2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2016 06 09 /2016 06 10

Apsimetėlis advokatas Stanislovas Tomas (1): žmogus, apgynęs Rolandą Paksą Strasbūre

Lietuvos pilietis Stanislovas Tomas gynė Rolando Pakso teises Strasbūre ir net padėjo politikui laimėti bylą, tačiau 15min atliktas tyrimas sukėlė abejonių teisminio proceso aplinkybėmis. Pirmojoje straipsnių ciklo dalyje – pasakojimas apie nušalintojo prezidento „advokatą“, kuris nėra ir niekada nebuvo Lietuvos advokatu.
Stanislovo Tomo rinkimų agitacija Tyrimas
Stanislovo Tomo rinkimų agitacija / „Tvarka ir teisingumas“ nuotr.

Praėjusią savaitę Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pranešė, kad Lietuvos piliečiui S.Tomui visam laikui uždrausta bylose atstovauti ar kitaip padėti pareiškėjams.

Suprasti akimirksniu

  • S.Tomas prisistato advokatu ir siūlo savo paslaugas
  • Jis teigia, kad greitai turės rekordinį mokslinių laipsnių skaičių
  • Jis nėra laikęs advokato egzamino nė vienoje ES šalyje
  • S.Tomas gynė R.Paksą EŽTT bylose

Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai portalas 15min oficialiai kreipėsi su klausimais apie šio žmogaus veiklą ir bylas.

Tik tada Strasbūras išsiaiškino, kad S.Tomas nėra tikru Lietuvos ar kitos Europos žmogaus teisių konvenciją patvirtinusios šalies advokatu, todėl negali dalyvauti EŽTT nagrinėjamose bylose.

Tai buvo atomazga kelis mėnesius rengto 15min tyrimo, kurio tikslas – išsiaiškinti, kas yra tas S.Tomas, o kuo tiktai dedasi.

Pėdsakai vedė nuo Paryžiaus kiemelių iki separatistų užimto Padniestrės regiono, nuo Viktoro Uspaskicho kabineto Briuselyje iki Lietuvos kalėjimų kamerų.

PASTABA: Penktadienį, birželio 10 dieną, 15.04 val., tekstas buvo papildytas Lietuvos vyriausybės atstovo EŽTT komentaru ir S.Tomo atsiųstų diplomų galerija. 2017 metų sausio 9 dieną tekstas buvo patikslintas pagal Žurnalistų etikos inspektoriaus 2017-01-04 priimtą sprendimą dėl šios publikacijos.

Stanislovas Tomas: kas jis yra iš tikrųjų?
Stanislovas Tomas: kas jis yra iš tikrųjų?

Mokė statyti barikadas

2008 metų gegužės 22 dieną, ketvirtadienį, prie Seimo rūmų įvyko studentų mitingas, kuris greitai peraugo į maištą. Grupė jaunuolių įsiveržė į Vilniaus universiteto centrinius rūmus ir koridoriuose pradėjo ręsti barikadą iš kėdžių ir suolų.

„Jaunimo iniciatyva su šita barikada nieko bendro neturi“, – per megafoną šaukė vienas iš mitingo iniciatorių, užsilipęs ant improvizuotos barikados.

Vilniaus universiteto koridoriuje jau siautė sąmyšis.

VIDEO: Studentų barikada VU 2008 m. gegužės 22 d.

„Šitas dalykas net nebuvo planuotas, čia Stanislovas truputį įsijautė. Taisant padėtį, aš siūlau visiems gražiai paimti ir išeiti“, – bandė įtikinti vaikinas su megafonu.

Dalis studentų nušvilpė pasiūlymą atsitraukti, o kiti nusprendė palikti koridorių.

Po valandėlės į Vilniaus universitetą atvyko policijos pareigūnai, jie sulaikė du neramumų organizatorius.

Tarp jų buvo ir S.Tomas.

