Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 13d. 08:45 , atnaujinta: 2018 rugsėjo 13d. 17:56

Kun. Saulius Rumšas: popiežius Pranciškus labai gerai pažįsta Lietuvos situaciją

15min studijoje – pokalbis apie popiežiaus Pranciškaus vizitą su kunigu Sauliumi Rumšu
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / 15min studijoje – pokalbis apie popiežiaus Pranciškaus vizitą su kunigu Sauliumi Rumšu

Rugsėjo 22-23 dienomis Lietuvoje lankysis ypatingas svečias – popiežius Pranciškus. Apie šio vizito svarbą, kodėl vizitui pasirinktos Baltijos šalys, ką turėtume žinoti ruošdamiesi susitikimui, kodėl numatyta būtent tokia apsilankymo programa 15min studijoje kalbėjomės su Lietuvos vyskupų konferencijos (LVK) pasiruošimo popiežiaus vizitui komiteto generaliniu sekretoriumi, kunigu Sauliumi Rumšu.

Lietuva rugsėjo 4-ąją paminėjo popiežiaus Jono Pauliaus II vizito 25-metį, o dabar ruošiasi dar vienam istoriniams įvykiui. Po kiek daugiau nei savaitės į Baltijos šalis atvyksta popiežius Pranciškus, daugiausia dėmesio skirsiantis būtent Lietuvai.

Atvažiuoja dėl mūsų

Kas lemia popiežiaus vizitų kryptis? Neseniai jis buvo Airijoje, tačiau ten vyko ne oficialaus vizito, o į Pasaulinę šeimų šventę, kuri vyksta, kaip ir Pasaulio jaunimo dienos, kas kelerius metus. „O vizitas į Baltijos šalis – Lietuvą, Latviją ir Estiją, yra kitokio pobūdžio, jis važiuoja būtent į tas šalis, čia nėra jokių pasaulinių įvykių. Jis atvažiuoja dėl tų šalių, dėl tų žmonių, tikinčiųjų. Čia ir būtų galima ieškoti to vizito išskirtinumo, kad pasirinko mus, mūsų brolius latvius, estus, kai nuošaly liko tokios šalys kaip Prancūzija, Vokietija, gimtoji Argentina“, – kalbėjo kun. S.Rumšas.

Jis atvyksta, nes buvo pakviestas, šypsosi LVK pasiruošimo popiežiaus vizitui komiteto generalinis sekretorius. O kviestas ne kartą – ir aukščiausių šalies vadovų, ir Bažnyčios herarchų, kadangi popiežius yra ir Vatikano valstybės vadovas, ir Katalikų bažnyčios vyriausias ganytojas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

„Esminis dalykas yra sulaukti jo paties, neliko nė dešimties dienų, jis atveš kažkokį žodį, kažką pasakys. O iš anksto svarstant, kodėl jis pasirinko mūsų šalį, galime svarstyti kelis dalykus. Pradėkime nuo pasirinkto šūkio – Kristus Jėzus mūsų viltis. Tai iš Šventojo Rašto paimti žodžiai, iš pirmojo laiško Timotiejui. Jau pats šūkis, kurį pasirinko Šventasis Tėvas šitam vizitui, duoda tam tikrą kryptį – tikintiesiems ir visiems geros valios žmonėms, esantiems Lietuvoje. Jeigu kalbame apie viltį, tai ar mūsų situacija kartais nėra tokia, kai atrodo, jog vilties nebėra, rytojus atrodo beprasmis“, – 15min studijoje sakė kunigas Saulius.

