Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 14d. 23:03

Pulkininko Muamaro Kadhafi nekaltos mergelės, auksas ir ginklai

Muamaras Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafi

Libija be Muamaro Kadhafi gyvena jau ilgiau nei šešerius metus. Pilietinio karo plėšoma šalis iki šiol neatsigauna po to, kai buvęs Libijos lyderis iššvaistė iš iždo milijonus nekaltoms savo apsaugos mergelėms, auksinėms sofoms ir iš to paties metalo pagamintiems musių mušekliams, o taip pat sidabru inkrustuotiems lėktuvams.

Buvęs Džamahirijos vadovas mokėjo gyventi plačiai ir mėgo maudytis prabangoje kartu su savo šeima. Lenta.ru paskaičiavo, kam Libijos biudžetą ištaškė Kadhafi.

Turtingiausias savo laikmečio žmogus?

„Atsidūręs viename iš daugelio Libijos lyderio dvarų pamaniau, kad patekau į legendinę popmuzikos karaliaus Michaelo Jacksono vilą „Neverland“, kurią mačiau tik per televizorių. Mūsų pulkininkas gyveno kaip Aladinas iš rytietiškų pasakų, turintis stebuklingą žibintą. Kadhafi šeima ne tik valdė šalį, visa Libija priklausė jiems vieniems. Visais turtais, kuriuos valstybė gaudavo už naftos pardavimą, Džamahirijos lyderis ir jo vaikai naudojosi savo nuožiūra“, – tokiais žodžiais savo įspūdžius nupasakojo vienas iš sukilėlių, patekęs į Kadhafi rūmus.

Ir išties, viskas, kas supo pulkininką, žibėjo prabanga. Tikslus Kadhafi priklausiusių dvarų ir vilų, išsibarsčiusių po visą pasaulį, skaičius nežinomas. Apie Džamahirijos lyderio turtus, be gandų, irgi nežinoma nieko tikro. Libijos žiniasklaidos teigimu, jo santaupos viršijo 200 milijardų dolerių, tad jis ne veltui buvo laikomas vienu iš turtingiausių ar pats turtingiausias šių laikų žmogus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaras Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaras Kadhafi

Be sąskaitų užsienio bankuose ir grynųjų pinigų, jam priklausė pelningos investicijos. Paaiškėjo, kad tarp Kadhafi aktyvų buvo vieno iš didžiausių Italijos bankų „Unicredit“, pramoninės grupės „Finmeccanica“, automobilių gamintojo „Fiat“ ir net futbolo klubo „Juventus“ akcijų.

Be to, jis pasisavino ir dalį šalies aukso atsargų. Žinoma, kad Muamaras iš savo gimtojo Sirto miesto į Nigerį pasiuntė apie dešimt automobilių su aukso luitais – iš viso apie 30 tonų krovinį.

Vilos, dvarai ir... palapinė

Iš dešimčių jam priklausiusių namų diktatorius labiausiai mėgo nedideliame uždarame Regatos miestelyje, esančiame į Vakarus nuo Tripolio, ant Viduržemio jūros pakrantės pastatytą dvarą. Būtent čia pirmiausia įsiveržė sukilėliai, kai šalyje prasidėjo „arabų pavasario“ įvykiai.

Kadhafi vilos dizainą kūrė žymūs Italijos specialistai, o interjerą puošė „Burberry“ sofos, „Pierre Cardin“ kilimai, balti rojaliai, freskos, mozaikos, žinomų dailininkų paveikslai ir kiti brangūs meno kūriniai.

Dvaro teritorijoje buvo įkurtas asmeninis Libijos diktatoriaus zoologijos sodas. Kadhafi ir jo šeimos nariams priklausančiame miestelyje veikė kelios dešimtys parduotuvių ir nardymo centrų, teniso kortai, futbolo aikštelės, klinikos ir restoranai.

„Libijos gyventojai ne tik negalėjo maudytis Regatos paplūdimiuose, bet net ir prisiartinti prie šio miestelio vartų. Visi žinojo, kad pakanka tik prisiartinti, ir tu gali iš karto gali gauti kulką į kaktą“, – prisimena vienas iš sukilėlių.

Nepaisant to, kad Kadhafi buvo įpratęs gyventi prabangiuose namuose ir viešbučiuose, į kitas valstybes jis niekada nevykdavo be savo beduiniškos palapinės. Ištaiginga ir gana patogi palapinė būdavo pastatoma Niujorke, Maskvoje, Paryžiuje, Briuselyje ir daugelyje kitų miestų. Joje jis rengdavo oficialius susitikimus.

Wikipedia.org nuotr./Maskvoje pastatytoje Muamaro Kadhafi palapinėje lankosi Vladimiras Putinas ir Prancūzijos estrados žvaigždė Mireille Mathieu
Wikipedia.org nuotr./Maskvoje pastatytoje Muamaro Kadhafi palapinėje lankosi Vladimiras Putinas ir Prancūzijos estrados žvaigždė Mireille Mathieu

Kaip kalbėta Muamaro aplinkoje, užsienio vizitų metu apsigyventi palapinėje jis nusprendė dar 1986-aisiais, po to, kai Vakarų Berlyne nugriaudėjo sprogimas. Bomba buvo padėta amerikiečių karių mėgstamame klube „La Belle“. Sužinojęs, kad su teroro išpuolio organizavimu susijusios Libijos specialiosios tarnybos, JAV prezidentas Ronaldas Reaganas įsakė bombarduoti Libiją. Per šiuos amerikiečių karo aviacijos antskrydžius Tripolyje ir Bengazyje žuvo ketverių metų Kadhafi įdukra.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sukilėliai pozuoja nuotraukoms Muamaro Kadhafi palapinėje, kurioje jis rengdavo priėmimus užsienio svečiams. (2011 m. rugpjūtis)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sukilėliai pozuoja nuotraukoms Muamaro Kadhafi palapinėje, kurioje jis rengdavo priėmimus užsienio svečiams. (2011 m. rugpjūtis)

Pirmą kartą pulkininkas palapinę su savimi pasiėmė vykdamas oficialaus vizito į Belgradą. Kartu su juo atvyko ir gyvi kupranugariai – kad Libijos lyderis galėtų kiekvieną rytą pradėti su šviežio kupranugarių pieno stikline. Po to kelionės į užsienį su kupranugariais virto tradicija.

Aukso, dar daugiau aukso

Auksui diktatorius jautė ypatingą silpnybę. Iš šio brangiojo metalo buvo pagaminta undinėlės formos sofa, automatas AK-47, laikrodis, golfo automobilis, visi stalo įrankiai ir net musių mušeklis, aptiktas vienuose jo rūmuose. Gaji yra versija, kad Kadhafi buvo nušautas į kaktą iš savo paties auksinio pistoleto, su kuriuo niekada nesiskirdavo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sukilėlis ant auksinės undinėlės formos sofos (2011 m. rugpjūtis)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sukilėlis ant auksinės undinėlės formos sofos (2011 m. rugpjūtis)

Atrodė, kad iš aukso buvo pagaminta viskas, prie ko paprastai liesdavosi Kadhafi, tačiau egzistavo ir išimčių. 120 mln. dolerių kainavęs asmeninis Kadhafi lėktuvas „Airbus A340“, kuriame jis galėjo mėgautis net sūkurinės vonios teikiamais malonumais, buvo išpuoštas sidabru.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Auksinis Muamaro Kadhafi pistoletas sukilėlių rankose
AFP/„Scanpix“ nuotr./Auksinis Muamaro Kadhafi pistoletas sukilėlių rankose

Didžiules pinigų sumas Kadhafi leido ir grožio procedūroms. Diktatoriaus aplinkoje nebuvo paslaptis, kad jis liguistai siekė kuo ilgiau atrodyti jaunas. Itin aktyviai Libijos lyderis kovojo su raukšlėmis. Žinomas Brazilijos plastikos chirurgas Liacyras Ribeiro ne kartą vyko į Libiją, kad ypatingam klientui atliktų operacijas.

Vaikydamasis jaunystės Kadhafi taip pat mėgo puoštis. Kepuraitė kofija, tunika džalabija, ant jos – chalatas iš brangaus audinio, dizainerio kurti akiniai nuo saulės, dengiantys pusę veido. Jo drabužinė buvo užversta nacionaliniais rūbais ir kariniais mundurais. Muamaras stulbindavo žiūrovus, pasirodydamas apsirengęs tai karinio jūrų laivyno karininko uniforma, tai su karinių oro pajėgų pulkininko antpečiais, tai sausumos kariuomenės munduru.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaras Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaras Kadhafi

Kadhafi aprangos stilius galėjo atrodyti įmantrus ir kiek absurdiškas, tačiau pats Libijos lyderis save laikė madingu vaikinu. Jis net ketino savo prabangius kostiumus eksponuoti Niujorko Metropoliteno muziejuje, jau vyko derybos dėl parodos, tačiau diktatoriaus planus sugriovė „arabų pavasaris“.

