Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 3d. 08:02

Regina Statkuvienė: Melagių ministerija

Regina Statkuvienė Viešumoje pasigirsta balsų, neva mokytojai peržengė ribas nakvodami ministerijoje. Tačiau patogiai pamirštama, kad dabartiniai valdantieji seniai peržengė visas ribas ir raudonas linijas – padorumo, atsakingos politikos. Ir ne tik švietimo sistemoje.

Iš tiesų lietuviai yra tokie kuklūs ir santūrūs, kad iki šiol nėra buvę nei vieno rimtesnio streiko – pasivaikščiojimai su plakatais ar nakvynė ministerijoje tėra protesto akcijos, o ne visos sistemos darbo sustabdymas. Tik tada protestą galima vadinti streiku.

Švietimo ir mokslo ministrė yra savotiškas šių valdančiųjų nekompetencijos, gėdos neturėjimo, neprofesionalumo simbolis.

Parama mokytojams šiandien būtina, nes jau skiname pirmuosius vaisius situacijos, kai ima valdyti politiniai beraščiai, diletantai, įžūlūs savimi pasitikintys pataikūnai, kuriuos kaip savus, patikimus, lojalius globoja aukštesnėse politinėse pozicijose esantys.

Bene geriausiai šiandienos situaciją Lietuvos valstybės valdyme iliustruoja Dunningo-Krugerio efektas, pavadintas jį įrodžiusių mokslininkų vardais.

Tai reiškinys, kai žemesnių gabumų žmonės nesugeba suvokti savo gebėjimų ribotumo. Todėl jie yra linkę pervertinti savo gebėjimus, kvalifikaciją.

Pasivaikščiojimai su plakatais ar nakvynė ministerijoje tėra protesto akcijos, o ne streikas.

Gabūs, išsilavinę žmonės, lygindami save su kitais, yra linkę nuvertinti savo gebėjimus. Ir net talentus.

Žmonės, kurių išsilavinimas, mąstymas yra riboti, būna įsitikinę, kad jų sprendimai visada teisingiausi. Tai tam tikra psichologinė gynyba. Jie aklai gina savo požiūrį, nes nujaučia, kad gali būti pakeisti protingesniais.

Ir atvirkščiai, kuo žmogus platesnio akiračio, intelektualesnis, mąstantis, tuo labiau jis suvokia, kokie sudėtingi yra procesai, kaip jie veikia vieni kitus, jam kyla vis daugiau klausimų, jis jaučia atsakomybę. Ir todėl tokie žmonės yra labai savikritiški, abejojantys.

Jau antradienį Seime bus demonstruojamas eilinis politinio cinizmo ar neraštingumo pavyzdys. JT deklaracijai dėl migracijos turės pritarti arba ne Seimo nariai, kurie nėra skaitę jos teksto. Taip, į lietuvių kalbą dokumentas nėra išverstas.

Lietuvos piliečiai, kurie nėra įvaldę anglų kalbos, neturi galimybės sužinoti, už ar prieš ką balsuos Seimas.

Kaip žinia, Seimo nariai neprivalo mokėti anglų kalbos, kad gebėtų dirbti kasdieninį darbą, tai nėra būtina sąlyga darbui Lietuvos Respublikos Seime. Darbinė kalba Seime, kaip ir visose valstybės institucijose – lietuvių.

Žmonės, kurių išsilavinimas, mąstymas yra riboti, būna įsitikinę, kad jų sprendimai visada teisingiausi.

Todėl šiuo atveju politinis neraštingumas nėra anglų kalbos nemokėjimas. Politinis neraštingumas – balsavimas dėl dokumento, kurio turinys nesuprantamas. Kyla klausimas, ar toks balsavimas iš viso yra legitimus?

Tai tik vienas pavyzdys, kaip atrodo valdžios institucijų, politikų nekompetencija, nebendravimas su savo rinkėjais. Ir toks politikų veikimas turi pasekmių kiekvieno mūsų gyvenimui.

Betvarkė švietimo sistemoje – ne vien šios ministrės nuopelnas. Tai pasekmė jau susiformavusios praktikos, kai į rinkimus einančios politinės jėgos žada daug abstrakčių, neretai neįgyvendinamų dalykų, tačiau nepateikia sąrašo žmonių, kas gi įgyvendins tas jų idėjas, kas taps ministrais.

Tradiciškai, mokslas ir švietimas, kultūra, atsiduria kone visada pačių nekompetentingiausių rankose.

Nors tai svarbiausios sritys, nuo kurių priklauso ir ekonominis šalies potencialas, ir gyventojų pilietiškumas.

Pernai buvo pailginti mokslo metai. Nors ir mokytojai, ir moksleiviai nuspėjo, o realybė vėliau ir patvirtino jų prognozes, kad tai tik laiko gaišatis visas higienos normas viršijančiose įkaitusiose klasėse, tačiau ministrė J.Petrauskienė nepripažino savo klaidos.

Ne prailginti mokslo metai sprendžia tokias problemas, kaip moksleivių ir mokytojų pervargimas, skuba mokantis programoje numatytus dalykus.