Jis paminėjo ir sodybų tuštėjimo metą – emigracijos problemą Lietuvoje, tai, kad neretai daug kas atsitrenkia tarsi į sieną, kai rytojus nelaukiamas: „Būdamas Bažnyčios ganytojas popiežius kreipia tikinčiuosius į pagrindą – viltis yra Jėzus Kristus, tikras žmogus ir tikras dievas, mūsų Išganytojas. Ta viltis nėra tai, kad man viskas bus gerai rytoj. Jėzumi Kristumi besiremianti viltis yra ta, kad ir kas nutiktų rytoj, visa tai yra prasminga. Ir tuo neužsibaigs, o mums atveria amžino gyvenimo prasmę. Tai tikinčio žmogaus perspektyva.“

Jeigu kalbame apie viltį, tai ar mūsų situacija kartais nėra tokia, kai atrodo, jog vilties nebėra, rytojus atrodo beprasmis, – sakė kun. S.Rumšas.

Dažnai sakoma, kad popiežius važiuoja į paribius, taip tarsi sumenkinamos tos šalys. Bet kunigas Saulius siūlo pažvelgti kitaip: „Bet popiežius pas mus atvažiuoja, čia tas džiaugsmas. Tie paribiai yra ženklas, kad ir mažos šalys negali būti nuvertintos.“

Rinkosi ne atsitiktinai

Anot kun. S.Rumšo, popiežius Lietuvos situaciją tikrai gerai pažįsta – ir dėl įvairių ataskaitų, teikiamų vietinės Katalikų bažnyčios, ir iš įvairių valstybės vadovų, ganytojų apsilankymų, taip pat ir iš kitų pusių. Mūsų situacijos išmanymą, žinojimą liudija ir pasirinkti objektai, kur popiežius lankysis.

Vienas iš tokių – tyli popiežiaus Pranciškaus malda prie paminklo Geto aukoms atminti, numatytą rugsėjo 23-ąją – dieną, kai minėsime Vilniaus geto sunaikinimo 75-ąsias metines. Po to Šventasis Tėvas lankysis Okupacijos ir Laisvės kovų muziejuje, KGB rūmuose, susitiks su tremtiniais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paminklas tremtiniams
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paminklas tremtiniams

„Holokausto aukų pagerbimas, jų prisiminimas, parodymas, kad tai nepamiršta, yra svarbu, tai negali pasikartoti. Popiežius sustos tyliai maldai – ar tai nėra žinia, kad nėra žodžių, tyla geriau išreiškia tą prisiminimą ir atmintį. Okupacijų ir Laisvės kovų muziejus – prisiminkime pernai metus, palaimintojo Teofiliaus Matulionio beatifikaciją, beatifikacijos dekretą pasirašė popiežius Pranciškus. O palaimintasis Teofilius kalėjo čia, ir ne tik jis, daug vyskupų, kunigų ir šiaip Lietuvos žmonių“, – kalbėjo LVK pasiruošimo popiežiaus vizitui komiteto generalinis sekretorius.

Programą popiežiaus vizitui dėliojo Vatikanas. Kaip juokauja kun. S.Rumšas, programa dėliota paprastai: padaryta idėjų rinkliava, išmetė į viršų, kas nukrito ant stalo, tą ir pasiėmė.

Programos ruošimas yra Vatikano reikalas. Kiek yra tekę gilintis į tą pasirinkimą, Šventasis Tėvas pats peržiūri.

„Kalbant rimtai, programos ruošimas yra Vatikano reikalas. Kiek yra tekę gilintis į tą pasirinkimą, Šventasis Tėvas pats peržiūri. Tai nereiškia, kad pasirinktos vietos yra išskirtinesnės, svarbesnės už kitas, kurių nepasirinko. Daug Lietuvoje žmonių turbūt norėjo, kad važiuotų į kitą vietą. Įtariu, kad Telšiai visai tinkamai būtų priėmę popiežių, pakeliui dar į Kryžių kalną užsukę. Tų norų yra daug, bet tai nereiškia, kad Telšiai ar Kryžių kalnas yra kuo nors blogesni nei Aušros vartai ar Kauno Santaka. Programos pasirinkimas yra savotiška žinutė ir apie istorinius, ir apie tikėjimo momentus“, – sakė kunigas.

