Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 20d. 09:37 , Atnaujinta: 2018 balandžio 20d. 13:20

15min studijoje viešėjusi Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė: „Jiems reikėjo A.Petrošiaus, bet be manęs jo negalėjo paimti“

Joana Bikulčienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / 15min studijoje — Joana Bikulčienė

Penktadienį 15min studijoje lankėsi ir į skaitytojų klausimus atsakė įtarimų korupcija sulaukusi ir dvi savaites areštinėje praleidusi atsistatydinanti Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bikulčienė.

J.Bikulčienė penktadienį pranešė parašiusi atsistatydinimo pareiškimą ir neketinanti grįžti į darbą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) prašymą tenkino.

„J.Bikulčienės prašymas atleisti iš darbo jau patenkintas, tad nuo šiandien ji oficialiai nebedirba Kraujo centre“, – BNS patvirtino Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Iš pareigų pasitraukus Nacionalinio kraujo centro direktorei, SAM teigia nutrauksianti pradėtą tyrimą dėl darbo drausmės pažeidimų pavaldžioje įstaigoje, nes nebelieka tyrimo objekto – darbuotojo, kurio galimas piktnaudžiavimas buvo tiriamas.

„Tačiau teisėsaugos institucijos ir toliau aiškinsis susiklosčiusią situaciją Kraujo centre, o SAM bendradarbiaus ir padės tyrimui kuo tik galės“, – 15min siųstame atsakyme rašo SAM.

Ministerija tikina ieškosianti naujo Nacionalinio kraujo centro vadovo: „Kaip ir įprasta tokiais atvejais, bus skelbiamas konkursas eiti šioms pareigoms. Iki kol paaiškės, kas juo taps, Nacionaliniam kraujo centrui vadovaus laikinas vadovas.“

Atsistatydinusi J.Bikulčienė kategoriškai neigia metamus įtarimus. Taip pat J.Bikulčienė sakė, kad įtarimai paremti tik farmacinės kompanijos „Octapharma“ atstovo Latvijoje skundu, kuris dar pernai vasarą buvo įteiktas ir SAM. Pastaroji tuo skundu pasidalijo su Nacionaliniu kraujo centru. Tuomet J.Bikulčienė sakė iškart pati kreipusis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) ir paprašiusi antikorupcinio vertinimo. Taip pat ji sakė sulaukusi iš „Octapharma“ grasinimų ir apie tai informavusi STT, tačiau jokio atsako nesulaukusi.

Pasak jos, skundai surašyti ne pagal Lietuvos, bet pagal Latvijos sistemą. O Latvijoje esą būtent ši įmonė yra monopolininkė ir siekė tokių pat sąlygų Lietuvoje.

J.Bikulčienė neneigia, kad bandė ieškoti galimybių rinktis partnerius, nes manė, jog nėra gerai, jei rinka monopolinė. Pasak J.Bikulčienės tikslas buvo – gauti iš vietos kraujo komponentų pagamintus vaistus, tačiau tiesiogiai su vaistų gamintojais Nacionalinis kraujo centras negalėjo bendrauti, nes gali parduoti labai nedidelius plazmos kiekius. Todėl esą reikėjo ieškoti partnerių – tarpininkų. Ji sako, kad šiuo verslu susidomėjusiam verslininkui Antanui Petrošiui kėlė ne mažesnius reikalavimus nei bet kuriam kitam, nors pripažįsta, kad pati jam pasiūlė bendradarbiauti su rinką išmanančia savo buvusia bendraklase.

„Pasiūliau ją į direktorės pareigas Kraujo centrui naudingais tikslais: kad žmogus būtų patikimas, kad kuo greičiau galėtume įgyvendinti sutartį, kad jie kuo greičiau pasirengtų ir gautų licencijas, nes tai mums naudinga. Šitai pripažįstu. Patarimais, pagalba – taip, bet mums iš to buvo labai didelė nauda. Kaune mums niekas iki to nedavė patalpų“, – sakė J.Bikulčienė.

Ji pripažino, kad su A.Petrošiumi palaikė draugiškus santykius, bet akcentavo, kad dirbo ne valstybės tarnyboje, todėl turėjo bendrauti su visais.

