Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva už 460 mln. eurų pirks vokiškas pėstininkų kovos mašinas „Boxer“

Vokiečių šarvuotis „KMW Boxer“.
„Wikipedia“ nuotr. / Vokiečių šarvuotis „KMW Boxer“.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos kariuomenė bus apginkluota vokiškomis pėstininkų kovos mašinomis „Boxer“, kurios vadinamos moderniausiomis pasaulyje. Krašto apsaugos ministerijos sudaryta komisija nusprendė priimti Vokietijos gamintojo „Krauss-Maffei Wegmann“ pasiūlymą. Pirmosios mašinos į Lietuvą turėtų atkeliauti 2017 metais. Apie tai pranešė 15min.lt šaltiniai.

Kitą savaitę Krašto apsaugos ministerija kreipsis į Valstybės gynimo tarybą su pasiūlymu pasirašyti didelę sutartį su Vokietijos gynybos pramonės gigantu „Krauss-Maffei Wegmann“ (KMW). 

Sandorio vertė turėtų siekti apie 460 mln. eurų.

Už šią sumą Lietuvos kariuomenė gaus apie 100 modernių pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ su 30 mm kovos bokšteliais.

Vieno „Boxer“ kaina – apie 6,5 mln. eurų. Į komplektaciją bus įtraukta papildoma įranga ir technologijos, susijusios su Lietuvos kariuomenės poreikiais. 

Mašinomis bus apginkluoti du Lietuvos kariuomenės batalionai.

Galutinį sprendimą priims Valstybės gynimo taryba, kuri turėtų susirinkti rugpjūtį. Sutartis su Vokietijos gamintoju KMW turėtų būti pasirašyta iki rugsėjo pabaigos.

Pasirinko dėl kokybės ir pagaminimo greičio

Pėstininkų kovos mašinų pirkimo konkursas buvo paskelbtas dar pernai, o Krašto apsaugos ministerijos komisija rinkosi iš dešimties gamintojų pasiūlymų.

Pėstininkų kovos mašinų pirkimo konkursas buvo paskelbtas dar pernai, o Krašto apsaugos ministerijos komisija rinkos iš dešimties gamintojų pasiūlymų. 

Šaltiniai, susipažinę su komisijos ekspertų nuomone, teigė, kad buvo renkamasi iš Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos ir Izraelio gamintojų.

Galutinis sprendimas buvo priimtas šią savaitę. Šaltiniai teigia, kad tokį apsisprendimą dėl KMW mašinų nulėmė keturi dalykai. 

Visų pirma, Lietuvos gynybą užtikrinančioms institucijoms buvo svarbu, kad ginklai į mūsų šalį atkeliautų kuo greičiau, o KMW užtikrino, kad pirmoji „Boxer“ partija bus pagaminta jau 2017 metais.

Po dvejų metų Lietuvos kariuomenė gaus apie pusę iš 100 „Boxer“.

Tokią spartą nulėmė tai, kad Vokietijos gynybos ministerija sutiko prijungti Lietuvos krašto apsaugos ministerijos užsakymą prie didelio Bundesvero pirkimo. Vokiečių ginkluotosios pajėgos iš KMW perka kelis tūkstančius „Boxer“, tačiau valstybėms susitarus, prie šio pirkimo bus prijungtas ir Lietuvos užsakymas.

Privalumas – strateginė partnerystė su Vokietija

Krašto apsaugos ministerijos komisijoje dirbusiems ekspertams buvo svarbi ir strateginė Lietuvos bei Vokietijos partnerystė.

Šalys jau dabar turi didelį sandorį dėl KMW haubicų „PZH 2000“, o „Boxer“ pirkimas dar labiau sustiprins bendradarbiavimą gynybos srityje.

Šaltiniai teigė, kad tarptautinės politikos užkulisiuose Lietuva netgi gavo strateginių partnerių iš JAV palaiminimą – esą amerikiečiai pritarė, kad lietuviams politiškai naudingiau pirkti vokiškus „Boxer“ nei amerikietiškus „Striker“, nes taip stiprinama Europos šalių gynybos sistema.

kmweg.com nuotr./„Krauss-Maffei Wegmann“ savaeigė haubica „PZH 2000“
kmweg.com nuotr./„Krauss-Maffei Wegmann“ savaeigė haubica „PZH 2000“

Vienintelis XXI a. sukurtas šarvuotis

Kariškiams buvo labai svarbus „Boxer“ ilgaamžiškumas. Vokiškas pėstininkų kovos mašinas Lietuvos kariuomenė galės naudoti dar 20–25 metus.

