Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2022 07 11

Be cenzūros: ką lietuviai mano apie Gitaną Nausėdą

Koronaviruso pandemijos pradžioje 2020-ųjų kovą prezidentas Gitanas Nausėda paskambino pasienyje įstrigusiems lietuviams, kai jiems kelią užtvėrė griežtą karantiną įvedusi Lenkija. G.Nausėda nutarė tiesiogiai juos informuoti apie derybas su Lenkijos prezidentu dėl tranzitinio kelio ir paraginti nesiimti blokados. Prezidento telefono numeris buvo nufilmuotas ir pateko į žiniasklaidą. Šalies vadovas turėjo jį pasikeisti.
Prezidentas Gitanas Nausėda
Prezidentas Gitanas Nausėda

Šis iki šiol neskelbtas nutikimas atspindi G.Nausėdos tiesioginio bendravimo su žmonėmis siekį.

Vos pradėjęs dirbti, jis pažadėjo dėmesį tai visuomenės daliai, kurią pats pavadino „tyliąja Lietuva“ – žmonėms regionuose, neįgaliesiems, emigrantams, senjorams.

Sekdamas linija, 2021 metų gegužę prezidentas kreipėsi į Šeimų maršo dalyvius Vingio parke, kur išryškino savo socialiai konservatyvesnes pažiūras į šeimą ir LGBT bendruomenę.

Šalininkų akyse G.Nausėda tapo atsvara užsisklendusiam ir arogantiškam Vilniaus elitui. Kritikų vertinimu, žadėtas vienytojo vaidmuo G.Nausėdai pasirodė per sunkus, ir užuot įgalinęs tyliąją Lietuvą, prezidentas įgarsino tamsiąją Lietuvą.

Dėl įtakos užsienio politikoje su valdančiaisiais pečiais nuolat besistumdžiusiam G.Nausėdai tikru lyderystės išbandymu tapo Rusijos agresija Ukrainoje.

Antradienį G.Nausėda minės trečiąsias prezidentavimo metines – ta proga žiniasklaidoje vėl mirgės politikų ir ekspertų vertinimai. Tačiau ką apie G.Nausėdą mano paprasti lietuviai?

15min žurnalistai kreipėsi į 23 rinkėjus iš skirtingų visuomenės grupių. Interviu žurnalistams jie atvirai papasakojo, ką mano apie G.Nausėdos būdo bruožus, prezidento laikyseną per karą ir pandemiją, jo nuostatas LGBT bendruomenės atžvilgiu. Respondentai atrinkti bendradarbiaujant su tyrimų bendrove „Norstat LT“. Kai kurie sutiko būti cituojami vardu ir pavarde, kai kurie – tik vardu ar inicialais.

Prezidento stuburas

G.Nausėda į prezidento postą įžengė neturėdamas nei tvirto politinio užnugario, nei vadovavimo patirties, taigi stebėtojai akylai sekė, kaip greitai jis mokysis ir tobulės.

Nemažai daliai rinkėjų imponavo G.Nausėdos reprezentatyvumas. Jei prezidentė Dalia Grybauskaitė dažnai atrodydavo kaip asketiška tarnautoja, G.Nausėda skiria daugiau dėmesio simbolizmui ir aukštuomenės kultūros atributams.

Nevieši sociologiniai tyrimai parodė, kad tarp svarbių faktorių vertinant prezidentą yra lytis bei šeiminė padėtis.

Seksistinių pasvarstymų apie politikus ne kartą išgirdo ir15min žurnalistai. Nors kai kurie jų gali būti įžeidžiantys, respondentų kalba pateikta netaisyta, siekiant autentiškai atspindėti visuomenės nuotaikas.

