Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 16d. 14:36

Tarptautinės komisijos vadovas prašo atsiprašyti dėl žydus gelbėjusių šeimų ir Holokausto aukų atminimą menkinančios publikacijos

Žydų genocido paminėjimo akimirka
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Žydų genocido paminėjimo akimirka

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas kreipėsi į keletą elektroninės žiniasklaidos priemonių, prašydamas atsiprašyti ir patalpinti atsakomąją nuomonę dėl publikacijos, kurioje neegzistuojančiomis paskelbtos dvi žydus nuo holokoausto gelbėjusios šeimos.

Kaip teigiama R.Račinsko penktadienį išplatintame pranešime, interneto tinklapiuose www.defendinghiostory.com (redaktorius Dovidas Katzas), www.operationlastchance.org (direktorius Efraimas Zuroffas), www.algemeiner.com, www.obzor.lt, www.zman.com, „Evreiskoje slovo“ (www.e-slovo.ru) buvo publikuotas Pinchoso Fridbergo straipsnis „Vietoje tiesos apie Holokaustą – mitai apie žydų gelbėjimą“, kuriame autorius neegzistuojančiomis paskelbė dvi žydus gelbėjusias šeimas.

Savo laiškuose redakcijoms R.Račinskas prašo atsiprašyti neegzistuojančiais paskelbtų šviesios atminties žydų gelbėtojų artimųjų ir jų išgelbėtų aukų ir patalpinti atsakomąjį Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus gimnazijos istorijos mokytojos Janinos Bucevičės laišką Lietuvos žydų bendruomenei.

Profesorius P.Fridbergas straipsnyje teigia, kad „pastaraisiais metais Lietuvoje buvo padaryti bandymai masiškai reabilituoti nacių kolaborantus. Kai kurie kolaborantai netgi buvo perlaidoti su karine pagarba kaip nacionaliniai didvyriai. Tuo pat metu kuriami ir skleidžiami mitai apie žydus.“

Kaip vieną tokių mitų pavyzdžių P.Fridbergas straipsnyje pateikia praėjusių metų lapkritį Seime vykusio forumo metu Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atstovės pateiktą pasakojimą apie kelių lietuvių šeimų išgelbėtus 43 žydų vaikus.

„Maniau, kad aš blogai išgirdau tą skaičių – 43. Taigi, po pranešimo aš atsistojau ir pasakiau: „Apgailestauju, bet aš niekada negirdėjau apie lietuvių šeimą, kuri per trejus metus išgelbėjo 43 (keturiasdešimt tris!) žydus didžiuliame bunkeryje, kurį savo rankomis iškasė pati šeima. Gal galėtumėte pasakyti jų pavardę?“ Sekė fantastiškas atsakymas: „Dabar aš negaliu prisiminti!“ Atsakingai galiu jums garantuoti: ši lietuvių šeima neegzistavo. Tai grynas mitas, pasakojamas iš aukštos tarptautinio forumo tribūnos“, – straipsnyje rašo žydų profesorius.

Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus gimnazijos istorijos mokytoja Janina Bucevičė reaguodama į šį straipsnį nurodo pati organizavusi 2011 metais konferenciją mokytojams ir moksleiviams, kurioje atsiminimais dalijosi žydų gelbėtojų dukra Jadvyga Stulpinaitė ir kurios liudijimas buvo atpasakotas praėjusių metų rudenį rengtame forume Seime.

„(...) J.Stulpinaitė papasakojo kaip jos tėvai ir jų kaimynų šeimos nacių okupacijos metais gelbėjo žydus Telšių apskrityje, Žemaičių Kalvarijos valsčiuje. Tai plačiai žinoma ir gerai dokumentuota istorija apie tai kaip Stulpinų ir Straupių šeimos kartu su kitais geros valios žmonėmis nuo Holokausto pragaro išgelbėjo ne mažiau kaip 25 žydus (informacija apie tai yra viešai prieinama Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus internetiniame puslapyje)“, – atvirame laiške nurodo J.Bucevičė.

