Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 8d. 13:18

15min.lt konferencijoje – europarlamentaras Viktoras Uspaskichas

Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Viktoras Uspaskichas

Ketvirtadienį 15min.lt tiesioginėje konferencijoje lankėsi Darbo partijos lyderis, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas. Su politiku kalbėjomės apie Lietuvos politikos ir ekonomikos aktualijas bei su juo susijusius skandalus.

– Ar turėjote sąskaitą banke „Snoras“, jeigu taip, kiek praradote pinigų jūs arba jūsų įmonės?

– Ne, neturėjome, todėl ir nepraradome. Šiek tiek buvo – 6 tūkst. litų ar kiek, Naujosios sąjungos, po susijungimo likusių. Manau, atiduos. Niekada pats ten nelaikiau, esu konservatyvus „Vilniaus banko“ klientas.

– Gal jūs asmeniškai pažinojote buvusius „Snoro“ savininkus Raimondą Baranauską ir Vladimirą Antonovą? Kokie jie žmonės?

– Ne, nepažinojau.

– Kaip vertinate jų pabėgimą į užsienį ir nenorą grįžti į Lietuvą?

– Nemanau, kad tai pabėgimas. Pabėgimas, kai jau pradėjo ieškoti, o jie išvažiavo anksčiau. Matyt negrįžta, nes procesas politizuotas. Manau, šis reikalas – tik laiko klausimas, nes abi šalys yra Europos Sąjungoje ir klausimas bus sprendžiamas laisviau, jei jie nepateiks svarių argumentų, kodėl neturėtų būti išduoti Lietuvai.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Konferencijos akimirka

– R.Baranauskas ir V.Antonovas nenori turėti reikalų su Lietuvos teisėsauga. Pats kadaise irgi ilgą laiką su prokurorais bendravote iš Maskvos. Ką patartumėte į panašią situaciją patekusiems politikams, verslininkams: bėgti ar likti?

– Mane asmeniškai slėgė ta situacija, kai ribojamas tavo judėjimas. Todėl aš maniau, kad geriau, kaip sunku bebūtų, atvažiuoti ir spręsti reikalą. Mane slėgė žmogiški dalykai: šeima, vaikai, verslas, draugai buvo Lietuvoje. Lietuvai aš atidaviau svarbiausius, aktyviausius savo gyvenimo metus. Aišku, slėgė ir tai, kad liko daug tavimi pasitikinčių žmonių, o viešai tave vadina vagimi. Vaikams buvo sunki ta situacija. Todėl turėjau grįžti.

– Kokia jūsų nuomonė apie prabangos mokestį? Kas, jūsų nuomone, yra prabanga?

– Manau, visai kompetentingai į klausimą atsakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Reikia nustatyti, ką reiškia prabanga, ir nėra jos tiek daug, kad mokestis būtų lemiamas efektas biudžetui. Patarčiau valdžiai nevartoti net termino „prabangos mokestis“, nes mes galime atbaidyti žmones: jie išveš tuos daiktus, registruos juos kitose šalyse. Nereikia ir nuteikti paprastų žmonių prieš tuos, kurie tai „prabangai“ sugebėjo uždirbti gana legaliai. Kol tai pateiksime su pajuoka, tol valstybė ir bus skurdi. Pritariu Ronaldui Reaganui, kuris sakė, kad turtingi žmonės, verslas yra tai, kuo šalis gali didžiuotis.

– Kaip vertinate tai, kad Lietuvoje nemažą dalį žiniasklaidos priemonių valdo bankai, koncernai ir kitos verslo interesų turinčios grupuotės? Naujausiame „Balso savaitės“ numeryje redakcijos skiltyje savo požiūrį dėsto Darbo partijos veikėjas Vytautas Gapšys. Kas šį leidinį ir portalą sieja su jūsų įkurta partija?

Patarčiau nevartoti net termino „prabangos mokestis“, nes mes galime atbaidyti žmones, jie išveš tuos daiktus, registruos juos kitur.

– Nėra jokių interesų – nei finansinių, nei visuomeninių. Mes džiaugiamės, kad mums leidžia pasireikšti, bet, pavyzdžiui, „Delfi“ rasi po dešimt straipsnių apie konservatorius kasdien. Nemanau, kad didelė Darbo partija negali reikštis „Balse“.

– Ar turite tiesioginių interesų Lietuvos dujų ūkyje, apie kuriuos derėtų žinoti rinkėjams?

