Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Skaityti apie sportą - taip pat sportas.
Išbandyti
Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Ar tikrai Sacharos smėlis į Europą ir net Tolimuosius Rytus buvo atpūstas dirbtinai?

Europą pasiekusios dulkės iš Sacharos ir įvairias vietoves užklupę ekstremalūs orų reiškiniai įkvėpė naują melagieną apie klimato kaitą. Socialiniuose tinkluose platinami kadrai, esą patvirtinantys, kad jie buvo sukelti žmonių. Viename klipe matyti traktoriai, neva dirbtinai kuriantys smėlio audrą, kitame – po ją važinėjančios mašinos, trečiame – sniegu vaikštantys kupranugariai. Šios išvados neteisingos: traktoriai nufilmuoti seniai, mašinos važinėjo Kinijoje, o krušos sulaukė Saudo Arabija.
Dulkes keliančių traktorių vaizdų internete galima rasti daugiau, bet tai susiję su žemės ūkiu
Dulkes keliančių traktorių vaizdų internete galima rasti daugiau, bet tai susiję su žemės ūkiu / Ekrano nuotr. iš „YouTube“

Sacharos smėlis – ir Lietuvoje

Šiais vaizdo įrašais balandžio pradžioje pasidalijo pora „Facebook“ vartotojų iš Lietuvos. Abu paskelbė pusės minutės klipą, kuriame matyti, kaip lauke į eilę išsirikiavę traktoriai viršun purškia galimai smėlį.

Iš trumpo vaizdo įrašo neįmanoma suprasti, nei kada, nei kur filmuota, nei kas iš tiesų čia vyksta. Tačiau juo besidalijantys žmonės paaiškino, esą taip kuriama dirbtinė smėlio audra, dar patikslino, kad veiksmas vyksta Sacharoje.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą smėlio audros ir kiti ekstremalūs orų reiškiniai sukuriami dirbtinai
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą smėlio audros ir kiti ekstremalūs orų reiškiniai sukuriami dirbtinai

Lietuvą neseniai iš tiesų buvo pasiekę dulkių iš šios dykumos. Mokslo puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“ dar kovo pabaigoje įspėjo, kad iš pietų atsiveria keliai ne tik šilumai (per Velykas išties buvo viršijami temperatūros rekordai), bet ir Sacharos dulkėms.

Taip pat skaitykite: Į Lietuvą atkeliauja dulkės iš Sacharos

„Saulės vakare greičiausiai nematysim, todėl rausvesniu saulėlydžiu neišeis pasidžiaugti, nes iš paskos atslinks lietaus masyvas, – prognozuota tuomet. – Po tokio atmosferą apvalančio lietaus greičiausiai penktadienį ryte rasim savo automobilius bent truputį padengtus dulkėtais taškeliais (priklausys nuo lietaus). Tai bus dovana iš pietų – Sacharos dulkių pėdsakai.“

Graikų sukurtas dulkių modelis SKIRON esą prognozavo, kad Velykų savaitgalį su didele šiluma plūstelės kitas pietinis oro srautas iš Šiaurės Afrikos, o jame bus daug dulkių. Dėl jų gerokai padidėjo oro užterštumas kietosiomis dalelėmis.

Kitaip tariant, netiesa, kad kažkas smėlį iš Šiaurės Afrikoje prasidedančios dykumos dirbtinai pakėlė į orą ir nupūtė Europos link. Kad gamta taip papokštaus, buvo žinoma jau prieš kelias dienas.

Reiškia, ir klipe matomi traktoriai jokios smėlio audros nekėlė. Juoba kad jie buvo nufilmuoti ne pastarosiomis savaitėmis, o mažiausiai prieš keletą metų.

Rinko derlių pašarams

Faktų tikrintojai iš Ispanijos tinklalapio „Maldita“, atlikę atvirkštinę vaizdo paiešką, jau užpernai buvo radę, kad toks pat vaizdo įrašas dar pora metų anksčiau buvo publikuotas iranietiškoje vaizdo įrašų platformoje aparat.com. Jį įkėlė „Mr Keshaavarz“ besivadinantis asmuo, kuris „Instagram“ paskyroje prisistato kaip kombainų, traktorių ir žemės ūkio įrankių prekių ženklų atstovas.

Nors šio klipo pavadinime persiškai parašyta: „Dulkių gamybos komanda su traktoriais!..“, darytina prielaida, kad scena susijusi su žemės ūkio technika, ne su audros kėlimu.

„Maldita“ susisiekė su „Mr Keshaavarz“, kurio tikrasis vardas, sprendžiant iš „Instagram“ paskyros, yra Meysamas Aliabadi. Jis nurodė vaizdo įrašą radęs „YouTube“ ir spėjo, kad „tai yra specialus prietaisas, skirtas tam tikros rūšies sėklai pašalinti iš žemės“.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Derliaus nuėmimas
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Derliaus nuėmimas

Geologas Nahúmas Méndezas tinklalapiui anuomet teigė, kad internete galime rasti „šimtus vaizdo įrašų, kuriuose matome dirbančius tokius traktorius, jų užduotis yra išrinkti sėklas iš dirvos kelių centimetrų atstumu nuo paviršiaus, o tam jie turi pajudinti paviršutinius sluoksnis, pakeldami dulkes“.

Panašus procesas matyti šiame vaizdo įraše, kuris į „YouTube“ buvo įkeltas 2018 m. rugpjūtį ir kuriame rodoma, kaip traktoriai nuima derlių Brazilijoje.

