TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nelegali prekyba Lietuvos kariuomenės uniformomis gali tapti grėsme šalies saugumui

Karinės pratybos Šilalėje
„FK photography“ / Karinės pratybos Šilalėje
Šaltinis: 15min
2
A A

Jeigu norite atrodyti kaip tikras Lietuvos karys, tai nėra labai sudėtinga. Internetiniuose skelbimų portaluose galima įsigyti tikrų kariškių drabužių, kurie išmarginti oficialiais Lietuvos kariuomenės raštais. Tokia prekyba yra draudžiama, o pardavėjus medžioja Karo policija. Analitikai netgi teigia, kad tokia prekyba gali virsti mūsų šalies saugumo problema.

Apie parduodamus kariškus drabužius lietuviškame internete skelbia dešimtys skelbimų. Dažniausiai pardavėjai siūlo sovietines uniformas arba civiliams skirtus, kamufliažu išmargintus rūbus. Tokius nešioja medžiotojai arba straikbolo žaidėjai. 

Tačiau galima rasti ir oficialių Lietuvos kariuomenės uniformų, kurias pardavinėti yra draudžiama.

Skelbiu.lt nuotr./2008 metais pasiūta Lietuvos kariuomenės striukė parduodama skelbimų portaluose.
Skelbiu.lt nuotr./2008 metais pasiūta Lietuvos kariuomenės striukė parduodama skelbimų portaluose.

„Aš jums sakau, normali striukė, ne kokiam fabrikėlyje siūta. Man atrodo, kad ten ir etiketė yra“, – įtikinėjo moteris, kurios telefono numeris nurodytas prie skelbimo apie parduodamą Lietuvos kariuomenės striukę.

Tas pats numeris įvestas ir prie skelbimų apie nuomojamą Ilonos Šerėnienės sodybą.

Iš kur pardavėja gavo tikrą karišką striukę? Sakė, kad tai yra paslaptis. Bet kelis kartus patvirtino, kad kamufliažinis drabužis yra tikras ir aukštos kokybės. Kaina – 120 litų.

Moteris sakė, kad gyvena Panevėžyje, tačiau galėtų prekę pristatyti ir į sostinę.

Tikino, kad turi tik vieną tokią striukę, masine prekyba neužsiima.

Marginti raštai vis dar naudojami

Skelbime matoma kariškos striukės etiketė, kurioje nurodyta, kad tai pasiuvo Lietuvos tekstilės institutas, kuris dabar priklauso Fizinių ir technologijos mokslų centrui (FTMC). Ši institucija iki 2012 metų aprūpino mūsų karius kamufliažinėmis uniformomis.

Pagal etiketėje matomą NSN kodą galima nustatyti, kad internete parduodama Lietuvos kariuomenės striukė buvo pasiūta 2008 metais. Rūbui buvo suteikta 24 mėnesių garantija. 

Skelbiu.lt nuotr./2008 metais pasiūta Lietuvos kariuomenės striukė parduodama skelbimų portaluose.
Skelbiu.lt nuotr./2008 metais pasiūta Lietuvos kariuomenės striukė parduodama skelbimų portaluose.

Tai patvirtino FTMC Tekstilės gaminių eksperimentinės plėtros skyriaus vadovo pavaduotoja Laima Lenkauskaitė. Būtent ji vadovavo projektui, pagal kurį buvo siuvamos kariškių uniformos.

Internete parduodamos striukės raštai yra seno pavyzdžio, tačiau vis dar naudojama Lietuvos kariuomenėje.

FTMC atstovės teigė, kad niekada nepardavinėjo kariuomenės rūbų civiliams. Net pati marginta medžiaga yra saugoma ir nenaudojama jokiems kitiems produktams. 

Spėjama, kad Lietuvos kariuomenės striukė priklauso tarnaujančiam arba tarnavusiam kareiviui. 

Įdomu, kad kariškiai yra supažindinami su uniformų naudojimo taisyklėmis ir tikrai žino, kad negalima pardavinėti oficialių kamufliažinių rūbų.