Be to, tai yra viena moderniausių pėstininkų kovos mašinų pasaulyje.

Asmeninė nuotr./Ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis
Asmeninė nuotr./Ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis

Šarvuotis „Boxer“ buvo baigtas 2004 metais. Prieš kelis mėnesius ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis 15min.lt pasakojo, kad tai yra vienintelė pėstininkų kovos mašina, sukurta XXI amžiuje.

„Šio šarvuočio pagrindinis išskirtinumas yra modulinė konstrukcija. „Boxer“ yra sudarytas iš važiuoklės ir kovos modulių.

Paprastai kalbant, viršutinė dalis, patranka, yra labai lengvai keičiama pagal poreikį. Kariai per pusvalandį gali perkonstruoti šarvuotį ir naudoti tokias kovos priemones, kokių reikia konkretiems veiksmams“, – tada sakė D.Antanaitis.

Tarkime, standartinis „Boxer“ yra ginkluotas 40 mm granatsvaidžiu ir 12,7 mm sunkiuoju kulkosvaidžiu M3M.

Tačiau per pusvalandį galima uždėti šarvuočio bokštą, kuris turės 30 mm patranką (tokią turės lietuviški „Boxer“, – aut. pastaba). Galima rinktis žmogaus rankomis arba nuotoliniu būdu valdomą pabūklą.

Šarvuočio variklis gali būti varomas ir benzinu, ir dyzelinu, ir spiritu. Be to, per keliasdešimt minučių galima išimti variklį ir testuoti jį veikiantį, nereikia gabenti į aptarnavimo stotis, – pasakojo D.Antanaitis.

„Šarvuočio variklis gali būti varomas ir benzinu, ir dyzelinu, ir spiritu. Be to, per keliasdešimt minučių galima išimti variklį ir testuoti jį veikiantį, nereikia gabenti į aptarnavimo stotis“, – pasakojo D.Antanaitis.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos atveju, „Boxer“ turi ir kitą privalumą, susijusi su detalėmis – atsarginių šarvuočio dalių yra NATO Liuksemburgo sandėliuose, todėl nereiktų laukti pristatymo. 

Dar vienas svarbus „Boxer“ privalumas – įgulos saugumas. Standartinis „Boxer“ priekinis šarvas saugo nuo 30 mm sviedinio, o šoniniai šarvai – nuo 14,5 mm kulkos.

„Jeigu šalia šarvuočio detonuojamas sprogstamasis užtaisas, tai turėdamas bent 3–4 ratus vienoje pusėje („Boxer“ turi 8 ratus, – aut. pastaba), vis tiek gali išvažiuoti iš vietovės. Po sprogimo kariai praranda ne daugiau kaip 5 proc. kovingumo. Tai reiškia, kad jie ne tik išlieka sveiki, bet gali kovoti toliau“, – kalbėjo D.Antanaitis.

KMW – vieni iš pasaulio lyderių

Pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ gaminanti vokiečių bendrovė KMW yra viena svarbiausių karo pramonės rinkos dalyvių pasaulyje.

Lenkijos kariuomenės nuotr./Tankai „Leopard“
Lenkijos kariuomenės nuotr./Tankai „Leopard“

Prieš 170 metų kompanija gamino lokomotyvus, o šiuo metu maždaug 30-ties valstybių kariuomenės turi vokiečių ginkluotės.

KMW svarbiausias gaminys yra tankas „Leopard-2“, kuris vadinamas vienu geriausių pasaulyje. Tokių tankų turi Kanados kariuomenė, Pietų Amerikos ir Arabijos pusiasalio šalys, Europos valstybės.

Birželį Lietuvoje vykusiose NATO pratybose Danijos kariuomenė naudojo „Leopard 2 A5“.

„Galima sakyti, kad KMW yra stipriausias šarvuotos technikos gamintojas pasaulyje. Tai vienintelė bendrovė, kuri tobulina savo tankus. Pavyzdžiui, tankai yra svarbi Rusijos kariuomenės dalis, tačiau jie tik perdarinėdavo geležį, bet netobulino ugnies valdymo sistemų, patrankų. Žinoma, amerikiečiai tobulina savo tanką „Abrams“, tačiau vokiečiai tobulina ne tik „Leopard“, bet visą šarvuotą techniką“, – sakė D.Antanaitis.

Pėstininkų kovos mašina „Boxer“ yra naujausias šios bendrovės kūrinys.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min