Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pratybos „Steadfast Jazz“: Lietuvos karių kova su blogu oru ir įspūdingai nufilmuoti mūšių vaizdai iš arti

Lietuvos kariai pozicijose
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos kariai pozicijose
Šaltinis: 15min
0
A A

Didžiausiose pastarojo metu NATO lauko pratybose „Steadfast Jazz“ dalyvaujantis Lietuvos kariai 15min.lt atskleidė, kad sunkiausia šiuose mokymuose yra kovoti su oro sąlygomis. Lenkijoje apsilankę aukšti valdžios atstovai akcentavo pratybų svarbą, o mes savo skaitytojams pateikiame iš arti nufilmuotus įspūdingus Dravsko poligone vykusių mūšių vaizdus.

Tokio lygio pratybų NATO neorganizavo nuo 2006 metų. Lapkričio 2-9 dienomis Lenkijoje ir Baltijos šalyse vykstančiose pratybose „Steadfast Jazz 2013” vertinami kitais metais budėjimą NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. – NRF) perimsiantys koviniai daliniai. Pratybose treniruojasi sausumos, karinės oro, karinės jūrų pajėgos, specialiųjų operacijų junginiai. Iš viso pratybose dalyvauja per 6 tūkst. karių iš visų NATO valstybių ir Aljanso partnerių.

„Steadfast Jazz 2013” tapo prieš tai vykusių septyniolikos pratybų serijos keturiolikoje šalių kulminacija. Siekiant skaidrumo, į pratybas pakviesti ir jas stebi Rusijos kariniai atstovai.

Artėja Lietuvos narystės NATO dešimtmetis

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pratybose „Steadfast Jazz“
Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pratybose „Steadfast Jazz“

„Mano gyvenime tai yra pirmas atvejis, kai matau tokias didžiules NATO organizuotas pratybas. Manau, kad tai yra istorinis įvykis“, – ketvirtadienį Lenkijoje sakė Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Premjeras teigė, kad pratybos parodė Lietuvos ir kitų Baltijos šalių pasiruošimą esant reikalui priimti Aljanso pajėgas. Jos parodė ir tinkamą mūsų karių pasiruošimą.

„Tai yra pratybos, kurios leidžia garantuoti mūsų valstybei saugumą. Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra pasirinkusios teisingą kelią. Ir dėl to net neverta diskutuoti“, – sakė ministras pirmininkas.

Tuo tarpu krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Dravsko poligone matytą vaizdą 15min.lt žurnalistui apibūdino trumai: „Įspūdinga!“.

Krašto apsaugos ministras primena, kad Lietuva greitai minės narystės NATO dešimtmetį. O tai, kad artėjant šiai datai pratybos surengtos mūsų regione, rodo aukštą mūsų karių pasirengimą.

VIDEO: Kovinis šaudymas pratybose „Steadfast Jazz“ (NATO kanalo prodiuserio Luca Fazuoli filmuota medžiaga)

Lietuvos kariai dislokuoti keliose šalyse

Lietuvos kariai pozicijose
Lietuvos kariai pozicijose

Pratybose „Steadfast Jazz“ iš viso dalyvauja apie 300 Lietuvos karių. Daugiausiai jų dislokuota Lenkijoje, Dravsko poligone. Čia treniruojasi LDK Algirdo bataliono karių kuopa (140 karių). Šiame poligone taip pat dislokuoti ir Jungtinėse bei Taktinėse oro atakos grupėse veikiantys Lietuvos kariai.

Latvijoje – Adaži poligone išskleistame NATO Jungtinių pajėgų vadavietės štabe ir pratybų kontrolės elemente – dalyvauja 10 štabo karininkų ir civilių.

Dar 2 štabo karininkai dislokuoti Norvegijoje įsikūrusiame NATO Jungtiniame kovinio rengimo centre. Be to, Lietuvos kariuomenės Pabradės poligone Lietuvos kariai taip pat užtikrina priimančiosios šalies paramą išskleistai Italijos vadovaujamai NATO greitojo reagavimo pajėgų Specialiųjų operacijų pajėgų vadavietei.

