Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 5d. 12:02

Šaulių patarimai: kas gali tapti ginklu, jei reikia kautis su priešu?

Vyras su timpa šaudo akmenis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vyras su timpa šaudo akmenis

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Patarimais dalinasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas. Su juo kalbasi Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Tęsiame temą apie ginklus. Praėjusioje publikacijoje aptarėme savigynai skirtus ginklus, dabar pakalbėkime apie puolimui ir kovai su okupantu skirtus ginklus.

Be jokios abejonės, lenktinis peiliukas ar virtuvinis kirvukas okupantų gyvosios jėgos ir įrangos naikinimui ne itin tinka. Jei jau peilis, tai turėtų būti tvirto metalo, patogios rankenos, su atrama pirštui, kad smeigiant ranka nuo rankenos nenuslystų ant geležtės ir t.t.

Šarūnas Jasiukevičius
Šarūnas Jasiukevičius

A.D. Pati primityviausia priemonė – kirvis. Dar tinkamas ginklas pėstininkų kastuvėlis. Konflikto Ukrainoje pradžioje nemažai žmonių pradėjo būtent nuo to. Vėliau ginklavosi trofėjiniais šaunamaisiais ginklais. Taip pat specialiai iš armatūros pagamintos dygliuotos kuokos. Tokios kuokos buvo naudojamos ir Lietuvoje, sausio įvykių metu.

Š.J. Pamenu save vaikystėje, kuomet su kiemo vaikais darydavome savadarbius ginklus. Lenktas vamzdelis, siera nuo degtukų ir vinis būdavo šautuvas, kuriuo galima nudobti kaimynų katę. Be to, sporgmenys iš magnio ir pan. Ar verta daryti savadarbius sprogmenis?

A.D. Jei tik turite tam tinkamų įgūdžių – galima. Tačiau, jei planuojate tik gintis, o ne dalyvauti kovoje – neverta, nes sulauksite agresijos ir į pavojų įtrauksite savo šeimos narius. Jei galite ir mokate, geriau pasidarykite šratinuko dydžio vieno šūvio spyruoklinį ginklą, kurį galima maskuoti kaip šratinuką ar slėpti drabužių klostėse.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

Š.J. Taikos metu mažo kalibro šovinukų galima laisvai įsigyti ginklų parduotuvėse. Jų galingumą iki pavojingų nesunkiai galima padidinti. Bet apie tai čia negalime rašyti.

A.D. Jei prisimintume devyniasdešimtuosius metus, sausio įvykius, tuo metu savadarbių ginklų buvo pakankamai daug. Ypač naudojančių medžioklei skirtą amuniciją. Tvirto metalo vamzdis, dužiklis su spyruokle – šaunamasis ginklas. Tokie ginklai buvo naudojami Aukščiausiosios tarybos ir kitų objektų apsaugoje.

Š.J. Šaunamuosius ginklus pasigaminti sudėtinga, ne visi turi tam reikalingų įgūdžių ar įrangos. Kokie paprastesni variantai?

A.D. Paprasčiausias – laidynė, dar vadinama ragatkė. Galbūt tai atrodo juokingas ir nerimtas ginklas, tačiau „koridoriniame“ mūšyje, sutikus tokį pat priešininką, ginkluotą peiliu ar lazda, jūs turėsite privalumą. Sunki veržlė į kaktą privers pagalvoti, ar norisi antros.

Alytaus apskrities VPK nuotr./Policijos radiniai
Alytaus apskrities VPK nuotr./Policijos radiniai

Š.J. Lankai. Ypač sportiniai. Jie turi didelę galią, o amuniciją galima pasidaryti patiems. Kai kas netgi medžioja lankais.

A.D. Turint lanką taikos metu jis nesukels įtarimų ir krizės atveju. Jį gali konfiskuoti, bet agresijos jis nesukels. Tačiau tai pakankamai rimtas ir netgi mirtinas ginklas. Galbūt jo nepanaudosime prieš priešo kareivius, tačiau prieš marodierius ar plėšikus bus tikrai veiksmingas.

Povandeninės žūklės šautuvai taip pat efektyvus žudymo įrankis, kuriam nereikia specialių leidimų.

Š.J. Povandeninės žūklės šautuvai taip pat efektyvus žudymo įrankis, kuriam nereikia specialių leidimų.

Kita tema – sprogmenys. Taikos metu galima lengvai ir legaliai įsigyti pakankamai galingų sprogmenų fejerverkų parduotuvėse. Pamenu, vaikystėje į naujamečių raketų galą pripylus smulkių vinučių, jos į garažo vartus sulįsdavo apie pusę centrimetro. Ar fejerverkai tinkami perdarymui į galinčius padaryti realią žalą ginklus?

