Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 09, 11:04

Apytalaukio dvare kilus gaisrui, savivaldybė sako ne kartą prašiusi jį privatizuoti

Apytalaukio dvare kilus gaisrui Kėdainių rajono savivaldybė sako, kad daug metų nenaudojamą dvarą jau kartą prašė atsakingų institucijų įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau leidimo negavo.
Apytalaukio dvaras
Apytalaukio dvaras / Tito Valionio/Kėdainių TVIC nuotr.

Ankstų penktadienio rytą, 5 valandą 15 minučių, Kėdainių rajone kilęs gaisras atskleidė nykią ir klampią Apytalaukio dvaro pastarojo meto istoriją.

Teigiama, kad atsakingos institucijos nesuteikė leidimo apverktinos būklės istorinio pastato privatizuoti. O štai dabar įtariamas kriminalinis siužetas – gaisras galėjo kilti dėl tyčinio padegimo.

Nori privatizuoti

Kėdainių savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius anksti ryte apžiūrėjo gaisravietę, tačiau kol kas į dvaro vidų patekti negalėjo.

„Kiek žinome, labiausiai pažeista perdanga, kadangi ji buvo medinė. Specialistai buvo nusivežę droną, stogas pažeistas, bet nesukrypęs, Gaisrininkai neįleido į vidų, dar yra rusenančių židinių“, – BNS sakė A.Kacevičius.

Anot jo, savivaldybė ketina sutvarkyti gaisro padarinius ir dvarą užsandarinti.

„Minimaliai gaisro padarinius sutvarkyti reikės, bent jau užsandarinti, kad lietus, krituliai neardytų. Bus sudarytos komisijos, manau, ir savivaldybės, ir Kultūros paveldo departamento atstovai dalyvaus, spręsime, kiek reikalinga minimalaus to tvarkymo“, – sakė A.Kacevičius.

Jo teigimu, savivaldybė jau ne kartą prašė atsakingų institucijų leidimo šį dvarą įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau leidimo negavo.

Mes ne vieną kartą kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, ministeriją dėl leidimo privatizuoti tą dvarą, iki šiol jo negavome.

„Tas dvaras nenaudojamas jau keliolika metų, tačiau jis sąlyginai geros būklės buvo. Aišku, langai, durys užkalti, kadangi nenaudojamas. Savivaldybė jį prižiūrėjo, deja, vandalizmų didesnių ar mažesnių vis pasitaikydavo, išplėšdavo užkaltas vietas, į vidų labai rūpėdavo įlįsti. Mes ne vieną kartą kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, ministeriją dėl leidimo privatizuoti tą dvarą, iki šiol jo negavome“, – tvirtino administracijos vadovas.

Institucijos, pasak A.Kacevičiaus, motyvavo, kad „nėra respublikos mastu vizijos, kaip turėtų būti tvarkomi dvarai, norima paruošti bendrą koncepciją“.

Anot jo, buvo atsiradę asmenų, kurie domėjosi galimybe įsigyti dvarą, taip pat būta norinčiųjų jį išsinuomoti, tačiau galiausiai planai liko neįgyvendinti negavus lėšų dvarui tvarkyti.

VIDEO: Apytalaukio dvaro gaisras Kėdainių rajone

„Kiekvieno dvaro sutvarkymui, kapitaliniam remontui, reikalingos didelės lėšos. Neturint šaltinių pakankamai sudėtinga atstatyti“, – sakė A.Kacevičius.

Savivaldybė planų rekonstruoti dvarą ir jį pritaikyti kokiai nors veiklai, anot administracijos vadovo, neturi.

Priklauso savivaldybei

Apytalaukio dvaras ir parkas įsikūręs už 5 kilometrų į šiaurę nuo Kėdainių, prie Nevėžio intako Alkupio. Pirmą kartą Apytalaukis paminėtas H.Vartbergės „Livonijos kronikoje“ 1371 metais. Nuo XV amžiaus minimas Apytalaukio dvaras.

Mūriniai dvaro rūmai statyti XIX amžiaus viduryje, vėliau rekonstruoti, turi neorenesansinio stiliaus bruožų.

Šiuo metu dvaro sodyba nuosavybės teise priklauso Kėdainių rajono savivaldybei. 2018 metais savivaldybė buvo pasirašiusi koncesijos sutartį su vietos verslininkės įkurta viešąja įstaiga dėl dvaro sutvarkymo ir pritaikymo turizmui, tačiau ji nutraukta nepradėjus tvarkyti pastato.

Apie dabartinę pastato būklę Kėdainių r. leidinys „Rinkos aikštė“ pasakojo pernai vasarą: Apytalaukio dvarą dažniau lanko vaiduokliai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min