Belgijos, kur įrašai apie neva specialiai keliamą smėlio audrą taip pat plito, faktų tikrinimo tinklalapis „Knack“ kadrą su dulkėse paskendusiais traktoriais rado ilgesniame vaizdo įraše, kuris 2019 m. rugpjūčio 8 d. buvo paskelbtas „YouTube“. Vaizdas nuo 0.45 min. laiko žymos sutampa su tuo, kuris platinamas dabar.

Šis įrašas buvo paskelbtas braziliškame kanale „Agroband“, kuriame publikuojami vaizdo įrašai apie žemės ūkį.

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Dulkes keliančių traktorių vaizdas internete buvo publikuotas ir beveik prieš šešerius metus, o dabar platinamas apkarpytas
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Dulkes keliančių traktorių vaizdas internete buvo publikuotas ir beveik prieš šešerius metus, o dabar platinamas apkarpytas

Balsas už kadro juokdamasis portugališkai sako: „Ką tai turėtų reikšti? Mašina išpurvinti kitas mašinas? Sukelti dulkes? Įsivaizduojate, kaip turi atrodyti šių traktorių oro filtras? Pasak kai kurių mūsų žiūrovų, matome, kaip nuimamas derlius gyvulių pašarui.“

„Knack“ atkreipė dėmesį, kad socialiniuose tinkluose platinamas apkarpytas klipas – nelikę dešinėje pusėje matomos žalumos. Dėl redagavimo suprastėjus vaizdo kokybei sunkiau įžiūrėti, kad traktoriai važiuoja ne per smėlį, o per lauką, kuriame neseniai kažkas augo. Tolumoje dunkso žalios kalvos – akivaizdu, kad tai nėra dykumos kraštovaizdis.

Sunku nustatyti, kur ir kada tiksliai važinėjo traktoriai, tačiau neįmanoma, kad jie būtų susiję su smėliu, šį pavasarį ar prieš porą metų, kaip tvirtinta anksčiau, pasiekusiu Europą iš Sacharos. Mat filmuota ne vėliau kaip 2019 m.

Prieš porą metų smėlis iš Sacharos jau buvo pasiekęs Europą. Net Belgijoje automobilius buvo nugulęs storas dulkių sluoksnis.

Karališkojo meteorologijos instituto teigimu, taip nutiko dėl nestabilios oro situacijos Maroke. Iš jo pūtė stiprūs pietų ir pietryčių vėjai, kurie smėlį pernešė per Viduržemio jūrą iki Iberijos pusiasalio, Prancūzijos ir dar toliau.

Kupranugariai ant sniego

Kitus vaizdo įrašus „Facebook“ vartotojai taip pat klaidingai susiejo su Sachara ar nepagrįstai aiškino, kad ekstremalūs orų reiškiniai sukelti sąmoningai.

„Klimatas nesikeičia pats, JIE jį keičia“, – tvirtino vienas „Facebook“ vartotojas. Jis pasidalijo ne tik minėtu klipu su dulkes keliančiais traktoriais, bet ir dviem įrašais, kuriuose matyti esą Saudo Arabijoje iškritusi kruša ir liūtis su smėlio audra Berkano mieste.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą smėlio audros ir kiti ekstremalūs orų reiškiniai sukuriami dirbtinai
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialinių tinklų vartotojai aiškina, esą smėlio audros ir kiti ekstremalūs orų reiškiniai sukuriami dirbtinai

Vyras teisingai nurodė vietoves ir kas nutiko. Berkaną, Maroko šiaurės rytuose netoli Viduržemio jūros esantį miestą, kovo pabaigoje išties užklupo smėlio audra ir stipri liūtis. Tuo pačiu įrašu dalijamasi ir kitur internete. Tačiau žmonės buvo įspėti apie ekstremalius orų reiškinius, vargiai tikėtina, kad tai būtų daroma sukeliant juos dirbtinai.

Ant sniego vaikštantys kupranugariai – taip pat ne iš fantastikos filmo. Saudo Arabijoje neseniai išties krito kruša. Tas pats įrašas publikuojamas ir kituose socialiniuose tinkluose bei tinklalapiuose.

Dubajų kaimyniniuose Jungtiniuose Arabų Emyratuose šią savaitę užklupo rekordinė liūtis. Nors sąmokslo teorijų ieškotojai taip pat suskubo skelbti, esą ji buvo sukelta dirbtinai, mokslininkai tokius orų reiškinius sieja su klimato kaita. Ekspertai įspėja, kad kylant pasaulinei temperatūrai jų tik daugės ir jie intensyvės.

Taip pat skaitykite: Dubajuje per dieną prilijo lyg per metus – ar tikrai kalta debesų sėja?

„Facebook“ vartotojos kartu su traktorių kadrais pasidalijo įrašu, kuriame matyti mašinos, važinėjančios oranžinėje migloje. Ši situacija taip pat nesusijusi su Sachara – filmuota Tolimuosiuose Rytuose.

Skelbiama, esą įraše matyti Kinijoje, Vidinės Mongolijos regione esančio miesto Sonid Right Banner gatvė. Jį kovo pabaigoje buvo apėmusi smėlio audra. Vėjas tuo metu siautė 102 km/h greičiu, o matomumas buvo sumažėjęs iki 88 metrų.

VIDEO: Smėlio audra Kinijoje

Vietos meteorologijos biuras buvo paskelbęs įspėjimą, kad reikėtų laukti tokių orų. Dėl to buvo pristabdytas valdžios įstaigų ir mokyklų darbas, gamyba ir transporto judėjimas, žmonėms buvo rekomenduota likti namie.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Platinami įrašai autentiški, bet iš jų daromos klaidingos išvados, pavyzdžiui, kad smėlio audros, kruša dykumoje ir panašūs orų reiškiniai sukeliami dirbtinai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Didžiausiame Bukčių miško parke Vilniuje pasivaikščioti kviečia trys nauji maršrutai
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje