Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 26d. 06:41

Birutė Davidonytė: Kaip išgelbėti eilinį Ramūną

Birutė Davidonytė Pastarosiomis dienomis sulaukiau nemažai klausimų: kas šiuo metu darosi Seime? O ten vyksta įspūdingi dalykai. AgroKomisijos sudarymas nuplėšė visas kaukes ir atidengė valdančiųjų „valstiečių“ dvigubus standartus, bandymus išgelbėti savo lyderį nuo tyrimo, melagingus argumentus ir politinius žaidimus.

AgroKomisija, mano supratimu, galėtų būti vienintelė institucija Lietuvoje, kuri nagrinėtų ir tirtų įvairius žemės ūkio klausimus kompleksiškai. Klausimus dėl to, kas viršija įstatyme leistinus turėti žemės plotus, kaip jie apeina įstatymus, kaip apeina muitus įveždami trąšas, kaip skolina ūkininkams, ar šie veiksmai nedaro žalos Lietuvos kaimui. Vis dėlto jokio objektyvaus tyrimo Seime greičiausiai nebus.

Praeitą savaitę pamatėme kardinalią „valstiečių“ nuomonių kaitą, politines intrigas ir žaidimus, kurie būtų verti valstietiško „Kortų namelio“ („House of Cards“ – angl.) serialo scenarijaus. Atsakydama į klausimą, kas šiuo metu vyksta Seime dėl žemės ūkio tyrimo, pateikiu scenarijus, kaip savo vedlį gelbėja „valstiečiai“.

Scenarijus Nr. 1: jokio tyrimo nereikia (nepavykęs scenarijus)

Nuo pat pradžių, vos opozicijai inicijavus parlamentinį tyrimą dėl žemės ūkio, dauguma „valstiečių“ manė, kad jokio tyrimo nereikia, buvo bandoma brutaliuoju būdu numarinti šį tyrimą ir jo idėją atmesti. Priežastis, matyt, buvo labai paprasta – tyrimas liestų Ramūną Karbauskį.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Seime pateikimo stadijoje už tyrimą balsavo vos 7 „valstiečių“ frakcijos nariai ir Seimo pirmininkas, didžioji dalis frakcijos nusprendė, kad tyrimo nereikia. Vis dėlto balsų parlamentinio tyrimo projekto pateikimui užteko ir tuomet įsisiūbavo tikras intrigų liūnas.

Vienas po kito „valstiečių“ vadovaujami komitetai atmetė tyrimo idėją. Tai buvo daroma prisidengiant melagingais argumentais, jog institucijos jau tiria šiuos klausimus, taigi nereikia dubliuoti jų darbo. Tačiau jokio tyrimo dėl žemės ūkio sektoriaus, trąšų, įstatymų apėjimo schemų, bent iš viešai skelbiamų duomenų, institucijos nevykdo. Prokuratūra yra pradėjusi tyrimą tik dėl R.Karbauskio ir jo šeimos žemių. Bet R.Karbauskis juk nėra visas Lietuvos žemės ūkis.

Bandydami užgesinti žemės ūkio tyrimą „valstiečiai“ pademonstravo akivaizdžius dvigubus standartus. Politinė jėga, kuri rinkėjams žadėjo skaidrumą, nuo tyrimo bando išgelbėti savo lyderį. Prieš rinkimus žadėtų kitokių standartų nematyti nė iš tolo.

Tik pamatę, kad taip lengvai atmesti AgroKomisijos nepavyks, kad tyrimui pasipriešinę politikai visuomenės akyse atrodytų prastai, „valstiečiai'“ ėmėsi kito scenarijaus.

Scenarijus Nr.2: galima tirti viską, tik ne R.Karbauskį

Dar neseniai tyrimui prieštaravę „valstiečiai“ staiga persigalvojo ir jau pritaria žemės ūkio tyrimui. Tik tai nebus AgroKomisija, tai bus jos iškamša.

Nepavykus atmesti tyrimo, „valstiečiai“ nusprendė tyrimą pasukti jiems palankia vaga. Vienas po kito ėmė dygti „valstiečių“ siūlymai pakeisti opozicijos inicijuoto parlamentinio tyrimo klausimus. Ir klausimai buvo pakeisti taip, kad tyrimas taptų visiškai nepavojingas „valstiečių“ lyderiui R.Karbauskiui.

