Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 10d. 19:19 , Atnaujinta: 2021 sausio 10d. 21:33

A.Dulkys griežtina toną – už pažeidimus žada bausti, o į vakcinacijos proceso priežiūrą įtraukia savivaldybes

Arūnas Dulkys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Arūnas Dulkys

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sekmadienį pranešė, kad teisėsaugai pavesta išsiaiškinti galimai neteisėtos vakcinacijos Vilniaus Žalgirio klinikoje bei Šilalės ligoninėje. Anot jo, tas pats laukia ir kitų, kurie bandys be eilės pasiskiepyti nuo koronaviruso. Ministras skelbia, kad pasirašė įsakymą, kuriuo savivaldybių administracijos bus įtrauktos į skiepijimo proceso priežiūrą.

„Kai ėmiausi šių atsakomybių, žinojau, jog laukia daug problemų. Tenka apgailestauti, kad, nors Vyriausybė ir SAM deda visas pastangas, kad šalį pasiektų kaip galima daugiau vakcinų, ir jų, pirmiausia, gautų prioritetinėse grupėse nustatyti asmenys, atsirado piktnaudžiaujančiųjų tuo metu, kai svarbiausia vienybė ir sąžiningumas. Viešai aprašyti atvejai niekuo nesiskiria nuo kitų viešųjų gėrybių pasisavinimo ar grobstymo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo ministras.

„Negalime gyventi visuotinėje nepasitikėjimo atmosferoje, visi procesai sveikatos apsaugos sistemoje negali būti centralizuoti. Tenka pripažinti, kad tik pačios gydymo įstaigos žino, kurie konkretūs žmonės dirba su COVID-19 liga sergančiais pacientais ir kurie konkretūs žmonės atitinka tvarkoje nustatytas sąlygas, turime pasitikėti jais. Tačiau su komanda esame priversti imtis papildomų, skaidrumą užtikrinančių priemonių.

Dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimų VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikose sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar vakar kreipėsi į klinikų vadovus, prašydama pateikti paaiškinimus dėl galimo prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimo. Gavus atsakymą, įstaigos įstatuose nustatyta tvarka bus organizuojamas dalininkų susirinkimas, kuriame bus vertinama pateikta informacija ir, esant teisiniam pagrindui, atliekamas tyrimas dėl vadovo galimo darbo pareigų pažeidimų“, – teigia jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

Anot A.Dulkio, dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimų Šilalės rajono ligoninėje SAM iškart, paaiškėjus galimam piktnaudžiavimo faktui, kreipėsi į atsakingą Šilalės rajono savivaldybės Ekstremalios situacijos operacijų centrą prašydama pateikti rašytinį paaiškinimą.

Taip bus su kiekvienu paaiškėjusiu netinkamo eilės lakymosi sudarant sąrašus atveju.

„Kadangi SAM nėra suteiktos neribotos kontrolės funkcijos, o tyrimai, susiję su šia situacija, galimi tik SAM pavaldžiose įstaigose, gavusi įstaigos paaiškinimą, SAM jį vertins bei teiks nagrinėjimui Šilalės rajono savivaldybei, kaip įstaigos steigėjai. Priklausomai nuo gautos informacijos, atsakymas gali būti perduotas ir teisėsaugos institucijoms.

Jau yra kreipimaisi ir į prokuratūrą. Taip bus su kiekvienu paaiškėjusiu netinkamo eilės lakymosi sudarant sąrašus atveju. Siekdamas užtikrinti skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina tinkamą organizavimą ir kontrolę, ką tik pasirašiau s p r e n d i m ą pavesti savivaldybių administracijų direktoriams:

1. kontroliuoti skiepijimo vakcina procesą asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurių savininkas ar dalininkas yra savivaldybė, kad skiepijimas būtų vykdomas griežtai laikantis Aprašo reikalavimų ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 23 d. įsakyme Nr. V-3006 „Dėl skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina prioritetinių gyventojų grupių nustatymo“ nustatytos skiepijimo vakcina prioritetinių gyventojų grupių eilės (įskaitant, kad nebūtų skiepijami atitinkamu metu tam teisės neturintys asmenys);

