Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Partizanų ir tremtinių muziejų Palangos širdyje aplanko ir rusų poilsiautojai

Palangos tremties ir rezistencijos muziejus J.Basanavičiaus gatvėje
Justinos Butkutės/15min.lt nuotr. / Palangos tremties ir rezistencijos muziejus J.Basanavičiaus gatvėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Svarbiausioje Palangos turistų vagoje, J.Basanavičiaus gatvėje, tarp rusišką muziką burbuliuojančių barų, plūduriuoja keista troba. Tai – Tremties ir rezistencijos muziejus, kuris kurorto centre primena valtelę, per klaidą patekusią ant greitaeigių katerių tako. Bet muziejaus šeimininkai sako, kad rusiška muzika, kartais šlovinanti okupacinį sovietų režimą, ir girti lėbautojai problemų nesukelia.

„Mes juos tiesiog ignoruojame“, – sakė Algirdas Kazimieras Pečiulionis, Palangos tremties ir rezistencijos muziejaus vadovas.

Vyras dalyvavo Laisvės kovose, buvo ištremtas į Sibirą. Sovietai partizaną kalino Omske, Tiumenėje, Sverdlovske.

Pastaruosius du dešimtmečius partizanas gyvena Palangoje. 

„Tikrieji palangiškiai vengia J.Basanavičiaus gatvės, apeina ją iš tolo, nebent labai kažko reikia. Mes irgi užsukame tik toms kelioms valandoms, kai būname muziejuje“, – pasakojo Irena Galdikaitė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos filialo valdybos pirmininkė.

Aplanko net rusai ir baltarusiai

Savaitgalį, kai J.Basanavičiaus gatvę užgula pramogų ištroškę poilsiautojai, muziejaus šeimininkai kelioms valandoms atveria duris, kad Palangos svečiai galėtų apžiūrėti ekspoziciją.

„Daugiausiai, tai – vyresnio amžiaus žmonės, tremtiniai arba tie, kas prisimena sunkius laikus. Dar Palangos mokyklos istorijos pamokas veda mūsų muziejuje, supažindina vaikus su okupacija ir tremtimi“, – pasakojo I.Galdikaitė.

Būna, kad rusai ieško tarp mūsų eksponatų pažįstamų veidų. Bet iš užsieniečių daugiausia ateina vokiečių, amerikiečių, anglų, italų. Jeigu jie pamato mūsų lentelę, tai būtinai užsuka, – pasakojo A.Pečiulionis.

Į muziejų užsuka netgi turistai iš Rusijos ir Baltarusijos. Dažniausiai tie, kas patys patyrė sovietinio režimo smurtą arba žino apie Lietuvos okupaciją ir tremtį.

„Būna, kad rusai ieško tarp mūsų eksponatų pažįstamų veidų, – sakė muziejaus vadovas A.Pečiulionis. – Bet iš užsieniečių daugiausia ateina vokiečių, amerikiečių, anglų, italų. Jeigu jie pamato mūsų lentelę, tai būtinai užsuka.“

Pastaraisiais metai lankytojų lyg ir mažėja.

„Jeigu per tas kelias valandas ateina penki žmonės, mes būname laimingi“, – sakė I.Galdikaitė, kuri prisidėjo prie muziejaus įkūrimo. 

Justinos Butkutės/15min.lt nuotr./Irena Galdikaitė ir Algirdas Kazimieras Pečiulionis
Justinos Butkutės/15min.lt nuotr./Irena Galdikaitė ir Algirdas Kazimieras Pečiulionis

Eksponatus sunešė žmonės

Pirmoji ekspozicija buvo pristatyta 1993 metų birželio 14-ąją. Nuo to laiko muziejus vis pasipildo eksponatais, kuriuos atneša tremtiniai ir jų giminaičiai.

Visi eksponatai yra sunešti pačių žmonių. Kas ką parsivežė iš tremties, tas tą ir paaukojo, – pasakojo I.Galdikaitė. 

„Visi eksponatai yra sunešti pačių žmonių. Kas ką parsivežė iš tremties, tas tą ir paaukojo“, – pasakojo I.Galdikaitė. 

Daugumą eksponatų atnešė iš Sibiro sugrįžę vietiniai arba žmonės, kurie po tremties apsigyveno kurorte. 

2008 metais muziejus atvėrė naują ekspoziciją, kurioje – Palangos Senosios gimnazijos moksleivių surinkti tremtinių prisiminimai ir unikalios nuotraukos.

„Mums tai buvo labai vertingas projektas“, – sakė tremtinys A.Pečiulionis. 

Justinos Butkutės/15min.lt nuotr./Dešinėje - iš tremtinio duonos pagamintas kryželis
Justinos Butkutės/15min.lt nuotr./Duonos kryželis

Muziejuje eksponuojami ir daiktai, kuriuos pagamino arba naudojo Sibire.

Vienas įdomiausių eksponatų – rožinis, kurį vienas tremtinys pagamino iš duonos ritinėlių. Tiesa, žiemą kūrinys suiro, nes muziejaus patalpos yra nešildomos.

Išskirtinis dėmesys skirtas rezistencinio judėjimo lyderiui generolui Jonui Žemaičiui. Lietuvos prezidentu pripažintas karvedys  gimė ir šiek tiek gyveno Palangoje, todėl 2009 metais buvo pripažintas garbės piliečiu. 

„Džiaugiamės, kad Palangos centre buvo atidengtas paminklas J.Žemaičiui, sutvarkyta aplinka. Tai yra bent šiokia tokia atsvara paminklui sovietiniams kariams“, – sakė I.Galdikaitė. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min