Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 23d. 05:34

2013 metais gimusių vilniečių tėvai eina iš proto – dėl registracijos pinklių liko be darželių

Laurynas Čepelevskis
Asmeninio archyvo nuotr. / laurynas-cepelevskis-5537c85cde9ab

Šiemet dvi žvakes ant gimtadienio torto pučiantys vilniečiai pateko į Vilniaus savivaldybės kaitaliojamos priėmimo į darželius tvarkos pinkles. Pernai jų tėvams dar buvo draudžiama vaikus registruoti į ugdymo įstaigas, o šiemet, pasirodo, tai padaryti jau tapo per vėlu, nes pirmenybę gauti vietas darželiuose nuo gruodžio įgijo pernai ir anksčiau likę už brūkšnio vyresni vaikai. Naujoji Vilniaus valdžia šią bėdą žino, bet pripažįsta, kad problemos išspręsti šiemet nepažeidžiant įstatymų jau nepavyks.

Laurynas Čepelevskis gimė 2013 m. rugjūčio 10 dieną. Darželį jis turėtų pradėti lankyti šį rugsėjį. Tačiau taip greičiausiai nenutiks, nors Laurynui turėtų galioti bent dvi pirmumą garantuojančios sąlygos – jo tėvas Tomas Čepelevskis turi negalią, o sesuo lanko tą patį „Aitvaro“ darželį Pašilaičiuose.

„2014 m. gruodžio 10 dieną, likus mėnesiui iki dokumentų pateikimo, priėmimo tvarką pakeitusi savivaldybė mano sūnų eliminavo iš konkurso pirmenybę suteikdama tiems, kas anksčiausiai užpildė prašymus. Mes tuo tarpu esame nustumti į eilės galą, nors to prašymo nė negalėjome iki šių metų pateikti. Jei dabar būtų senoji tvarka, eilėje sūnus dabar būtų trečias, bet pagal naują tvarką – jis iškart tapo 50-as”, – aiškino T.Čepelevskis.

Jei dabar būtų senoji tvarka, eilėje sūnus dabar būtų trečias, bet pagal naują tvarką – jis iškart tapo 50-as, – skaičiavo T.Čepelevskis.

Pasak jo, tai reiškia, kad visi šiemet dvimečius į darželius registravę tėvai greičiausiai išvis negaus vietų, nes nuo pernai ar užpernai darželio laukiantys tėvai įgijo pirmumo teisę.

Tuo tarpu kitos išlygos – neįgalūs tėvai, našlaičio statusas, tą patį darželį lankantys broliai ir seserys – pagal naują tvarką tampa tik antraeilėmis aplinkybėmis, į kurias atsižvelgiama tik po to, kai pažiūrima į prašymo registracijos datą.

„Dabar mano žmona turės išeiti iš darbo, o aš, būdamas neįgalus, turėsiu išlaikyti visą keturių asmenų šeimą arba mokėti už privatų darželį. Lieka klausimas, ar dar ir kitais metais papulsime, nes tik po 15 vaikų priima kasmet į naują grupę, o mano sūnus eilėje 50-tas“, – nerimauja jaunas tėvas.

Paprastai skaičiuojant, L.Čepelevskis į darželį priimtas turėtų būti po dvejų-trejų metų. T.Čepelevskis mano, kad tokiu būdu gali būti iškreipiama visa ugdymo sistema, nes į lopšelių grupes nuolat bus priimami ilgiausiai eilės laukę trimečiai, o ne 1,5 ar 2 metų sulaukę vaikai.

Asmeninio archyvo nuotr./Čepelevskių šeima
Asmeninio archyvo nuotr./Čepelevskių šeima

Kas pirmesnis, tas gudresnis

Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovas Gintaras Petronis teigė, kad nuo pernai į darželius užsiregistravusių, bet į juos nepatekusių, vaikų Vilniuje yra 3 tūkst.  Dar 8,5 tūkst. prašymų pateikta šiemet. Jau dabar aišku, kad vietų visiems vaikams šį rugsėjį vėl neužteks.

„Pagal dabartinę tvarką, tie, kurie laukia eilėje, turi pirmenybę prieš tuos, kurie pateikė prašymą dabar. Gyvenamuosiuose rajonuose veikiančiuose darželiuose tikrai ilgos eilės, bet pasakyti, kad būtent šis vaikas tikrai nepateks, negaliu“, – sakė G.Petronis.

