Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 18d. 08:01

Vilius Petkauskas: Atkartojamas melas tiesa netampa (atsakymas J.Blažytei)

Vilius Petkauskas Pasirodžius 15min publikacijai apie melagingus koncerno „Vikonda“ valdybos pirmininkės pasisakymus dėl Uhano koronaviruso kilmės, verslininkė susimąstė gyvenanti Sovietų Sąjungoje. Feisbuke ji apkaltino 15min cenzūra. Verslininkės nuomonę paskelbė ir minfo.lt.

Bendraminčių paieškos ar abejonės Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kompetencija pastūmėjo buvusią Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho sutuoktinę pasidalyti COVID-19 kilmės sąmokslo teorija.

Virusą iš Kanados esą pargabeno Kinijos šnipai ir, tyčia ar ne, paskleidė Uhane.

Filmo verta istorija, tiesa, iš mokslinės fantastikos. J.Blažytė pakartojo nieko bendra su medicina, Kinija, Kanada ar virusologija neturinčios tviterio anketos teiginius. Jungtinių Valstijų ir Kanados faktų tikrintojai melą atskleidė dar sausio pabaigoje.

Tai, kad tą patį melą abejotinos reputacijos „Youtube“ kanale, remdamasis iškraipytais buvusio žvalgybos pareigūno žodžiais, pakartojo neatidus akademikas, jo tiesa nepaverčia.

Lygiai taip pat, kad ir kiek kartų kartotume, kad „Viktoras Uspaskichas Rusijoje nesislapstė nuo Lietuvos teisėsaugos“, tai netaps tiesa. Geriausiu atveju tik suklaidinsime jos nežinančius.

Tuo metu skundą apie „absoliučios tiesos“ monopolį verslininkė konstruoja laikydamasi dezinformacijos kanonų. Nors melą atskleidžiantis tekstas kalbėjo apie netikrą šnipų paskleisto viruso mitą, J.Blažytė nori įrodyti, kad trys Vakarų akademikai kelia klausimų dėl koronaviruso kilmės.

„Mat kinų versija apie koronaviruso kilmę neskuba tikėti ir Vakarų pasaulio ekspertai, kurie ragina Kinijos mokslininkus paviešinti daugiau tyrimo duomenų“, – skelbia verslininkė.

Su Kinija, tiesą pasakius, šnipų žaidimai nieko bendra neturi. Istoriją apie iš Kanados laboratorijos neva pagrobtą virusą paneigė Kanados akademikai, Kanados teisėsauga ir Kanados žiniasklaida.

Teoriją apie tyčia sukeltą virusą paneigė faktų tikrintojai dešimtyse valstybių.

„Apima toks jausmas, kad istorijos ratas kažkaip apsisuko apie savo ašį ir sugrįžo į pradinį tašką, kuriame buvo prieš pusę amžiaus“, – rašo J.Blažytė.

Išties apima. Nes tada, kaip ir dabar, pirmieji sąmokslo teorijas pradeda skleisti Kremliaus ruporai.

Panašiai ir dabar. Tyčia sukelto viruso sąmokslo teorija pirmiausia pastebėta šmėžuojanti Rusijos televizijose.

Pavyzdžiui, siekiant diskredituoti Jungtines Valstijas, praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje KGB įgyvendino programą „Infektion“, kurios tikslas – skleisti melagingą informaciją, esą AIDS virusą laboratorijose sukūrė ir tyčia išplatino amerikiečiai.

Panašiai ir dabar. Tyčia sukelto viruso sąmokslo teorija pirmiausia pastebėta šmėžuojanti Rusijos televizijose. Teiginiai įrodinėti naudojant suklastotą vaizdo medžiagą, kalbinti įvairaus plauko „ekspertai“. Šį kartą kalbėta, kad siekdami destabilizuoti Aziją amerikiečiai sukėlė COVID-19 protrūkį.

Melo virusas mutavo keliskart, kol virto J.Blažytės paleista bjauriąja antimi.

„Tada lygiai taip pat Kremliuje sėdintys „absoliučios tiesos“ fabrikėlio savininkai mums paaiškindavo kuo tikėti kuo netikėti, ką galvoti ko negalvoti, kaip juokauti ir kaip nejuokauti“, – rašo koncerno „Vikonda“ valdybos pirmininkė.

Gali būti, nesiginčysime. Juk ir tada cecho viršininko, kolūkio pirmininko ar kito galios svertus valdančiojo žodis buvo nekvestionuojama tiesa. Taip Europą į gabalus sudraskęs Molotovo–Ribbentropo paktas tapo „priemone taikai“, okupacija – „savanorišku prisijungimu“, o galvažudys Stalinas – tėvu.

Ir įkyrios žiniasklaidos, pajėgios pasakyti, kad „fabriko“ vadovas meluoja, nebuvo. Kitu atveju jaunoji J.Blažytė būtų galėjusi vaikišką kaktą priglausti ne prie „absoliučios tiesos fabrikėlio sienos“, o spaudos, klausiančios, ar tikrai visi vaikai – kažkokio nematyto vyro giminės.

„Ir štai šiandien, man buvo lygiai taip subtiliai paaiškinta, kad be „Absoliučios tiesos“ fabrikėlio antspauduoto patvirtinimo negaliu savo FB profilyje nei juokais, nei rimtai net šnypštelti apie Koronaviruso atsiradimo teorijas“, – piktinasi J.Blažytė.

Suprantama. Nerasime žmogaus, besimėgaujančio klystančio statusu. Vis dėlto melas socialiniuose tinkluose XXI amžiuje tapo ginklu, galinčiu priversti suabejoti net ir galingiausios demokratijos galimybėmis suorganizuoti rinkimus.

Tikriausiai todėl didžiausias socialinis tinklas pasaulyje pradėjo atidžiau vertinti turinį, kurį jo kasdieniai vartotojai žymi melagingu. Tik tokiu būdu šis patenka į mūsų akiratį. Todėl paprasčiausia būtų nemeluoti.

Tiesa, socialinis tinklas – itin draugiškas demokratiniam procesui ir politinių idėjų sklaidos visiškai neriboja. Tereikia prisipažinti siekiant sėkmės artėjančiuose rinkimuose. Žinoma, tai nereiškia, kad žiniasklaida bus akla ir tolerantiška melui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min