– Interesų galima turėti ten, kur yra tiesioginis interesas. Neturiu akcijų, ryšių. Nuo 2005 m. stengiausi, kad dujų ūkis, antkainiai būtų sureguliuotas. Aš prieštaravau šio ūkio privatizavimui arba sakiau, kad jį bent jau už tinkamą kainą derėtų parduoti. Tačiau pardavė „Lietuvos dujas“ už 200 mln. litų – dešimt kartų pigiau, nei jos buvo vertos. Šiandien Darbo partija inicijavo siūlymą išvengti tarpininkų ir taip sumažinti dujų kainą, tačiau valdžia šį siūlymą ignoravo. Ji parodė, kad yra priklausoma nuo dujų tarpininkų.

– Kiek pats sumokėjote mokesčių valstybei šiais metais ir ar manote, kad tai labai daug?

– Aš dirbu europarlamente ir mokesčius moku ten kaip fizinis asmuo. Kaip įmonių savininkas, per 20 verslininkavimo metų mokesčių ir algų pavidalu sumokėjau 20 mlrd. litų.

– Ar jūsų įmonėse algos nebemokamos vokeliuose? Kaip vertinate tokį mokesčių slėpimą?

– Aš nevykdau ūkinės veiklos. Negaliu atsakyti į šį klausimą. Negaliu net vertinti savo įmonių šiuo klausimu. Buvo daug triukšmo dėl vokelių mūsų įmonėse, bet teismas nustatė, kad jų nebuvo, tačiau buvo nemokami pietūs darbuotojams. Nuo to laiko mes nemokamą valgyklą uždarėme, nors tokia galimybė maitinti darbuotojus iki šiol būtų. Su vokeliais mes neturime nieko bendro.

Manau, reikia kelti minimalią algą iki 1,5 tūkst. litų ir nebekils tų bėdų dėl vokelių, nes tokius pinigus ir taip dabar visi gauna. Be to, būtų sukurta sąžininga rinka. Tokiose įmonėse kaip mūsų, kur dirba daug žmonių, veikia kompiuterinė sistema ir pinigus mokėti vokeliuose praktiškai neįmanoma, nes visą buhalteriją reiktų pervesti į „rašomą rankomis“. Tai gali daryti tik mažos įmonės.

– Kokiai partijai duodavo pinigų koncernas „Vikonda“, kai tai daryti dar nebuvo uždrausta įstatymu?

– Beveik visoms. Paskui nustojome. Prieš maždaug dešimt metų.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Konferencijos akimirka

– Ar nemanote, kad jums laikas užleisti vietą jauniems žmonėms, kurie turi švarią biografiją, profesionalią patirtį, moka daug užsienio kalbų, yra Lietuvos patriotai? Juk Jūs slapstėtės nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje, viešai smerkiate Lietuvos valstybę, esate įtariamas daugybe neskaidrių sandorių, reklamuojate savo asmeninį verslą („Vikonda“) europarlamentarui skirtame tinklalapyje.

– Nežinau apie ką klausiama. Niekada nesislapsčiau Rusijoje. Kaip galima slapstytis ten Maskvoje, kur su tavimi susitinka Vidaus reikalų ministras, kurio pareiga mane sugauti, žurnalistai atvyksta į spaudos konferenciją? Aš viešas asmuo ir prieš viešą asmenį visada sukuriama daug kontroversiškų atvejų. Tik aš nesiginu teismuose, nesipriešinu. Jaunų žmonių Darbo partija į politiką atvedė daugiausia. V.Gapšys jauniausias parlamentaras, jauniausias frakcijos vadovas, gerbiamas ir kvalifikuotas. Jis – gera pamaina. Vilniaus savivaldybėje Ieva Kačinskaitė – jauniausia tarp visų savivaldybininkų.

– Jei nebūtumėte politikas, kurios šalies – Rusijos ar Lietuvos – interesai jums būtų svarbesni bet kuriuo atveju?

– Ne bet kuriuo atveju. Esu Lietuvos pilietis. Bet kokiai agresijai prieš Lietuvą atsiradus, aš ją ginsiu. Čia mano vaikų gimtinė. Vienareikšmiškai. Bet nenoriu meluoti: jei pultų Rusiją, aš ir jai padėčiau, nes aš prieš bet kokią agresiją.

– Ką darysite, jei Darbo partijos finansų byla iki rinkimų pasieks teismą, o ten bus paskelbtas jai nepalankus nuosprendis? Galbūt esate numatęs savo įpėdinį?

