Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 5d. 07:58

15min paaiškina: kiek skiriasi Seimo vicepirmininkų ir eilinių Seimo narių uždarbis?

Nepriklausomybės aikštė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Nepriklausomybės aikštė

Praėjusią savaitę naujais Seimo vicepirmininkais išrinkti „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis ir liberalas Juozas Liesys gali džiaugtis ne tik aukštesnėmis pareigomis, bet ir pagerėjusia finansine padėtimi. Abu jie nuo šiol kas mėnesį į rankas uždirbs keliais šimtais eurų daugiau.

Paprasto Seimo nario pareiginė alga šiuo metu siekia 2570,50 eurų popieriuje. Tačiau papildomas pareigas einantys Seimo nariai gauna daugiau.

O papildomas pareigas einančių Seimo narių parlamente – daugiau negu pusė. Tai – ne tik Seimo pirmininko pavaduotojai, bet ir frakcijų seniūnai ir jų pavaduotojai, komitetų bei komisijų pirmininkai ir jų pavaduotojai.

Portalas 15min sudaro galimybę susipažinti, kiek, atsižvelgiant į einamas pareigas Seime, uždirba kuris Seimo narys.

Kaip skaičiuojama Seimo nario alga?

Seimo nario, panašiai kaip ir kitų valstybės tarnautojų, alga yra apskaičiuojama padauginant bazinę algą, kuri dabar siekia 132,50 Eur, iš Seimo nario pareiginės algos koeficiento. Šis koeficientas gali skirtis nuo 19,4 (eilinis Seimo narys) iki 25,8 (Seimo pirmininkas).

Lentelę, kurioje matyti, kiek, priklausomai nuo užimamų pareigų, uždirba Seimo nariai, matote žemiau. Apskaičiuojant kelias pareigas einančio Seimo nario atlyginimo dydį, taikomas tas pareiginės algos koeficientas, kuris yra didžiausias.

Lietuvos Respublikos Seimo puslapyje pateikiama informacija/Seimo narių pareiginės algos
Lietuvos Respublikos Seimo puslapyje pateikiama informacija/Seimo narių pareiginės algos

Tačiau tai – tik skaičiai, be konkrečių pavardžių. Kiek iš viso Seime yra paprastų Seimo narių ir kiek – tų, kurie užima papildomas pareigas, ir gauna šiek tiek daugiau? Ir kas jie tokie?

Seimo valdyba gauna daugiausia

Seimo pirmininko„valstiečio“ Viktoro Pranckiečio pareiginė alga siekia 3418 eurų. Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos, kitos „valstiečių“ atstovės Rimos Baškienės pareiginė alga siekia 3074 eurus.

Seimo pirmininko pavaduotojai nuo praėjusios savaitės yra šeši – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) atstovė Irena Degutienė, „socdarbiečiai“ Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė, „valstietis“ Arvydas Nekrošius, „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis ir liberalas Jonas Liesys. Jų visų pareiginės algos siekia 2968 eurus. Tokią pačią algą gautų ir opozicijos lyderis, jei tokia pareigybė egzistuotų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Liesys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Liesys

Seimo komitetų, kurių Seime iš viso yra 15, pirmininkai gauna po 2875,25 Eur.

Tokią algą gauna Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) frakcijos nariai Kęstutis Mažeika, Stasys Jakeliūnas, Andriejus Stančikas, Vytautas Bakas, Asta Kubilienė, Eugenijus Jovaiša, Agnė Širinskienė, Guoda Burokienė ir Valerijus Simulikas. Taip pat komitetams vadovauja „socdarbiečiai“ Rimantas Sinkevičius, Rimantė Šalaševičiūtė ir Juozas Bernatonis bei TS-LKD atstovė Ingrida Šimonytė.

Dar du komitetų pirmininkai – Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas – gauna didesnes algas, nes, be komiteto pirmininko posto, užima ir aukštesnes pareigas – pirmasis yra „valstiečių“ frakcijos seniūnas, o antrasis – Seimo pirmininko pavaduotojas.

