Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 11d. 11:06 , Atnaujinta: 2019 spalio 11d. 12:41

Baseine, kur chloru apsinuodijo vaikai, naudotas „neegzistuojantis“ įrenginys

Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseinas

Rugsėjo pabaigoje Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine chloru apsinuodiję vaikai pamažu sveiksta, policija tęsia ikiteisminį tyrimą, o savivaldybė baigė savo situacijos vertinimą. Aptikta, kad baseine naudotas „neegzistuojantis“ cheminių medžiagų dozavimo įrenginys. Tačiau trūkumai pašalinti ir baseinas gali veikti toliau. Jam bus ieškoma nuolatinio vadovo, o pavasarį planuojamas remontas.

Savivaldybės užsakymu „Poolservice“ atliko Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseino patikrinimą.

„Atsižvelgiant į visas nustatytas aplinkybes daroma išvada, kad savaiminis cheminių reagentų Cl ir pH (natrio hipochlorito ir sieros rūgšties) susimaišymas vamzdyne ir cheminės reakcijos katalizavimas (padidinta temperatūra) įvyko dėl netinkamai sumontuotos įrangos „Dostech 3D“, kas ir lėmė nuodingųjų dujų išsiskyrimą baseine“, – teigiama specialisto išvadoje.

Įrenginį patikrino 9 dienos iki nelaimės

Automatinis cheminių reagentų matavimo – dozavimo įrenginys „Dostech 3D“ baseine buvo įrengtas 2014 m. už beveik 26 tūkst. litų. Darbus atliko įmonė „Optika ir technologija“.

Šiemet rugsėjo 13-ąją – likus devynioms dienoms iki nelaimės – ta pati įmonė šį įrenginį patikrino ir kalibravo.

Įmonė tyrėjams nurodė, kad prisiima visą atsakomybę už įrenginį ir deklaruoja, kad jis atitinka higienos normas ir kitus keliamus reikalavimus.

„Optika ir technologija“ vadovė Laima Kandrotienė 15min nurodė, kad vykstant ikiteisminiam tyrimui daug komentuoti negali. Tačiau ji patikino, kad nelaimė yra „vidiniai baseino reikalai“.

„Įrangos priežiūrą vykdė patys baseino darbuotojai ir čia jų nekompetencija greičiausiai“, – tvirtino ji.

Direktorė akcentavo, kad kalibravimas ir nelaimė – niekaip nesusiję dalykai. „Tai yra elektrodų kalibravimas – pH elektrodo ir chloro elektrodo – tai visiškai nesusiję dalykai. Elektra dingo iš skydelio, perjungimai buvo iš skydelio, tai čia įrenginys ir skydelis yra du skirtingi dalykai“, – aiškino ji.

Tačiau specialistai išvadose tvirtina, kad pateikta elektrotechnikos gaminio „Dostech 3D“ atitikties deklaracija neatitinka teisės aktų reikalavimų, todėl neįmanoma nustatyti, ar pats gaminys nekelia rimto pavojaus sveikatai ir saugai.

Vilniaus savivaldybės nuotr./Įrenginys Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine
Vilniaus savivaldybės nuotr./Įrenginys Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine

„Įvedus produkto pavadinimą „Dostech 3D“ į internetinės paieškos sistemą www.google.com paieškos sistema tokio gaminio neaptinka, tikėtina toks gaminys neegzistuoja“, – nurodoma išvadoje.

Vis dėlto, specialistų vertinimu, baseine po nelaimės buvo įdiegtos papildomos techninės saugą užtikrinančios priemonės, todėl baseinas gali veikti. Jį eksploatuoti saugu.

Baseiną remontuos

Vilniaus savivaldybė planuoja, kad baseinas pavasarį bus rekonstruojamas, o jam bus ieškoma nuolatinio vadovo.

Dabartinis laikinasis Moksleivių sveikatos centro vadovas Vytautas Janušaitis 15min sakė, kad jam būtų įdomu siekti šių pareigų.

Jis neslėpė, kad kapitalinio baseino remonto siekė nuo pat tos dienos, kai tapo laikinuoju Moksleivių sveikatos centro vadovu. Tam centras yra sukaupęs ir beveik trečdalį reikalingų lėšų.

Policija po nelaimės baseine ikiteisminį tyrimą yra pradėjusi dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo dėl neatsargumo. Įtariamųjų kol kas nėra, tačiau už tokį nusikaltimą gresia areštas arba laisvės atėmimas iki vienerių metų.

Baseino vadovas V.Janušaitis teigė, kad jis iki šiol nėra apklaustas. BNS jis patvirtino, kad baseino darbuotojas, kuris buvo tiesiogiai atsakingas už baseino techninę priežiūrą nelaimės dieną, iškart po incidento parašė prašymą išeiti iš darbo.

„Jis nebuvo jaunas, buvo gerokai virš pensinio amžiaus. Matydamas, kad nėra toks naudingas ir aktyvus, jis pasiprašė atleidžiamas. Tikrai tam neprieštaravau (...) Kai įvykis įvyko, buvo sustojęs siurblys, jį įjungus darbuotojas neatliko pareigų – neišvedė vaikų iš baseino. Bet pažeidimai pašalinti“, – teigė direktorius.

Jis pripažino savo klaidą tik dėl to, jog apie incidentą iškart neinformavo savivaldybės, tačiau tikino, kad į nelaimę reaguota tinkamai, taip pat užtikrinta, kad ateityje tokie incidentai nepasikartotų.

„Apgailestauju, kad savivaldybei teko apie tai sužinoti iš žiniasklaidos, kad tas nutikimas įvyko, bet procedūriškai viskas buvo padaryta tinkamai, vaikai trenerio ir tėvelio išvesti iš vandens, darbuotojų iškviesta greitoji pagalba, iškviesta policija, bendradarbiavome, visa informacija buvo suteikta“, – tvirtino V.Janušaitis.

V.Janušaitis akcentavo, kad aparatas, dėl kurio, kaip manoma, kilo nelaimė buvo įsigyta iki jam pradedant vadovauti baseinui.

Jo žiniomis, sistema surenkama iš skirtingų koponentų. Pasak V.Janušaičio, tokia sistema veikia ne viename Lietuvos baseine.

Šiuo metu, pasak direktoriaus, užtikrinama, kad net ir sustojus siurbliui, dozavimo aparatas išsijungtų.

„Tokio atvejo, koks įvyko, daugiau niekada nepasikartos“, – tvirtino jis.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min