Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Putinas ir D.Tuskas Katynės memoriale pagerbė žuvusiuosius

Donaldas Tuskas ir Vladimiras Putinas kartu padėjo vainikus ant Katynės žudynių aukų kapų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Tuskas ir Vladimiras Putinas kartu padėjo vainikus ant Katynės žudynių aukų kapų.
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas ir jo kolega Lenkijos premjeras Dondaldas Tuskas trečiadienį atvyko į Katynės memorialą, įrengtą sušaudytų lenkų karininkų ir represuotų sovietinių piliečių masinių palaidojimų vietoje.

Rusijos ir Lenkijos vyriausybių vadovai susitiko prie memorialo įėjimo ir nuėjo prie lenkų kariškių kapų; juos lydėjo abiejų šalių delegacijos ir visuomeninių organizacijų atstovai, tarp kurių buvo ir lenkų kino režisierius Andrzejus Wajda.

Kapinėse įvairių konfesijų dvasininkai pasimeldė prie kapų, lenkų karininkas pasakė kalbą. Tada V.Putinas ir D.Tuskas padėjo gėlių vainikus ir pasuko prie nužudytųjų rusų kapų.

Rusijos premjeras V.Putinas per atminimo renginius Katynėje pareiškė, kad negali būti jokių pateisinimų tokiems nusikaltimams, kaip lenkų karininkų sušaudymas 1940 metais, ragindamas už tai nekaltinti Rusijos liaudies.Abiem premjerams stebint, ortodoksų šventikas atliko apeigas, prie kryžiaus buvo padėti gėlių vainikai.

V.Putinas ir D.Tuskas paliko įrašus Katynės memorialo lankytojų knygoje.

„Dešimtmečiai, skiriantys mus nuo Katynės tragedijos, nesusilpnino skausmo Rusijos ir Lenkijos žmonių širdyse, tai mūsų bendras sielvartas. Tegu žuvusieji ilsisi taikiai, tegu gyvieji bus ištikimi jų atminčiai, kurdami ateitį, kurioje nebus žmonių kančių ir karų, bet bus taika, atsakomybė ir abipusė pagarba“, – užrašė V.Putinas.

D.Tuskas knygoje pažymėjo, kad Katynė – tai žodis, kuris „daugelį metų buvo traukiamas iš tylėjimo ir melo“. „Šiandien jis tampa ženklu, reiškiančiu viltį, kad ateitis bus geresnė negu praeitis“, – užrašė D.Tuskas.

Rusijos premjeras V.Putinas per atminimo renginius Katynėje pareiškė, kad negali būti jokių pateisinimų tokiems nusikaltimams, kaip lenkų karininkų sušaudymas 1940 metais, ragindamas už tai nekaltinti Rusijos liaudies, pranešama Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainėje.

„Dešimtmečiais cinišku melu mėginta suterlioti tiesą apie Katynės šaudymus, bet toks pat melas ir iškraipymas yra versti kaltę už tai Rusijos liaudžiai“, – sakė V.Putinas kartu su Lenkijos premjeru D.Tusku lankydamasis prie memorialinio komplekso.

„Stovint priešais šiuos kapus ir žmones, kurie atvyksta čia pagerbti savo artimųjų atminimo, būtų veidmainiška sakyti: „Imkime, ir viską užmirškime“, „viskas išnyko amžinai“, – tęsė premjeras. – Ne, mes privalome saugoti prisiminimus apie praeitį, ir, žinoma, tai darysime, nepaisant to, kokia karti būtų ši tiesa.“

Lenkijos premjeras D. Tuskas sakė, kad abi šalys pasirinko kelią, vedantį į susivienijimą.

„Susivienijimo kelyje mes pastatėme dvi rodykles – atminimo ir tiesos. Jeigu taip yra ir taip bus, tai, manau, Katynės kariai, tai bus svarbiausia jūsų pergale“, – Lenkijos premjero žodžius citavo Varšuvos dienraštis „Gazeta Wyborcza“.

