Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 25d. 20:05

Birutė Davidonytė, Dovydas Pancerovas: Taip, premjere, mes rašome knygą apie Jus

Birutė Davidonytė ir Dovydas Pancerovas Pirmadienį Saulius Skvernelis savo feisbuke prisipažino, kad 1999-aisiais būdamas Trakų kelių policijos viršininku gavo tarnybinę nuobaudą – griežtą papeikimą, kuris vėliau buvo pakeistas į pastabą. Kodėl premjeras apie tai prabilo dabar? Mūsų supratimu, tai – premjero viešųjų ryšių taktika. Tikroji istorija yra įdomesnė ir gilesnė, susijusi su būsima knyga apie S.Skvernelį.

Pirmadienį premjeras Saulius Skvernelis savo feisbuke paskelbė neįprastą įrašą. Jame ironiškai kalbėjo apie praeityje gautą tarnybinę nuobaudą ir tai besiaiškinančius žurnalistus.

„Tai bus šokiruojantį faktą atskleidžiantis žurnalistinis tyrimas. Nežinau, ar bus sudrebinti valstybės pamatai, tačiau skandalas garantuotas. Juokai menki: prieš 20 metų Skvernelis yra gavęs tarnybinę nuobaudą!“ – rašo premjeras.

Jis paaiškino, kad 1999-aisiais, būdamas Trakų kelių policijos viršininku, gavo tarnybinę nuobaudą – griežtą papeikimą. Vėliau ši nuobauda buvo sušvelninta ir pakeista į pastabą.

Premjeras neįvardijo, už ką gavo nuobaudą, bet jo atstovai viešai tvirtino, kad tai susiję su neteisingai užpildytais kelių eismo taisyklių pažeidėjams išrašomais protokolais.

„Per tarnybą policijoje buvau 28 kartus apdovanotas ir skatintas. Bet, aišku, toji pastaba nubraukia visą triūsą ir pasmerkia mane visuomenės akyse... Ar bent jau to norėtųsi „Skvernelio ištyrimų skyriui“, – rašo S.Skvernelis.

Galima suprasti, kad premjeras šmaikštauja apie mus, 15min tyrimų skyriaus žurnalistus. Šią istoriją galima papasakoti ramiau ir nuosekliau, be paviršutiniškų apibendrinimų, kokius savo feisbuke panaudojo Lietuvos Respublikos premjeras.

Prieš du mėnesius, rinkdami medžiagą tyrimui apie slaptuosius premjero patarėjus, sužinojome ir apie griežtą nuobaudą S.Skverneliui, kai šis dirbo Trakų kelių policijoje. Apie tai pasakojo du skirtingi šaltiniai.

Pirmasis šaltinis sakė, kad iki Baudžiamojo kodekso pakeitimų (galima spėti, kad iki 2003 metų) S.Skvernelis buvo apklaustas Vidaus tyrimų valdybos tardytojo. Pirmasis šaltinis turėjo konkrečią versiją, kodėl buvo atliekamas tyrimas, bet mes neradome šią versiją patvirtinančių įrodymų, todėl jos neskelbiame.

Antras šaltinis neturėjo informacijos apie tardymą, bet nurodė, kad 1999-aisiais S.Skvernelio atžvilgiu išties buvo atliekamas tyrimas, susijęs su kelių eismo taisyklių pažeidimų protokolų netinkamu pildymu, – šaltinis pavartojo žodį „klastojimu“. Antrasis šaltinis nurodė, kad S.Skverneliui buvo skirta griežta tarnybinė nuobauda ir priimtas sprendimas „patraukti jį nuo gatvės“.

Tikrindami šią informaciją, pradėjome kalbinti aukšto rango policijos pareigūnus, kurie galėjo apie tai žinoti.

„Puikiai žinau, jog konkretūs asmenys jau senokai vizituoja mano buvusius bendradarbius, kolegas ir pažįstamus, prašydami papasakoti „bent kažką neigiamo apie Skvernelį“. Prisidengdami argumentu „mes stabdome diktatūrą“, – feisbuke rašo S.Skvernelis.

Tikrovė įdomesnė. Vienas buvęs policijos pareigūnas, dabar dirbantis valstybės įmonėje, sutiko neoficialiai pasikalbėti su 15min. Jo prašėme atsakyti į konkrečius klausimus apie 1999-ųjų įvykį Trakuose. Tas valstybinės įmonės tarnautojas į klausimus atsakė. Ir pranešė apie tai premjerui.