„YouTube“ nuotr./2008 metais Stanislovas Tomas buvo sulaikytas Vilniaus universitete
„YouTube“ nuotr./2008 metais Stanislovas Tomas buvo sulaikytas Vilniaus universitete

Šią situaciją aprašė Lietuvos žiniasklaida, nes tuo metu jis buvo žinomas visuomenės veikėjas, aktyviai dalyvavo jaunimo mitinguose, nevyriausybinėse organizacijose ir politikoje.

Tais metais S.Tomas buvo vienas iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų į Seimą. Jis net pateko į antrąjį turą Klaipėdos Marių rinkimų apygardoje, bet lemiamoje kovoje pralaimėjo Eligijui Masiuliui.

S.Tomas buvo vienas iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų į Seimą. Jis net pateko į antrąjį turą Klaipėdos Marių rinkimų apygardoje, bet lemiamoje kovoje pralaimėjo Eligijui Masiuliui.

Savo rinkimų anketoje S.Tomas nurodė, esą mokykloje iš karto buvo perkeltas iš šeštos klasės į aštuntą, o jo intelekto koeficientas – 156.

Jis rašė, kad laisvai kalba angliškai, prancūziškai, rusiškai, lietuviškai, gerai – lenkiškai, ispaniškai, olandiškai, truputį – vokiškai.

Vėlesnių rinkimų anketose išmoktų kalbų skaičius padidėjo dar keliomis.

Jaunasis politikas teigė, kad studijavo Briuselio laisvajame universitete, Šv. Liudviko universitete, Europos teisės teorijos akademijoje, Flandrijos Liuveno katalikiškame universitete, Namiuro jėzuitų universitete, Valonijos Liuveno katalikiškame universitete, Latvijos universitete.

S.Tomas rinkimų anketoje taip pat rašė, kad įstojo į Paryžiaus Sorbonos universiteto teisės doktorantūrą, o rengdamas savo disertaciją esą sukūrė apie 850 naujų apibrėžimų ir sąvokų.

15min jis pasakojo, kad būtent studijuodamas Prancūzijoje esą dalyvavo studentų sukilimuose, o tai įkvėpė statyti barikadas Vilniaus universitete: „Žinokit, atsitiktinai išėjo. Iš tikrųjų, 2007 metais stačiau barikadą Paryžiuje, tai man užėjo nostalgijos momentas kažkoks.“ Tuo metu vienoje anarchistų svetainėje jis net parašė straipsnį apie tai, kaip reikia statyti barikadas.

Jis atsiuntė kelių diplomų kopijas (žr. galerijoje), tačiau negalime patikrinti jų autentiškumo, nes Paryžiaus Sorbonos universitetas neatsakė į 15min raštu pateiktus klausimus. Lietuvos advokatūra neturi jokių žinių apie S.Tomo apgintą disertaciją ar studijas Prancūzijoje. Tiesa, Lietuvos mokslų taryba teigia, kad S.Tomui buvo nostrifikuotas daktaro mokslo laipsnis. Jis pateikė Paryžiaus Sorbonos universiteto daktaro laipsnį patvirtinantį diplomą.

Kiek vėliau vyras viešai prisistatinėjo esąs jau ir Oslo, Italijos, San Marino universitetų teisės doktorantas. Atsakinėdamas į 15min klausimus jis kalbėjo apie doktorantūros studijas Madride, Berlyne, Niujorke.

Tačiau įspūdingai surašyta biografija, dalyvavimas rinkimuose ir skambūs mitingai buvo ne vienintelis dalykas, dėl kurio S.Tomas rodėsi viešumoje. Dar jis buvo nušalintojo prezidento advokatu.

Sekė paskui nušalintąjį prezidentą

S.Tomas pasakojo, kad su R.Paksu susipažino 2002 metais, kai įsitraukė į Liberalų sąjungos veiklą. Tai buvo populiari partija, kuriai priklausė E.Masiulis, Eugenijus Gentvilas, Artūras Zuokas, Dalia Kutraitė, Gintaras Steponavičius.