Netikėtumų gali būti

Popiežius Pranciškus mėgsta netikėtumus ir staigmenas. Todėl kun. S.Rumšas neatmeta, kad ir Lietuvoje galime sulaukti netikėtų jo poelgių. Juk nuolat mirga socialiniuose tinkluose asmenukės su popiežiumi, girdėjome, kaip jis Neapolyje, gatvėje, sustojo ir ragavo kepėjo siūlomos picos ir t.t.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus vizitas Čilėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Pranciškaus vizitas Čilėje

„Turbūt visi žinome tą istoriją, kai išrinktas popiežiumi Pranciškus paskambino, pats būdamas jėzuitu, į Jėzuitų generalinę kuriją ir sako „Čia popiežius Pranciškus“, o jam atsakė „Taip taip, aš Napaleonas“. Jis yra toks betarpiškas, jo tikslas būti kuo arčiau žmonių. Įdomus dalykas – į Lietuvą jau atkeliavo papamobiliai, kuriais važinės popiežius. Tai paprasti automobiliai su stogeliu, bet jie yra atviri. Mintis yra tokia, kad popiežius nori būti kuo arčiau žmonių, ką nors palaiminti, kam nors gerą žodį pasakyti. Lietuvoje irgi gali nutikti, kad duosi penkis popiežiui, gali tiesiog sustoti prie bet kurio iš mūsų. O sustojimo progų bus ne viena“, – kalbėjo kunigas Saulius.

Popiežius nori būti kuo arčiau žmonių, ką nors palaiminti, kam nors gerą žodį pasakyti. Lietuvoje irgi gali nutikti, kad duosi penkis popiežiui.

Paklaustas, ką jam pačiam kaip žmogui, katalikui, kunigui ir vienuoliui reiškia šis vizitas, S.Rumšas teigė manąs, kad tikrąją viso to reikšmę jis suvoksiąs po kažkiek laiko po vizito. Šiuo metu yra daug organizacinių klausimų, kalbėjimosi su įvairiais žmonėmis, techninio derinimo. Bet čia pat jis papasakojo istoriją:

„Viduramžiais nueina žmogus į akmens skaldyklą pažiūrėti, kaip ten akmenis tašo, prieina prie vieno darbininko, klausia, ką jis daro. „Vargstu čia, kiekvieną dieną vargstu.“ Prieina prie kito, tas sako „Aš čia uždirbu šeimai pinigų.“ Prieina prie trečio akmenskaldžio, o tas: „Aš katedrą statau.“ Taip ir kiekvienas iš mūsų kad ir mažu akmenėliu prisideda, daro daug didesnį darbą, negu gali įsivaizduoti tai darydamas. Todėl manau, kiekvienas prisidėdamas prie šito vizito, realiai jo prasmę suvoks tik kai praeis tas įvykis.“

Pirmąją vizito dieną – rugsėjo 22-ąją, šeštadienį – popiežius leis Vilniuje, susitiks su prezidente Dalia Grybauskaite, kreipsis į žmones S.Daukanto aikštėje, vėliau melsis Aušros vartų koplyčioje, važiuos atviru papamobiliu iki Katedros aikštės, kur rengiamas susitikimas su jaunimu. Į šį renginį išdalinta apie 30 tūkst. kvietimų jauniems žmonėms, taip pat žmonės laukiami aikštės prieigose.

Sekmadienį, rugsėjo 23 d., popiežius Pranciškus keliaus į Kauną, kur aukos šv. Mišias, bendraus su kunigais, vienuoliais, vienuolėmis, klierikais, vėliau vėl grįš į Vilnių ir tyliai melsis prie paminklo Vilniaus geto aukoms atminti, o tada lankysis Okupacijos ir laisvės kovų muziejuje KGB rūmuose.