A.D. Tik situacija parodys, ar jie gali būti panaudojami. Tačiau, taip, tai yra gana pavojingas ginklas. Bet jį perdarinėti patartina tik turint tam reikalingų įgūdžių, kitaip tos vinutės gali išlėkti per priešingą vamzdžio galą.

Š.J. Be to, sprogimo kryptis sunkiau prognozuojama ir kontroliuojama nei šūvio.

A.D. Fejerverkai labiau tinkami naudoti dėmesio nukreipimui. Jei jums reikės tamsiu paros metu įveikti saugomą teritoriją, fejerverkai puikiai jus maskuos. Bet koks žvalgas ar stebėtojas žvilgsnį nukreips į ryškų blykstelėjimą ir sprogimą. Nevalingai. Tik akimirkai. Po to kelias sekundes jis nematys visiškoje tamsoje, kol apsipras akys. To jums gali pakakti įveikti saugomą teritoriją.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Šventinio vakaro fejerverkai
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Šventinio vakaro fejerverkai
Š.J. O gynybai?

A.D. Gynybai tokie sprogmenys tinkami, bet labai ribotai. Pavyzdžiui, bute, į kurį įsiveržė ginkluoti žmonės. Jei neturite kur trauktis ar kaip evakuoti artimuosius, pereikite į kitą kambarį, o koridoriuje ar kambaryje su užpuolikais susprogdinkite visus turimus fejerverkus. Kažkiek žalos vis vien padarysite.

Maidano įvykiai parodė, kad petardas galima naudoti ir kaip puolamąjį ginklą. Žmonės susikonstravo svaidykles, kuriomis petardų ryšulėlius šaudė į priešininkus. Teko matyti ir gerokai primityvesnių prietaisų. Tiesiog prie karties pritvirtintą petardą nukreipdavo į priešininkus ar tiesiog laikydavo virš jų galvų, nukreipdavo į praėjimus, duris, langus.

Maidano įvykiai parodė, kad petardas galima naudoti ir kaip puolamąjį ginklą. Žmonės susikonstravo svaidykles, kuriomis petardų ryšulėlius šaudė į priešininkus.

Š.J. Priminkime viduramžius ir tuomet naudotus ginklus. Turint paprasto šildymo sistemoje naudojamo vamzdžio gabalą, vieną jo galą galima užsukti standartine akle. Toje pusėje, šone, pragręžti skylutę knatui. Į tokį vamzdį galima pripilti fejerverkų turinio, užkimšti popieriumi ir pripilti vinučių ar ko nors sunkesnio. Padegus knatą, po kelių sekundžių ši patranka šaus galingą užtaisą.

A.D. Fejerverkai yra labai geras, legalus sprogstamųjų medžiagų gavimo šaltinis taikos metu.

Š.J. Kelioniniai dujų balionėliai. Ar efektyvu?

A.D. Uždarose patalpose ypatingai efektyvu, jei turite galimybę pasigaminti gerai veikiantį sprogdiklį. Ypač efektyvu aplinkui balionėlį pritvirtinti pažeidžiančių elementų – vinučių, karpytos spygliuotos vielos ar stiklo šukių.

Š.J. Neaptarėme dūžtančių ginklų.

A.D. Nudaužtas butelis gali būti panaudotas kaip durklas, tačiau efektyviau butelius naudoti kaip padegamąsias granatas pripildžius juos degaus skysčio. Maidano įvykių metu dauguma technikos buvo padegta būtent tokiomis savadarbėmis granatomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojas meta Molotovo kokteilį.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojas meta Molotovo kokteilį.

Š.J. Aptarėme daug galimybių. Daugiau pasakoti pavojinga, nes galime būti apkaltinti. Reikia turėti omenyje, kad internete nesunkiai galima rasti receptų, kaip iš buitinės chemijos priemonių pasidaryti sprogmenis.

A.D. Reikia turėti omenyje, kad dažnai ginklų nereikia panaudoti. Krizių metu informacija sklinda pakankamai greitai. Užtenka žinoti, kad yra kiemas ar bendruomenė, kuri turi ne tik valios priešintis, bet ir galimybių tam, ir toks objektas bus puolamas paskutinis. Ukrainos patirtis rodo, kad ne visuomet reikia stoti į kovą. Kartais užtenka parodyti agresyvumą ir ginklus. Tai veikia kaip puiki atgrasymo priemonė.

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos Šaulių sąjunga (www.sauliusajunga.lt)

 Šaulių sąjungos ženklas
Šaulių sąjungos ženklas

 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

02:24
01:13
00:54

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min