Nepaisant to, toliau aiškinomės padėtį.

Tai bus dokumentinis pasakojimas apie metus vykstantį 15min tyrimą, kurio centre – S.Skvernelio valdymo stilius, jo ryšiai, slaptieji patarėjai ir nematoma prezidentinė kampanija.

Buvęs Vidaus tyrimų valdybos viršininkas Aleksandras Katinas patvirtino, kad S.Skvernelio atžvilgiu buvo atliekamas tyrimas, bet į išsamesnius komentarus nesileido. „Aš neprisiminsiu visų detalių, – sakė A.Katinas. – Tikrai neatsimenu, kadangi ne aš asmeniškai tą tyrimą atlikau.“

Buvęs generalinis policijos komisaras Visvaldas Račkauskas taip pat patvirtino apie S.Skverneliui paskirtą tarnybinę nuobaudą: „Taip, buvo toks įvykis.“

V.Račkauskas taip pat sakė neprisimenantis įvykio detalių. „Manau, kad už tarnybinės drausmės pažeidimo, susijusio su administracinių bylų dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų nagrinėjimu, forminimu“, – sakė V.Račkauskas. Jis patikslino, kad „tai yra susiję su nustatytų tvarkų nesilaikymu“.

Praėjusią savaitę oficialiai kreipėmės į premjero S.Skvernelio komandą, Vidaus reikalų ministeriją ir Policijos departamentą su klausimais apie griežtą papeikimą. Atsakymų laukėme nuo praėjusio ketvirtadienio. Atsakymų iš S.Skvernelio taip ir nesulaukėme, vietoj to premjeras mus viešai užsipuolė feisbuke.

Visos institucijos – ir ministerija, ir policija – atsakymus mums pateikė tik po to, kai savo versiją į feisbuką paleido S.Skvernelis.

Kiek juokinga, kad savo įraše S.Skvernelis pasmerkė žurnalistinį tyrimą, kuris niekada nebuvo publikuotas. Tikrinome šią informaciją knygai, apie kurią premjeras užsiminė žinąs.

„Jei rimtai – paliksiu tiems, kurie skaitys šį bei kitus „tyrimus“ ar net rengiamas knygas, patiems spręsti, kiek tai susiję su objektyvumu, visuomenės teise žinoti – o kiek tėra tiesiog dar vienas įrankis politinėje kovoje“, – rašo S.Skvernelis.

Taip, gerbiamas premjere, mes rašome knygą apie Jus.

Knyga bus ne 15min straipsnių rinkinys, bet išsamus publicistinis pasakojimas: nauji faktai, oficialūs liudijimai, nematomi valstybės valdymo užkulisiai, tiriančių žurnalistų darbas.

Tai bus dokumentinis pasakojimas apie metus trunkantį 15min žurnalistinį tyrimą, kurio centre – S.Skvernelio valdymo stilius, jo ryšiai, slaptieji patarėjai ir nematoma prezidentinė kampanija. Knyga bus ne 15min straipsnių rinkinys, bet išsamus publicistinis pasakojimas: nauji faktai, oficialūs liudijimai, nematomi valstybės valdymo užkulisiai, tiriančių žurnalistų darbas.

Labai svarbu, kad mūsų rašomoje knygoje su vardais ir pavardėmis prabilo žmonės, kurie anksčiau tylėjo, nes bijojo dėl savo ateities.

Ši knyga pasirodys 2019-ųjų rudenį, taigi – jau po prezidento rinkimų. Tokią datą pasirinkome, nes mūsų tikslas nėra įtaka politiniam procesui. Mūsų tikslas – parodyti kritinį laiką Lietuvos demokratijai, kai valdžios vertikalės viršuje atsidūrė autokratiškų bruožų ir neskaidrių ryšių turinti asmenybė.

Kas tokiu svarbiu demokratijai laiku vyko valstybės užkulisiuose? Kokie nematomi žmonės darė įtaką premjero politiniams sprendimams? Kaip buvo spaudžiama žiniasklaida? Kaip valstybės pinigais buvo finansuojama privati politinė kampanija?

Į visus šiuos klausimus bandysime atsakyti savo knygoje.

Tikimės, kad ir Jūs, premjere, į juos atsakysite.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

01:22
00:55
00:39

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min