroms nepriklausę asmenys: partizanų ryšininkai ir rėmėjai. Žinyne teikiami visoms minėtoms partizanų karo dalyvių grupėms priklausę asmenys“, – rašoma svetainėje.

Pasak LGGRTC, žinyno pagrindinė paskirtis – pateikti visuomenei informaciją apie Lietuvos piliečius, pasipriešinusius sovietiniam okupaciniam režimui ir „paaukojusius savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės kovos lauke, lageriuose, Lietuvos kalėjimuose“.

Svetainėje taip pat pateikiamos partizanų apygardų istorinės apžvalgos bei informacijos šaltiniai. Informacija apie Lietuvos partizanų karo dalyvius buvo renkama beveik tris dešimtmečius, nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.

Tai jau antrasis šiemet Centro paskelbtas informacinis žinynas: didelio piliečių susidomėjimo sulaukė vasaros pradžioje atverta kita vieša Centro internetinė prieiga, kurioje pateikti duomenys apie 1940–1953 metais sovietų okupacinės valdžios represuotus – ištremtus, įkalintus, nužudytus – Lietuvos gyventojus.

Skelbiant naujus informacinius žinynus, kai kurių istorikų kritikos sulaukė LGGRTC vadovybės sprendimas rugsėjį išimti iš interneto nuo 2012-ųjų skelbtą sovietų saugumo KGB agentų bylų registracijos žurnalą. LGGRTC pabrėžė, kad dokumentas turi būti vertinamas kritiškai: visi į sąrašą įrašyti agentai buvo verbuojami KGB arba kitų sovietų saugumo padalinių, tačiau ne visi su sovietiniu saugumu norėjo bendradarbiauti, be to, ne visų agentų darbas vertintinas vienodai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min