Mokymosi programos turėtų būti tokios, kad jos padėtų moksleiviams pasiekti konkrečių tikslų: pirmiausia atrasti savo gebėjimus, mokymosi stilių, paskui išmokti rinkti bei analizuoti informaciją, vėliau kūrybiškai spręsti problemas, dirbti savarankiškai, kelti bei kritiškai vertinti idėjas...

Dabar situacija tokia, kad moksleiviai mokosi, o mokytojai juos moko tam, kad jie išlaikytų testus, egzaminus. Ir daugelis pamiršta, ką išmoko jau gana greitai. Būtent iš čia kilo mitas, kad per ilgas atostogas išgaruoja žinios. Jos išgaruoja todėl, kad net nėra įsisavintos ir suprastos, ir ne atostogos dėl to kaltos.

Beje, ministerijos atstovai matematiškai skaičiuodami atostogų dienas ir jas lygindami su situacija kitose šalyse, sąmoningai ar dėl kompetencijos stokos ignoruoja tokį faktą: ten, kur gerokai trumpesnis vasaros poilsis, gerokai daugiau atostogų vidury mokslo metų. Jos labai svarbios, kad vaikai dirbtų ir ilsėtųsi tolygiai. Todėl Kalėdų ir Velykų atostogos tęsiasi po dvi savaites, vaikai turi Užgavėnių, Sekminių, rudens atostogas. Ir jos ilgesnės nei Lietuvoje.

Kaip ankstyvas kėlimasis, namų darbų ruošimas ir popamokinė veikla veikia vaikų fiziologiją ir psichologiją?

Kaip žinia, pervargę vaikai ir irzlesni, ir dažniau serga, ir prasčiau mokosi. Pagaliau nesijaučia laimingi.

Tačiau ir moksleiviai ir mokytojai mokyklose priversti skubėti tarsi į gaisrą. Kad spėtų su programa. Kyla klausimas, kas ir kaip rengė tokias programas, kurios nėra pritaikytos prie moksleivių poreikių bei galimybių? Kodėl ne programos tarnauja, padeda mokytojams bei moksleiviams, bet jie turi verstis per galvą, kad sutilptų į jas?

Ar programų sudarinėtojai yra kilnoję pradinuko kuprinę, su kuria dažnas pyplys turi grūstis į perpildytus autobusus ar klampoti per sniegą?

Vertinimo sistema orientuota atspindėti, kiek vaikas „iškalė“. Tačiau ignoruojamas svarbus faktas, kad vaikai į mokyklas ateina mokytis, o ne nuo pirmų klasių demonstruoti puikius rezultatus.

Kai nelieka vietos ir tolerancijos klaidoms, mokymuisi iš jų, sistemoje užprogramuojamas kalimas, nusirašinėjimas ir stresas. Be vilties atrasti pažinimo džiaugsmą. Pamilti mokymąsi.

Turbūt logiška, kad nepripažindama klaidų, kurios tiesiogiai palietė moksleivius, ministrė neigia ir tas, kurios lėmė mokytojų nepasitenkinimą nauja darbo apmokėjimo tvarka.

Važinėdami į mokyklas matome, kad artėja savivaldybių rinkimai, kad mokytojais yra manipuliuojama, yra įkalbinėjama streikuoti. Tokioje erdvėje mokytojai jaučiasi pasimetę“, – sakė J.Petrauskienė.

Ir jau šitas ministrės pasakymas yra pakankama priežastis reikalauti ją atstatydinti (turbūt jau pamiršote jos vyro įmonės sėkmingai laimėtus konkursus ŠMM pavaldžiose institucijose? Čia toks įprastas reiškinys, kad kol Etikos komisija ar dar kokia institucija nepateikia savo verdikto, tol viskas teisėta. Sąžinė ir padorumas čia neveikia?), nes tai yra toks akivaizdus melas.

Tiesa, užmaskuotas terapiniu, apsimestinės užuojautos persmelktu kalbėjimu – nepatogius, bet akivaizdžius dalykus sakantys yra tiesiog suklaidinti. Nes juk žmonės patys negali nei suskaičiuoti savo darbo bei atlyginimo, nei mąstyti?

Tikėtina, kad ministrė J.Petrauskienė bus paaukota. O kas toliau? Ar ir vėl bus ieškoma kandidato tarp gražiausiai mokančių pataikauti, savų rateliams priklausančių lojalių, politiniu kompromisu galinčių tapti vidutinybių? Juk kitokios alternatyvos šiandien nėra?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

II pakopos gali neužtekti: ką daryti jaunam žmogui, jeigu iki šiol nekaupia senatvei

Gazas

15min studijoje – Benediktas Vanagas: nauju automobiliu iškovota nauja pergalė

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytoja skundėsi dar prieš penkerius metus: vos išgirdę balsą pažinome ją

24sek

„Chimki“ džiūgauja susigrąžinę R.Kurtinaitį: „Pergalingi istorijos puslapiai yra susieti su jo vardu“

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Siautėjantį D.Suttoną namuose palikęs D.Adomaitis: „Darbo su juo neįsivaizduoju“