Maždaug tuo metu ilgametis Liberalų sąjungos pirmininkas R.Paksas nusprendė palikti partiją ir sukurti savo politinę jėgą. S.Tomas patraukė paskui.

„Tiesiog taip išėjo, kad mano draugai iš liberalų jaunimo nutarė eiti pas jį. Tuo metu dar nežinojau, kad jis taps prezidentu, kad bus apkalta“, – 15min pasakojo S.Tomas.

Jis teigė, kad nusprendė sekti paskui R.Paksą, nes prie naujai kuriamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ prisijungė jo geriausi draugai, bet iš dabartinės perspektyvos atrodo, kad toks žingsnis S.Tomui buvo netgi naudingas.

„Tvarka ir teisingumas“ rinkiminė agitacija/Stanislovo Tomo rinkiminė agitacija
„Tvarka ir teisingumas“ rinkiminė agitacija/Stanislovo Tomo rinkiminė agitacija

2002 metais vyrukas tapo partijos „Tvarka ir teisingumas“ jaunimo lyderiu. Tuo metu R.Paksas ir jo bendražygiai buvo populiarūs politikai ir matomi viešojoje erdvėje.

Po metų, 2003-aisiais, prasidėjo vadinamasis R.Pakso skandalas, Lietuvoje kilo politinė krizė, o galiausiai – surengta istorinė apkalta.

Pačiame skandalo įkarštyje, 2004 metų lapkritį, S.Tomas prisijungė prie nušalintojo prezidento teisininkų. Vėliau jis teigė, kad R.Paksas buvo vienas pirmųjų jo klientų.

„Aš vertinu Paksą ne tiek kaip politiką, kiek kaip istorinę bylą. Unikali byla pasaulyje, kuri, gali būti, niekada nepasikartos“, – apie savo sprendimą ginti nušalintojo prezidento teises pasakojo S.Tomas.

Viešojoje erdvėje jis pradėjo prisistatinėti nušalintojo prezidento R.Pakso advokatu.

Rolando Pakso laiškas apie Stanislovą Tomą
Rolando Pakso laiškas apie Stanislovą Tomą

Niekada nebuvo Lietuvos advokatu

S.Tomas tikino, kad esą 2018 metais Šveicarijoje ir San Marine bandys apsiginti savo habilitaciją ir tokiu būdu pasieks absoliutų mokslinių titulų rekordą, kurio Lietuvos piliečiams „bus neįmanoma numušti per artimiausius šimtmečius“.

Nepaisant pasakojimų apie akademinius pasiekimus ir mokslinis titulus, S.Tomas nėra laikęs advokatūros egzamino nei Lietuvoje, nei kitoje Europos Sąjungos šalyje, todėl čia jis niekada nebuvo tikru advokatu.

„Profesinis vardas advokatas Lietuvoje suteikiamas tik tiems asmenims, kurie atitinka keliamus reikalavimus: turi ne mažesnį kaip penkerių metų teisinio darbo stažą arba atliko ne trumpesnę kaip dvejų metų advokato padėjėjo praktiką, yra nepriekaištingos reputacijos, išlaikė specialų advokatų egzaminą“, – 15min sakė Lietuvos advokatūros pirmininkas profesorius Ignas Vėgėlė.

Tačiau net to neužtenka. Savo veikloje naudoti profesinį vardą advokatas ir teikti tokias paslaugas gali tik tie žmonės, kurie yra įrašyti į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą. O tam reikia įsteigti savo darbo vietą, apdrausti savo profesinę civilinę atsakomybę, duoti priesaiką teisingumo ministrui.