„Valstiečių“ siūlymais iš tyrimo būtų išbraukti visi klausimai, susiję su 500 hektarų ribos viršijimu, valdantieji nesiūlo tyrimo metu identifikuoti, kurie asmenys ar įmonės valdo didesnį žemės plotą nei leidžia įstatymai. Taip pat „valstiečių“ siūlymuose buvo išbraukta galybė kitų klausimų dėl vekselių, skolinimo ūkininkams, trąšų, įstatymų apeidinėjimo ir t.t.

Video kadras/Žemės ūkis
Video kadras/Žemės ūkis

„Valstiečiai“ sako, kad klausimus nuasmenino, jog jie nebūtų taikomi tik į „Agrokoncerną“, o paliestų ir kitas įmones, bet tai nėra tiesa. Opozicijos pateiktame tyrimo variante nebuvo įvardijamas „Agrokoncernas“, nebuvo jokių pavardžių, buvo tik siūlymas išsiaiškinti, kas ir kokiais būdais apeidinėja įstatymus. Galbūt įvairias schemas taiko ne tik „Agrokoncernas“, galbūt R.Karbauskio įmonės net nėra stambiausi žemvaldžiai Lietuvoje, galbūt yra aibė kitų įmonių ir kitų schemų. Bet šito greičiausiai mes jau nebesužinosime.

Išbraukdami visus klausimus, kurie susiję su R.Karbauskiu, „valstiečiai“ parodo dar didesnius dvigubus standartus.

Vietoj klausimų, kuriuos iškėlė žiniasklaida ir visuomenė, „valstiečiai“ siūlo parlamentinio tyrimo metu aiškintis bendrus klausimus, kaip keitėsi teisinė bazė ir teisinis reguliavimas, susijęs su žemės ūkiu. Nors tam net nereikia tyrimo, vos po pusvalandžio googlinimo kiekvienas galėtų pasakyti, kaip ir kiek kartų keitėsi įstatymai, juk tai vieši duomenys. Mano supratimu, politikams daug svarbesnis turėtų būti tuose įstatymuose esančių skylių užlopymas.

Taip pat vietoj R.Karbauskio „valstiečiai“ nori tirti Landsbergį. Jie siūlo nagrinėti kadaise, nepriklausomybės pradžioje, egzistavusį įstatymą dėl žemės perkėlimo ir „skraidančių sklypų“. Kaip gudru! Vienu šūviu nušaunami du zuikiai: ir lyderis apgintas, ir politiniam oponentui įkąsta. Gerai, mieli „valstiečiai“, tirkite „skraidančius sklypus“, pūskite dulkes nuo istorijos archyvų, aiškinkitės, kas tas klaidas padarė.

Bet iš tyrimo išbraukę visus klausimus, kurie susiję su R.Karbauskiu, „valstiečiai“ parodo dar didesnius dvigubus standartus. Bandymas tyrimą pakreipti „valstiečių“ lyderiui nepavojinga linkme yra toks pats R.Karbauskio išsukinėjimas kaip ir bandymas tyrimą atmesti.

Ištikima vedlio ginklanešė

Šiame valstietiško „Kortų namelio“ scenarijuje aptarimo verti ir keli atskiri personažai. Agnė Širinskienė – ištikimiausia „valstiečių“ vedlio ginklanešė. Žmogus, kuris AgroKomisijos sudarymo procese tiesiog sužibėjo ir pademonstravo kardinalią nuomonių kaitą.

Vos prasidėjus AgroKomisijos svarstymui Seime, A.Širinskienė puolė registruoti siūlymus, kurie apsaugotų R.Karbauskį. Pirmiausiai ji pareiškė, kad jokios komisijos iš viso nereikia, nes šiuos klausimus tiria įvairios institucijos (kaip jau išsiaiškinome, tai nėra tiesa.)

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

Antras A.Širinskienės siūlymas buvo pakeisti parlamentinio tyrimo klausimus taip, kad R.Karbauskio komisija net nepaliestų.

Dar vėliau A.Širinskienės vadovaujamas komitetas atmetė parlamentinio tyrimo idėją. Pati A.Širinskienė agitavo komiteto narius balsuoti prieš tyrimą, nes „institucijos jau atlieka tyrimus“. Po komiteto posėdžio ponios Širinskienės paklausiau atvirai: ar ji sąmoningai meluoja apie institucijų tyrimus dėl žemės ūkio, ar galvoja, kad R.Karbauskis yra visas Lietuvos žemės ūkis. Aiškaus atsakymo taip ir nesulaukiau.

Bet „valstiečių“ frakcijoje pasikeitus nuomonei ir jiems nusprendus balsuoti už AgroKomisiją, A.Širinskienės vadovaujamo komiteto sprendimas Seime buvo atmestas. Buvo nuspręsta toliau svarstyti žemės ūkio tyrimo galimybę.