D.Tuskas taip pat pridūrė, kad Lenkijai sušaudymų aukos niekada netaps paprastais statistiniais skaičiais. „Vykdytojai norėjo, kad neliktų nei atminimo, nei vardų“, – sakė lenkų premjeras.

„Nors ir labai sunku, mes turime artėti vienas prie kito. Viską prisiminti, tačiau suprasti, kad vien praeitimi gyventi neįmanoma“, – sakė V.Putinas Katynės miške vykusioje NKVD nužudytų lenkų karininkų pagerbimo ceremonijoje.

Jis pažymėjo, kad abiejų šalių visuomenės atstovai ir istorikai siekia atkurti istorinę tiesą.

„Būtent toks bendras nacionalinio atminimo ir istorinių žaizdų įsisąmoninimas padės mums išvengti nesusipratimų ir amžinos sąskaitų suvedinėjimų aklavietės bei primityvių vertinimų, skirstant tautas į teisias ir kaltas, taip, kaip daro neatsakingi politikieriai“, – sakė V.Putinas.

Rusijos premjeras taip pat pažymėjo, kad būtinybe Rusijai ir Lenkijai suartėti galima paaiškinti tai, kad Katynės aukų 70-mečio prisiminimo ceremonijoje kartu dalyvauja rusai ir lenkai.

„Mes buvome kartu Gdanske, minėdami Antrojo pasaulinio karo pradžios metines – jo frontuose mūsų tautos kovojo su bendru priešu, esu įsitikinęs, kad kartu švęsime didžiosios pergalės jubiliejų“, – sakė V.Putinas.

„Ir mūsų netektys, ir sąjungininkių patirtis turi mus suartinti, neturime moralinės teisės palikti ateinančioms kartoms nepasitikėjimo vienas kitu naštą. Šiuolaikiniame pasaulyje, XXI-ojo amžiaus Europoje tiesiog nėra alternatyvos gerai Lenkijos ir Rusijos kaimynystei“, – kalbėjo V.Putinas.

Rusijos Smolensko srityje esantis Katynės miškas – geriausiai žinoma 1940 metais sušaudytų lenkų palaidojimo vieta, kur palaidota daugiau kaip 4 tūkst. žmonių.„Šviesus atminimas ir ramybė tiems, kurie guli Katynės žemėje. Teaplanko taika, gėris ir klestėjimas dabar gyvenančius“, – sakė Rusijos premjeras.

Lenkijos ministras pirmininkas D.Tuskas, savo ruožtu, pareiškė, kad Katynė neturi perskirti Rusijos ir Lenkijos žmonių.

Dar jis pasakė, kad tai, kas vyko šioje vietoje iš pradžių tapo „komunistinės valstybės mitu“, vėliau virto legenda, kuri taip pat yra mitas, bet jau apimantis ir tiesą apie istoriją.

„Mes norime, kad šis mitas neperskirtų nieko, juk tiesa negali dalinti, toji tiesa turi skambėti“, – sakė D.Tuskas.

Rusijos Smolensko srityje esantis Katynės miškas – geriausiai žinoma 1940 metais sušaudytų lenkų palaidojimo vieta, kur palaidota daugiau kaip 4 tūkst. žmonių. Katynė simbolizuoja NKVD įvykdytų masinių lenkų karininkų žudynių vietą.

Panašios žudynės vyko ir kitose dabartinės Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose. Iš viso buvo sušaudyta apie 22 tūkst. žmonių.

Sovietų valdžia ilgus metus slėpė tiesą apie Katynės įvykius ir tvirtino, kad lenkų karininkus nužudė vokiečiai užpuolę Sovietų Sąjungą.

Po renginių Katynės memoriale, V.Putinas ir D.Tuskas dalyvavo rusų ortodoksų Kristaus Prisikėlimo šventovės pamatų pirmojo akmens padėjimo ceremonijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min