Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2016 08 10

Akcijos prieš vaikų su Dauno sindromu diskriminaciją dalyviui – skaudus smūgis Dino parke

Dauno sindromą turintis Matas - akivaizdus įrodymas, kad kiekvienas žmogus, koks jis bebūtų, turi teisę į pilnavertį gyvenimą mūsų visuomenėje ir neturėtų patirti aplinkinių diskriminacijos. „Aš ne daunas, aš – žmogus“, – nuo šių metų pradžios iš miesto reklaminių stendų skelbia socialinės akcijos užrašas, mokantis mus tolerancijos. Deja, mielas judrus berniukas tapo skaudžios diskriminacijos auka.
Dinozauras
Dinozauras / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Visuomenei skelbiama žinia

Socialinė akcija buvo skirta Pasaulinei Dauno sindromo dienai paminėti. Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija surinkto per 2015 m. 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio lėšomis organizavo lauko reklamą 6 didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje.

Darbuotoja pasakė, kad Matas negali ja važinėtis. Paklausus kodėl, juk kiti jo ūgio vaikai važinėja, atsakė, kad mato iš jo išvaizdos.

Akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą reikšmę turinčio žargono „daunas“ paplitimą ir vartojimą visuomenėje. Lietuvoje, kaip ir daugelyje posovietinių šalių, visuomenėje įprasta vartoti žargoną „daunas“ kaip sinonimą apibūdinant kvailą, piktą ar agresyvų žmogų. Tais pačiais žodžiais (žargonais) „daunas“, „dauniukas“ vadinami žmonės, turintys Dauno sindromą. Tai žeidžia ir skaudina Dauno sindromą turinčius žmones bei jų artimuosius.

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, nepriklausomai nuo šeimos socialinio statuso vidutiniškai 1 iš 700 kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Kaip rodo išsivysčiųsių šalių patirtis, daugelis šių žmonių, priimant juos į visuomenę, gali joje pritapti ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

Deja, Mato šeima ant „Ozo“ prekybos centro stogo įsikūrusiame Dino parke patyrė skaudų smūgį, rodantį, kad mūsų visuomenei dar toli iki tikrosios tolerancijos.

Darbuotoja atsisakė leisti vaikui pasivažinėti mašinyte

„Negaliu tylėti. Matas, deja, buvo „suvalgytas“ ne dinozauro, o Dino parko (prekybos centras Ozas) nemalonaus personalo. Matas panoro pasivažinėti dinozauro mašinėle, kurią sugebėtų valdyti net ir trimetis. Tačiau darbuotoja pasakė, kad Matas negali ja važinėtis. Paklausus kodėl, juk kiti jo ūgio vaikai važinėja, atsakė, kad mato iš jo išvaizdos. Pasiteiravus, kas blogai su jo išvaizda, numykė, kad viskas aišku. Galiausiai man pasipiktinus, kas čia per diskriminacija, pasakė, kad sutinka tik tuo atveju, jeigu aš ištisai prie jo būsiu, nors Matas vėliau jai įrodė, kad važiuoja net geriau už kitus vaikus.

Pabaigęs važinėti, kaip jam įprasta, nubėgo prie darbuotojos jai padėkoti. Tačiau išgirdo tik: „Eik iš čia“. Išėjom. Keliaujam daug ir visur. Niekur nesame susidūrę su tokiu elgesiu, kad vaikai būtų diskriminuojami pagal jų išvaizdą“, – savo „Facebook“ paskyroje išgyvenimais pasidalino berniuko mama Jurga Barkauskienė.

Žinutė sulaukė didžiulio internautų dėmesio. Žmonės ėmė aktyviai ja dalintis ir piktintis šia situacija, raginti mamą kreiptis į lygių galimybių ekspertus, kad panašios situacijos mūsų visuomenėje nesikartotų.

Tereikėjo paprasčiausiai pasiteirauti mamos: „Ar Jūsų vaikas yra pajėgus savarankiškai naudotis automobiliuku, nesukeldamas pavojaus sau ir kitiems vaikams?“

„Vienareikšmiškai tai diskriminacijos atvejis ir labai liūdna iliustracija, kaip trūksta mūsų visuomenei žinių apie negalią, jos apraiškas ir adekvačią reakciją. Dauno sindromą turintys vaikai yra labai skirtingi, tad kilus abejonei dėl vaikučio gebėjimo savarankiškai naudotis siūlomomis atrakcijomis tereikėjo paprasčiausiai pasiteirauti mamos: „Ar Jūsų vaikas yra pajėgus savarankiškai naudotis automobiliuku, nesukeldamas pavojaus sau ir kitiems vaikams?“ Visi su vaikais dirbantys darbuotojai turi būti bent minimaliai apmokyti, kokios yra dažniausios negalios formos ir kokia yra įmonės politika užtikrinant visų vaikų lygias teises naudotis pramogomis bei užtikrinant saugumą.

Tačiau šiurkštus darbuotojos elgesys su padėkoti atėjusiu vaiku yra tiesiog įmonės reputacijai žalą darantis blogas klientų aptarnavimas. Tad skundas įmonės vadovybei būtų paslauga tiek jiems patiems, tiek kitiems vaikučiams, kurie ateis ten žaisti“, – teigė buvusi Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė Dovilė Šakalienė

Darbuotoja jau atleista

Dino parko vadovė Virginija Pašukonytė teigė puikiai žinanti situaciją ir reaguoti pradėjusi dar antradienį vakare, kai tik pati socialiniuose tinkluose pamatė šią žinutę.

„Kai tik pamačiau šią žinutę, iškart puoliau ieškoti ponios Jurgos kontaktų. Parašiau jai asmeninę žinutę, vėliau ilgai su ja bendravome. Man, kaip vadovei, be galo gaila ir kelia ašaras, kad iš viso pasaulyje yra tokių žmonių, kurie nemyli žmonių, kurie išskiria šiek tiek kitokius. Aš pati priėmiau ponios Jurgos šeimą, pati stovėjau kasoje, palinkėjau jiems gerų emocijų. Tas berniukas – nuostabus, judrus vaikas, net nepasirodė, kad kažkas jam negerai. Neįsivaizduoju, kas galėjo atsitikti tai darbuotojai, kuri sugebėjo kažkaip kitaip įvertinti berniuką. Kaip ji man pasakė šiandien pokalbio metu, jai pasirodė, kad vaikui bus nesaugu, kad jis nesugebės susitvarkyti su situacija.

Ir man labai gaila. Ažiotažas, kurį sukėlė ši žinutė ir daugybė besidalinančių žmonių, vis dėlto parodė, kad mūsų tauta jau darosi tolerantiškesnė, jautriai reaguoja į tokį elgesį. Ir tai yra džiugu. Tuo tarpu kaip vadovei man tikrai gaila, kad toks žmogus buvo mano komandoje. Ir su šia moterimi šiandien po pokalbio mes atsisveikinome. Taip pat sušaukiau skubų susirinkimą visiems darbuotojams, kurio metu priminiau, apie ką mes kalbėjomės, kai juos priėmiau į darbą. Pokalbio metu buvo svarbus ne išsilavinimas, o meilė žmonėms“, – tikino pašnekovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius