Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 28d. 16:30

NATO sustiprins savo bazę Lenkijos Ščecine: „Tai atsakas į Rusijos veiksmus Ukrainoje“

NATO oro policijos misija – Kanados naikintuvai F-18
Alvydo Januševičiaus nuotr. / NATO oro policijos misija – Kanados naikintuvai F-18 Zoknių bazėje

Berlynas vis dar nesutinka, kad NATO Lenkijoje įkurtų nuolatinę karinę bazę, tačiau Aljansas ketina čia turėti „nuolatines rotacines pajėgas“. Apie tai pareiškė amerikiečių ekspertai, tvirtindami, kad norima sutvirtinti NATO būstinę Ščecine, kuri privalės būti pasiruošusi priimti greitojo reagavimo pajėgas.

„Laikas jau pradėti vadinti daiktus tikraisiais vardais: tai, kas vyksta tarp Ukrainos ir Rusijos, yra karas“, – pareiškė Strateginių ir tarptautinių studijų centro (CSIS) ekspertė Heather A.Conley, buvusi aukšta Valstybės departamento pareigūnė, per spaudos konferenciją prieš NATO Viršūnių susitikimą, kuris vyks Velse kitą savaitę.

Atsakas į veiksmus Ukrainoje

Laikas jau pradėti vadinti daiktus tikraisiais vardais: tai, kas vyksta tarp Ukrainos ir Rusijos, yra karas, – pareiškė Heather A.Conley

Jos teigimu, svarbiausias susitikimo uždavinys bus patvirtinti planą, pagal kurį Aljansas pasirengtų greičiau reaguoti į galimą priešų intervenciją į rytines NATO šalis.

„Tai yra atsakas į veiksmus Ukrainoje, kurie įgavo ilgalaikio konflikto bruožų. Apie tai nediskutuojama, dėl to NATO narės visiškai sutaria“, – pabrėžė H.A.Conley.

NATO plano dalimi, ekspertės teigimu, bus ir „NATO buvimo sustiprinimas Lenkijoje, Ščecine“, kur šiuo metu dislokuotos Aljanso Šiaurės rytų daugianacionalinio korpuso pajėgos, kurios taip pat išdėstytos Danijoje ir Vokietijoje. Tai vienintelė NATO būstinė buvusiose Varšuvos pakto šalyse. Dabar kalbama, kaip ją sustiprinti, kad iš čia būtų patogu kariams vykti į mokymus, ypač greitojo reagavimo padaliniams.

H.A.Conley teigimu, Lenkija ir Baltijos šalys norėtų nuolatinių NATO bazių, bet kai kurios šalys, ypač Vokietija, su tuo nesutinka, tvirtindamos, kad tokiu būdu bus pažeistas 1997 metų susitarimas su Rusija.

Reaguotų į krizę

Kitos CSIS ekspertės, buvusios aukšto rango patarėjos JAV gynybos ministerijoje Kathleen Hicks, šių pajėgų perkėlimo gali neužtekti, jeigu „šalis baiminasi Rusijos invazijos, bet užteks norint parengti nuolatinį NATO narių veikimo modelį Lenkijoje“.

Ekspertės tvirtinimu, Ščecine turi būti dislokuotos tokios pajėgos, kurios kilus krizei iš karto reaguotų.

Kaip šią savaitę žiniasklaidai sakė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, Aljansas ketina sustiprinti rytinių savo narių saugumą.

KAM nuotr./NATO, Ukrainos ir Lietuvos Vėliavos
KAM nuotr./NATO, Ukrainos ir Lietuvos vėliavos

H.A.Conley pastebėjo, kad „tam tikra prasme“ NATO turėtų padėkoti Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui už tai, jog gerokai pagyvino Aljanso gyvenimą. Dabar planuojamas NATO įrangos perkėlimas ir nuolatinių pajėgų buvimas Rytų Europoje niekada anksčiau net nebuvo svarstomas. 

CSIS ekspertės neabejoja, kad Rusija tikrai sureaguos į NATO pajėgų stiprinimą Lenkijoje. „Vienintelė priežastis, kodėl NATO tai daro, yra Rusijos veiksmai. Tai negali ir neturi būti matoma kaip provokacija. Bet Rusija greičiausia atsakydama sustiprins savo pajėgas regione. Tad bus sustiprinimas iš abiejų pusių“, – pareiškė H.A.Conley.

Anot ekspertės, tai tikrai šaltojo karo elementai, tačiau NATO veiksmai didina stabilumą, o ne nestabilumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min