Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vakarai vienu metu svarstė, ar parduoti Vakarų Berlyną

Rytų ir Vakarų Berlyno siena (1961 m.)
Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr. / Rytų ir Vakarų Berlyno siena (1961 m.)
Šaltinis: BNS
0
A A

Praėjus 50-čiai metų po to, kai iškilo Berlyno siena, vienas vokiečių žurnalas sekmadienį aprašo, kaip Vakarų Vokietijos vyriausybė ir Jungtinės Valstijos kurį laiką svarstė, ar parduoti Vakarų Berlyną.

Vakarų Vokietijos kancleris Konradas Adenaueris pateikė pasiūlymą, kad Vakarų Berlyną, kurį buvo užėmę prancūzų, britų ir JAV pajėgos ir kuris 1961-ųjų rugpjūčio 13-ąją iškilus sienai tapo visiškai izoliuota sala komunistinėje Rytų Vokietijoje, būtų galima iškeisti į Rytų Vokietijos teritorijos dalis, rašo „Spiegel“.

Remdamasis neseniai paskelbtais vyriausybiniais dokumentais, „Spiegel“ teigia, kad K.Adenaueris apie šią idėją kalbėjosi ir su JAV valstybės sekretoriumi Deanu Rusku, ir su prezidentu Johnu F.Kennedy. Kancleris užsiminęs, kad Jungtinės Valstijos galėtų pasiūlyti tokį susitarimą Sovietų Sąjungai, kurios pajėgos kontroliavo Rytų Vokietiją.

Mintis buvo leisti Rytų Vokietijai ir sovietų pajėgoms perimti Vakarų Berlyno kontrolę, kuri ilgą laiką buvo sovietų politikos tikslas, mainais į Vakarų Vokietijos sienos pastūmimą rytų kryptimi į Tiuringiją ir Saksonijos bei Meklenburgo-Pomeranijos dalis.

Tuos rajonus baigiantis Antrajam pasauliniam karui buvo okupavusios Vakarų pajėgos, bet pagal pokario susitarimus jie buvo perduoti sovietų armijai.

Panašiai ir vakarinis Berlyno, kurį 1945 metais buvo visiškai užėmusi Raudonoji armija, sektorius vėliau buvo perduotas Vakarų sąjungininkams.

Vakarų Vokietija iš tikrųjų netikėjo, kad Maskva sutiks su tokiu pasiūlymu, nes naujai įsteigta Rytų Vokietijos valstybė būtų turėjusi perduoti Vakarams dalį savo industrinės bazės.

Tačiau K.Adenaueris manė, kad galėtų turėti naudos iš tokių mainų ar bent jau išprovokuoti problemas tarp Sovietų Sąjungos ir Rytų Vokietijos, jei Maskva susigundytų tokia idėja.

Vakarų jėgos būtų išlošusios dėl to, kad tokiu susitarimu būtų panaikinta tarp Vakarų ir sovietinio bloko tvyrojusi įtampa dėl Vakarų Berlyno kontrolės.

Kaip rodo dokumentai, galiausiai šią idėją atmetė J.F.Kennedy. 1963 metų birželį jis apsilankė Berlyne, kur, kaip žinia, savo paramą Vakarų Berlyno gyventojams deklaravo žodžiais: „Ich bin ein Berliner“ („Aš esu berlynietis“).

Žymioji J.F.Kennedy kalba Berlyne 1963-iaisiais

VIDEO: Kennedy - I am a Berliner - Ich Bin Ein Berliner

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min