Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 20d. 13:00

A.Veryga receptinių vaistų chaosą sukėlė ne tik „valstiečių“, bet ir konservatorių balsais

Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Chaosą vaistinėse sukėlusios Farmacijos įstatymo pataisos vasarą buvo priimtos ne tik valdančiųjų, bet ir dalies opozicijos – daugiausia konservatorių, balsais. Šie teigia, kad neigiamas pasekmes turėjo numatyti šį projektą parašiusi Sveikatos apsaugos ministerija. Aiškėja, kad priimant pataisas, nei ministerijai, nei parlamentarams net nešovė į galvą, kad jos pasės betvarkę vaistinėse.

„Noriu padėkoti visiems, kurie palaikė, ir pasidžiaugti, kad sveikas protas nugalėjo. Tai tikrai yra dar vienas labai svarbus žingsnis, kad mūsų žmonės gautų tas paslaugas ir tą, ką yra nusipelnę“, – šių metų birželio pirmąją, po Farmacijos įstatymo pataisų priėmimo, Seime kalbėjo sveikatos pasaugos ministras Aurelijus Veryga.

Peržvelgus ministerijos parengtus įstatymo projekto dokumentus, diskusijas Seime, tampa akivaizdu, kad tiek pataisų rengėjai, tiek už jas balsavę parlamentarai tikėjosi kito efekto.

„Nepatogumų gyventojai neturėtų pajusti“

Pataisomis nustatyta, kad vaistinių veiklos patikrinimai vykdant kontrolinius pirkimus, būtų daromi iš anksto apie juos nepranešus, nes, SAM įsitikinimu, pranešus apie patikrinimus tokia veikla apskritai praranda prasmę.

Dokumento aiškinamajame rašte teigiama, kad gyventojai dėl pasikeitusios tvarkos tik išloš – gaus kokybiškesnes paslaugas, išsamią informaciją apie vaistus ir jų kainas, galės nusipirkti pigesnių vaistų.

„Nepatogumų dėl atliekamų kontrolinių pirkimų gyventojai neturėtų pajusti, nes dėl kontrolinio pirkimo nesusidarys žmonių eilė vaistiniams preparatams įsigyti, gyventojas net nežinos, kad vyksta kontrolinis pirkimas“, – rašė SAM.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Ministerija šiais pakeitimais vylėsi sudrausminti esą apie pigiausius generinius vaistus pirkėjų neinformuojančius vaistininkus, pataisos turėjo užtikrinti, kad gyventojai už vaistus mokės mažiau.

Už šį projektą diskutuojant Seime pasisakė valdantieji „valstiečiai“ ir konservatorius Rimantas Jonas Dagys, teigdamas, kad gydo veiklioji vaisto medžiaga, o tai reiškia, kad gyventojams turi būti pasiūloma pigiausia vaisto forma.

Diskusijoje nė vienam parlamentarui nešovė į galvą, kad pakeitimai gali turėti ir kitokių pasekmių.

Pakeitimų diskusijoje nepalaikę liberalas Eugenijus Gentvilas, konservatoriai Jurgis Razma ir Edmundas Pupinis bei Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Linas Balsys labiau akcentavo stresą, kurį patirs vaistininkai, ir tai, kad medikamentus piginti reikėtų kitomis priemonėmis.

„Už“ balsavo 11 konservatorių

Pataisų priėmimo dieną diskusijos truko apie 20 minučių, po jų pakeitimai buvo priimti ne tik „valstiečių“ ir tuomet dar neskilusių socialdemokratų, bet ir opozicijos balsais.

„Už“ balsavo 11 TS-LKD atstovų su pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu priešakyje.

Pataisas palaikė Agnė Bilotaitė, Rimantas Jonas Dagys, Vytautas Juozapaitis, Laurynas Kasčiūnas, Mykolas Majauskas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Gintarė Skaistė, Algis Strelčiūnas, Stasys Šedbaras, Emanuelis Zingeris.

„Prieš“ balsavo 2 konservatoriai, 15 TS-LKD atstovų susilaikė. Balsuodami susilaikė ir 5 liberalai, 4 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai bei 6 „tvarkiečiai“.

Prie palaikiusiųjų projektą įrašyta ir liberalo Vitalijaus Gailiaus pavardė, tačiau Seimo stenogramoje jis nurodė supainiojęs mygtukus ir norėjęs šiuo klausimu susilaikyti.

M.Adomėnas: ministras turėjo numatyti, kokios bus pasekmės

Tarp susilaikiusiųjų – ir praėjusią savaitę „Facebook“ nuožmiai sveikatos apsaugos ministro A.Verygos galvos pareikalavęs konservatorius Mantas Adomėnas.