Obuoliai nuo obels

„Arabų pavasaris“ nulėmė ne tik paties Kadhafi, bet ir jo šeimos narių likimą: trys iš septynių Džamahirijos lyderio sūnų žuvo pačioje pilietinio karo pradžioje. Kiti giminaičiai buvo priversti bėgti į kaimynines šalis. Toks buvo galas, bet ligtolinio jų gyvenimo galėjo pavydėti net Vakarų valstybių monarchai.

Kadhafi klano atstovai buvo įpratę gyventi neribodami savęs: kelerius metus iš eilės per Naujuosius metus turtingiausiai Libijos šeimai koncertuodavo Beyoncé ir Mariah Carey, kurioms būdavo sumokama po milijoną dolerių honoraro. Per Muamaro gimtadienį 2007-aisiais svečius linksmino Nelly Furtado.

Kadhafi vaikai stengėsi neatsilikti nuo tėvo. Dukrai Ayeshai priklausantis namas Tripolyje pasirodė esąs įrengtas kaip Kleopatros rūmai su didžiuliu baseinu, išpuoštas romėniškomis statulomis ir antikvariniais baldais. Drabužinė buvo pilna „Versace“ ir „Armani“ kostiumėlių, įvairių dizainerių avalynės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaro Kadhafi dukra Ayesha
AFP/„Scanpix“ nuotr./Muamaro Kadhafi dukra Ayesha

Netoliese stovėjo ir vieno iš Kadhafi sūnų, Mutassimo, vila. Jis žuvo per patį sukilimo Libijoje 2011-aisiais įkarštį. Kaip rašė „Daily Mail“, „tegul jo mirtis ir buvo žiauri, bet jo gyvenimas buvo vienas nesibaigiantis ekstravagantiškas vakarėlis“. Leidinio duomenimis, vien įvairiems paplūdimių vakarėliams šis Libijos pleibojus kiekvieną mėnesį išleisdavo per du milijonus dolerių. Be to, po jo dvaru šalies sostinėje buvo įrengtas milžiniškas slaptas bunkeris su dešimtimis kambarių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mutassimas Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mutassimas Kadhafi

Kitas Kadhafi sūnus – Saadi – taip pat švaistė tėvo pinigus į visas puses. Didžiąją laiko dalį jis praleisdavo 1,6 mln. dolerių vertės penthauze Toronte, savo dvare Meksikoje arba vienoje iš Libijos pajūrio vilų, rengdamas ten prabangius vakarėlius, į kuriuos atvykdavo net tokios žvaigždės kaip reperis 50 Cent.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saadi Kadhafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saadi Kadhafi

Nepaisant finansinių tėvo galimybių, Saadi taip ir nepavyko įgyvendinti savo vaikiškos svajonės – tapti garsiu futbolininku. Tačiau, kad sūnus nenusimintų, Kadhafi padovanojo jam Libijos futbolo federacijos vadovo postą.

Pulkininko moterys

Dar viena diktatoriaus silpnybė buvo moterys. Vakaruose Kadhafi garsėjo savo pasaulietiškumu. Pasitaikius menkiausiai progai jis nepamiršdavo pareikšti, kad yra daugpatystės priešininkas. „Vyras turi tenkintis tik viena moterimi“, – aiškindavo jis.

Nepaisant to, Libijos lyderis būdavo nuolat apsuptas dešimčių gražuolių – jis neišeidavo iš namų be savo asmens sargybinių, kurios privalėjo avėti aukštakulnius batelius, rengtis naujausios mados rūbais, pasidaryti idealų makiažą ir šukuosenas. Iš pradžių Vakaruose buvo tikima, kad jis teikė pirmenybę merginoms dėl geriau išlavintos jų intuicijos ir sugebėjimo greičiau atpažinti pavojus, gresiančius Libijos lyderiui.

