Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 05, 11:00

Apžvalga: dokumentuose Kinijos vardas – nutylimas, bet „Huawei“ diegti 5G ryšio Lietuvoje neteks

Per 10 veiklos Lietuvoje metu Kinijos telekomunikacijų bendrovė „Huawei“ aktyviai siekė pagerinti savo įvaizdį, tačiau jos tikslas liko nepasiektas. Prognozuojama, kad naujoji vyriausybė nekeis politikos dėl „Huawei“ dalyvavimo diegiant naujos kartos 5G mobilųjį ryšį: kinų kompanija bus galutinai išstumta iš proceso, rašoma ekspertų konsorciumo „Kinijos stebėtojai Vidurio ir Rytų Europoje“ (CHOICE) publikacijoje.
„Huawei“ logotipas
„Huawei“ logotipas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Visą publikaciją „Huawei“ Vidurio ir Rytų Europoje: tendencijos ir prognozės“ anglų kalba rasite čia.

Vienas iš publikacijos autorių Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas dr. Konstantinas Andrijauskas rašo, kad Lietuvoje, kaip ir kitose regiono šalyse, Kinijos grėsmės suvokimas pirmiausia siejamas su JAV pozicija šiuo klausimu.

15min nuotr./Konstantinas Andrijauskas
15min nuotr./Konstantinas Andrijauskas

Taip pat ir su kaltinimais „Huawei“ šnipinėjimu Lenkijoje, nes, anot autoriaus, „glaudi partnerystė su abiem šalimis laikoma itin svarbia Lietuvos saugumui“.

K.Andrijauskas rašo, kad nors Kinija ar jos kompanijos šiame kontekste nebuvo atvirai minimos, Lietuvos 2020-ųjų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pirmą kartą nurodoma, jog 5G technologijos diegimas, neskiriant dėmesio IT paslaugos ir produkto tiekėjo patikimumui, gali tapti nauju rizikos faktoriumi.

Krašto apsaugos ministerija jau anksčiau nurodė, kad kiniškos technologijos nebus įtrauktos į jautrias karines instaliacijas, pažymi autorius.

„Kita vertus, „Huawei“ per 10 veiklos Lietuvoje metų reguliariai bandė pagerinti savo įvaizdį. Kompanija atliko pirmą didelę Kinijos subjekto kampaniją šalyje tapdama oficialia Lietuvos krepšinio federacijos rėmėja 2014-2016 metais.

2020 metais federacija paskelbė apie naują susitarimą su „Huawei“. Šįkart kompanijos profilis net didesnis, kadangi jos pavadinimas įtrauktas į Lietuvos moterų krepšinio lygos pavadinimą“, – rašo K.Andrijauskas.

Anot autoriaus, „Huawei“ dėmesį įvaizdžiui ir reputacijai iliustruoja teisme laimėta byla prieš vieną Lietuvos naujienų portalų – jis turėjo oficialiai paneigti teiginius apie kompanijos veiklą Afrikoje.

„Nepaisant šių pastangų, „Huawei“ pagrindinis tikslas šalyje liko nepasiektas“, – rašo K.Andrijauskas.

Autorius atkreipia dėmesį, kad 2020-ųjų rugsėjį Lietuva tapo paskutine iš Baltijos valstybių, su JAV pasirašiusių supratimo memorandumą dėl 5G ryšio saugumo.

K.Andrijauskas rašo, kad memorandume Kinija nebuvo tiesiogiai minima, tačiau netrukus didžiausia telekomunikacijų ir informacinių technologijų kompanija Lietuvoje „Telia“, teisiškai pripažinta kaip turinti strateginę reikšmė šalies nacionaliniam saugumui, paskelbė apie pradinę 5G ryšio steigimo stadiją.

„Telia“ sudarė partnerystę su švedų įmone „Ericsson“ – pastarosios įranga radijo prieigos tinkle palaipsniui pakeis „Huawei“ įrangą.

„Atsižvelgiant į 2020-ųjų spalio parlamento rinkimų rezultatus, sunku įsivaizduoti reikšmingą pokytį dabartinėje Lietuvos politikoje 5G ryšio apskritai ir konkrečiai „Huawei“ atžvilgiu, net jei naujoji Joe Bideno administracija šiuo klausimu šiuo klausimu bus atviresnė nei jos pirmtakė“, – rašo K.Andrijauskas.

Jis atkreipia dėmesį, kad naujoji nuosaikių dešiniųjų koalicija pažadėjo vykdyti „vertybinę užsienio politiką“, kuri „aktyviai pasisako prieš bet kokius žmogaus teisių bei demokratinių laisvių pažeidimus ir gina kovojančius už laisvę visame pasaulyje – nuo Baltarusijos iki Taivano“.

„Todėl tikimasi, kad prieš artėjantį radijo dažnių aukcioną visi šalies telekomunikacijų tiekėjai paseks „Telia“ pavyzdžiu, ir taip galutinai išstums „Huawei“ iš vietos 5G tinklo plėtros“, – rašo K.Andrijauskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min