TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Po karo gimusi karta negali būti kaltinama dėl holokausto nusikaltimų, pareiškė V.Ušackas

Vygaudas Ušackas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Vygaudas Ušackas
Šaltinis: 15min
0
A A

Su oficialiu vizitu Izraelyje besilankantis Lietuvos diplomatijos vadovas Vygaudas Ušackas tikisi, kad žydai parems lietuvių pastangas pagerbti visų totalitarizmo aukų atminimą, ir pridūrė, jog dabartinė karta, gimusi po Antrojo pasaulinio karo, negali būti kaltinama dėl holokausto nusikaltimų.

V.Ušackas trečiadienį dalyvavo Pasauliniame kovos su antisemitizmu forume Jeruzalėje (Global forum for combating antisemitism), pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Forume žinomi pasaulio politikai, mokslininkai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, ekspertai dvi dienas svarstys klausimus, susijusius su įvairiomis antisemitizmo apraiškomis, dalysis geriausia  kovos su antisemitizmu praktika. Forumą atidarė Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas, Izraelio viešosios diplomatijos ir diasporos ministras Yulis Edelsteinas bei Lietuvos užsienio reikalų ministras V.Ušackas.

Ministras priminė, kad ne tik lietuviai, bet ir daugelis Lietuvos žydų, rusų ir kitų tautų žmonių  stalinizmo metais patyrė tas pačias istorines netektis: prievartinę deportaciją, žūtį gulaguose,  turto konfiskacijas, persekiojimą dėl savo religijos, kalbos ir kultūros slopinimą.Kreipdamasis į forumo dalyvius, Lietuvos diplomatijos vadovas apžvelgė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus siekiančią Lietuvos žydų istoriją, išdėstė savo, kaip pokario kartos atstovo, požiūrį į Antrojo pasaulinio karo pamokas, akcentavo, kad būtina užpildyti istorinės atminties spragas, ugdyti piliečių visuomenės nepakantumą antisemitizmui ir bet kokioms ksenofobijos apraiškoms, puoselėti gilias lietuvių ir žydų darnaus sugyvenimo tradicijas, saugoti pasaulinę reikšmę turinčios litvakų kultūros paveldą.

„Tik bendros visų geros valios žmonių pastangos gali būti patikima užkarda antisemitizmui. Ne kas kitas, o mes esame atsakingi, kad antisemitizmas niekada daugiau nevirstų nauja pandemija“, – savo kalboje pabrėžė V.Ušackas.

Ministras pažymėjo, kad dabartinė karta, gimusi jau po Antrojo pasaulinio karo, negali būti kaltinama dėl holokausto nusikaltimų, tačiau ji privalo kelti šį klausimą. „Istorinės tiesos ir teisingumo šaukiasi ne tik šventas holokausto aukų atminimas. To reikia ne tiek ir ne tik žydams, bet pirmiausia mums patiems, šiuolaikinės modernios demokratinės Lietuvos piliečiams“, – sakė V.Ušackas.

Kalbėdamas apie piliečių visuomenės vaidmenį kovoje su antisemitizmo apraiškomis, V.Ušackas sakė: „Manau, kad nuolat užpildydami Shoah (holokausto – red. past.) suvokimo spragas, kritiškai revizuodami savo istorinius mitus, vaizdinius, griaudami stereotipus, žalojančius mūsų istorinę atmintį ir tautinės tapatybės sampratą, kursime ateitį, nekartodami praeities  klaidų.“

Lietuvos užsienio reikalų ministras taip pat pabrėžė, kad Lietuva, patyrusi ir nacizmo siaubą, ir stalinizmo represijas, gerbia visus antinacinio pasipriešinimo bei antihitlerinės koalicijos kovotojus.

Ministras priminė, kad ne tik lietuviai, bet ir daugelis Lietuvos žydų, rusų ir kitų tautų žmonių  stalinizmo metais patyrė tas pačias istorines netektis – prievartines deportacijas, žūtį Gulaguose,  turto konfiskacijas, persekiojimus dėl savo religijos, kalbos ir kultūros slopinimą. V.Ušackas  išreiškė viltį, kad Izraelio valstybė ir visa plačiai po pasaulį pasklidusi žydų tauta supras ir parems mūsų pastangas pagerbti visų totalitarizmo aukų atminimą, grąžinti istorinę atmintį bei ugdyti   jaunąją kartą nepakantumo totalitarizmui dvasia.

Dalydamasis mintimis apie lietuvių ir žydų santykių ateitį,  Lietuvos užsienio reikalų  ministras V.Ušackas sakė: „Tikiu, kad Vilnius, ir šiandien pasauliui skleidžiantis Lietuvos Jeruzalės dvasią, atgaus ir Lietuvos  Jeruzalės šlovę, tapdamas viso pasaulio litvakų sostine, o Lietuva – šalimi, kurioje žydai visuomet jaus neblėstančią savo gimtųjų namų šilumą ir mūsų svetingumą“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min