Keista, bet kardinaliai nuomonę pakeitė ir prieš savo komiteto išvadą (už AgroKomisiją) balsavo net pati A.Širinskienė. Nors vos prieš kelias dienas ji bandė visus įtikinti, kad jokios komisijos kurti nereikia. Šiandien būsimo tyrimo turinys dar nėra aiškus, bet dabar Seime bus apsvarstyti „valstiečių“ siūlymai keisti parlamentinio tyrimo klausimus.

Akivaizdu, kad „valstiečiai“ iš anksto paruošė bent kelis scenarijus, kaip turėtų būti pasuktas žemės ūkio tyrimas. Ir abu šie scenarijai palankūs R.Karbauskiui.

Dvigubas žaidimas

Dar vienas valstietiško „Kortų namelio“ scenarijaus personažas – Povilas Urbšys. Žmogus, kuris puikiai sužaidė dvigubą žaidimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Urbšys

P.Urbšys garsiai žurnalistams pareiškė, jog Seimui nepatvirtinus AgroKomisijos jis trauksis iš „valstiečių“ frakcijos, nes dvigubų standartų taikyti negalima. Gal ir geras planas: P.Urbšys pagrasina išeiti, R.Karbauskis persigalvoja ir tyrimą palaiko. Nedaug trūko, kad toks įspūdis ir būtų sudarytas viešojoje erdvėje.

Tik Seimo interneto puslapis yra išdavikas, nes jame buvo galima pamatyti, kad tas pats P.Urbšys, garsiai kalbantis apie pasitraukimą iš frakcijos, tyliai registravo nuo A.Širinskienės žodis žodin nukopijuotą siūlymą pakeisti parlamentinio tyrimo klausimus. Siūlymą, kuris yra visiškai palankus R.Karbauskiui. Siūlymą, kuris iš tyrimo pašalina visus klausimus dėl 500 hektarų viršijimo ir kitų dalykų.

P.Uršys tvirtino, kad negali eiti į kompromisus su savo sąžine. Bet paklaustas, kodėl registravo tokį siūlymą, atsakė, jog tai – kompromisas.

Kadaise Seime turėjome „kompromisines“ tyrimo išvadas dėl Artūro Skardžiaus, kai Seimo nariams nepavyko patvirtinti objektyvių ir tyrimo medžiagą atitinkančių išvadų. Dabar, atrodo, turėsime „kompromisinį“ tyrimą dėl žemės ūkio, nes „valstiečių“ valdomame Seime būtų įžūlu tikėtis daugiau.

Kompromisas pagal „valstiečius“ – visuomenė atsakymų nesulauks

Ką gi reiškia tas „kompromisas“ pagal „valstiečius“? Tai, kad visuomenė negaus atsakymų į klausimus. Parlamentinis tyrimas dėl žemės ūkio buvo inicijuojamas ne šiaip sau, šiai sričiai ilgą laiką trūko kontrolės, trūko dėmesio. Parlamentinį tyrimą opozicija inicijavo po visuomenės ir žiniasklaidos iškeltų klausimų.

Bet į šiuos klausimus atsakyta nebus. Ir jau dabar galima pasakyti, kad jokio normalaus tyrimo dėl žemės ūkio Seime taip pat nebus. Nebus ir specialios komisijos, nes tyrimą greičiausiai vykdys Kaimo reikalų komitetas, nors kai kurie jo nariai patys valdo ne vieną šimtą hektarų žemės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime svarstomas A.Skardžiaus apkaltos klausimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime svarstomas A.Skardžiaus apkaltos klausimas

„Valstiečiai“ sukūrė AgroKomisijos iškamšą, kuri yra naudinga tik jiems patiems. Valstietiška AgroKomisija apsaugos nuo gėdos ir visuomenės pykčio dėl taikomų dvigubų standartų (nes tyrimas formaliai bus pradėtas) ir tikrai nenustatys jokių R.Karbauskiui nepalankių dalykų (nes to ir netirs).

