Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 17d. 18:00

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Justinas Mickus Lygiai prieš mėnesį ES narės peržiūrėjo 2017 m. pabaigoje įsteigtas bendras ES gynybos politikos iniciatyvas ir papildė jas 17 naujų Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projektų. Tai, kad valstybės narės patvirtino siekį tęsti pradėtų iniciatyvų įgyvendinimą ir padvigubino PESCO aprėptį, rodo, jog pernai atnaujinta ES gynybos integracijos politika vystosi stabiliai ir nurodo aiškią kryptį tolesnei ES gynybos integracijai. Perpratus Lietuvos strategiją 2017–2018 m. vykusių derybų metu, galima įvertinti ir tai, kokios pozicijos Vilnius laikysis kitąmet bei vėliau.

Derybose dėl naujųjų ES gynybos iniciatyvų – PESCO, Europos gynybos fondo, Suderintos metinės peržiūros gynybos srityje ir kt. – Lietuvos strategiją diktavo du esminiai interesai.

Pirma: siekti, jog ES gynybos integracija papildytų NATO funkcionavimą.

Antra: užtikrinti, jog Lietuva toliau išliks ES integracijos branduolyje. Santykis tarp šių interesų nulėmė Lietuvos požiūrį į dabartines ES gynybos politikos iniciatyvas ir, tikėtina, sąlygos Vilniaus poziciją ateityje vyksiančių derybų metu.

Nagrinėjant šį santykį būtina pastebėti, jog pirmąjį interesą – NATO papildymą – Lietuvos politikos formuotojai suprato lanksčiai.

Apibendrinant įvairių Prezidentūros, URM ir KAM atstovų pareiškimus galima įvardyti tris būdus, kaip, žvelgiant iš Vilniaus perspektyvos, ES gynybos politika papildytų NATO veiklą.

Pirma, ES projektai gali tiesiogiai efektyvinti NATO veiklą Europoje.

Antra, ES gali sustiprinti NATO netiesiogiai, padėdama vystyti nacionalinius ES narių gynybos pajėgumus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./NATO ir Lietuvos vėliavos
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./NATO ir Lietuvos vėliavos

Trečia, ES jau turi instrumentų reaguoti į tokias grėsmes, kurių atžvilgiu NATO veikla kol kas yra gana ribota – dezinformacija, kibernetiniai išpuoliai ar atakos prieš kritinę infrastruktūrą.

Tokia Lietuvos pozicija reiškė, kad esminį valstybės saugumo interesą – papildyti NATO – atitiko platus spektras svarstytų ES gynybos integracijos iniciatyvų.

Prasidėjus deryboms, Vilnius turėjo realų interesą pasiekti tam tikrų gynybos politikos sričių integraciją.

Į šį sąrašą patenka ir tokie PESCO projektai, kaip karinis mobilumas („karinis Šengenas“), kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos ir logistikos centrų tinklo kūrimas, gynybos pajėgumų vystymo ir gynybos tyrimų finansavimas, viešųjų pirkimų sureguliavimas ir t.t.

Gal kiek paradoksalu, tačiau Lietuvos interesas stiprinti transatlantinio saugumo erdvę reiškė, kad valstybė tapo konkrečių ES gynybos integracijos iniciatyvų šalininke ar net lydere.

Tikėtina, kad lankstesnį Lietuvos požiūrį į NATO ir ES papildomumą įgalino pastaruoju metu itin palankūs ir produktyvūs ES ir NATO santykiai.

Vienas trijų strateginių naujojo ES „gynybos paketo“ dokumentų yra 2016 m. ES ir NATO vadovų pasirašytos bendros deklaracijos dėl ilgalaikio bendradarbiavimo.

Besikeičiančioje tarptautinio saugumo erdvėje Vilnius šiandien daug daugiau dėmesio skiria subkonvencinėms, „hibridinėms“ grėsmėms.

Patvirtinus šį dokumentą, lankstus ES ir NATO papildomumo suvokimas tapo ir oficialia Aljanso pozicija. Vėliau abi organizacijos sutarė dėl 42 bendrų veiksmų plano siekiant įgyvendinti deklaracijos tikslus.

