Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 spalio 11d. 19:45

„Baltosios pirštinės“: silpnoji rinkimų grandis – komisijų darbo kokybė

Lietuvoje prasidėjo LR Seimo rinkimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Seimo rinkimai

19-os valandos duomenimis, rinkimų stebėjimo organizacija „Baltosios pirštinės“ užregistravo 760 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. Dauguma jų yra fiksuoti organizacijos deleguotų rinkimų stebėtojų, kurie per rinkimų dieną aplankė daugiau nei 1200 apylinkių, t. y. apie 62 procentus visų balsavimo vietų Lietuvoje. Nepriklausomi rinkimų stebėtojai kas trečioje apylinkėje atrado bent po vieną rinkimų pažeidimą, skelbiama organizacijos pranešime spaudai.

Dažniausiai užfiksuota neplombuotos ar neteisingai plombuotos balsadėžės – tokių atvejų net 160. Dažnai pasitaikė, kai rinkėjai ėjo į balsavimo kabinas ne po vieną, rinkimų komisijų nariai ketino patarti rinkėjams, už ką, balsuoti, aplink rinkimų apylinkes rasta politinės reklamos.

Taip pat stebėtojai atkreipė dėmesį į kitas svarbias sritis: bent 200 iš lankytų apylinkių buvo nepritaikytos fizinę negalią turintiems asmenims, tiek pat apylinkių pastebėta asmenų, kurie nedėvėjo ar netinkamai dėvėjo asmens apsaugos priemones.

120 rinkėjų „Baltosioms pirštinėms“ pranešė apie tai, kad užsiregistravus balsuoti saviizoliacijoje, pas juos rinkimų komisija neatvyko ir jie negalėjo realizuoti savo rinkimų teisės. Informacija buvo perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai ir bent daliai piliečių buvo sudarytos sąlygos balsuoti, tačiau rinkimų stebėjimo organizacija pastarojo klausimo nepaliks ir su negalėjusiais balsuoti rinkėjais ieškos galimų sprendimų situacijai keisti.

Rinkimų dieną gauta tik 14 pranešimų dėl galimo rinkėjų papirkimo, iš kurių vos 8 atvejai perduoti Lietuvos policijai. „Baltųjų pirštinių“ mobilieji ekipažai, kurie aktyviai vykdė stebėseną ir rinkimų apylinkių išorėje, rizikingose vietose, užfiksavo tik kelis įtartinus atvejus, dėl kurių bendravo su policijos pareigūnais.

Rinkimų stebėsenos organizacija aktyviai konsultavo rinkėjus jiems aktualiais klausimais – sulaukta pusantro šimto užklausų telefonu ir socialiniuose tinkluose. Rinkėjai dažnai susidūrė su problema, kad rinkimų komisijos jiems neleidžia balsuoti, nes pastarieji atvyko ne į savo apylinkę, nors ir toje pačioje apygardoje. Taip pat buvo atvejų, kai rinkėjai ieškojo galimybių balsuoti kitoje apygardoje.

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ yra pirmoji ir vienintelė nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija Lietuvoje, siekianti užtikrinti skaidrius rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

00:46
01:22
04:47

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min