Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 9d. 17:42

Vaidotas Beniušis: Mitingo fone – rinkiminiai politikų demagogijos pliūpsniai

Vaidotas Beniušis Leonidas Donskis 2012 metais rašė: „Rinkimų neįmanoma laimėti dešiniąja ekonomine retorika, todėl visi kalba apie socialinį solidarumą, mokslo ir kultūros prieinamumą. Bet vėliau grįžta į dešinę, nes globalinio kapitalizmo laikais negalima valdyti iš kairės“.

Taip šiandien ir vyksta – valdantys „valstiečiai“ mažina mokesčius, o rinkimams besirengiantys konservatoriai iš opozicijos šaukia to nedaryti.

„Valstiečiai“ laimėjo rinkimus žadėdami padėti tiems, kuriems mažiau sekasi, bet to padaryti neišeina, kai biudžetas lieka skurdus dėl mažų pajamų iš mokesčių. Jei Vyriausybė iš tiesų būtų centro-kairės, kokia dedasi, vienur mažindama mokesčius, kitur juos didintų. To nedarant, pajamų nelygybė ir skurdas Lietuvoje išliks vieni didžiausių Europoje.

„Valstiečiai“ laimėjo rinkimus žadėdami padėti tiems, kuriems mažiau sekasi, bet to padaryti neišeina, kai biudžetas lieka skurdus dėl mažų pajamų iš mokesčių.

Mokytojų algų sistema iškreipta ir nesąžininga, „valstiečių“ reforma apsiribojo atverta galimybe kurti mokytojų „etatus“ ten, kur jų realiai nėra, bet kur galbūt gyvena „valstiečių“ rinkėjai. Tuo tarpu kiti mokytojai už pamokas negavo pelnytų algų, atlyginimai keitėsi nevienodai. Pražiopsojus pirmąsias pasipiktinimo kibirkštis ir įsisiūbavus protestams, saviškius bandoma sutelkti ir kritikus diskredituoti sąmoningais nusišnekėjimais apie perversmą ar Rusijos ranką. Kažin tik ar toks žmonių kvailinimas duos naudos. Nesuprantama, kad mokytojus papiktinusi netvarka naujoje apmokėjimo sistemoje galiausiai palikta taisyti prezidentei.

Konservatorių siūlymas – mokytojų algas finansuoti paliekant didesnius mokesčius dirbantiesiems, nors jie sumoka kelissyk daugiau nei turintys individualią veiklą ar verslo liudijimą. Apie pastarųjų mokesčių kėlimą ar užsienio ekspertų siūlymus įvesti turto, automobilių ar aplinkosaugos mokesčius – nė mur mur. Artėjant savivaldos rinkimams, kalbos apie efektyvumą tampa tabu, nors dešinieji turėtų geriausiai žinoti, kad jei norime kažką nuveikti turėdami mažą biudžetą, turime didinti dėmesį išlaidų kokybei.

Vietoj to, žmonės gąsdinami, kad „valstiečių“ valdžia uždarys ligonines, švietimo problemas spręsti siūloma tiesiog pilant daugiau pinigų į kiaurą kibirą. Nesąžiningai pridedama, esą nieko tokio nepriimti biudžeto ir pagyventi pagal šių metų skaičius. Girdime, kad reikia naujo socialinio kontrakto, bet negirdime pasiūlymų dėl jo turinio. Pasakymas, kad valstybės ištekliai yra riboti, nėra rimta prezidento rinkimų programa.

Girdime, kad reikia naujo socialinio kontrakto, bet negirdime pasiūlymų dėl jo turinio.

Tyliai mokesčių reformą palaiminusi prezidentė pasako, kad Vyriausybė turi švietimui rasti papildomų pinigų, bet nepasako, iš kur. Šalia to, krizės įkarštyje du vadovai dar vaikiškai pasižaidžia smėlio dėžėje – prezidentė iš spaudos sužino apie premjero sprendimą atleisti tris ministrus, premjeras iš spaudos sužino, kad prezidentė atsikirsdama vieną ministrę paliko „dirbti“ ilgiau. Įmantria logika mitingo dieną sužiba ir perrinkimo siekiantis Vilniaus meras – jis sekėjams feisbuke paskelbia, kad palaiko mitingą, bet nepalaiko mitingo reikalavimų…

Norint spręsti 6 tūkst. mitingo dalyvių iškeltas problemas dėl mokytojų ir viso viešojo sektoriaus situacijos, reikia diskusijų ir sprendimų, kokias mokyklas ir nereikalingas švietimo įstaigas uždaryti, kam kilstelti mokesčius, kokias lengvatas naikinti, ką galima padaryti, kad biudžeto pinigai nenueitų vėjais brangioje, bet neefektyvioje viešųjų pirkimų sistemoje. Vengiant šių klausimų, sveikatos sektorių toliau finansuoja vokeliai, o mokytojus – šešėlinė korepetitorių mokykla.

Kai kuriuos sprendimus jau seniai siūlo Lietuvos bankas ir Valstybės kontrolė, bet politikų elitas jų nenori girdėti. Pirmoji ekonomikos pamoka – niekada nebus galimybių patenkinti visų norus. Deja, pirmoji politikos pamoka yra pamiršti pirmąją ekonomikos pamoką. Tai politikai ypač gerai prisimena artėjant trejiems rinkimams.

Vaidotas Beniušis yra naujienų agentūros BNS vyriausiasis redaktorius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:17
00:52
08:29

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min