Tokius incidentus tikrina Karo policija. Nevieši šaltiniai teigė, kad prieš kelerius metus buvo pasitaikę atvejų, kad mūsų karių uniformos buvo nelegaliai pardavinėjamos iš Lietuvos kariuomenės sandėlių.

Prašys pašalinti skelbimą

Mūsų šalyje draudžiama platinti ne tik Lietuvos kariuomenės uniformas, bet ir tikroviškas kopijas. Negalima kopijuoti kamufliažinių raštų, o civiliai neturi teisės dėvėti kariškių uniformų. Apie tai portalui 15min.lt pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). 

Lietuvos kariuomenė yra slepiamųjų raštų dizaino savininkas, todėl kariškių teises saugo Dizaino įstatymas.

Pažeidėjus drausmina Karo policija arba karo prievolės administravimo funkciją vykdantys specialistai, tai yra – savanoriai. Šie kariškiai surašo administracinės teisės pažeidimo protokolus ir nagrinėja bylas.

Pažeidėjus drausmina Karo policija arba karo prievolės administravimo funkciją vykdantys specialistai, tai yra – savanoriai.

Taip gali nutikti ir panevėžietei, kuri internete bando parduoti kamufliažinę striukę.

„Lietuvos kariuomenė susisieks su asmeniu ir paprašys geranoriškai jį nutraukti pažeidimą – išimti ir ateityje netalpinti jokių skelbimų dėl karinės uniformos pardavimo“, – rašoma KAM atsakyme.  

Siūlo uždrausti „civilinius“ kamufliažus

Prieš Ukrainą kariaujamas nepaskelbtas Kremliaus karas, o agresiją vykdo vadinamieji separatistai ir rusų diversantai. Tokioje geopolitinėje realybėje galima svarstyti, kad internete parduodamos Lietuvos kariuomenės uniformos gali atgulti priešų sandėliuose. Tam, kad vėliau apsaugotų diversantus.

Šioje situacijoje yra ir kitas požiūrio kampas, apie kurį turėtų pagalvoti mūsų įstatymų leidėjai ir valstybės institucijų atstovai. Tai sako politikos apžvalgininkas ir karybos ekspertas Audrius Bačiulis.

Apie aštuonių fazių Rusijos hibridinį karą skaitykite čia.

Apie Rusijos karines stovyklas, kuriose dalyvauja Vilniaus rusakalbiai moksleiviai, skaitykite čia.

Kariuomenės nuotr./Pratybos „Geležinis kardas“
Kariuomenės nuotr./Lietuvos visuomenė turėtų būti mokoma atpažinti ne tik Lietuvos, bet ir sąjungininkų uniformas.

Apžvalgininkas sako, kad reikia dėti pastangas, kad mūsų visuomenė atpažintų ne tik lietuvių, bet Lenkijos, Latvijos, Estijos, Amerikos, Didžiosios Britanijos ir kitų sąjungininkų šalių uniformas.

„Galvojant apie kovą su galimais Rusijos diversantais, turi būti suvienodintas visų Lietuvos tarnybų kamufliažas. Dabar kariuomenė turi savo kamufliažą, pasieniečiai – savo, VST – savo. Net priešgaisrinė apsauga turi. Geležinkelio darbininkai, mačiau, irgi nešioja“, – apie problemą kalbėjo A.Bačiulis. 

Apžvalgininkas sako, kad reikia, jog mūsų visuomenė atpažintų ne tik lietuvių, bet Lenkijos, Latvijos, Estijos, Amerikos, Didžiosios Britanijos ir kitų sąjungininkų šalių uniformas.

„Puikiai suprantu, kaip tai suerzins parduotuvių „Armijai ir civiliams“ klientus, bet, mano galva, bet koks kitas kamufliažas turi būti uždraustas. Išskyrus teatralizuotus renginius ar sporto žaidynes uždarose teritorijose. Tarkime, straikbolo varžybas“, – siūlė A.Bačiulis.

Kitaip tariant, kamufliažines uniformas turėtų nešioti tik jėgos struktūrų atstovai, o visi kiti kariškai marginti raštai turėtų būti uždrausti. Tai – vienas iš būdų apsisaugoti nuo situacijos, kai priešiškos šalies diversantai būtų palaikyti taikiais medžiotojais ar savais kariais.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min