S.Tomas nėra įgyvendinęs nė vieno iš šių reikalavimų nė vienoje Europos Sąjungos šalyje.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Ignas Vėgėlė
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Ignas Vėgėlė

„Stanislovas Tomas, viešoje erdvėje naudojantis profesinį vardą advokatas, nėra ir niekada nebuvo nei pripažintas advokatu Lietuvoje, nei įrašytas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą. Jis taip pat nėra įrašytas ir į Europos Sąjungos teisininkų, turinčių teisę teikti nuolatines teisines paslaugas Lietuvoje, sąrašą“, – sakė profesorius I.Vėgėlė.

2014 metų kovo 13 dieną S.Tomas buvo įdarbintas advokato Sauliaus Juzukonio padėjėju. Tai galėjo būti pirmieji žingsniai advokato vardo link, jis net buvo įtrauktas į Lietuvos advokatūros sąrašus, tačiau ši profesinė kelionė pasibaigė greičiau nei po metų.

„Jis buvo išbrauktas iš minėto sąrašo už šiurkščius profesinės etikos pažeidimus Lietuvos advokatūros Advokatų garbės teismo sprendimu paskyrus jam griežčiausią drausminę nuobaudą“, – sakė I.Vėgėlė.

15min žiniomis, S.Tomas iš advokatų padėjėjų sąrašo buvo išbrauktas būtent todėl, kad prisistatinėjo advokatu, nors buvo tik pradedantis padėjėjas.

Išsamiau apie šią situaciją – antrojoje straipsnių ciklo dalyje.

VIDEO: Europos žmogaus teisių teismas – kaip laimėti? Prof. Stanislovas TOMAS, advokatas

Separatistinėje Padniestrėje prisimena S.Tomą

S.Tomas teigia, kad turi advokato licencijas Moldovoje ir Andoroje. Esą todėl jis gali save vadinti advokatu. Šia versija galima suabejoti.

Moldovos advokatų sąjunga oficialiai atsakė, kad toks Lietuvos pilietis nėra ir niekada nebuvo įtrauktas į jų sąrašus.

S.Tomas savo internetiniame puslapyje nurodo, kad jo biuras įkurtas Dubesaryje, o šis yra separatistų užimtoje Moldovos teritorijoje Padniestrėje. Ir tai dar ne viskas.

Pas mus jokio egzamino nėra. Jis parodė savo teisininko diplomą, mums to užtenka, – sakė Dubesario advokatų kolegijos pirmininkė O.Kovaliova.

Padniestrėje nėra jokių privačių kontorų – visi advokatai registruojami į vadinamąją kolegiją, kurią prižiūri separatistinio regiono Teisingumo ministerija.

Ar S.Tomas priklauso tai įstaigai?

15min pavyko telefonu susisiekti su Dubesario advokatų kolegijos pirmininke Olga Kovaliova.

Moteris prisiminė, kad Lietuvos pilietis S.Tomas buvo atvykęs į Padniestrę prieš kelerius metus ir prašė leidimo teikti advokato paslaugas.

„Pas mus jokio egzamino nėra. Jis parodė savo teisininko diplomą, mums to užtenka“, – sakė Dubesario advokatų kolegijos pirmininkė O.Kovaliova.

Ji pasakojo, kad vyriškiui buvo leista teikti advokato paslaugas Dubesaryje, tačiau Lietuvos pilietis nebuvo įtrauktas į oficialius advokatų sąrašus. Tai rodo ir 15min gauti dokumentai, tačiau S.Tomas tvirtina priešingai.

„2013 metais man išduota Moldovos Padniestrės Respublikos advokato licencija. Esu įtrauktas į oficialius sąrašus. Mes su ta pirmininke matėmės tik vieną kartą. Keista, kad ji apskritai apie mane prisimena“, – sakė S.Tomas.

Paklaustas, kokiu konkrečiu adresu Padniestrėje yra jo biuras, vyras sakė: „Mano biurą Moldovoje galima rasti, tik manęs ten nebus. Draugai naudoja mano kabinetą kaip archyvo vietą dokumentams. Tačiau, jeigu ten ateina laiškas arba kas skambina, man draugai praneša.“

15min kelis kartus skirtingomis dienomis bandė prisiskambinti oficialiai nurodomu S.Tomo biuro telefonu, tačiau niekas neatsakė.