Ketvirtadienį savivaldybė vėl baiminasi sistemos trikdžių, nes didelė dalis vilniečių, neabejotinai, vėl bandys savo vaikus registruoti patys pirmi.

Jo tvirtinimu, tvarka, kai labiausiai žiūrima į prašymo pateikimo datą, yra palyginti sąžininga, turint galvoje, kad tuomet yra vilties gauti darželį, jei ne vienais, tai kitais metais.

Tačiau vaikai auga, ir gali atsitikti taip, kad būtent 2013 m. gimusiems vaikams, kurių nebuvo galima registruoti dar pernai, patekti į darželius taps sudėtingiausia, mat lopšelinukų grupės jau bus suformuotos, jie jas išaugs, o į vyresnėlių grupes įmanoma patekti beveik tik tada, kai koks nors vaikas darželį lankyti meta.

„Tada atsiranda problema. Tačiau įkaitais jie tikrai nebus. Sistema pernai neleido registruoti tik tuo atveju, jei vaikui nebuvo 1,5 metų. Reiškia jis buvo visai mažas ir negalėjo pernai patekti. O jis gal pateks, kai jam bus treji? Tiesa, naujų darželio grupių kurti vargu ar sugebėsime, tik jas papildysime. Bent 5 vaikais darželio grupės pasipildo visada, nes leidžiama ne 15, o 20 vaikų grupėse“, – aiškino G.Petronis.

Vicemeras: „tvarką keisime iš esmės“

Už švietimą atsakingas Vilniaus vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas 15min.lt teigė, kad buvusi sostinės valdžia priėmimo į darželius tvarką keitė nenumatydama visų pasekmių. Dėl to, anot jo, dabar susidarė prasta situacija, kai priėmimą į darželius lemia prašymo pateikimo laikas, o ne kiti – kur kas svarbesni kriterijai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Valdas Benkunskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Valdas Benkunskas

Pasak V.Benkunsko, klaidą pastebėjo dar Artūro Zuoko vadovaujama Vilniaus savivaldybės taryba. Todėl paskutinį savo kadencijos posėdį sostinės valdžia dar spėjo pataisyti priėmimo į darželius tvarką vėl leisdama į darželius vaikus registruoti vos gimusius.

Galvojame, kaip čia pakoreguoti tą registravimo tvarką, kad visi turėtų lygias galimybes ir baigtųsi tas principas „kas pirmesnis – tas gudresnis“, o tėvams nebereiktų naktimis nemiegoti, – sakė V.Benkunskas.

Ši pakeista tvarka įsigalios ketvirtadienį. Šią dieną savivaldybė vėl baiminasi sistemos trikdžių, nes didelė dalis vilniečių, neabejotinai, vėl bandys savo vaikus registruoti patys pirmi.

„Bėda ta, kad teisės aktai atgal negalioja, todėl tie, kurie įsiregistravo šiemet, dabar yra prastesnėje situacijoje nei tie, kur pernai. Galvojame, kaip čia pakoreguoti tą registravimo tvarką, kad visi turėtų lygias galimybes ir baigtųsi tas principas „kas pirmesnis – tas gudresnis“, o tėvams nebereiktų naktimis nemiegoti“, – sakė vicemeras V.Benkunskas.

Anot jo, naujoji Vilniaus valdžia  nuo pat rinkimų galvoja, kokius pagrįstus kriterijus nustatyti priėmimo eilei sudaryti.

„Galbūt tai gali būti vaiko gimimo data. Kuo vaikas vyresnis, tuo lengviau gal jam turi būti patekti. Bet viskas dar tik svarstoma. Sprendimus ketiname priimti per artimiausias savaites, tačiau, deja, nauja tvarka galios tik kitiems metams. Įstatymai atgal negalioja, nebegalime pakeisti to, kas padaryta, nes vėl būtų daug pasipiktinusių. Pereinamasis laikotarpis bus sudėtingas, bet tas sistemines problemas reikės iki galo išspręsti“, – aiškino jis.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius dar yra pažadėjęs numatyti 100 eurų kompensacijas tėvams, kurių vaikai priversti lankyti privačius darželius, valstybiniuose negavę vietos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min