„Jeigu valstybė mano, kad ne šitaip reikia daryti, tai tegul atsisėda ir tegu pakeičia įstatymus ir, pirmiausia, sprendžia klausimus dėl plazmos. Nes viešajai įstaigai daryti komercinius sandorius yra sunku. Mes galėjome net konkursų neskelbti, bet visada juos skelbėme“, – sakė ji.

Ji tikino, kad „Solis Tribus“ dar neturėjo jokių licencijų ir negalėjo konkursuose dalyvauti. Esą nieko nebuvo daroma, kad šiai įmonei būtų taikomi kiti kriterijai nei kitoms, iki šiol pirkusioms kraujo komponentus iš Nacionalinio kraujo centro.

Per 4,5 metų J.Bikulčienė esą ieškojo ne vieno partnerio, galinčio iš kraujo žaliavos gaminti vaistus, tačiau bendrą kalbą rado su lietuviu Antanu Petrošiumi.

„Jis yra turtingas žmogus ir daug kur investavęs. Tiek investavęs, kad jam jau įdomu investuoti į socialinius projektus, ypač į šitą, kadangi pats yra kraujo donoras ir jam gėda, kad valstybė šią sritį paliko kaip necivilizuotose šalyse. Jis turi verslų įvairiose šalyse ir visokių, turi seniai veikiančius, licencijuotus plazmos centrus Vienoje“, – pasakojo J.Bikulčienė.

„Įtarimuose yra parašyta, kad aš pardaviau plazmą, tačiau nė vienas komponentas nėra parduotas“, – 15min studijoje teigė ji.

J.Bikulčienė sakė, kad ji yra tokia vadovė, kuri nori visko greitai. „Gal čia buvo mano klaida, kad visur dalyvavau per aktyviai“, – sakė ji.

J.Bikulčienė sakė, kad esminis klausimas yra, ar valstybei yra padaryta žala ir ar jai asmeniškai kas nors už tai pažadėta. O to, pasak moters, nėra.

Ji pasakojo, kad STT agentai, atvykę daryti kratos, ėmė jos sodyboje ieškoti pramoginio kubilo ir labai nustebo nieko neradę. „Tai nusifotografavo šulinį“, – sakė atsistatydinanti Nacionalinio kraujo centro vadovė.

J.Bikulčienė dar sakė, kad sulaikymai sutapo su bendrovės „Solis Tribus“ akcininko Antano Petrošiaus planu įsigyti kitą bendrovę, todėl galimai buvo panaudoti tam sustabdyti.

J.Bikulčienės manymu, iš tikrųjų siekiama susidoroti su A.Petrošiumi, tokiu būdu pašalinant į Lietuvos farmacijos rinką veržliai įeinantį konkurentą: „Bet be manęs jo paimti negalėjo.“

Tiesa, J.Bikulčienė neneigė, kad su A.Petrošiumi keitėsi mažomis dovanomis.

„Aš visiems turbūt po šakotį esu įteikusi Kalėdų proga. Jeigu tai kyšis, tai gavau“, – sakė ji.

Dabar J.Bikulčienė sako ketinanti užsiimti konsultacine veikla.

J.Bikulčienė įtariama piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, prekyba poveikiu ir veikimu bendrininkų grupėje, organizuojant ir padedant stambiu mastu imtis komercinės ir profesinės veiklos, neturint specialios Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos išduotos licencijos tai daryti.

Ji buvo suimta nuo balandžio 6 dienos.

J.Bikulčienė įtariama siekusi padėti vienai privačiai bendrovei monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą ir kraujo preparatų tiekimą Lietuvoje.

Anot teisėsaugos, pagal nusikalstamos grupės planą, tyrime figūruojanti bendrovė turėjo tapti vienintelė Lietuvoje kraujo plazmos surinkėja ir kraujo preparatų tiekėja.

Pareigūnai teigia, kad išaiškinus galimą nusikaltimą tam kelias užkirstas.

STT tyrime įtarimai, be J.Bikulčienės, pateikti dar dviem asmenims – privačios bendrovės vienintelis akcininkas ir bendrovės direktorė įtariami sukurstymu ir padėjimu piktnaudžiauti bei prekyba poveikiu.

J.Bikulčienė kaltę neigia. Ji STT pradėtą tyrimą susiejo su farmacinės kompanijos „Octapharma“ atstovo Latvijoje skundu šiai tarnybai.

Užduokite klausimą
Kviečiame pateikti klausimą 15min studijos svečiui.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

00:57
01:04
01:19

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min