Seimo komitetų pirmininkų pavaduotojų šuo metu yra 21 (kai kurie komitetai turi daugiau negu po vieną pavaduotoją), jie gauna po 2716,25 Eur. Tiesa, vienas jų – R.Žemaitaitis – jau netrukus gaus didesnę algą kaip Seimo pirmininko pavaduotojas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Komitetų pirmininkų pavaduotojai – tai LVŽS atstovai Mindaugas Puidokas, Tomas Tomilinas ir Egidijus Vareikis, TS-LKD frakcijos atstovai Dainius Kreivys, Andrius Kubilius, Kazys Starkevičius, Rasa Juknevičienė, Vytautas Juozapaitis, Stasys Šedbaras ir Algis Strelčiūnas, liberalai Simonas Gentvilas, Kęstutis Glaveckas ir Aušrinė Armonaitė, socialdemokratės Rasa Budbergytė ir Raminta Popovienė, „tvarkietis“ Kęstutis Bartkevičius, LLRA atstovai Jaroslavas Narkevičius ir Leonardas Talmontas bei Mišriai Seimo narių grupei priklausantys Naglis Puteikis ir Aušra Maldeikienė.

Seime taip pat veikia 14 nuolatinių komisijų. Jų pirmininkai gauna 2676,50 euro mėnesinę algą.

Tai LVŽS frakcijos nariai Virgilijus Poderys, Kęstutis Smirnovas, Petras Valiūnas, Dainius Gaižauskas, Bronius Markauskas, Laimutė Matkevičienė, Robertas Šarknickas, Dainius Kepenis ir Arūnas Gumuliauskas, „socdarbietis“ Petras Čimbaras, socialdemokratas Juozas Olekas, liberalas Vitalijus Gailius, LLRA frakcijos atstovė Rita Tamašunienė ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Justas Džiugelis.

Seimo nuolatinių komisijų pirmininkų pavaduotojų šiuo metu yra 13, jiems priklauso 2597 eurų mėnesinė alga.

Tai LVŽS frakcijos atstovai Darius Kaminskas ir Aušrinė Norkienė, TS-LKD frakcijos nariai Arvydas Anušauskas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Kęstutis Masiulis, Edmundas Pupinis ir Andrius Navickas, „socdarbietis“ Algirdas Butkevičius, liberalai Virgilijus Alekna ir Ričardas Juška, „tvarkietis“ Rimas Andrikis, LLRA atstovas Česlavas Olševskis.

Tiesa, dalis komisijų pavaduotojų algą gali gauti pagal kitas einamas pareigas. Sveikos gyvensenos komisijos pirmininko pavaduotojas K.Bartkevičius neseniai tapo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotoju, tad algą gali gauti kaip šio komiteto pirmininko pavaduotojas. A.Butkevičius algą gauna kaip socialdemokratų darbo frakcijos seniūno pavaduotojas, R.Andrikis – kaip „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūno pavaduotojas.

Turtingiausias frakcijos seniūnas – R.Karbauskis

Šiek tiek didesnes algas gauna ir frakcijos seniūnai bei jų pavaduotojai. Frakcijų seniūnų ir pavaduotojų algos priklauso nuo frakcijos dydžio. Jei pavaduotojai yra keli, didesnę algą gauna tik vienas, nurodytas seniūno.

Frakcijų, kurioms priklauso 7–10 Seimo nariai, seniūnai pagal pareigas gauna 2650 eurų algą, o jų pavaduotojai – 2597 eurų algą. Tokių frakcijų Seime yra keturios – frakcija „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija ir Mišri Seimo narių grupė.

Šių frakcijų seniūnai – atitinkamai Vytautas Kamblevičius, R.Tamašunienė, J.Olekas ir Bronislavas Matelis. V.Kamblevičius ir B.Matelis gauna būtent 2650 eurų algą kaip seniūnai, o R.Tamašunienė ir J.Olekas gauna kiek didesnę 2676,50 eurų algą kaip Seimo komisijų pirmininkai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Olekas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Olekas

Frakcijų seniūnų pavaduotojai – atitinkamai R.Andrikis, Vanda Kravčionok, Julius Sabatauskas ir A.Maldeikienė. Jie visi gauna 2597 eurų algą, išskyrus A.Maldeikienę, kuri kaip Seimo komiteto pirmininko pavaduotoja gauna 2716 eurus.

