Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 22d. 11:01 , Atnaujinta: 2021 balandžio 22d. 12:12

A.Veryga nemano, kad dingusias apsaugos priemones kas nors pavogė, R.Karbauskiui tai – tuščia istorija

Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui paskelbus, kad nežinia kur prapuolė dalis pernai kovą iš Kinijos pirktų apsaugos priemonių, tuo metu sveikatos apsaugos ministro ir operacijų vadovo pareigas ėjęs Aurelijus Veryga sako netikintis, kad šias priemones kas nors galėjo pavogti. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis šios istorijos nesureikšmina, o buvęs premjeras Saulius Skvernelis svarsto, kad ministerija galbūt apsiskaičiavo.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketvirtadienį pranešė kreipusis į Generalinę prokuratūrą, kad ši pradėtų ikiteisminį tyrimą dėl pasisavintų beveik 850 tūkst. vienetų įvairių medicininės apsaugos priemonių ir žalos valstybei.

„Aš visko ir nežinau – pirmiausia neaišku, ko ten trūksta, kas ten kur dingo ir ko pasigesta. Aš tik noriu priminti, kokia buvo sudėtinga logistika: ir lėktuvais keliavo, ir geležinkeliu, ir saugojama buvo ne tik Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėliuose, bet ir Lietuvos pašto sandėliuose. Paskui keliaudavo į ligonines, į miestus. Tikrai buvo super sudėtinga logistika. Tai kurioje vietoje pasigedo, ko ten nerado, man labai sunku pasakyti – nežinau“, – ketvirtadienį 15min sakė buvęs sveikatos apsaugos ministras.

Politikas teigė, kad labiau tikėtina, jog prekės nebuvo tinkamai suskaičiuotos, nei kad jas kas nors pasisavino.

Na, nemanau, žinokit, kad jas kas nors pavogė. Gal – bet mažai tikėtina.

„Na, nemanau, žinokit, kad jas kas nors pavogė. Gal – bet mažai tikėtina“, – patikino jis ir pridūrė, kad ESSC sandėliai yra saugomi.

Anot buvusio ministro, saugomi turėjo būti ir Lietuvos pašto sandėliai, kuriuose buvo laikoma dalis prekių.

Vėliau pokalbyje A.Veryga visgi pasvarstė, kad „kas nors ką nors pavogti galėjo“, tačiau čia pat tuo vėl suabejojo.

Prieš šį pirkimą Vyriausybė pernai pranešė, kad Kinijoje užsakyta 1,8 mln. respiratorių, 5,7 mln. veido kaukių, 1,8 mln. vienkartinių kepuraičių, 0,8 mln. apsauginių akinių, 1,8 mln. vienkartinių chalatų, per 1 mln. apsauginių kombinezonų su gobtuvu, 15 mln. vienkartinių pirštinių, 3,6 mln. antbačių.

Spėlioju: vežant geležinkeliu kas nors ką nors galėjo padaryti, pradingti. Bet tikrai būtų pastebėję.

„Kažkas kažko galbūt nesuskaičiavo, nesuvaikščiojo informacija ir dabar, kai jau yra laiko, matyt, susiskaičiavo tiksliau (...) Spėlioju: vežant geležinkeliu kas nors ką nors galėjo padaryti, pradingti. Bet tikrai būtų pastebėję“, – svarstė A.Veryga.

A.Veryga pabrėžė, kad suskaičiuoti visas prekes buvo sudėtinga ir dėl to, kad jos keliavo ne į vieną vietą. Be to, jis pabrėžė, kad buvo stengiamasi kuo greičiau jas išdalyti, dėl to jų apskaita galėjo nebūti tokia kruopšti.

Anot jo, gavus apsaugos priemones niekas neplėšė dėžių ir neskaičiavo, kiek tiksliai vienetų gavo.

„Ko čia turėjo būti 20 vagonų? Kažkokių labai lengvų priemonių, kurios didelį tūrį užima. Tai čia kas? Respiratoriai kokie nors, kurie lengvi. Bet nežinau, žinokit, sunku man būtų įsivaizduoti, kad tokie kiekiai galėjo būti neapskaičiuoti. Gal. Gal ir tiekėjai kažko neatvežė, matyt, ir su jais reikia aiškintis“, – svarstė jis.

SAM spaudos konferencijoje paskelbta, kad į tiekėjus buvo kreiptasi ir šie patikino pristatę visas užsakytas prekes.

„Viską atidavė? Na, nežinau tada. Tada nežinau“, – kalbėjo A.Veryga.

R.Karbauskis girdi pirmąsyk

Buvusios didžiausios valdančiosios partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) – pirmininkas Ramūnas Karbauskis sakė pirmą kartą išgirdęs apie galimą tokį medicinos priemonių dingimą.

„Ne, nieko nesu girdėjęs. Pirmą sykį girdžiu apie tai iš viso. Ir, kaip pasakyti, abejoju, ar čia yra koks nors dalykas, nes SAM vadovavo A.Veryga, o juo aš neabejoju nė sekundę“, – pabrėžė R.Karbauskis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Tai – ne pirma istorija dėl su COVID-19 pandemija susijusių viešųjų pirkimų.

Rugpjūčio pabaigoje iš pareigų pasitraukė įtarimų dėl greitųjų testų pirkimo sulaukusi sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė, teisėsaugos akiratyje atsidūrė tuometis Vyriausybės pirmasis vicekancleris Lukas Savickas.

