Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 16d. 07:58

Alaus barų verslą naikina tualetai

Alaus barų savininkų teigimu, alaus baro lankytojai mieliau naudojasi lauko tualetais nei įrengtais patalpų viduje.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Alaus barų savininkų teigimu, alaus baro lankytojai mieliau naudojasi lauko tualetais nei įrengtais patalpų viduje.

Alaus barų savininkams reikalavimas įrengti juose vidaus tualetus atrodo nepakeliamas.

Lauko tualetai šalia kaimo mokyklų, medicinos punktų, kultūros namų – vis dar toleruojami, bet aludžių išvietes užsimota paversti civilizuotomis. Vadovaujamasi tuo, kad Europos Parlamento ir Europos Tarybos priimtuose dokumentuose, nustatančiuose higienos normas, net nėra lauko tualeto sąvokos.

Remdamiesi šiais dokumentais higienos specialistai teigia, kad vadinamųjų būdelių prie alaus barų neturėjo likti netrukus po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES). Jos turėjo būti pakeistos tualetais patalpose, nes to reikalauja ES higienos normos. Verslininkams tokia tvarka atrodo nepasiekiama.

Barai bus uždaromi

Aludarių tradicijomis garsėjančiame Pasvalio rajone bent pusėje alaus barų tėra vien lauko tualetai – tai LŽ patvirtino rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Dalia Vasiliūnienė. Higienos specialistė kartu su kitais komisijos nariais tikrino Pasvalio rajono alaus barus. Aplankę atsitiktinai parinktas tris rajono aludes, nė vienoje jų nerado viduje įrengto tualeto.

„Įvertindami šių dienų aplinkybes, alaus barų savininkams iki metų pabaigos leidome dirbti be viduje įrengtų tualetų. Kitąmet tokie barai negalės veikti", – LŽ teigė D.Vasiliūnienė, pridurdama, kad ir taip ilgai taikstytasi su higienos normų nepaisymu alaus baruose.

Žlugdo verslą

Reikalavimas alaus baruose įrengti vidaus tualetus itin skaudus du mirusio vyro vardu įregistruotus barus paveldėjusiai pasvalietei Jolantai Mašalienei. „Kiemėnų kaime esančio baro patalpas nuomojame. Pastato savininkai pareiškė nenorintys, kad jame įrengtume tualetą, tad ši aludė pasmerkta uždaryti", – neabejojo J.Mašalienė. Antrasis, Kiburių kaime, baras veikia šalia parduotuvės. „Pardavėja baro lankytojų į tualetą neįleidžia, nes į jį patekti galima tik per sandėlį. Per kiemą į tualetą eiti neleidžia tikrintojai. Pertvarkyti patalpas, kad vidaus tualetas taptų prieinamas lankytojams, kainuotų ne vieną tūkstantį. Bijau, kad turėsiu atsisakyti verslo", – LŽ guodėsi J.Mašalienė. Ji sakė, kad nė iš vieno alaus baro lankytojo dėl to negirdėjusi nusiskundimų.

Pavargo mokyti civilizacijos

„Yra žmonių, kurie piktinasi, kai aš juos verčiu naudotis tualetu, esančiu pastato viduje. Jie, kur buvę, kur nebuvę, vis stengiasi man nematant paėjėti kur nors už kampo. Jau pavargau tokius lankytojus mokyti naudotis civilizuotais patogumais", – savo patirtimi dalijosi Pasvalio rajone, Nairiuose esančio alaus baro savininkė Regina Buržminskienė. Ir ji, ir J.Mašalienė teigė nematančios nieko bloga, kad alaus barų lankytojams įrengti tik lauko tualetai.

„Tikrintojai irgi sakė nemanantys, kad lauko tualetai žemintų alaus barų lankytojų orumą ar kenktų jų sveikatai. Jie tik aiškino, kad permainų reikalauja ES nuostatos", – teigė J.Mašalienė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji gydytoja higienistė, maisto produktų inspektorė Rita Sadūnaitė LŽ teigė, jog nėra suskaičiuota, kiek tiksliai Lietuvoje veikia alaus barų, kuriuose nėra vidaus tualetų. Tačiau remdamasi patirtimi ji teigė, kad tokių esama maždaug pusė.

Į LŽ klausimą, ar tikrai tokie barai nuo kitų metų turėtų būti uždaryti, gydytoja higienistė kategoriškai tvirtinti nesiryžo. Jos manymu, naikinti smulkųjį verslą sunkmečiu būtų nenaudinga kraštui.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min