Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 16d. 09:00

2020 metų Seimo rinkimai: „valstiečiai“ ir „socialdarbiečiai“ žada nekonkuruoti vienmandatėse

Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas

Bendradarbiaujančių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir Socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) lyderiai kitąmet vyksiančiuose Seimo rinkimuose žada konkuruoti tik daugiamandatėje apygardoje, o vienmandatėse – kandidatus derinti. Tikimasi, kad ir kiti koalicijos partneriai į tokį planą nenumos ranka.

LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas jau anksčiau išreiškė nuomonę dėl artėjančių Seimo rinkimų – esą koalicijos partijoms „valstiečiams“, „socialdarbiečiams“, Lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai ir „tvarkiečiams“ būtų pravartu kandidatuoti vienu sąrašu.

Antrajame rinkimų ture tikisi turėti po kandidatą

Panašu, tokį variantai politikai atmetė.

„Mūsų pozicija aiški, yra patvirtinta partijos taryboje, kad mes koalicijos rinkimuose daugiamandatėje apygardoje nesudarinėsime. Mes derinsim kandidatus vienmandatėse apygardose – tai irgi mūsų tarybos sprendimas, – penktadienį 15min komentavo LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

– Mes stengsimės, kad vienmandatėse apygardose visų mūsų koalicijos partnerių kandidatai būtų tie patys.“

Kalbėdamas apie kitąmet vyksiančius rinkimus, R.Karbauskis davė pavyzdį apie šiuos, kur į Seimą Žiemgalos apygardoje kandidatuoja LVŽS ir Centro partijos iškelta Rūta Janutienė.

„Tai, ką mes dabar darome Žiemgaloje su Centro sąjunga (kalbama apie Lietuvos centro partiją – red. past.), mes galvojam daryti Seimo rinkimuose su visais mūsų partneriais ir potencialiais partneriais – derintis dėl vienmandačių. Tokiu atveju, Lietuvoje mes beveik visose vienmandatėse antruose turuose turėsime savo atstovus“, – prognozę dėliojo politikas.

Dėl sąrašų sunku susitarti

LSDDP pirmininkas G.Kirkilas patvirtino, kad pamąstymų vienmandatėse sutelkti jėgas yra.

„Kalbamės apie galimą apygardų pasidalijimą siekiant nekonkuruoti vieniems prieš kitus“, – penktadienį 15min komentavo jis.

Tiesa, politikas visgi neatmetė galimybės „socialdarbiečių“ jėgas su kitomis partijomis sutelkti ir daugiamandatėje apygardoje – esą dar yra laiko, o susitarti nepavyksta taip greitai.

„Mano asmeniniu įsitikinimu, koaliciniai sąrašai visada yra pliusas. Tiesa, reikia praeiti didesnį barjerą, bet tas didesnis barjeras kol kas yra tik 7 proc. [...] Koalicinis [sąrašas] yra, aišku, išmėginimas politinėms partijoms, bet tuo pačiu metu yra ir pliusas. Mūsų rinkėjai labiau įvertina jungtinius sąrašus, jiems norisi aiškumo, o ne tiek daug partijų, kiek pas mus paprastai dalyvauja“, – svarstė G.Kirkilas.

Nuo ko priklausys, ar „socialdarbiečiai“ Seimo rinkimuose dalyvaus koaliciniame sąraše? Anot G.Kirkilo, – nuo lyderių politinės valios bei partijų reitingų.

„Dažniausiai tokius sąrašus sužlugdo partijų narių nuomonė – prasideda konkurencija sąraše ir panašiai. Bet visa tai, jeigu yra didelė politinė valia, galima išspręsti“, – patikino LSDDP vedlys.

Ką A.Butkevičiui primelavo valdantieji?

Anksčiau tiek R.Karbauskis, tiek G.Kirkilas svarstė jėgas telkti ir prieš pavasarį vykusius savivaldos, prezidento bei Europos Parlamento (EP) rinkimus. Prezidento rinkimuose LVŽS ir „socialdarbiečiai“ rėmė nepartinio premjero Sauliaus Skvernelio kandidatūrą, o dėl bendradarbiavimo kituose rinkimuose sutarimo nerado.

Ar dėl to nukentėjo Seimo narys Algirdas Butkevičius, kuris, suskilus socialdemokratams, partiją paliko, o Seime prisiglaudė prie „socialdarbiečių“?

Šią savaitę, klausiamas, kodėl palieka „socialdarbiečių“ frakciją Seime ir jungiasi prie ką tik buvusių „tvarkiečių“ pagrindu susikūrusios frakcijos „Lietuvos gerovei“, politikas atsakė: „Aš buvau prižadėjęs (premjerui Sauliui Skverneliui – 15min), kad iki EP rinkimų aš tikrai būsiu šitoje frakcijoje.

Nes šiek tiek mano planai buvo truputį kiti – siekiau dalyvauti – tikrai neslėpsiu – Europos Parlamento rinkimuose. Truputį kai kurie politikai pamelavo, kada kvietė į valdančiąją daugumą, bet nieko nepadarysi, toks yra jau politikų gyvenimas, tikriausiai. Vieni vienaip traktuoja, kiti kitaip. Dabar jau rinkimai pasibaigę ir aš labai gražiai atsisveikinau.“

Sako nieko nežadėję

Į valdančiąją daugumą „socialdarbiečius“ kvietė „valstiečiai“, bet jų lyderis 15min neigė ką nors žadėjęs.

„Pats girdėjau tą teiginį, kad mes buvom pažadėję ir kažką apgavom, tai yra netiesa. [...] Aišku, gaila, kad buvęs premjeras tą netiesą transliuoja“, – nurodė jis.

R.Karbauskis patvirtino, kad kalbų EP rinkimuose dalyvauti bendru sąrašu su „socialdarbiečiais“ buvo, bet tai tik liko kalbomis.

„Jų noras, aišku, buvo dalyvauti koalicijoje su Valstiečių-žaliųjų sąjunga, turėti didesnius šansus ir taip toliau, bet mano buvo iš karto pasakyta, kad kaip tik reikia išnaudoti tuos rinkimus kaip galimybę pasitikrinti ir įvertinti pačius kandidatus, kaip dirba jų skyriai. Jie taip ir padarė“, – nurodė politikas.

Aliaus Koroliovo / 15min nuotr./ Gediminas Kirkilas, Algirdas Butkevičius
Aliaus Koroliovo / 15min nuotr./ Gediminas Kirkilas, Algirdas Butkevičius

Jokių pažadų iš „valstiečių“ dėl EP rinkimų nepamena ir G.Kirkilas.

„Kalbos buvo, bet, kad žadėjo, negalėčiau to patvirtint“, – sakė jis.

O kodėl apskritai, net ir su „socialdarbiečių“ sąrašu, A.Butkevičius rinkimuose į EP nedalyvavo?

„Nežinau kodėl, į dūšią gi neįlįsi žmogui. Mes būtume laimingi, jeigu jis būtų dalyvavęs, manau, būtų padėjęs sąrašui, bet nedalyvavo“, – kalbėjo G.Kirkilas.

EP rinkimai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai buvo labai nesėkmingi. Partija gavo vos 2,23 proc. rinkėjų palaikymą ir, žinoma, nė vieno europarlamentaro mandato.

LVŽS savo ruožtu iškovojo du mandatus ir gavo 11,88 proc. rinkėjų palaikymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min