Tačiau vėliau paaiškėjo nešvankios aplinkybės. Pagrindinė sąlyga priimant į darbą Kadhafi asmens sargybines, be išorinio grožio, būdavo seksualinės patirties neturėjimas. Kadhafi atsirinkdavo nekaltas merginas, kad vėliau kartu su sūnumis galėtų mėgautis jų teikiamais kūniškais malonumais.

Man tu ne draugas

Džamahirijos lyderis pinigus švaistė ne tik savo ir savo šeimos malonumams ar meilužėms. Kaip paaiškėjo 2012-aisiais, jau po Kadhafi mirties, diktatorius buvo įvairių Europos politikų finansinis rėmėjas. Pavyzdžiui, jis pervedė pinigų būsimo Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy rinkimų kampanijai. Diktatorius investavo pinigus į perspektyvų kandidatą, tikėdamasis, kad tas, tapęs šalies vadovu, nepamirš savo draugų. „Padėkos“ ilgai laukti neteko.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Sarkozy ir Muamaro Kadhafi susitikimas Eliziejaus rūmuose (2007 m.)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Sarkozy ir Muamaro Kadhafi susitikimas Eliziejaus rūmuose (2007 m.)

2011 metų kovą, prabėgus mėnesiui nuo pilietinio karo Libijoje pradžios, Prancūzija ir Didžioji Britanija įsikišo į konfliktą tarp Kadhafi šalininkų ir sukilėlių. Jų iniciatyva NATO pajėgos suteikė karinę pagalbą sukilėliams.

Kaip dabar rašo Libijos žiniasklaida, jeigu ne Vakarų intervencija, Kadhafi greičiausiai būtų sugebėjęs numalšinti sukilimą. Tačiau jo metu Džamahirijos lyderis ne tik prarado valdžią, bet ir buvo žiauriai nužudytas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

24sek

Tapo pajuokų objektu – „Kings“ šaipėsi iš Stepheno Curry

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Verslas

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Naujienos

Aktualu

Stebėtojai: Šiaurės Korėja ardo savo branduolinių bandymų kompleksą

Vardai

„Sicario“ antroji dalis grįžta su nauju režisieriumi: blogiukai taps pagrindiniais herojais

Gazas

Variklio aušinimo skystis: kas gresia jo nepakeitus ir kokį pasirinkti

24sek

5 prieš 5: ką Europa galvoja apie „Žalgirio“ šansus laimėti Eurolygą ir Šaro ateitį Kaune

Vardai

Jamesas Bluntas kreipėsi į lietuvius: vietoj Kauno „Žalgirio“ rungtynių kviečia į savo koncertą

Gazas

Gegužės 19-ąją – „Honda motociklų bandymų diena“

Aktualu

Aliaskoje į mokyklą mėginęs įsiveržti buvęs moksleivis peiliu sužeidė du žmones

Aktualu

VASA perspėja: šiukšlių nesutvarkiusiems vežėjams nuo trečiadienio grės baudos

Aktualu

Šachmatininkas G. Surplys – pirmasis žemės ūkio ministras „iš šalies“

Vardai

Selena Gomez pristatė naują dainą „Back To You“: gerbėjai įsitikinę, kad ji – apie Justiną Bieberį

Gyvenimas

Ką iš tiesų slepia moterų grožio siekis bet kokia kaina

Aktualu

Buvęs dviejų Baltijos šalių draugų JAV Senate patarėjas konsultuoja prorusišką partiją Latvijoje

Aktualu

Baltieji rūmai dėl pražūtingo smurto Gazos Ruože kaltina „Hamas“

Aktualu

JAV blokavo nepriklausomą JT tyrimą dėl smurto Gazos Ruože

Pasaulis kišenėje

Amritsaras – Indijos sikų šventasis miestas Pakistano pašonėje

Gyvenimas

Nėščia moteris ligoninės priimamajame pagalbos laukė 7,5 val., o gydytojas tėškė: ilgai laukus dar palauk

Verslas

Lenktynės per rytmetines spūstis: ar paspirtukas nugalės automobilį?

24sek

Jautri Brandono Davieso istorija – vos gimusį įsivaikino vieniša mama

Gyvenimas

#Metoo judėjimas: ar Švedijoje jis neperžengė ribų?

Interviu Kultūra

Tapytoja Irina Dima: „Svarbiausia, kad kūrinys patiktų man“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min