Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 19d. 09:14 , atnaujinta: 2018 gruodžio 19d. 12:28

Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai

Algirdas Paleckis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Algirdas Paleckis

Lietuvos teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą dėl plataus masto šnipinėjimo Rusijos naudai. Šio tyrimo metu suimtas politikas Algirdas Paleckis, jis įtariamas šnipinėjimu ir už grotų leidžia ne pirmą mėnesį. Sulaikyta ir daugiau asmenų, tačiau jų skaičius neatskleidžiamas, minima tik tai, kad dauguma jų – lietuviai, išskyrus vieną Rusijos federacijos pilietį – Valerijų Ivanovą. Tačiau jam kol kas įtarimai dėl šnipinėjimo nepateikti.

Bylą tiria Generalinė prokuratūra, Valstybės saugumo departamentas ir Policijos departamentas. Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta daugiau tyrimo detalių, ją galite peržiūrėti čia:

Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje informaciją apie bylą kalbėjo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis ir policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Pradėtas tyrimas dėl šnipinėjimo

E.Pašilis pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo pagal Baudžiamojo kodekso 119 str. 2 d. Už tokį nusikaltimą gresia nuo 3 iki 15 metų nelaisvės. Generalinis prokuroras patvirtino, kad dėl įtarimų šnipinėjimu dar spalį buvo suimtas Algirdas Paleckis.

Patvirtinta, kad per kratas rasta „daug duomenų ir laikmenų“, susijusių su byla.

„Šitą tyrimą išskirčiau dviem požymiais. Pirmiausia, šis tyrimas atskleidė, kad Rusijos federacijos žvalgybos užduotis vykdę asmenys yra susiję su politinėmis partijomis. Bet jie nesusiję su parlamentinėmis partijomis“, – kalbėjo E.Pašilis.

Paprašytas patikslinti, apie kurias partijas kalba, prokuroras nurodė, kad tik apie tą, su kuria susijęs A.Paleckis.

„Kadangi paminėjome poną A.Paleckį, tai iš tos pusės mes sakome, kad tas tyrimas turi išskirtinį bruožą, kad tas tyrimas vienaip ar kitaip susijęs su politinėmis partijomis“, – nurodė generalinis prokuroras.

A.Paleckis kadaise vadovavo dabar asociacija tapusiai partijai „Socialistinis liaudies frontas“. Šiuo metu partija šios organizacijos vadinti negalima, ji yra likviduota, tačiau nuo pernai gruodžio pertvarkyta į asociaciją.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Evaldas Pašilis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Evaldas Pašilis

Anot E.Pašilio, žvalgyba buvo nukreipta į jautriausias visuomenei temas, tarp jų ir sausio 13-osios bylą.

„Yra duomenų apie žvalgybos užduočių vykdymo epizodus įvykusius daugiau nei prieš metus, – kalbėjo E.Pašilis. – Tai duoda pagrindo manyti, kad veika tęsėsi ilgą laiką, buvo tikslinga, kryptinga, sąmoninga.“

V.Ivanovas turėjo ginklą

Neatskleidžiama, kiek iš viso byloje įtariamųjų, nes tai esą gali pakenkti tyrimui.

„Šiuo metu įtariamieji yra lietuviai, išskyrus vieną Rusijos pilietį. Buvo organizuota įtariamųjų sulaikymo operacija. Vienas iš asmenų yra Valerijus Ivanovas, jis sulaikytas dėl kratos metu rasto ginklo. Sprendimą dėl kardomosios priemonės šioje byloje priims prokuroras“, – sakė L.Pernavas, neatsakęs, ar V.Ivanovas gali sulaukti ir įtarimų šnipinėjimu.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Pernavas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Pernavas

Anot jo, tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Jis pradėtas šiemet, gavus informaciją iš Valstybės saugumo departamento.

„Nustatėme visą tinklą asmenų, kurių veikla kelia grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui. Jei šis tinklas būtų neišardytas, Lietuvai būtų grėsęs didesnis pavojus“, – sakė L.Pernavas.