Pirmadienį 15min paklaustas, kodėl susilaikė, o ne balsavo „prieš“, M.Adomėnas sakė, kad šie abu dalykai turi visiškai tą pačią reikšmę – tai yra nepritarimas įstatymo projektui.

„Praktinės pasekmės yra absoliučiai identiškos, todėl žmonės, kurie susilaiko, balsuoja prieš įstatymo projektą“, – pabrėžė jis.

M.Adomėnas įsitikinęs, kad dabar kilęs triukšmas puikiai iliustruoja, kad nenumatytos įstatymo pasekmės dažnai yra stipresnės, nei tai, ko juo siekiama.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Adomėnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Adomėnas

„Tai nebuvo diskusijos objektas, kad gali kilti tokių problemų, tačiau pagal tai, ką mes matome, pats ministras nepadarė namų darbų – jis neišanalizavo, kokios bus šio įstatymo vykdymo pasekmės“, – teigė Seimo narys.

Jis pridūrė, kad A.Veryga galėjo peržiūrėti receptinių vaistų sąrašus, pasirūpinti, kad kasdieniai preparatai, tokie kaip natrio chlorido tirpalas, būtų iš jo išbraukti.

G.Landsbergis: aiškiaregystės dovanos nesu įgijęs

Pataisas palaikęs TS-LKD pirmininkas G.Landsbergis 15min aiškino, kad chaosas vaistinėse kilo ne dėl pataisų, o dėl to, kad vaistinės anksčiau nesilaikė taisyklių, o Vyriausybė nerado būdo pasirengti tam, kad jų būtų pradėta laikytis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Aš vertinu situaciją labai paprastai. Jei turime vietą mieste, kurioje daromi dažni pažeidimai eismo taisyklių, šiuo įstatymu yra paskirta kontrolė, kad jie nesikartotų. Pažeidėjas, šiuo atveju vaistinės, 15 metų nesilaikiusios taisyklių, pradeda jų laikytis. Iki tokios smulkmenos, kur nebegalima atsirinkti, kur yra sveikas protas, kur nebe. Ar Vyriausybė galėjo pasirengti tokiam atvejui? Žinoma, galėjo“, – teigė G.Landsbergis.

Jis pabrėžė, kad projekto Aiškinamajame rašte jo rengėjas SAM parašė, kad jokių neigiamų pasekmių nenumatoma.

Paklaustas, ar ne opozicijos darbas yra kartais pabaksnoti pirštu valdantiesiems, kad jie gali padaryti nesąmonę, G.Landsbergis sakė, kad ministro atsakomybė yra užtikrinti, kad įstatymai būtų vykdomi.

„Mano asmenine nuomone, jei aš manau, kad kontrolės reikia daugiau, aš už ją pasisakau ir už ją balsuoju, manydamas, kad ministras yra numatęs žingsnius, kuriuos jis padarys, kad tvarka veiktų sėkmingai ir sklandžiai. Jei jis to nepadarė, aš to, atleiskit, sukontroliuoti kitaip negu vėliau, negaliu. Aiškiaregystės dovanos nesu įgijęs“, – tvirtino konservatorių lyderis.

A.Veryga: pamatėme, kokiu lygiu buvo nesilaikoma tvarkų

Kilus triukšmui ir pats A.Veryga neslėpė nenumatęs tokių pasekmių, pareiškęs, kad nauja tvarka parodė, kaip vaistinės nesilaikė tvarkos.

Pacientai, matyt, net neįtarė, kad perka receptinius vaistus, ir visada tą darydavo be recepto, nors visada tuos receptus turėjo turėti.

„Panašu, kad dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų kai kuriems vaistams, kurie visą laiką buvo receptiniai. Mes dabar pamatėme, kokiu lygiu buvo nesilaikoma tvarkų. Suprantame, kad žmonės jaučiasi sutrikę, jiems atrodo, kad per vieną naktį ministerija pakeitė tvarką, ir natūralu, kad žmonėms kyla neramumų. Panašu, kad dabar jau turime atsakymą, dėl ko kontrolinių vaistų pirkimų buvo taip bijomasi (…) Pacientai, matyt, net neįtarė, kad perka receptinius vaistus, ir visada tą darydavo be recepto, nors visada tuos receptus turėjo turėti“, – praėjusį ketvirtadienį sakė jis.

Praėjusią savaitę SAM pranešė, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kurio metu vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min