Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 22d. 17:59

Paulius Jurkevičius: Kūčių vakarienė? Caput mundi reikalas

Paulius Jurkevičius Ji dar neatėjo, dar tik ruošiamės, dar vis tęsiasi prostracijos būsena beprotiškame kamštyje ties įvažiavimu į prekybos centrą. Dar tik sudarinėjame ingredientų sąrašus, skaičiuojame ar jau dvylika patiekalų, o gal net dvigubai tiek. Dar tik kaupiame jėgas...

Bet kiek šventinio nerimo, kone švento! Nes esminė gruodžio 24 – ios problema ir vėl, pasirodo, – ta pati, kaip ir pernai: koks formatas? Paskui jau bus kaip bus, paskui vis vien kažkur kažkaip susėsime, kažką valgysime, kažko negersime. Užtat dabar vyksta karštligiškas strategijos dėliojimas, ne staltiesių ir ne patiekalų, o pozicijos derinimas, koncepto šlifavimas. Prieš save, prieš artimą žmogų. Ir prieš feisbuką.

Klausimas ir vėl praktiškas, nes niekur, mielieji, mes nesidėsime, – teks parodyti miestui ir pasauliui, kokia buvo mūsų Kūčių vakarienė. Tai buvo padaryta pernai ir užpernai, nes argi buvo įmanoma neparodyti stalo su va tokiais patiekalais iš va tokių ingredientų. Lygiai kaip neįmanoma kasmet neparodyti gražiausiai marginto Velykų kiaušinio, paskutinio sniego gegužės mėnesį, pirmojo sugrybauto baravyko, paskutiniojo sugrybauto baravyko, pirmojo iškritusio sniego.

Ir štai dabar – priešpaskutinė metų ekshibicija. Nepakeliamo skonio Kūčių etnolengvybė.

Čia turėčiau priminti: norime mes to ar nenorime, bet ateinančio pirmadienio vakarienė taps mūsų mitybinės orientacijos, gastronominės ideologijos, požiūrio į nacionalinę virtuvę, sveiko maisto vertybių, persirgtų dietologinių naujienų ir aj, kaip čia be prosecco svarstymų veidrodis.

Ar mūsų Kūčios bus idealiai švarios etnografine prasme? Vyrai ir moterys bus nusiprausę kubiluose? Ant stalų – glėbeliai šieno, kalėdaičiai, avižų kisielius, kūčiukai, barščiai su grybais, silkė, lydeka, mišrainė gardinta tik su šaltai spaustu linų sėmenų aliejumi ir, be abejo, – škač visokios postpagoniškos virtuvės svetimybės, škač, išskyrus nebent druską ir pipirus, nors dėl pipirų – neaišku...

Ar mūsų Kūčios bus su melancholijos ašara tiems laikams, kai šventėme, nors nebuvo galima, o dabar galima, ir majonezo gamintojai tai žino, jie žino, kad daugeliui Kūčios be baltos mišrainės kažkaip nesigauna, apie tai pijarščikai jau nuo lapkričio pradžios gieda giesmę, tiesa, šiek tiek genetiškai modifikuotą – duok mums, Dieve nors šlakelį majonezo.

Ar mūsų Kūčios taps vegetarinio triumfo vakarienė, nes juk triumfas globalus: visi visuose kontinentuose išsibarstę lietuviai metų pabaigoje pasmerkti žaliavalgystei! Tik šiek tiek neramu, kad teks kažkaip susitarti su šeimos žmonėmis, kažkaip išsiaiškinti, sudaryti nepuolimo paktą klausimu – kokio lygio vegetarizmas triumfuos ant stalo – su negyva lydeka ir negyva skumbre ar tik su negyvais kviečiais, pupomis, aguonomis?

Ar mūsų Kūčios taps šiuolaikinės kulinarijos pasiekimų EXPO, – be mėsos, nes Serano chamonas ir Kalabrijos nduja palauks vieną parą, kokios problemos? Bet mes – smalsūs, naujoviškai mąstantys ir valgantys startuoliai, mums Kūčios be fine de claire austrės aromato, be skraidančių kalmarų carpaccio, be Sardinijos artišokų, be to ir be ano yra tiesiog tamsios, liūdnos, anachronistiškai atgrasios!