Anot J.Bucevičės, už tai „Yad Vashem“ organizacija Juozą ir Bronislavą Striaupius (1981 metais) bei Boleslovą ir Oną Stulpinus (1993 metais) pripažino Pasaulio tautų teisuoliais, ši informacija nurodoma oficialiame „Yad Vashem“ internetiniame puslapyje ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus internetiniame puslapyje: minėtų Pasaulio tautų teisuolių numeriai pastarajame sąraše yra 651, 652, 658 ir 659.

J.Bucevičės teigimu, „savo straipsnyje P.Fridbergas kategoriškai teigia protu nesuvokiamą melą“.

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941–1944 metais išžudyta apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.

„Tai dar būtų galima paaiškinti autoriaus žinių ir kompetencijos stoka jeigu jis dėl išsamesnės informacijos nebūtų asmeniškai kelis kartus skambinęs man, taip pat gelbėtojų dukrai Jadvygai Stulpinaitei ir kunigui Andriejui Sabaliauskui, kuris padėjo organizuojant minėtą konferenciją 2011 metais. Man yra visiškai nesuprantami jo elgesio motyvai sąmoningai skleisti melą apie šviesios atminties žydų gelbėtojus, paskelbiant juos neegzistavusiais. Taip paniekinamas ne tik jų šviesus atminimas ir pasiaukojantis žygdarbis, kuriuo mes kaip jų kraštiečiai galime didžiuotis ir rodyti pavyzdžiu mūsų jaunajai kartai, tačiau taip yra įžeidžiamos ir išgelbėtos Holokausto aukos, nes jei nebuvo gelbėtojų, tai negali būti ir išgelbėtųjų“, – rašo J.Bucevičė laiške, adresuotame Lietuvos žydų bendruomenei.

Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius R.Račinskas teigia apgailestaujantis, kad „Lietuvos žydų bendruomenei neužteko pilietinės drąsos tinkamai reaguoti į susidariusią situaciją ir atsiprašyti už padarytą klaidą arba bent jau savo tinklalapyje paskelbti mokytojos J.Bucevičės atvirą laišką“.

„Vietoje to LŽB ta tema padarė pareiškimą, kuriame smulkmeniškai bando aiškinti, kad aptariamoje istorinėje situacijoje nuo Holokausto buvo išgelbėtas tik vienas asmuo – Izraela Blataitė. Tuo tarpu , kaip savo atvirame laiške pažymėjo J.Bucevičė, visi istoriniai faktai rodo, kad aptariamo įvykio metu Stulpinų ir Straupių šeimos kartu su kitais geros valios žmonėmis nuo Holokausto pragaro išgelbėjo ne mažiau kaip 25 žydus. Ir už tai, kad nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydų tautybės žmones nuo nacių genocido jiems buvo suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas“, – teigiama komisijos direktoriaus pareiškime.

Lietuvos žydų bendruomenė savo ruožtu paskelbė pareiškimą, kad „istorinių faktų interpretacija yra neleistina, nes iškraipyta tiesa sumenkina arba niveliuoja kitų Gelbėtojų nuopelnus. Nereikia stengtis viešumoje gražinti tai, kas ir taip yra gražu, nereikia perdėti ir operuoti nepatikrintais faktais.“

„Pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje išsirutuliojusi diskusija šia tema tapo spekuliatyvi. Lietuvos žydų bendruomenė niekada nemenkino Gelbėtojų nuopelnų. Mes reiškiame didžiausią pagarbą ir dėkingumą kiekvienam Antrojo pasaulinio karo metais žydus gelbėjusiam asmeniui, kai žmonės, rizikuodami savo ir savo šeimos narių likimais, nenusisuko nuo kenčiančiųjų ir išsaugojo pamatines humanistines vertybes. Mes, Lietuvos žydų bendruomenes nariai, visi esame išgelbėti, antraip mūsų nebūtų. Nevertinti šių drąsių, pasiaukojusių žmonių poelgių, reikštų nevertinti mums dovanoto gyvenimo“, – rašoma Lietuvos žydų bendruomenės pareiškime.

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941–1944 metais išžudyta apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus duomenimis, Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1993–2012 metais Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais apdovanoti 1199 Lietuvos piliečiai, Antrojo pasaulinio karo metais nuo nacių genocido gelbėję žydų tautybės žmones. Daugelį žydų gelbėtojų šis įvertinimas pasiekė jau po mirties, apdovanojimai įteikti jų artimiesiems.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min