R.Karbauskis mano, kad dabartinė istorija, lygiai kaip buvusi, esą baigsis šnipštu.

„Jos yra visos tuščios. Ta prasme, reikia nukreipti dėmesį arba tuo momentu, kada tai darė praeitais metais, reikėjo sukelti tokį nepasitikėjimą valdžia, ir tai buvo daroma. Kai mes panagrinėjome giliau tą situaciją, mes įsitikinome absoliučiai, nagrinėdami Lietuvos pavyzdžius ir nagrinėjant pasaulio pavyzdžius, aplinkui mus esančius, kad jokių problemų nebuvo tuo laiku. Nes kaltinimai buvo, kad neva kažkas pirko brangiai, galėjo pirkti pigiai ir taip toliau, ir taip toliau“, – komentavo LVŽS pirmininkas.

„Ir šitoje situacijoje, kaip tada sakiau, tą ir pakartosiu: o kuo viskas baigėsi iš tų pavasarinių praeitų metų kaltinimų, kad valdžia neva vykdė neteisingus pirkimus? Niekas nesibaigė, nes tiesiog nebetęsiama nieko – užtilo, apmirė ir tyla. Vadinasi, pasibaigs vienu dalyku – pasibaigs tuo, kad byla bus uždaryta. Aš tuo net neabejoju“, – mano R.Karbauskis.

S.Skvernelis: nesu tikras, ar prekės dingo

Komentuodamas situaciją, buvęs premjeras Saulius Skvernelis teigė anksčiau nieko nežinojęs apie dingusias asmens apsaugos priemones.

Pasak jo, nėra taip sunku išsiaiškinti, kur jos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Man nebuvo jokios informacijos žinoma ir nesu šiandien tikras, ar prekės dingo. Keista, kaip Sveikatos apsaugos ministerija nesugeba elementarių dalykų atlikti. Jeigu prekės pasiekė Lietuvą, o jos pasiekė Lietuvą – yra ir Kinijos muitinės, ir Lietuvos muitinės dokumentacija, pasiekė sandėlį. Jeigu kažkas paima iš sandėlio, pasirašo, kad paima 10 tūkst. kažko. Tas, kas gavo, pasirašo, kad paėmė 10 tūkst. kažko. Reikia pasižiūrėti dokumentaciją, ir tai labai aiškiai matysis, kur tos prekės, kas paėmė ir kas kažko neperdavė“, – žurnalistams Seime komentavo S.Skvernelis.

„Jeigu kažkas pasiėmė iš sandėlio, bet neperdavė ligoninei, vadinasi problema pas tą, kas paėmė. Jeigu kažkas perdavė ligoninei, ligoninė priėmė, bet neišdalijo, tai vadinasi ligoninės problema“, – sakė politikas.

Ši valdžia labai daug visko neranda, o paskui paaiškėja, kad randa.

Jis neatmetė galimybės, kad SAM bus apsiskaičiavusi: „Ši valdžia labai daug visko neranda, o paskui paaiškėja, kad randa <...>. Čia elementarūs buhalteriniai dalykai.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukas Savickas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukas Savickas

Buvęs Vyriausybės pirmasis vicekencleris, dabar – Seimo narys L.Savickas 15min teigė, kad šis pirkimas buvo vienas iš klausimų, kuriuos svarstė sudaryta koordinacinė darbo grupė. Tačiau detalių jis teigė pakomentuoti negalintis.

„Vyriausybė turėjo suformavusi tam tikrą koordinacinį komitetą, kur atsakingos įstaigos informuodavo apie eigą, aš tame formate buvau vienas iš grupės narių. Bet jokiame formate nebuvau atsakingas už pirkimus, kad galėčiau detales kažkokias pakomentuoti“, – aiškino jis.

L.Savicko teigimu, geriausiai visus niuansus turėtų atsiminti tuometis operacijų vadovas A.Veryga.

Paklaustas, kaip galėjo pradingti tiek prekių, L.Savickas teigė to negalintis pakomentuoti, nes dar nėra susipažinęs su pateikta informacija.

„Jis gal detaliau susipažinęs. Aš dabar išlindau iš susitikimo ir bandau pasiklausyti, ką ten pranešė“, – kalbėjo jis.

L.Savickas pabrėžė, kad ir pati SAM dar nėra nustačiusi, ar čia vidinės apskaitos, logistikos, pristatymo ar kiti klausimai.

„Suprantu, kad kol kas tai yra tik kylantys klausimai. Kol kas tik galiu pasakyti, kad jeigu kažkokių klausimų kylą, ministerijos pozicija yra teisinga viską išsiaiškinti“, – pabrėžė jis.

I.Šimonytė: nežinau, kas atsitiko

Premjerė Ingrida Šimonytė nesiėmė spėlioti, kur dingo asmens apsaugos priemonės.

Pasak jos, tai turi išsiaiškinti teisėsauga.

„Nežinau, kas atsitiko: ar kažkieno sąskaitoje atsirado pinigai, ar kažkas kažką praganė, ar kurs nors yra kokios nors klaidos. Aš tikrai negaliu atspėti ir nenoriu spėlioti, nes tai turbūt būtų nelabai atsakinga. Čia, turbūt, lengviausia būtų ką nors kaltinti, bet – ne mano mada. Noriu, kad išsiaiškintų institucijos ir atsakys į tuos klausimus“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams komentavo ministrė pirmininkė.

Apie situaciją ji teigė turinti tiek pat informacijos, kiek skelbiama viešai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min