Sportas

„Skrieja kamuolys“: L.Vaitukaitytės neįvertintas talentas, M.Salaho (ne)atsitiktinė sėkmė, genialus „Barcos“ gynėjas

Aktualu

A.Monkevičius: nederamu elgesiu įtariama Žiežmarių mokytoja nedirbs su ta pačia klase

Verslas

Banko „Citadele“ klientai jau dvi savaites negali atsiskaityti elektroninėse parduotuvėse

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Gazas

Keliai Šiaulių mieste ir užmiestyje skiriasi lyg diena nuo nakties

Aktualu

ES paskelbė sankcijų Rusijos ir Sirijos pareigūnams už cheminio ginklo naudojimą

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Vardai

Trečio vaiko po 40-ies susilaukusi aktorė Neringa Varnelytė: „Nesu tobula mama“

Pasaulis kišenėje

10 dvarų Lietuvoje, kurie praėjusiais metais keliautojus domino labiausiai

15min tyrimas Aktualu

Sauliaus Skvernelio slaptam patarėjui – milijonai iš valstybės biudžeto

Vardai

Dainininko Lionelio Richie sūnus suimtas oro uoste: grasino įsinešti bombą į lėktuvą

24sek

„Ryto“ ėjimas – D.Suttonas suspenduotas, į Berlyną neišvyko

Aktualu

Milda Dargužaitė: Labai norėčiau, kad naujas aplinkos ministras būtų vyras

Mokslas.IT

Įvyko išskirtinis Kruvinojo vilko supermėnulio užtemimas – pasigrožėkite kadrais

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Gyvenimas

Kosmetikos priemonės veidui: kiek jas galima naudoti ir kas rodo, kad jos paseno?

Kultūra

Vokietijoje pavogti į LNOBT vežti „Turandot“ kostiumai, verti šimtų tūkstančių eurų

Maistas

B.Nicholson namuose šis patiekalas niekada neatsibosta: Azijos skonių įkvėpta vištiena

Gyvenimas

Kaip išsivaduoti iš baimės ir netenkinančios dabarties? 6 gyvenimo būdo vadovės patarimai

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Kelionės kuriozai: bėgu ir rėkiu žmonėms „I need to the station“

Verslas

Pagėgiuose, Ignalinoje ir Varėnoje nyksta darbuotojai – ketvirtadaliu per metus

Aktualu

Linkuvoje trys pažįstami vyrai apibėrė smūgiais ir apipurškė gesintuvu

Vardai

J.Didžiulis pristato naują dainą įrašytą kartu su hipių legenda: „Tik su meile gali nugalėti“

Vardai

Dovilė Filmanavičiūtė sukritikavo Kauno miesto eglę: „Gal jūs atsipeikėkit čiučiuką?!“

Verslas

Prieš mėnesį įkurtas NT fondas už 47 mln. eurų įsigijo RYO prekybos centrą

Aktualu

Gintautas Labanauskas: Užimti paštą, telegrafą ir švietimo ministeriją

24sek

„Lietkabelį“ permainomis supurtęs J.Vainauskas paaiškino savo sprendimus

Vardai

Rokeris Ozzy Osbourne'as vos nemirė nuo manikiūro: užsikrėtė pavojinga infekcija

Aktualu

Šiauliuose sulaikytas visureigis, kurio priekaba buvo prikimšta negyvų audinių

Aktualu

Velionis G.H.W.Bushas pagerbtas per Kennedy centro apdovanojimų ceremoniją

Namie skaniausia: Kukurūzų geldelės su įdaru

Maistas

Žiemos uoga spanguolė – ne tik desertams: nuo pagardų iki nesaldžių pyragų

Aktualu

Vairuotojo su beveik 4 promilėmis nuotykiai Vilniuje baigėsi smūgiu į tvorą

Pasaulis kišenėje

Išrinkti geriausi pasaulio paplūdimiai: nugalėtojas – Europoje

Kultūra

Sausio pradžioje Vilniaus Lukiškių aikštėje greičiausiai išvysime „Laisvės kalvelę“

24sek

JAV krepšinio rinktinė pateko į pasaulio čempionatą

Aktualu

Prie mokytojų streiko prisijungė Vilniaus licėjus

Aktualu

Vienus vagis masina tik auksas, o kiti žiemą nespjauna ir į vejapjovę

Gyvenimas

14 požymių, rodančių, kad jūsų siela yra pavargusi

Aktualu

Kariuomenės leitenantas Varėnos rajone nesuvaldė BMW: po smūgio į medį lūžo keleivės nosis

Verslas

Britų „Inchcape“ ir „Modus Group“ susitarė dėl „Krasta Auto“ pirkimo-pardavimo

Aktualu

Per savaitę NATO naikintuvai keturis kartus lydėjo Rusijos karinius lėktuvus

Aktualu

Donaldo Trumpo lėktuvu George'o H.W.Busho karstas bus atskraidintas į Vašingtoną

Vardai

Martynas Kavaliauskas: „Už viską, ką turiu šiandien, esu dėkingas žmonai Rusnei“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:50
01:28
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min