Visą popiežiaus Pranciškaus vizito programą galite rasti čia: Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje programa: kur ir kada jį bus galima pamatyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Smūgis mokytojų protestą nuvertinusiam premjerui: streikuos ir jo mokykla

Aktualu

15min studijoje – į Klaipėdos merus pretenduojantys V.Grubliauskas ir S.Gentvilas

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi jaunos moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Aktualu

V.Pranckietis 15min studijoje pripažino galvojantis dalyvauti kitų metų rinkimuose

Aktualu

Sunaikinto Vyriausybės įrašo istorija: premjero patarėjas paslapčių neatskleidė

Interviu 24sek

Dėjimais atsigavęs Martynas Echodas pabrėžė atsiskleisti trukdžiusį faktorių

Gazas

Nauja Vilniaus ambicija: kaip ateityje atrodys viena ilgiausių sostinės gatvių

Smurto randai

Aktualu

LNK vadovė Z.Sarakienė: susitikimai su V.Gapšiu vyko kaip su kitais politikais

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Gazas

Arūno Gelažninko kelias Dakaro link: dideli lūkesčiai ir 92 startinis numeris

Vardai

Piršlybos „Dydžio (r)evoliucijos“ finale: ilgametis Vitalijos vaikinas paprašė jos rankos

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Aktualu

„Pupytės“ mylimojo D.Bugavičiaus nužudymas Kaune: Airija išduos įtariamąjį estą

Pasaulis kišenėje

Mažiausio Lietuvos miesto gyventoja: mes niekam nereikalingi

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Vardai

Anglijoje dirbanti prodiuserė Klaudia Keziah – „Lietuvos balse“: „Pirmą kartą dainuosiu lietuviškai“

Kultūra

Literatūros festivalyje „Vaikų Kalėdų sala“ bus apdovanoti vilnietiškiausių vaikų knygų kūrėjai

Naujienos

15min iš Osijeko 24sek

Kroatų pavyzdys lietuviams 4-0: kaip jie sugebėjo prisikviesti keturis NBA žaidėjus?

Gyvenimas

„Anna Sui“ kolekcijos pristatyme Bella ir Gigi Hadid vos spėjo keisti drabužius

Verslas

Įvardijo 5 svarbiausius daugiabučių renovacijos laimėjimus

Verslas

Kauno LEZ oficialiai atidaryta 30 mln. eurų vertės „Hella“ gamykla: įdarbinti ir 8 užsieniečiai

Verslas

Latvijos mokesčių tarnyba susidomėjo taksi paslaugų Rygos oro uoste įkainiais

24sek

Iš Kinijos sugrįžę „Pieno žvaigždės“ toliau lieja prakaitą treniruotėse

Aktualu

D.Raibys: lietuvių kalbą varžo ne taisyklės, o kalbiniai egzorcistai

Aktualu

VTEK pavedė Vilniaus savivaldybei įvertinti vicemero L.Kvedaravičiaus kelionę

Mokslas.IT

Tarptautinę Programuotojų dieną – šmaikšti programuotojų atgaila visuomenei

Aktualu

Ispanijos premjerą supykdė kaltinimai dėl disertacijos plagijavimo

Aktualu

D.Trumpas: didžiulis Puerto Riką nusiaubusios audros aukų skaičius – JAV demokratų sąmokslas

Aktualu

Vokietijoje suimtas galimai sprogdinimą ruošęsis įvykdyti paauglys

24sek

Viena akimi „Žalgirį“ stebintis Edgaras Ulanovas mato galimą Kroatijos silpnybę

Aktualu

Tarptautinė programuotojų diena. Ar Lietuva pirmauja IT sektoriuje?

Mokslas.IT

Lietuvos ryšio operatoriai jau netrukus pasiūlys užsisakyti naujuosius „iPhone“

Gazas

Žinomi visuomenės veikėjai ragina miesto gyventojus judėti darniai

Aktualu

M.Šešelgytė apie D.Grybauskaitės ir A.Merkel susitikimą: proga priminti nuogąstavimus dėl „Nord Stream 2“

Aktualu

Seimo atleistas LRTK pirmininkas E.Vaitekūnas atskleidė pasitraukimo priežastį – VSD ataskaita

Vardai

Paskelbta, kur ir kada vyks 2019-ųjų „Eurovizija“

Pasaulis kišenėje

Kur žiemoti Tailande?

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min