O gal mūsų Kūčios bus tradiciškai margos, kupinos gerų ketinimų sutaupyti ir skaniai pavalgyti, – prie to mus lenkia Lidlas ir kompanijos, tenlink orientuoja beprotiškas kalėdinio deluxe maisto kiekis? Greičiausiai Kūčios bus mažumėlę, kiek įmanoma, – etnografiškos, bet patogiai, be kančios; šiek tiek majonezo šen bei ten, minimumas sovietinio venigreto nostalgijos, matyt, išliks, na, bet nieko tokio – praeitį nugalės dabartis ir reveransai jūrų gėrybėms – kriauklėms, žnyplėms, čiuptuvams ir galiausiai – privalomos paliaubos su sesėmis vegetarėmis, nors tos paliaubos baigsis jau kitą dieną, kai nusklis kiaulienos, žąsienos, kengūrienos ir kitų sočiųjų riebalų artilerijos aromatų salvės.

xxx

Aš siūlau caput mundi stiliaus Kūčių vakarienę. Lotyniškas daiktavardis caput (kirčiuojamas pirmasis skiemuo) neturi nieko bendro su vokišku būdvardžiu kaputt (kirčiuojamas antrasis skiemuo)pribaigtas, sunaikintas.

Caput semantika – labai plati, priklausomai nuo konteksto ir junginių. Vis tik dažniausias ir iki šiol plačiausiai žinomas išsireiškimas yra šis – caput mundi, pasaulio centras. Toks Antikos laikais buvo Romos – miestų miesto, imperijos ir didžiausios pasaulio valstybės titulas. Todėl bendrąja prasme ši formuluotė perteikia pasaulinės vertės reiškinį, kurį visas pasaulis mato, gerbia, žavisi.

Reikėtų, kad mūsiškė Kūčių vakarienė taptų caput mundi – pasauline. Ji turėtų tapti nematerialiuoju pasaulio paveldu – planetos super-vertybe, kuri tokia būtų tol, kol gyvuotų materialusis pasaulis. Šį titulą gali suteikti vienintelė įstaiga – UNESCO, Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija.

Ką reikėtų daryti, kad tai, ką jūs, ką mes pirmadienį vakare valgysime taptų pasaulio grožis, kad kuklų kūčiukų traškumą pamatytų, įvertintų ir pripažintų Paryžiaus place de Fontenoy?

Tai nebūtų lengvas pasivaikščiojimas. Nes iki šiol tik keturi, viso labo keturi su skoniu ir maistu susiję reiškiniai pasiekė UNESCO olimpą: Viduržemio jūros dieta (Kipras, Kroatija, Graikija, Marokas, Ispanija, Portugalija ir Italija – 2013), alaus gamybos tradicijos ir kultūra (Belgija, 2014), Pantelerijos salos „zibibbo“ vyno tradicijos (Italija, 2015), Neapolio picos kepėjų pizzaiuoli menas (Italija, 2017).

Pirmiausiai tektų susitarti (susiginčyti, susimušti, sukirsti rankomis) tarpusavyje – kas gi yra toji autentiška Kūčių vakarienės tradicija? Dzūkiškas etno skonis ar aukštaitiškas? Ar tas – soft, su mišrainėmis, gardintomis majonezu iš ekologiškų kiaušinių? Šiuo klausimu, matyt, įvyktų nacionalinis referendumas...

Paskui Žemės ūkio ministerija turėtų paruošti strategiškai apgalvotą dosjė, kurį UNESCO vadovybei Paryžiuje reikšmingai kostelėjusi įteiktų mūsų ambasadorė prie UNESCO. Paskui reikėtų tarp 190 UNESCO valstybių – narių pradėti ieškoti valstybių – sąjungininkių, jas įtikinti, kad kūčiukai – tai gastronominis unikumas, vieną kitą ambasadorių pakviesti Kūčių vakarienės, žodžiu, vystyti įtakos ir diplomatinio lobizmo veiklą.

Visa tai užtruktų keletą metų. Mes visi užgniaužę kvapą lauktume ir esant reikalui važiuotume Paryžiun į palaikymo akcijas, kad ten tie UNESCO ponai suprastų ir gerai pagalvotų prieš balsavimą. Jie, žinoma, balsuotų „už“, jiems kito kelio neliktų, nes matytų, kaip tai yra mums svarbu, kaip dega mūsų akys ir plaka mūsų širdys.