– Nuosprendis vienareikšmiškai bus nepalankus. Tik klausimas, kokio lygio. Nuosprendis jau parašytas, dabar tik vaidinama demokratija. Tai prioritetinė byla dabar, posėdžiai po du kartus per savaitę iki liepos mėnesio. Advokatams net sunku ruoštis. Tikslas yra bylą užbaigti iki rinkimų. Nežinau, kaip spės, nes daug popierių, man pačiam joje daug naujienų. Aš neužsiėmiau buhalterija, jos nevedžiau ir neturėjau tam teisės, nes už tai atsako buhalterė. Be to, byloje nenustatoma, iš kur kokie pinigai, nenustatoma, kur jie nuėjo. Kratos metu nerasta pinigų. Įdomu tik Darbo partija. Manau, kad nustatys tik tai, jog išlaidos buvo galbūt skaičiuotos neteisingai. Nuo visko skaičiavo „Sodrai“, o gal mes tik stalą pirkome ir jis nebuvo „Sodros“ mokesčiu apmokestintas? Sumos kaltinime dar kris labai stipriai.

Įpėdinį aš numačiau, tik laukiu momento jį paskelbti. Nors ir aš pats iš politikos nesitrauksiu.

Esu Lietuvos pilietis. Bet kokiai agresijai prieš Lietuvą atsiradus, aš ją ginsiu. Čia mano vaikų gimtinė. Vienareikšmiškai.

– Neoficialiai buvo kalbama, kad kuriant koaliciją Vilniuje su Artūru Zuoku sutarėte, jog bendradarbiavimas įmanomas tik tokiu atveju, jeigu A.Zuokas nekurs partijos, kad per artėjančius rinkimus į Seimą nenugriebtų dalies jūsų elektorato. Ar buvo toks susitarimas ir kaip žiūrite į tai, kad A.Zuokas partiją visgi įkūrė?

– Šiek tiek paaiškinsiu kitaip. A.Zuokas nenugriebtų mūsų elektorato, jo elektoratas kitoks. Bet Zuokas pats peikė partijas, pats sakė, kad jos nebus. Pasak jo, turi eiti pavieniai žmonės. Mes tą idėją palaikėme, nes manėme, kad jis jaunas ir progresyvus politikas. Apie partiją aš kalbėjau dėl to, kad jis savo laiko neskirtų politikai, o skirtų ūkininkavimui Vilniuje. Žodžio jis neišlaikė. Gaila. Manau, tai atsilieps Vilniaus valdymo kokybei, jam tam pritrūks laiko besirūpinant partija.

– Ar Jūs patenkintas partijos darbu Vilniaus miesto valdančiojoje koalicijoje? Išrinkus A.Zuoką meru sakėte, kad jeigu norėsite – jis nebebus meru, bet dabar partijos vaidmuo kur kas mažesnis. Ar nesijaučiate nustumti į šoną sostinės savivaldybėje?

– Mes galėjome prisiimti daugiau atsakomybės. Situacija taip susiklostė, kad jos gavome mažiau. Buvo išplėsta koalicija, įtraukta Lenkų rinkimų akcija ir jiems patikėjo daugiau pareigų. Buvo ir užkulisinių žaidimų. O mano vertinimu, mes Vilniuje dirbame neblogai.

– Kai kalbate Europos Parlamente, kieno interesus dažniausiai ginate – Lietuvos Respublikos, ar Viktoro Uspaskicho?

– Europos Sąjungos. Europarlamente mes dirbame 27 šalių labui.

– Gal galėtumėte paaiškinti žmonėms, ką reiškia dešinė, kairė ir kieno interesus gina? Nes žmonės nudegę nuo konservatorių, liberalų, juos keikdami savivaldos rinkimuose vėl valdžią perduoda jiems.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Viktoras Uspaskichas

– Pas mus dešinė ir kairė tik imituojama. Taip pat ir Europoje. Esu tikras, kad politinės organizacijos užduotis yra ginti žmonių interesus. Nesvarbu, kad tu konservatorius, bet turi remti kartais ir socialiai remtinų žmonių idėjas, priimti jiems naudingus sprendimus. Todėl „kairė – dešinė“ – tai tik veidmainiavimas. Mes atmetėme ideologiją. Mūsų ideologija: turtinga, civilizuota teisinė valstybė.

– Ką manote apie išaugusį Rusijos Komunistų partijos populiarumą, kurį rodo rinkimų rezultatai? Ar to galima buvo tikėtis, ar tai tik atsitiktinumas? Kaip tai gali atsiliepti Rusijos užsienio politikai?