Tikro žemės ūkio tyrimo numarinimas šiame Seime vadinamas „kompromisu“. Ta proga sveikinu „valstiečius“, sudariusius kompromisą su sąžine.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

VRK nusprendė, kad Naglio Puteikio remiama Laura Radzevičiūtė Seimo rinkimuose nedalyvaus

Verslas

Teismų rūmų pastatas Vilniuje – su saulės jėgaine ir fontanu: pažvelkite, kaip atrodys

Aktualu

Į septyniolikmečio nužudymo vietą Marijampolėje atvestas įtariamasis rodė, ką darė savo aukai

Verslas

Protestuojantys vežėjai Palangos poilsiautojams pasiūlė nakvynę vilkike

Aktualu

Atliekų tvarkymo Jurbarko rajone užkulisiai – rūšiuoti šiukšles senolę siunčia už 5 km

Sportas

„Žalgirio“ kapitonas aiškiai išdėstė tikslą mače su „Sevilla“

Aktualu

Rusijoje sukčiavimu kaltinamas buvęs „Snoro“ savininkas V.Antonovas pripažino kaltę

Aktualu

Dėl galimo salmoneliozės užkrato „Forto dvare“ Panevėžyje sunegalavo penki žmonės

Fotografas kviečia pamatyti, kas slypi po žymiais turistiniais objektais

Aktualu

Stojimų rezultatai: vėl ruošime bedarbius?

Vardai

Cher parduoda namą Beverli Hilse, kuris anksčiau priklausė „Vedęs ir turi vaikų“ žvaigždei

Gyvenimas

Šakutę rankinėje besinešiojanti L.Plioplytė: nesuprantu, kam žmogui reikalingas šiaudelis

Vardai

15min studijoje – Marijos Grabštaitės premjera „Skanei“ apie Naglį Bierancą ir greitą maistą

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Konjunktūrinis požiūris į buvusius Lietuvos komunistus

Interviu Sportas

Marius Stankevičius – apie metus Sevilijoje ir nedrąsius „Žalgirio“ šnipus

24sek

Kodėl apie naujausią „Ryto“ pirkinį internete nerasite daug informacijos

Vardai

Popkaralienei Madonnai – 60 metų: scenos revoliucionierė, maištininkė ir pasaulio rekordininkė

Verslas

Nutrauktas tyrimas dėl „Orlen Lietuva“ galimo piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi

Vardai

„Chorų karų“ dalyvės Airida ir Jorūnė pristato duetą „Amber“ ir naują dainą „Sudie“

Verslas

„Rimi Lietuvos“ pajamos šiemet išaugo 2,8 proc. iki 155,2 mln. eurų

Naujienos

Verslas

Ant prekystalio guls ir Valstybės saugumo departamento būstinė Vytenio gatvėje

Aktualu

Po 20 už grotų praleistų parų ekvadoriečio užpuolikai paleidžiami į laisvę

Verslas

Teismų rūmų pastatas Vilniuje – su saulės jėgaine ir fontanu: pažvelkite, kaip atrodys

Verslas

Protestuojantys vežėjai Palangos poilsiautojams pasiūlė nakvynę vilkike

Verslas

Sostinės Centrinė universalinė parduotuvė planuoja plėtrą, projekto vertė – 10 mln. eurų

Aktualu

Į septyniolikmečio nužudymo vietą Marijampolėje atvestas įtariamasis rodė, ką darė savo aukai

Aktualu

VRK nusprendė, kad Naglio Puteikio remiama Laura Radzevičiūtė Seimo rinkimuose nedalyvaus

Maistas

Agurkų džemas – netikėtas skanėstas ir prie blynų, ir ant sumuštinių

Fotografas kviečia pamatyti, kas slypi po žymiais turistiniais objektais

Verslas

Bulgarija po nelaimės Italijoje renovuos tiltus

Vardai

Cher parduoda namą Beverli Hilse, kuris anksčiau priklausė „Vedęs ir turi vaikų“ žvaigždei

Aktualu

Atliekų tvarkymo Jurbarko rajone užkulisiai – rūšiuoti šiukšles senolę siunčia už 5 km

Vardai

15min studijoje – Marijos Grabštaitės premjera „Skanei“ apie Naglį Bierancą ir greitą maistą

Sportas

„Žalgirio“ kapitonas aiškiai išdėstė tikslą mače su „Sevilla“

Aktualu

Rusijoje sukčiavimu kaltinamas buvęs „Snoro“ savininkas V.Antonovas pripažino kaltę

Aktualu

Dėl galimo salmoneliozės užkrato „Forto dvare“ Panevėžyje sunegalavo penki žmonės

Vardai

Popkaralienei Madonnai – 60 metų: scenos revoliucionierė, maištininkė ir pasaulio rekordininkė

Interviu Sportas

Marius Stankevičius – apie metus Sevilijoje ir nedrąsius „Žalgirio“ šnipus

Aktualu

Stojimų rezultatai: vėl ruošime bedarbius?

Gyvenimas

Šakutę rankinėje besinešiojanti L.Plioplytė: nesuprantu, kam žmogui reikalingas šiaudelis

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min