Paskui... Paskui būtų nacionalinio džiaugsmo pliūpsnis, panašus į tą, kurį mačiau Neapolyje, kai vietiniai picų kepėjai gavo UNESCO titulą – visas Neapolis tiesiog pasiuto iš džiaugsmo, ir Elena Ferrante greičiausiai aprašys šį reikalą kitame savo romane.

Ir dar – kai jau Kūčios taps pasaulio bamba, Lietuvos vyriausybei teks rūpintis šio turto priežiūra, ir mes visi gruodžio 24 -sios vakarą turėtume atsakingai galvoti, kaip ten yra su majonezu... Nors šiaip jau net ir dabar galime apie tai pradėti galvoti. Kūčios – tai mūsų caput mundi.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Tiesiogiai 24sek

Nepralaiminčių ir nelaiminčių mūšis LKL: „Rytas“ – „Lietkabelis“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

Verslas

Įvertino: moterys Lietuvoje uždirba mažiau, bet dėl to kaltos ir pačios

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Sportas

Futbolo tinklaraščiai priėmė „10 metų iššūkį“: apibendrino liūdną padėtį šalyje

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Ž.Šilėnas: valdžia brangsta labiau nei kalafiorai

Aktualu

Sostinėje autobusas „pametė“ ratą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Naujienos

24sek

D.Dimavičius paaiškino, kodėl iš arenos išvarė savo lyderį, V.Šeškus pasigedo žaidimo grožio

Aktualu

Šiaulių tardymo izoliatoriuje kilo gaisras: evakuotos trys kameros

Sportas

Nuo dugno bandantis pakilti „Monaco“ klubas nusileido absoliučiam autsaideriui

24sek

„Vytis“ neigia buvusio krepšininko mestus kaltinimus dėl sugriautos karjeros

Aktualu

Į merų rinkimų kampaniją įsitraukė ne tik Seimo nariai, bet ir ministras

Vardai

„Vogue“ nusprendė: šios 10 moterų 2018-aisiais rengėsi geriausiai

Sportas

L.Messi vėl įmušė, „Barsos“ vartai ir vėl liko „sausi“

Gazas

Kodėl brangiausio pasaulio visureigio kūrėjai atsisakė naudoti banginio penio odą?

Sportas

Madrido „Real“ iškovojo FIFA pasaulio klubų taurę

Aktualu

Vokietijoje uždaryta paskutinė anglies kasykla

Gyvenimas

Trys priežastys, kodėl seksas dingo iš jūsų gyvenimo

Sportas

Erą po J.Mourinho „Manchester United“ pradėjo įvarčių lietumi Kardife

24sek

Fantastiška drama: „Nevėžis“ išplėšė du pratęsimus, bet galiausiai krito Prienuose

Maistas

Kalėdų stalui – keptas ėrienos kumpis, marinuotas su medumi

Aktualu

Eligijus Dzežulskis-Duonys: ​​​​​​​Ar vyksta demokratijoje rinkimai?

Pasaulis kišenėje

Tanzanijos nustebinta lietuvė: atvažiavęs pasijunti kaip pirmykštėje planetoje

Sportas

„Premier“ lygoje – skaudūs dūriai „Chelsea“ ir „Manchester City“ klubams

Verslas

Rusijoje išjungtas sovietinių laikų branduolinis reaktorius

Pasaulis kišenėje

Vietinis turizmas gaivina Anykščius

24sek

Laimintis „Žalgirio“ debiutantas: „Treneris sakė: kuo labiau bijosi, tuo blogiau bus“

Pasaulis kišenėje

Svečių iš Lenkijos įspūdžiai apie Vilniaus Kalėdų muges: stilinga ir naujoviška

Kultūra

A.Čekuolis: rašymas – virvė, už kurios laikausi

24sek

Pabudusios „Pieno žvaigždės“ panaikino 16 taškų deficitą ir išplėšė pergalę Alytuje

Aktualu

Lvovo centre užsidegė Kalėdų mugės palapinės: nugriaudėjo sprogimai, yra sužeistų

Sportas

Namuose pralaimėjęs „AC Milan“ ketvirtą vietą užleido Romos klubui

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min