– Jie nepaėmė daug. Jie vadina save kairiaisiais, galėtų tiesiog kaip mūsiškiai pakeisti pavadinimą į socialdemokratus. Tačiau komunizmo šmėkla Rusijoje dar yra populiari, todėl to ir nedaro. Aš per daug jais nesidomiu, nes nejaučiu simpatijų komunizmui. Negalvoju, kad Rusijoje išvis keisis politika. Rusija stiprės, nes jos ekonomika auga. Ji turi atsargų. Tai – stipri valstybė. Norėtųsi, kad eitų teisišku ir demokratišku keliu. Tada nebūtų grėsmių nei iš vidaus, nei išorėje esantiems.

Rusija stiprės, nes jos ekonomika auga. Turi atsargų. Tai – stipri valstybė.

– Kokie Jūsų ryšiai su Rusijos Išorės žvalgybos tarnyba (SVR)? Ir ar tiesa, kad baigėte ne Plechanovo, o visai kitą, labai jau specifinę mokyklą? Iššifruokite, ką reiškia žodis „svarščik“ tarp spectarnybų darbuotojų?

– Nežinau tokio žodžio. Niekada nepriklausiau jokioms tarnyboms.

– Kuo baigėsi skandalas su jūsų patarėja Andželika, kai visa Lietuva svarstė paparacų nuotraukose užfiksuotus ir publikuotus judviejų susitikimų kadrus?

– Niekada nebuvo tokios nuotraukos. Tai buvo mitas. Ji laimėjo visus teismus ir prisiteisė iš „Lietuvos ryto“ nemažą sumą.

– Koks jūsų požiūris į Valdovų rūmus?

– Jei mes kalbėjome apie papuošalus ir prabangą, tai Valdovų rūmai valstybei, kuri grimzta į skolas, yra per ankstyvi. Net jei tai istorinė vertybė, ją reikia statyti tada, kai yra iš ko. Be to, matosi, kad procesas neskaidrus.

VIDEO: 15min.lt konferencijoje - europarlamentaras Viktoras Uspaskichas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Vilniaus planuose – naujas tunelis, sujungsiantis Konstitucijos pr. ir Rinktinės g.

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

15min recenzija Kultūra

Istorijos ir ateities pamokos 31-ajame „Vilnius Jazz“

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Prekyba žmonėmis besivertusiai grupuotei – teismo verdiktas: nuteisti ir du broliai

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kaip meksikiečiai linksminasi kapinėse

24sek

„Ryto“ naujokas iš arti: nenuginčijamų stiprybių ir žalingų įpročių intriga

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Nerijus Kesminas: „Sveikinimai – misija įvykdyta, lietuviškas futbolas mirė“

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Vardai

Karolina Meschino pasidarė tatuiruotę ant veido – išsitatuiravo širdį

Vardai

Grupės „Golden Parazyth“ gerbėjams – ypatinga dovana: surengė išankstinę albumo perklausą

Maistas

Paprasčiau, nei atrodo: ryškaus skonio ir spalvos figų želė saldainiai

24sek

„Bleacher Report“ NBA 100-ukas: pagyrė J.Valančiūną, bet D.Sabonio net neįtraukė

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

Gazas

Automobilių slalome Plungėje – netikėta dviejų sesių dvikova

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Gyvenimas

Interneto duomenų analitikas atskleidžia: „Negalima pasitikėti jokiomis apklausomis apie mūsų seksualinį gyvenimą“

Naujienos

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Vilniaus planuose – naujas tunelis, sujungsiantis Konstitucijos pr. ir Rinktinės g.

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

15min recenzija Kultūra

Istorijos ir ateities pamokos 31-ajame „Vilnius Jazz“

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Prekyba žmonėmis besivertusiai grupuotei – teismo verdiktas: nuteisti ir du broliai

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kaip meksikiečiai linksminasi kapinėse

24sek

„Ryto“ naujokas iš arti: nenuginčijamų stiprybių ir žalingų įpročių intriga

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Nerijus Kesminas: „Sveikinimai – misija įvykdyta, lietuviškas futbolas mirė“

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Vardai

Karolina Meschino pasidarė tatuiruotę ant veido – išsitatuiravo širdį

Vardai

Grupės „Golden Parazyth“ gerbėjams – ypatinga dovana: surengė išankstinę albumo perklausą

Maistas

Paprasčiau, nei atrodo: ryškaus skonio ir spalvos figų želė saldainiai

24sek

„Bleacher Report“ NBA 100-ukas: pagyrė J.Valančiūną, bet D.Sabonio net neįtraukė

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

Aktualu

Kelne per įkaitės išlaisvinimo operaciją sužeisti trys žmonės

Aktualu

Turkijos policija pradėjo tikrinti Saudo Arabijos konsulatą Stambule

Aktualu

E.Macronas: šią savaitę įmanoma pažanga dėl „Brexit“

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min