2. nustačius šio sprendimo 1 punkte nurodytų teisės aktų galimus pažeidimus, pradėti administracinio nusižengimo teiseną, atlikti administracinio nusižengimo tyrimą ir surašyti administracinio nusižengimo protokolą arba dėl administracinio nusižengimo teisenos pradėjimo kreiptis į kitas teisėsaugos institucijas pagal kompetenciją;

3. nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo šio sprendimo 1 punkte nurodytų teisės aktų pažeidimų nustatymo, apie tai pateikti informaciją Sveikatos apsaugos ministerijai“, – „Facebook“ rašo ministras.

Kai ėmiausi šių atsakomybių, žinojau, jog laukia daug problemų. Tenka apgailestauti, kad, nors Vyriausybė ir SAM deda...

Posted by Arūnas Dulkys on Sunday, January 10, 2021

Kaip skelbia BNS, ministerija taip pat nusprendė atnaujinti pasitikėjimo liniją, kuria bus galima telefonu pranešti apie galimus vakcinavimo tvarkos pažeidimus, planuojami ir reguliarūs atsitiktiniai patikrinimai gydymo įstaigose.

Ministras feisbuke pranešė, kad nemokamą pasitikėjimo liniją telefonu 8 800 66 004 planuojama atnaujinti nuo pirmadienio.

Jis taip pat teigė, kad ministerija inicijuos reguliarius atsitiktinius patikrinimus gydymo įstaigose.

Atsiras prievolė nurodyti, kuo remiantis žmogus atitinka reikalaujamą skiepijimo prioritetą.

„Visų pirma, bus padaryti sąrašų formos, turinio ir jų tvirtinimo pakeitimai. Atsiras prievolė nurodyti, kuo remiantis žmogus atitinka reikalaujamą skiepijimo prioritetą. Sąrašą patvirtinus gydymo įstaigos vadovui, su juo turės būti supažindinti darbuotojų atstovai“, – feisbuke rašė A.Dulkys.

Pasak jo, tvarkos pakeitimo projektas teisės aktų informacinėje sistemoje bus paskelbtas dar šiandien.

„Antra, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliks skiepijimo vakcina pagal prioritetus kontrolę“, – pridėjo ministras.

A.Dulkys taip pat pažymėjo, kad ketinama atlikti antikorupcinį vakcinavimo organizavimo proceso vertinimą, tai padarys Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Jame bus vertinama, ar nėra korupcijos rizikų̨ sudarant ir atnaujinant vakcinavimo pirmumo sąrašus, kaip yra fiksuojami paskiepyti asmenys, ar faktiškai paskiepyti asmenys patenka į paskelbtas vakcinavimo pirmumo grupes.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19

A.Dulkys pabrėžė smerkiantis visus veiksmus metančius šešėlį vakcinavimo procesui.

„Šioje srityje būtinas absoliutus skaidrumas ir viešumas, tačiau kontrolės procesai neturi trukdyti skiepijimo greičiui ir kainuoti daugiau nei galutinis rezultatas. Visų valdžios atstovų griežta pozicija yra sveikintina ir būtina“, – tvirtino ministras.

BNS praėjusią savaitę pranešė apie galimus pažeidimus Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, šeštadienį 15min informavo apie atvejį Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotyje.

Prezidentas Gitanas Nausėda bandymus gauti vakcinas be eilės pavadino „gėdingais sovietinio elgesio reliktais“ ir pareikalavo greitų bei ryžtingų sprendimų dėl vakcinavimo tvarką pažeidusių asmenų atsakomybės.

Šalies vadovas su A.Dulkiu ir premjere Ingrida Šimonyte šią problemą aptars susitikime pirmadienį ryte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min