Anot jo, šiuo metu vyksta intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai – daromas kratos, apklausiami asmenys, renkami duomenys siekiant užbaigti šią bylą kuo greičiau.

Turėjo Rusijai palankių kėslų

Anot D.Jauniškio, medžiagą šiam tyrimui VSD rinko ilgą laiką, ją analizavo, vertino, kol galiausiai šiemet perdavė LKPB.

„Kaip paaiškėjo, kad su Lietuvos politine sistema siejami asmenys turėjo kėslų, palankių Rusijai. Šis atvejis tik patvirtina Lietuvos žvalgybos grėsmių vertinime išsakytus teiginius, kad Rusija ir toliau siekia daryti įtaką vidaus politikos procesams“, – sakė D.Jauniškis.

Kaip kalbėjo D.Jauniškis, šiam tikslui buvo verbuojami asmenys, galėję tiesiogiai ar per tarpininkus formuoti partijų programas ar jų struktūrą. Jie naudojosi įvairiais žiniasklaidos kanalais ir prisidėjo prie Rusijos minkštosios galios didinimo šalyje.

Ar tinklas ruošėsi kitų metų rinkimams, D.Jauniškis neatskleidė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Darius Jauniškis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Darius Jauniškis

Anot jo, Lietuvos pasirinktas integracijos kelias į Vakarus yra nepalankus Rusijai ir pas mūsų kaimynus laikomas grėsme.

„Nuolatos turime išlikti budrūs, šnipinėjimo grėsmė nėra sumažėjusi, deja, ir neturi tendencijų sumažėti ateityje. VSD ir kitos institucijos visada yra pasiruošusios“, – tvirtino jis.

Premjero paklausimų nekomentuos

Kaip sakė D.Jauniškis, premjeras ir kiti valstybės vadovai buvo reguliariai informuojami apie šį tyrimą. Visgi papasakoti, ar būtent apie šį tyrimą pastaruoju metu viešojoje erdvėje kalbėjo Saulius Skvernelis, VSD vadovas nesutiko.

„Šituo klausimu nekomentuosiu, – sakė D.Jauniškis. – Buvo užklausimas iš ministro pirmininko, VSD dabar renka tam tikrą informaciją, esame išsiuntę užklausas kitoms institucijoms. (...) Ar tai buvo susiję, ar ne (su šiuo tyrimu, – red.pas.), nekomentuosiu.“

L.Pernavas pridūrė, kad atsakymo, kurį policija pateikė premjerui į jo užklausimą, turinio komentuoti negali.

„Visa informacija, kuri pateikta atsakyme, yra tarnybos paslaptį sudaranti informacija“, – sakė generalinis komisaras.

Titovas, Paleckis ir Ivanovas gali būti susiję

Teisėsauga pripažįsta, kad A.Paleckio suėmimas susijęs su kitu įvykiu – antradienį Vilniuje buvo sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis.

15min šaltinio teigimu, tiek A.Paleckio suėmimas, tiek V.Ivanovo sulaikymas yra tos pačios bylos dalis.

15min žiniomis, šioje istorijoje figūruoja ir skandalingai pagarsėjęs, dabar jau buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys, Viačeslavas Titovas. Tačiau šių duomenų teisėsauga kol kas nepatvirtina.

V.Titovas šių metų liepos mėnesį apšmeižė partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Teisėsauga V.Titovo atžvilgiu ėmėsi tyrimo. Jo kompiuterį paėmę tyrėjai atkūrė susirašinėjimus, tarp jų buvo ir pokalbiai su Rusijos atstovais. Tai anksčiau skelbė portalas lrytas.lt.

Ekrano kopija/Viačeslavas Titovas
Ekrano kopija/Viačeslavas Titovas

Teistas dėl Sausio 13-osios menkinimo

Buvęs vienas Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybininkų, A.Paleckis Seimo nariu dirbo 2004–2007 metais, o 2007–2008 metais užėmė Vilniaus vicemero pareigas.

Iš Socialdemokratų partijos, kuriai priklausė, politikas buvo pašalintas dėl prieštaros ir atviros konfrontacijos su partijos vadovybe 2008 metais. Vėliau pats įkūrė „Fronto“ partiją, iš kurios pasitraukė šių metų pradžioje.