Negalėjo dalyvauti nagrinėjant EŽTT bylas

Rengiant tyrimą nepavyko susisiekti su Andoros advokatams atstovaujančia organizacija. Lietuvos vyriausybės atstovo EŽTT interneto puslapyje buvo paskelbta, kad „apie S.Tomo nebuvimą nei Moldovos, nei Andoros advokatu pranešė atitinkamų valstybių advokatų savivaldos struktūros.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stanislovas Tomas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stanislovas Tomas

Norint teikti advokato paslaugas Europos Sąjungoje, reikia turėti bent vienos valstybės narės išduotą licenciją. S.Tomas tokios neturi.

„Advokato egzamino aš nelaikiau, kadangi esu teisės mokslų daktaras. Apsigyniau 2010 metais Paryžiaus Sorbonos universitete. Pasidomėkite – Lietuvoje daktarai taip pat nelaiko egzamino, kad taptų advokatais“, – sakė vyras.

Dokumentas, kuris esą patvirtina, kad Stanislovas Tomas yra Andoros advokatas
Dokumentas, kuris esą patvirtina, kad Stanislovas Tomas yra Andoros advokatas

Tai nėra tiesa. Daktaro laipsnį turintys teisininkai vis tiek privalo įgyvendinti Lietuvos advokatūros ir įstatymuose keliamus reikalavimus.

15min žiniomis, Lietuvos studijų kokybės vertinimo centras yra patvirtinęs du S.Tomo diplomus – Vilniuje esančio Europos humanitarinio universiteto teisės bakalauro ir Briuselio katalikiškojo universiteto teisės teorijos magistro. Lietuvos mokslų tarybai jis pateikė Paryžiaus Sorbonos universiteto daktaro laipsnį patvirtinantį diplomą.

Pagal tvarką, bylos iškėlimo stadijoje pareiškėjas gali atstovauti pats sau arba paprašyti teisininko pagalbos. Tuo metu bylinėtis norinčiam žmogui gali padėti bet kas kitas, kad ir Padniestrės advokatas.

Tačiau vėlesnėse stadijose gali dalyvauti tik teisininkas, turintis advokato licenciją vienoje iš šalių, kurios yra ratifikavusios Europos žmogaus teisių konvenciją.

S.Tomas pateikė Andoros advokato licenciją, išduotą 2016 metų sausį. Buvo nustatyta, kad ji galiojo vėliausiai iki 2016 metų kovo 29 dienos. EŽTT išaiškino, kad sprendimų priėmimo metu, 2014 metų liepą ir 2016 metų gegužę, S.Tomas negalėjo verstis advokato praktika Andoroje, o Padniestrė nėra ratifikavusi Europos žmogaus teisių konvencijos. Tad Lietuvos pilietis S.Tomas negalėjo dalyvauti EŽTT bylose.

Nepaisant to, vyriškis buvo R.Pakso gynėju Strasbūre, kaip pats jis sakė – vienintelis nušalinto prezidento advokatas, kurio argumentais EŽTT patikėjo.

Paklaustas, kaip vertina šią situaciją, R.Paksas sakė taip: „Jeigu jis taip sako, tai vadinasi taip ir yra. Aš negaliu kalbėti, nes lipu į lėktuvą, ir, tiesą sakant, visai nenoriu komentuoti.“

Pirmos dalies pabaiga


Kodėl S.Tomas dalyvauja bylose, kurias nagrinėja Lietuvos teismai? Iš ko gyvena šis vyras? Ar jis tikrai gyveno Paryžiuje? Ką S.Tomas veikė Europos Parlamento nario V.Uspaskicho komandoje?

Antrąją dalį skaitykite čia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min