Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 birželio 20d. 12:00

Šaulių patarimai: kaip elgtis civiliams, jei bręsta karinis konfliktas?

Donecke vietos gyventojai slepiasi rūsiuose.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donecke vietos gyventojai slepiasi rūsiuose.

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, pradeda skelbti publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakos, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Pirmajame rašinyje Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas dalijasi patarimais, kaip elgtis civiliams, jei bręsta karinis konfliktas. Su juo kalbasi Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Šiandien yra pirmoji tema, nuo kurios norėčiau pradėti – savo gyvenamo būsto apsauga. Mano nuomone, tai yra vienas svarbiausių dalykų, ypač pirmomis ginkluoto konflikto dienomis, kuomet dar nepradėta evakuacija.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Šarūnas Jasiukevičius
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Šarūnas Jasiukevičius

Dauguma karinių intervencijų pradedamos netikėtai, dažniausiai naktį. Gyventojai savo namuose giliai įmigę. Kaip rodo patirtis Ukrainoje ir kiti, ankstesni kariniai konfliktai, būtent pirmomis mūšio valandomis būna daugiausiai aukų tarp civilių gyventojų. Dauguma jų nukenčia ne nuo šaudymo, bet savo namuose. Nuo skeveldrų, stiklų, gaisrų. Pakalbėkime kokių priemonių reiktų imtis, kaip reiktų parengti savo gyvenamąją vietą, kad nukentėtume mažiausiai būtent pirmomis atakos valandomis. Pradėkime nuo buto.

A.D. Buto ir namo apsaugoje dauguma veiksmų yra panašūs, nes tiek individualių namų, tiek butų konstrukcijos panašios – sienos, perdangos, langai.

Vienas pagrindinių ir svarbiausių dalykų – popierinė izoliacinė juosta. Prasidėjus aviaciniam ar artileriniam apšaudymui reiktų langų stiklus apklijuoti kuo tankesniu lipnios juostos tinklu. Sprogimo bangos sudaužyto lango stiklai neįskries į patalpų vidų ir nesužalos ten esančių žmonių.

Be to, lipni juosta mažina stiklo vibracijas, ir esant tolimam sprogimui gali apsaugoti langą nuo išdužimo. Tai buvo daroma ir per Sausio įvykius 1991 m. Visų aplink Aukščiausiąją Tarybą esančių namų stiklai buvo užklijuoti popierine lipnia juosta arba šlapiu laikraščiu.

Prasidėjus aviaciniam ar artileriniam apšaudymui reiktų langų stiklus apklijuoti kuo tankesniu lipnios juostos tinklu. Sprogimo bangos sudaužyto lango stiklai neįskries į patalpų vidų ir nesužalos ten esančių žmonių.

Š.J. Manau, svarbu pažymėti, kad geriau yra naudoti ne popierinę, dažytojų lipnią juostą, o tvirtą, plastikinę.

A.D. Taip. Kuo tvirtesnė juosta, tuo saugiau. Be to plastikinė juosta universalesnė ir ją galima panaudot kitiems atvejams, kuriuos aptarsime kituose straipsniuose.

Š.J. Lipni juosta yra tik labai lengva ir pirminė apsauga. Kaip galima apsaugoti geriau?

A.D. Medžio drožlių plokštė. Pravartu turėti pasiruošus langų dydžio medžio drožlių plokštės ruošinius. Juos galima laikyti sandėliuke daugiabučio pastato rūsyje. Tam atvejui, jei langai būtų išdaužyti arba būtų nuolatinės apšaudymo grėsmės. Taip pat tai reikalinga tamsiu paros metu. Pro langus sklindanti šviesa ir bute esantys žmonės yra puikūs taikiniai. Šviesos maskavimui ir apsaugai nuo stiklo šukių taip pat tinka ir antklodės ar kiti sunkaus audinio gaminiai. Juos reiktu pritvirtinti kuo arčiau stiklo.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

Š.J. Galbūt praktiškiau būtų laikyti pačiame bute. Plokštes galima sandėliuoti už didesnių baldų. Spintų ar sekcijų.

A.D. Taip. Dar reiktų apsaugoti duris. Jei jūsų bute nėra šarvuotų metalinių durų, labai pagelbėtų tvirtas skląstis arba du.

Š.J. Kaip senuose tvartuose?

A.D. Taip. Kaip senuose tvartuose ar pilyse (beje, panašiai durys sutvirtinamos ir kai kuriose įstaigose net šiais laikais). Galbūt bandant tai įsivaizduoti bute atrodo barbariškai, bet tokais duris nepalyginamai sunkiau išversti iš išorės. Tai aktualu ne tik dėl sprogimų, bet ir dėl plėšikavimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min