A.Paleckis 2012 metais buvo nuteistas už tai, kad neigė ir šiurkščiai menkino SSRS agresijos prieš Lietuvos Respubliką faktą po to, kai 2010 metais pareiškė: „O kas buvo sausio 13 dieną prie bokšto? Ir, kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus“.

Su „Fronto“ partija A.Paleckis nesėkmingai dalyvavo Seimo rinkimuose tiek 2008, tiek 2012 metais. Iškovoti Seimo nario mandato jam nesisekė ir vienmandatėse apygardose.

Pirmą kartą jo siekęs Zarasų-Visagino apygardoje, 2012 ir 2016 metais politikas nesėkmingai kandidatavo Naujojoje Vilnioje.

Minėtas VSD ataskaitose

2008 metais įsteigta partija „Socialistinis liaudies frontas“ bei jos buvęs vadovas A.Paleckis ne kartą minėti viešose žvalgybos ataskaitose dėl grėsmių nacionaliniam saugumui.

Žvalgyba yra vadinusi „Socialistinį liaudies frontą“ Rusijai palankia politine partija, rašiusi apie partijos atstovų dalyvavimą prieš JAV ir NATO nukreiptose prorusiškose propagandinėse akcijose.

Užpernai ataskaitoje pranešta apie stiprėjančias Rusijos informacines, žvalgybines operacijas, „minkštosios galios“ įrankių stiprinimą. Tarp šių įrankių įvardintos ir „pastangos dar labiau centralizuoti ir koordinuoti prorusiškas tėvynainių ir jiems prijaučiančiųjų grupes“.

Kaip pavyzdį VSD pateikė tai, jog į Vilniaus tarybą išrinktas „Fronto“ narys Rafaelis Muksinovas, kuris yra Rusijos federalinės agentūros „Rossotrudničestvo“ remiamos Tėvynainių tarybos lyderis Lietuvoje.

Dar 2012-aisiais VSD veiklos apžvalgoje buvo publikuojamos nuotraukos iš A.Paleckio vadovauto „Fronto“ piketų bei iš patriotiniu jaunimu save vadinančių asmenų eisenų Kovo 11-ąją.

Po jomis rašoma, kad nestabili socialinė, politinė, ekonominė padėtis Lietuvoje yra viena pagrindinių užsienio valstybių ir saugumo tarnybų tikslų.

„Išnaudojant šalies gyventojų, ypač tam tikrų etninių ir socialinių grupių, nesaugumo jausmą bei eskaluojant konfliktus galinčias pakurstyti temas per užsienio šalims lojalius žiniasklaidos kanalus bei nevyriausybines organizacijas, yra siekiama:

– konsoliduoti tautines mažumas, skatinant jų lojalumą trečiosioms šalims bei mažinant jų integraciją į Lietuvos visuomenę;

– formuoti nuomonę apie Lietuvos energetinės priklausomybės nuo trečiųjų šalių neišvengiamumą;

– kurstyti etninę, religinę, politinę nesantaiką;

– įgyvendinti Lietuvai priešišką istorijos politiką;

– diskredituoti Lietuvos užsienio bei vidaus politiką ir skatinti visuomenės priešiškumą NATO bei ES;

– gerinti nedemokratiškų šalių įvaizdį, remti jų vykdomą politiką ir kt.“, – vardija VSD

Komentarai: 107

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Verslas

Čia tai algų augimas: tarnautojui – 50–100 eurų, įstaigos direktoriui – 500 eurų „į rankas“

Aktualu

15min studijoje – Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė

Gazas

Smarkus snygis sostinėje sutrikdė eismą: keliuose spūstys, sutriko viešojo transporto darbas

Aktualu

Penktadienio ryto avarijos Kaune – vienas vairuotojas įpūtė 0,09 promilės

24sek

Brandonas Daviesas – apie balsą „Žalgirio“ rūbinėje ir Kauno greičio matuoklius

Aktualu

Rusijoje ore susidūrė du naikintuvai bombonešiai

Aktualu

Automobilių eismas Žemaitės gatvėje bus draudžiamas iki pirmadienio, viešasis transportas važiuos

