Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 5d. 11:12 , Atnaujinta: 2019 rugpjūčio 5d. 14:15

J.Meko fondo advokatė tikisi netrukus atgauti savivaldybės paimtus daiktus

Agnė Zuokienė savo namuose rado galimai Jono Meko kolekcijos dalį
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Agnė Zuokienė savo namuose rado galimai Jono Meko kolekcijos dalį

Jono Meko fondo advokatė sako, kad dar pirmadienį tikisi pasiekti susitarimą su Vilniaus savivaldybe ir susigrąžinti jų daiktus, paimtus iš Zuokų šeimos įmonės valdomų patalpų.

Advokatė Reda Matuliūkštė BNS sakė, kad pirmadienį savivaldybei buvo nusiųsti papildomi dokumentai, taip pat detaliai paaiškinta situacija, kaip daiktai atsidūrė sostinės Užupio gatvėje.

„Nusiųstas prašymas grąžinti daiktus teisėtam jų savininkui. Buvo pateikti įrodymai, pagrindžiantys tų daiktų priklausomybę J.Meko fondui. Savivaldybės atstovai šiuo metu susipažįsta su pateiktais dokumentais ir gali būti, kad mes prieisime taikaus susitarimo“, – teigė teisininkė.

Maždaug 100 dėžių, su, kaip manoma, J.Meko daiktais, praėjusią savaitę savivaldybei perdavė su buvusiu sostinės meru Artūru Zuoku šiuo metu besiskirianti jo žmona Agnė Zuokienė.

Ji sako aptikusi daiktus greta šeimos namų esančios jų valdomos įmonės patalpose. J.Meko fondo vadovas Edgaras Stanišauskas sakė, kad daiktai šiose nenaudojamose patalpose sandėliuoti kelerius metus, puoselėjant planus kurti J.Meko kino centrą.

Advokatė vėliau pirmadienį planuoja susitikti su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais.

Viena iš J.Meko fondo steigėjų yra A.Zuoko valdoma viešoji įstaiga „Azzara“.

Savivaldybė šią savaitę dar aiškinasi, ar tarp minimų daiktų nėra ir pačios savivaldybės 2007-aisiais už maždaug 3,8 mln. eurų (tuomet 13 mln. litų) iš J.Meko įsigytos Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kolekcijos darbų. Šią kolekciją prižiūri savivaldybės įsteigtas J.Meko vizualiųjų menų centras (JMVMC).

J.Meko fondo vadovas E.Stanišauskas pirmadienį BNS sakė nenorintis „dalyvauti Zuokų skyrybų procese“ bei nurodė, jog visus teisinius reikalus sprendžia minėta advokatė R.Matuliūkštė.

Pasak advokatės, prašoma grąžinti daiktus į fondo iš „BNA Grupės“ nuomojamas patalpas adresu Užupio g. 30, iš kur jie buvo paimti.

Anksčiau pirmadienį A.Zuokas pasidalino savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio pateiktu susitarimo projektu, kuriuo siūloma, jog kol daiktai bus eksponuojami Šiuolaikiniame meno centre (ŠMC), o bet kuri iš ginčo šalių turi teisę ieškoti „dokumentų, įrodymų ar kitų faktų“, kurie pagrįstų nuosavybės teises.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Povilas Poderskis

15min penktadienį rašė apie siūlomą susitarimą.

Savo ruožtu J.Meko fondas įsipareigotų atsiimti pareiškimą iš policijos dėl vagystės. Pareiškimas šiuo metu dar nėra atsiimtas, policija vertina informaciją ir dar nepriėmė sprendimo, ar pradėti ikiteisminį tyrimą.

P.Poderskis tikino, kad siūlymas laikinai eksponuoti daiktus ŠMC E.Stanišauskui pateiktas penktadienį per susitikimą tik „kaip pavyzdys“, kaip būtų galima spręsti situaciją.

„Šiuo metu susitikti neplanuojame, bendrauja teisininkai“, – teigė P.Poderskis.

ŠMC: galimybės eksponuoti J.Meko daiktų nėra

Savo ruožtu A.Zuokas savivaldybės siūlymą vadino nepriimtinu.

„Šis susitarimas yra, pirmiausiai, neteisėtas ir visiškai nepriimtinas. Tai rodo, kad savivaldybės aukščiausio lygio administracija nesivadovauja įstatymais ir imasi, sakyčiau, piratiškų, vaikiškų veiksmų. Daiktai besąlygiškai turi būti grąžinti Jono Meko fondui, į vietą, iš kurios jie buvo paimti“, – BNS pirmadienį sakė A.Zuokas.

ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas BNS sakė apie siūlymą sužinojęs tik pirmadienį iš A.Zuoko pasidalintos informacijos. Jis pabrėžė, jog ŠMC parodas ekspertai planuoja ir tvirtina mažiausiai metams į priekį, jų turinį dėlioja menotyrininkai ir kuratoriai, „o ne politikai ar valdininkai“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kęstutis Kuizinas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kęstutis Kuizinas

„Šiuo metu patvirtinta programa sėkmingai vykdoma, o nuo 2020-ųjų ŠMC užsidaro renovacijai. Tad net su geriausiais ketinimais nepavyktų parodos taip staiga ir neplanuotai parodyti mūsų patalpose“, – sakė jis.

K.Kuizinas pabrėžė, kad ŠMC pavaldi ne savivaldybei, o Kultūros ministerijai.

„Todėl toks susitarimas be mūsų žinios būtų analogiškas, jei, tarkime, kas nors, nesusijęs su televizija, susitartų dėl laidų ciklo transliavimo per LRT“, – kalbėjo centro vadovas.

Anot K.Kuizino, parodų turinį dėlioja menotyrininkai ir kuratoriai, „o ne politikai ar valdininkai“.

A.Zuokas: savivaldybė kišasi į skyrybas

Šiuo metu Ispanijoje esantis buvęs sostinės meras sako, kad savivaldybė savo veiksmais nusprendė kištis į dviejų žmonių skyrybų procesą.

„Skyrybų procese, kurį inicijavo Agnė, neturėtų dalyvauti nei savivaldybės meras, nei administracijos direktorius, nei kiti valstybinių įstaigų atstovai. Tam yra valstybinės institucijos ir teismai“, – tikino A.Zuokas.

J.Meko fondą 2008-aisiais įsteigė A.Zuoko „Azzara“ bei Kristijonas Kučinskas, vėliau vadovavęs fondui. Fondas įsikūręs Užupyje, A.Zuokui priklausančios įmonės „BNA Grupė“ patalpose.

Fondo pateiktame paaiškinime nurodoma, kad K.Kučinskas, tuomet Niujorke viešėjęs pas J.Meką, per pusmetį skaitmeninio jo kino juostas, vaizdo kasetes, knygas ir žurnalus, o tai padarius, J.Mekas atidavė fondui kino žurnalus bei knygas apie kiną kaip nereikalingą medžiagą. Pažymima, kad krovinyje „nebuvo jokių J.Meko ar kitų FLUXUS menininkų originalių meno darbų“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Artūras Zuokas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Artūras Zuokas

Anot A.Zuoko, siuntoje buvo keturių fizinių asmenų daiktai, taip pat labai nedidelė dalis daiktų, skirta J.Meko fondui: „Ten yra tik kartotiniai dalykai, nėra nė vieno originalaus“.

Aiškinantis situaciją su J.Meko daiktais, savivaldybė paskelbė atleidusi JMVMC direktorių Gintarą Sodeiką, vėliau patikslino, kad vadovas nušalintas mėnesiui, kol vyks tyrimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min