Šis sutarimas atgaivino abiejų organizacijų bendradarbiavimą, smarkiai atšalusį JAV prezidento George'o W.Busho kadencijos metu.

Aktyvų Lietuvos įsitraukimą į ES „gynybos paketo“ iniciatyvas nulėmė ir keli kiti svarbūs veiksniai. Pirma, besikeičiančioje tarptautinio saugumo erdvėje Vilnius šiandien daug daugiau dėmesio skiria subkonvencinėms, „hibridinėms“ grėsmėms.

Lietuvos gynybos politikos formuotojai ir ekspertai pripažįsta, jog tokių specifinių grėsmių, kaip kibernetinės-informacinės atakos ar ekonominis karas, akivaizdoje Europos Sąjunga yra efektyviausias ir net esminis saugumo garantas.

Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos tikėtina, jog ateityje šios grėsmės tik stiprės, o bendra ES saugumo politika Lietuvai ir toliau bus patrauklus instrumentas jas valdyti.

Antra, palankesnę Lietuvos poziciją ES gynybos politikos integracijai lėmė ir principingas Vilniaus požiūris į ES integracijos svarbą.

Kai 2017 m., prieš oficialių derybų dėl „Brexit“ pradžią, Europos Komisija inicijavo plačią diskusiją apie Europos ateitį, Lietuvos užsienio politikos formuotojai laikėsi dvilypės pozicijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./585 puslapių „Brexit“ susitarimo projektas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./585 puslapių „Brexit“ susitarimo projektas

Nors Vilnius nuosekliai pasisakė už įtraukią ES integraciją – t.y., kiek galima platesnius integracijos projektus, nekuriančius „dviejų greičių“ Europos, kartu Lietuvos atstovai pabrėžė, jog jei įtrauki integracija neįmanoma, Vilnius turi siekti išlikti ES integracijos branduolyje.

Tokią poziciją Lietuvos diplomatinių atstovybių susitikime 2017 m. liepą išsakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, o tų pačių metų pabaigoje – ir Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas bei pavaduotojas Andrius Kubilius, savo poziciją išdėstę bendrame non-paper dėl Europos ateities.

Tokia Lietuvos užsienio politikos lyderių pozicija yra tradicinės mažų valstybių strategijos – didinti savo saugumą ir įtaką tarptautinėje sistemoje per tarptautines institucijas – pavyzdys.

Mažoms valstybėms dalyvavimas tarptautinėse organizacijose svarbus ne vien dėl to, kad leidžia giliau bendradarbiauti su stipresniais partneriais. Svarbu ir tai, jog aiškios taisyklės ir bendros procedūros sąlyginai stabilizuoja santykius tarp visų jų narių.

Kol kas Lietuva nedviprasmiškai rinkosi bendros politikos ES rėmuose kelią – Vilnius palaiko vieningą ES politiką tiek „Brexit“ derybose, tiek konfliktų su JAV kontekste.

Tačiau, nors ir tradicinė, pastaruoju metu ši pozicija yra gerokai griežtesnė – 2018 m. birželį Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo metiniame pranešime kvietė „būti ir Europos Sąjungos smaigalyje“.

Tokį poslinkį lemia tiek vidiniai iššūkiai ES funkcionavimui (buksuojantis „Brexit“, nesutarimai tarp EK ir Vengrijos, Lenkijos bei Italijos), tiek išorinės grėsmės ES interesams (tarifų karas su JAV ar šalutiniai besitęsiančio bei naujas formas įgaunančio JAV ir Kinijos konflikto padariniai).

Kol kas šių iššūkių akivaizdoje Lietuva nedviprasmiškai rinkosi bendros politikos ES rėmuose kelią – Vilnius palaiko vieningą ES politiką tiek „Brexit“ derybose, tiek konfliktų su JAV kontekste.

Taigi per derybas dėl naujojo ES „gynybos paketo“ Vilniaus strateginėje mąstysenoje išsivystė lankstesnis požiūris į NATO ir pozityviai griežtesnis požiūris į ES integraciją.