Sunkiausia kovoti su oru

Seržantas Sigitas Stacevičius
Seržantas Sigitas Stacevičius

„Tarptautinėse pratybose dalyvauju jau ne pirmą kartą. Ir visos jos skiriasi. Mūsų kolegų ginkluotė ir technika skiriasi, tad būna įdomu pažiūrėti. O įvairiausių sunkumų pasitaiko visada. Lengvų mūšių nebūna, – kalbėdamas su 15min.lt šypsosi Lenkijoje pratybose dalyvaujantis Algirdo bataliono seržantas Sigitas Stacevičius. – Labai nepervargom. Sunkiausia čia yra kovoti su oru“.

Į Lenkiją atvykusioje kuopoje yra ir kelios moterys. Dažniausiai jos atlieka ryšininkių pareigas. Tačiau viena jų – eilinė Janina Gucal – nesiskiria su lengvuoju kulkosvaidžiu. Kulkosvaidininkė Janina pratybose kasdien nešioja 11 kilogramų sveriantį ginklą. Tačiau tai jai neatrodo didelis vargas.

Eilinė Janina Gucal
Eilinė Janina Gucal

„Tarptautinėse pratybose aš jau antrą kartą. Lietuvoj treniravomės su amerikiečiais. Ten buvo įspūdinga, bet ir čia taip pat viskas labai įspūdinga. Aną kartą laipinomės iš laivų, čia vyksta didžiuliai šaudymai. Tik šį kartą oras nelepina. Juk ruduo. Tad tokiose pratybose labai svarbu – nusiteikimas. Reikia tinkamai nusiteikti ir viskas bus gerai“, – sako eilinė.

Grandinis Marius Bauševičius – vienas iš daugiausiai patirties turinčių mūsų karių Lenkijoje. Be tarptautinių pratybų, jis taip pat du kartus buvo išvykęs į misiją Irake, vieną kartą – Afganistane.

„Ką išmoksti pratybų lauke, vėliau pritaikai tikrovėje. Tikrai naudinga dalyvauti tokiuose mokymuose“, – sako karys.

VIDEO: Lietuvių šarvuočiai NATO pratybose „Steadfast Jazz“ (Prancūzijos armijos Greitojo reagavimo pajėgų štabo operatoriaus – fotografo štabo seržanto Aleksandre Bansard filmuota medžiaga)

Vadų nuomonė

„Pasakysiu taip: mano vertinimu, jie labai gerai pasiruošę. Aišku, tam tikrų nedidelių trūkumų yra. Kaip ir visur. Būtų naivu galvoti, kad viskas yra šimtu procentų idealu. Bet esminiai aspektai – vado vadovavimas, karių moralė ir motyvacija, gebėjimas valdyti ginklus, yra labai geri. Man daugiau šiuo metu nieko daugiau ir nereikia“, – Lenkijos kariuomenės Dravsko poligone 15min.lt sakė Algirdo bataliono vadas majoras Mindaugas Petkevičius.

Eil. Viliaus Džiavečkos nuotr./Mjr. Mindaugas Petkevičius
Eil. Viliaus Džiavečkos nuotr./Mjr. Mindaugas Petkevičius

Beveik savaitę poligone stebėjęs savo karius ir kartu su jais atlikęs taktinius veiksmus bataliono vadas sako, kad įvairiausias smulkmenas ir mažas klaidas, kurias jis pastebėjo, bus galima ištaisti namuose.

„Patys kariai yra patenkinti pratybomis. Aš irgi. Už poros savaičių mes vėl dalyvausime bataliono lygmens pratybas. Tada viską iki galo ir nušlifuosime“, – teigia majoras.

Dravsko poligone Lietuvos karius aplankė ir Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika. Jis pasveikino mūsų karius sėkmingai įvykdžius užduotis. Tačiau tuo pačiu vadas ir perspėjo, kad pratybos dar nesibaigė.

„Dabar pats pavojingiausiais metas. Atrodo, kad užduotys jau įvykdytos ir viskas baigta. Taip pridaroma klaidų. Linkiu dar neatsipalaiduoti“, – kariams sakė generolas majoras.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min