Frakcijų, kurioms priklauso 11–20 Seimo narių, seniūnai gauna 2676,50 Eur algą, o jų pavaduotojai – 2636,75 Eur algą. Tokių frakcijų Seime yra dvi – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija ir Liberalų sąjūdžio frakcija. Minėtas algas gauna frakcijų seniūnai socialdemokratas Andrius Palionis ir liberalas Eugenijus Gentvilas bei seniūnų pavaduotojai „socdarbietis“ A.Butkevičius ir liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Frakcijų, kurioms priklauso 21–30 Seimo narių, seniūnai gauna 2742,75, o seniūnų pavaduotojai – 2663,25 euro algą. Tokia frakcija Seime yra viena – TS-LKD; tiesa, į Seimą Šakių–Zanavykų apygardoje išrinkus Ireną Hasse, šios frakcijos Seimo narių skaičius netrukus išaugs iki 31.

Tačiau kol kas frakcijos seniūnui G.Landsbergiui priklauso 2742,75 euro alga, o vienam iš jo pavaduotojų, kurių yra keturi – I.Degutienė, Agnė Bilotaitė, Jurgis Razma ir R.Morkūnaitė-Mikulėnienė – priklauso 2663,25 euro alga. Tiesa, I.Degutienė gauna algą ne kaip frakcijos seniūno pavaduotoja, o kaip Seimo pirmininko pavaduotoja.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Degutienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Degutienė

Didžiausia Seimo frakcija – 53 narius šiuo metu turinti valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija. Šios frakcijos seniūnui R.Karbauskiui priklauso 2901,75 euro alga, o jo pavaduotojui Jonui Jaručiui – 2 809 euro alga.

Visi likę Seimo nariai gauna bazinę algą – 2570,50 eurų prieš mokesčius. Tokių Seimo narių, šiuo metu neinančių papildomų pareigų, už kurias mokamas didesnia atlyginimas, iš viso yra 62. Likę 78 Seimo nariai, išvardinti aukščiau, eina papildomas pareigas ir gauna didesnę algą.

R.Žemaitaičiui ir J.Liesiui tapus Seimo vicepirmininkais, J.Liesio alga „ant popieriaus“ išaugs beveik 400 eurų – nuo 2570 eurų iki 2968 eurų. R.Žemaitaičio alga išaugs apie 250 eurų – nuo 2716 eurų algos, kurią jis gavo kaip Seimo komiteto pavaduotojas, iki 2968 eurų.

Alga gali būti ir didesnė

Priklausomai nuo darbo stažo, kiekvieno Seimo nario alga gali būti ir didesnė. Už kiekvienus trejus darbo valstybės tarnyboje nuo 1990 m. kovo 11 d. metus politikams priklauso 3 proc. priedas prie algos. Taigi, Seimo narių, ne vieną dešimtmetį praleidusių Seime ar ėjusių kitas valstybės tarnybos pareigas, algos yra maždaug 10–20 proc. didesnės.

15min taip pat primena, kad pagal Seimo statutą Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam daugiau kaip pusėje Seimo posėdžių, kuriuose iš anksto buvo numatytas ir numatytu laiku vyko balsavimas dėl teisės aktų priėmimo, to mėnesio atlyginimas mažinamas vienu trečdaliu.

Konstitucinis Teismas 2016 m. spalį paskelbė nutarimą, kad tokia nuostata gali būti vertinama kaip privilegija, tad prieštarauja Konstitucijai.

Teismas įpareigojo Seimą pakeisti nuostatą taip, kad nuolat posėdžių be pateisinamos priežasties nelankantiems parlamentarams atlyginimas galėtų būti sumažinamas dar labiau ar išvis nemokamas. Tai reglamentuojančių pataisų Seimas nepriėmė iki šiol.

Seimo narių padėjėjų bazinės algos popieriuje, beje, siekia vos 689–755 eurus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min