Šį poslinkį sąlygojo tiek proveržis NATO-ES santykiuose, tiek naujos tarptautinio saugumo grėsmės, tiek mažiau stabili tarptautinė sistema. Jei šios sąlygos galios ir toliau – bent jau artimiausiu metu to galima pagrįstai tikėtis – dabartinė Lietuvos pozicija neturėtų reikšmingai kisti.

Tai savo ruožtu leidžia manyti, kad tolesnė Lietuvos pozicija Europos gynybos integracijos klausimais nebebus formuluojama vien per transatlantinę prizmę.

Lietuva į naująjį ES „gynybos paketą“ prisijungė ir dėl europinių priežasčių. Šios „europinės priežastys“ – siekis išlaikyti tolygią ES integraciją ir/ar noras išlikti ES integracijos branduolyje – sąlygos ir tolesnį Lietuvos įsitraukimą į ES gynybos politiką.

* * *

Straipsnyje pristatytos ką tik išleistos analitinės studijos „Lietuva ir ES gynybos integracija: didžioji strategija ir ateities scenarijai“ pagrindinės įžvalgos. Gruodžio 18 d., 16.30 val., Vilniaus politikos analizės instituto konferencijų salėje vyks tyrimo pristatymas, į kurį kviečiami visi besidomintys. Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.

Justinas Mickus yra Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotas analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie: nuskambėjo jaudinančios žmonos ir dukters kalbos

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Sportas

Futbolo tinklaraščiai priėmė „10 metų iššūkį“: apibendrino liūdną padėtį šalyje

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų 10-uke – blokų karuselė, A.Gudaitis ir karaliaujantis A.White'as

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Sprogdinant petardą kauniečiui nutraukti du pirštai

24sek

D.Sirvydis nesitikėjo tokio sezono: „Kaip viskas klostosi, yra nerealu“

Gazas

Automobilių nuoma populiarėja: įmonės kalba apie plėtrą

Naujienos

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Aktualu

Buvusio D.Trumpo patarėjo M.Flynno partneriai kaltinami neteisėtu lobizmu Turkijos naudai

Aktualu

Išsekusios mergaitės iš Gvatemalos mirtis JAV sukėlė pasipiktinimo bangą

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės aktorės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Buvau geras Gyvenimas

Jaudinanti Kauno hospiso savanorių dovana mirštantiems ligoniams: aplankė Kalėdų eglę

Kultūra

D.Grybauskaitė greitai priims sprendimą dėl M.Kvietkausko paskyrimo kultūros ministru

Aktualu

Th.May: britų parlamentas dėl „Brexit“ susitarimo balsuos po sausio 13-osios

Aktualu

Serbijoje dėl šalčių mirė du vyrai, Bosnijoje ir Hercegovinoje uždarytos mokyklos

Aktualu

Sulaikyto kinų aktyvisto žmona teisingumo vardan nusiskuto galvą plikai

Aktualu

A.Navickas: atlygis už nedirbtas dienas mokytojams galėtų būti išmokėtas per kelerius metus

Aktualu

Lenkijos diplomatijos vadovas: „Prancūzija – Europos ligonis“

Gazas

Naktį daug kur snigs, bus slidu, įspėja kelininkai

Aktualu

Kultūros ministerija – prieš R.Karbauskio pataisą dėl LRT valdymo

Gazas

Žiemos eismo sąlygos Alytuje: „Keliai – ledas“

Verslas

K.Navickas: viešojo sektoriaus atlyginimai augs, bet už tai vėliau galime susimokėti dešimteriopai

Vardai

Meghan Markle tėvas ragina dukrą susitaikyti: prašo karalienės pagalbos

24sek

Jono Valančiūno treneris pratrūko dėl teisėjų: „Tai absurdas!“

Sportas

„Žalgirio“ senbuvis iš Olandijos lieka Vilniuje: „Yra nepabaigtų reikalų“

Maistas

auGalingas pirmadienis: moliūgų humusas su kariu ir aguoninis pyragas

Kultūra

B.Savukyno premija paskirta JAV gyvenančiai autorei A.M.Sluckaitei-Jurašienei

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min