Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 12 21, 18:59

Alisa Miniotaitė: Kas už to?

Kartu su verslininku ir kūrėju Ignu Staškevičiumi dalyvaudama knygos „Lyderystė“ pristatymuose, girdėdavau bendraautorių pabrėžiant svarbą klausti ir matyti „kas už to“, tačiau pernelyg nesikoncentravau į šio klausimo reikšmę. Didesnį dėmesį atkreipiau, kai ISM Lyderystės programos studentė – įmonės vadovė – pasidalino, kad „šis Igno klausimas atvėrė akis, apvertė pasaulio matymą“.
Dr. Alisa Miniotaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės modulio vadovė
Dr. Alisa Miniotaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės modulio vadovė / Asmeninio arch. nuotr.

Hm... Pradėjau ir aš stebėti „kas už to“. Ir išties – tarsi atsivėrė dar viena pasaulio dimensija – nematoma, paslėpta.

Darbuotojas ateina su pasiūlymu, kaip kompanija galėtų laimėti daugiau pinigų. Klausiu mintyse, kas už to. Ar siekia naudos sau? Ar tai geras ketinimas padėti įmonei?

Studentai reikalauja galimybės naudotis vadovėliais egzamino metu. Kas iš tiesų už to? Šiuo klausimu smagu pasidalinti ir su pačiais reikalavimo iniciatoriais.

Nuomonės formuotojas kviečia į dar vieną akciją. Kas už to? Galbūt susitapatinimas su nuskriaustaisiais, o galbūt noras daryti ir didinti įtaką, dėmesio troškulys.

Pažįstamas lieja nuoskaudą internete. Kas už to? Skaudus gyvenimo neteisybės jausmas, vienatvė?

Kolegai sunku pasakyti „ne“. Kas už to? Nesąmoningas noras būti svarbiu, reikalingu, o galbūt konflikto baimė.

Skubà panaikinti alkoholio draudimus. Kas už to? Patys numanote.

Noras pašiepti kitus, parodyti kitų neišmanymą? Kas už to?

Ilgainiui bepraktikuodama „kas už to“, supratau, kad ne ką mažiau svarbu ir „kas po to?“. O lyderystėje – ypač.

Kolegai sunku pasakyti „ne“. Kas už to? Nesąmoningas noras būti svarbiu, reikalingu, o galbūt konflikto baimė.

Pradėkime nuo paprastų pavyzdžių.

Paauglys grįžta namo naktį. Piktai užsipuolu. Kas už to? Nerimas, baimė. Kas po to? Kuriam laikui sugadinti santykiai, ryšys.

Organizacijos darbuotojai kategoriškai priešinasi vadovo siūlomai nuotolinio darbo organizavimo taisyklei – rytiniams susijungimams, naudojant kameras. Kas už to? Nenoras anksti keltis, pradėti darbo dieną, išeiti iš komforto zonos. Kas po to (jei vadovas pasiduos spaudimui)? Krentantis efektyvumas ir darbingumas arba kitu atveju – išsaugotas darbo rimtas, produktyvi komanda.

Didžiulis pyktis, jaučiamas draugui (-ei). Kas už to? Nuoskaudos, nusivylimas, nepasitenkinimas. Kas po to (jei išsakysime)? Santykiai gali būti sugriauti. O galbūt atvirkščiai – išvalytas oras, nauja pradžia?

Siekis kontroliuoti darbuotojus. Kas už to? Nesaugumo jausmas, nepasitikėjimas. Skausmingos gyvenimiškos patirtys. Kas po to (ką kuria šis veiksmas)? Darbuotojų nepasitenkinimas, stagnacija.

Visų mūsų veiksmai turi pasekmes. Prisideda prie kažko geresnio ar prastesnio.

Paplūdimys Lukiškių aikštėje. Kas už to? Siekis mobilizuoti savo rinkėjus. Kas po to?

Visų mūsų veiksmai turi pasekmes. Prisideda prie kažko geresnio ar prastesnio. Jei darbuotojas neprivalo galvoti, „kas po to“, tai vadovas, o juo labiau lyderis, turėtų pamąstyti apie bet kokio reikšmingesnio sprendimo ar veiksmo pasekmes. Kas po to, kai atleisiu darbuotoją? Ne sekantis veiksmas, o poveikis įmonėje. Kas po to, kai pasakysiu darbuotojui, ką apie jį galvoju? Kas po to, kai nusileisiu darbuotojų spaudimui? Kokias pasekmes sukurs toks mano sprendimas? Ir pasekmės gali būti asmeniui, komandai, organizacijai, visuomenei.

Toks tad yra reginis žmogus, vadovas, regintis lyderis.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė

Komentaras skelbtas Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min