Aktualu

Ciklonas atneš itin audringus orus – užklups pavojingi vėjo gūsiai, šlapdriba ir lietus

Vardai

Simo Jasaičio „meiluže“ vadinta Arūnė po skandalo džiaugiasi sėkme versle: „Klientų tik padaugėjo“

Gyvenimas

Ką sėti sausį? Tinklaraštininkė pataria neskubėti

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Aktualu

Regina Statkuvienė: Politikai prieš visuomenę. Arba iš Agoros – į Olimpą

Aktualu

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas

Verslas

Nei juoktis, nei verkti: ekonominė krizė Turkijoje žlugdo pilių projektą

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pristatanti atlikėja skaitytojams žada dovanų

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

Pasaulis kišenėje

Miestai, kur 5 žvaigždučių viešbučiai – pigiausi

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

Aktualu

Ateinanti vasara – paskutinė, kai pajūrio paplūdimių lauko kavinėse bus alkoholio

Aktualu

Nuslinko Ukmergės piliakalnio šlaitas

Sportas

WADA skelbia surinkusi reikalingus duomenis Maskvos antidopingo laboratorijoje

Vardai

Buvęs F1 čempionas Jensonas Buttonas taps tėvu: jo sužadėtinė Brittny Ward laukiasi

Gazas

Juodoji Dakaro ralio pusė: per 41-erius metus – septynios dešimtys aukų

Gyvenimas

N.Campbell „Louis Vuitton“ kolekcijos pristatyme pasirodė kardinaliai pakeitusi šukuoseną

Naujienos

15min tema Verslas

Čia tai algų augimas: tarnautojui – 50–100 eurų, įstaigos direktoriui – 500 eurų „į rankas“

Gazas

Smarkus snygis sostinėje sutrikdė eismą: keliuose spūstys, sutriko viešojo transporto darbas

Aktualu

Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė: mergaitė išgyvena krizę, jai teikiama pagalba

Vardai

15min studijoje – Monika Linkytė: turą pristatanti atlikėja skaitytojams žada dovanų

Aktualu

Žiemos pasaka Klaipėdoje: per naktį miestą padengė pusnynai, neatlaikė medžiai

„Eurolygos diena“: kaip Skywalkeriu pramintas L.Lekavičius virsta svarbiu PAO ginklu (3/4)

Aktualu

Penktadienio ryto avarijos Kaune – vienas vairuotojas įpūtė 0,09 promilės

Aktualu

Rusijoje ore susidūrė du naikintuvai bombonešiai, vienas pilotas išgelbėtas

Aktualu

Automobilių eismas Žemaitės gatvėje bus draudžiamas iki pirmadienio, viešasis transportas važiuos

Aktualu

Ciklonas atneš itin audringus orus – užklups pavojingi vėjo gūsiai, šlapdriba ir lietus

Gyvenimas

Ką sėti sausį? Tinklaraštininkė pataria neskubėti

Vardai

Simo Jasaičio „meiluže“ vadinta Arūnė po skandalo džiaugiasi sėkme versle: „Klientų tik padaugėjo“

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Pasaulis kišenėje

Namibo dykumoje Toto daina „Africa“ gros visą amžinybę

Aktualu

Prie Radviliškio žiedo nuo kelio nuslydo sunkvežimis, išsiliejo turinys

Vardai

Buvęs F1 čempionas Jensonas Buttonas taps tėvu: jo sužadėtinė Brittny Ward laukiasi

Aktualu

Regina Statkuvienė: Politikai prieš visuomenę. Arba iš Agoros – į Olimpą

24sek

Brandonas Daviesas – apie balsą „Žalgirio“ rūbinėje ir Kauno greičio matuoklius

Verslas

Nei juoktis, nei verkti: ekonominė krizė Turkijoje žlugdo pilių projektą

Aktualu

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi

Sportas

WADA skelbia surinkusi reikalingus duomenis Maskvos antidopingo laboratorijoje

registruotis
Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:40
03:37
03:27

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min