Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Penktus metus besitęsiantis Sirijos konfliktas augina pabėgėlių minias – Lietuva jau priėmė aštuonis

Sirijos pabėgėliai
„Scanpix“/AP nuotr. / Sirijos pabėgėliai
Šaltinis: 15min
0
A A

Sirijos konfliktui perkopiant į 5 metus, milijonų pabėgėlių, kurie yra kaimyninėse šalyse ir pačioje Sirijos teritorijoje, sąlygos grėsmingai blogėja. Be didinamos tarptautinės pagalbos susiduriama su sunkumais dėl pabėgėlių ateities, tai šiandien praneša Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR).

Nesant politinio sprendimo šiam konfliktui, daugelis iš 3,9 milijonų Sirijos pabėgėlių Turkijoje, Libane, Jordanijoje, Irake ir Egipte, jau nebemato galimybės artimiausioje ateityje grįžti namo ir turi mažą galimybę iš naujo pradėti savo gyvenimą tremtyje.

Daugiau kaip pusė visų Sirijos pabėgėlių Libane, palyginus su trečdaliu pernai, gyvena nesaugiuose būstuose ir tai kelia nuolatinį iššūkį išlaikyti juos saugiai ir šiltai. Tyrimas, kuris buvo atliktas dėl 40 tūkstančių sirų šeimų Jordanijoje, parodė, kad du trečdaliai jų gyvena žemiau absoliučios skurdo ribos.

JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras António Guterres priminė, kad daug, daug daugiau reikia padaryti, kad ištraukti sirus iš šios košmariškos kančios. "Po kelerių metų tremtyje pabėgėlių sankaupos jau seniai yra išeikvotos ir vis daugiau žmonių priversta prašyti išmaldų ir išgyventi iš seksualinių paslaugų teikimo ir vaikų darbo. Viduriniosios klasės šeimos su vaikais vos sugeba išgyventi gatvėse: vienas tėvas sakė, kad gyvenimas pabėgėliui tai tarsi įstrigimas slankiame smėlyje - kiekvieną kartą, kai pajudi, dar labiau smingi", - sakė jis.

"Ši didžiausia mūsų eros humanitarinė krizė turėtų sustiprinti pasaulinį pagalbos šauksmą, bet vietoj to pagalba tik nyksta. Su nuolat nepilnai finansuojama humanitarine parama, pagalbos, siekiant tenkinti kolosalius poreikius nepakanka, kaip ir plėtros paramos priimančioms šalims jau girgždančioms dėl pernelyg didelės pabėgėlių naštos", - pridūrė Guterres.

Jis pažymėjo, kad su Sirijos pabėgėlių antplūdžiu per pastaruosius ketverius metus, Turkija tapo didžiausia pasaulio pabėgėlius priimančia šalimi, kuri tiesioginei pabėgėlių pagalbai išleido jau daugiau nei 6 milijardus JAV dolerių. 

Tačiau kelios iš Sirijai kaimyninių šalių, susidūrusios su augančiomis saugumo problemomis ir esant nepakankamai tarptautinei paramai, ėmėsi priemonių pastaraisiais mėnesiais sustabdyti pabėgėlių srautą, įdiegiant sugriežtinimus naujose sienų valdymo taisyklėse bei taikant sudėtingus reikalavimus buvimui šalyje pratęsti.

“Vis daugiau ir daugiau sirų praranda viltį. Tūkstančiai jų bando pasiekti Europą dažnai mirtinai pavojingais sausumos arba jūrų keliais, sumokėjus visas savo gyvenimo santaupas gabentojams. Daugeliui to nepavyksta. Bet mes turime prisiminti, kad pagrindinis pavojus yra ne iš pabėgėlių, bet jiems", - sakė Guterres. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų pabėgėliai plūsta į Turkiją.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų pabėgėliai plūsta į Turkiją.

"Tie, kuriems pavyko, susidūria su priešiškumu pabėgėliams, kurie šiuo metu didėjančios panikos klimate yra siejami su saugumo problemomis. Pabėgėliai padaromi atpirkimo ožiais už bet kokias problemas nuo terorizmo iki ekonominio sunkmečio ir laikomi keliančiais grėsmę juos priimančioms bendruomenėms”.

Sirijos viduje situacija greitai blogėja. Daugiau nei 12 milijonų asmenų reikalinga pagalba, kad jie liktų gyvi. Beveik 8 milijonai buvo priversti palikti savo namus, dalintis perkrautais kambariais su kitomis šeimomis, ar gyventi palapinėse, statomosiuose apleistuose namuose. Maždaug 4,8 milijono sirų šalies viduje yra vietose, kurias yra sunku pasiekti, įskaitant 212 tūkstančius asmenų, įstrigusių vykstančių kovų apsuptyje.

Milijonai vaikų kenčia nuo traumų ir sveikatos sutrikimų. Ketvirtis Sirijos mokyklų buvo sugadinta, sunaikinta ar perima prieglaudai. Daugiau nei pusė Sirijos ligoninių yra sugriauta.

Daugiau nei 2,4 milijonai vaikų Sirijoje nelanko mokyklos. Beveik pusė visų vaikų pabėgėlių negauna švietimo. Libane mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų yra daugiau, nei bendrai vaikų, kurios gali priimti valstybinės mokyklos, dėl to tik 20 procentų Sirijos vaikų mokosi. Panašūs skaičiai fiksuojami ir dėl pabėgėlių vaikų, gyvenančių už pabėgėlių stovyklų ribų Turkijoje ir Jordanijoje.

"Mes turime tik nedidelę galimybę įsikišti dabar, kai ši prarasta karta susiduria su savo ateitimi. Pabėgėlių laikimas beviltiškoje būsenoje tik dar labiau juos pastumia į dar didesnę kančią, eksploataciją ir pavojingą išnaudojimą", - perspėjo Guterres.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų pabėgėliai plūsta į Turkiją.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdų pabėgėliai plūsta į Turkiją.

Sirų, kuriais rūpinasi UNHCR šiandien yra daugiau, nei bet kurios kitos tautybės pasaulyje. Tačiau iki praėjusių metų pabaigos tik 54 procentai lėšų, reikalingų padėti pabėgėliams iš Sirijos, buvo gautos.

Sirijos viduje veikiančios humanitarinės organizacijos gavo dar mažiau. Gruodį, JT paskelbė didžiausią pagalbos kvietimą 8,4 milijardams JAV dolerių. Pilnas finansavimas patenkintu pagrindinius pabėgėlių poreikius, o taip pat suteiktu pagalbą priimančioms bendruomenėms stiprinti savo infrastruktūrą ir paslaugas. UNHCR tikisi didelių pažadų paramos konferencijoje, kuri vyks šių metų kovo 31-ąją Kuveite.

"Atsisakymas padėti pabėgėlius priimančioms šalims valdyti situaciją galėtų sukelti rimtą regiono destabilizavimą, padidinti rimtesnių saugumo problemų tikimybę kitur", - sakė Guterres.

Lietuvoje 2014 metais 8 asmenys iš Sirijos kreipėsi prieglobsčio. Nuo 2011 metų Lietuva kasmet rėmė UNHCR veiklas. Lietuva skyrė 2011 ir 2012 metais 100 tūkstančių litų pagalbai Sirijos pabėgėliams, o 2013 metais parėmė Sirijos krizę skirdama 70 tūkstančių litų.  

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min