Romualdas Selvenis, buvęs veterinarijos gydytojas iš Radviliškio, 60 metų: „Jam reikėtų turėti tvirtesnį stuburą, ypač su tais konservatoriais, su opozicija tariantis. Kažkaip jis nori visiems geras būti.“

Viktorija Griniūtė, LSMU studentė iš Panevėžio, 19 metų: „Jis yra neieškantis žodžio kišenėje žmogus. Jis už savo žodžius daugiau ar mažiau atsako, nelepteli bet ko ir bet kada.“

Andrius, teisininkas iš Panevėžio, 39 metų: „Žmogus stengiasi, bet nesigauna, gal patirties stoka? Man trūksta lyderio savybių. Kaip žmogus, atrodo per minkštas tokiam darbui.“

Virgilijus Kamarauskas, buhalteris iš Kauno, 60 metų: „Vertinu normaliai. Praktiškai viskas patinka – man priimtinas, gal iš pradžių patirties tik trūko. Moka kalbėti, atstovauja Lietuvai gerai.“

Tomas iš Šilalės, dirba su miško technika, 30 metų: „Skaito tiktai, bet kažkaip rimčiau, ką žiūrėjo buvusi prezidentė, nepasako, visko bijo, matosi net iš akių.“

Jolanta, bedarbė iš Marijampolės, 54 metų: „Šeimyniškas, ramus žmogus, matyti, kad mylintis šeimą. Jis žmogus gana atsargus, gal reikėtų ryžtingesnių sprendimų dėl užsienio, vidaus politikos, gal aštresnių pasisakymų pasigendu.“

Algimantas, pensininkas iš Alytaus rajono, 79 metų: „Išvaizdus vyras, arogantiškas. Su ta moterimi, Šimonyte, kažko nesutaria ir pykstasi, tai vyras turėtų nusileisti, diplomatiškiau santykius spręsti, tai nelabai susivaldantis žmogus.“

Andrius, įmonės direktorius iš Vilniaus, 45 metų: „Bando išlaikyti savo veidą, bet per daug pataikauja kvailiems Vyriausybės sprendimams. Jis taktiškas žmogus, bet be strategijos. Jis yra orientuotas į trumpalaikę taktiką, bet jis neturi strategijos ateičiai.“

Vida iš Užventės, 47 metų: „Jis turi tą tokią tvirtą poziciją. Laikosi demokratijos, sakyčiau, tos savo tvirtos nuomonės. Orus jisai žmogus. Nuoširdumas pas jį yra. Šeimos žmogus.“

O. iš Vilkaviškio, 27 metų: „Jis atrodo tokio labai ramaus būdo. Nežinau, kaip įvardinti. Aplamai, intelektualus žmogus. Daug skaitantis, apsišvietęs... Toks bendras inteligentiškumas.“

Alvydas Jokštas, buvęs teisininkas iš Telšių rajono, 66 metų: „Jam galiu į akis pasakyti, kad jis yra bailys. Bijo pasinaudoti Konstitucijos suteiktomis teisėmis.“

Virginijus Butas, stalius iš Rokiškio, 60 metų : „Santūrumas. Man taip atrodo. Jis santūrus, kaip žmogus.“

Zita iš Panevėžio, 66 metų: „Atrodo, kaip ir normaliai šneka, bet negali jis visko pasakyt. Jei būčiau aš jo vietoje, sakyčiau: moteriškės, užsičiaupkit! Bet va to jis negali pasakyt.“

Ilona, mokytoja iš Joniškio, 54 metų: „Nėra stiprios nuomonės, norėtųsi tvirtesnės nuomonės. Atrodo nelietuviško temperamento – per daug ramus. Jis taktiškas, dalykiškas, santūrus.“

Elena Malašauskienė, pensininkė iš Elektrėnų, 73 metų: „Charakteris per minkštas. Gauna daug kritikos strėlių, su juo Vyriausybė nesiskaito.“

Jolanta, bedarbė iš Marijampolės, 54 metų: „Apskritai patinka toks žmogaus išlaikytumas, nėra isterikos, veiksmai kaip ir apgalvoti.“

Audronė, valstybės tarnautoja iš Šiaulių, 59 metų: „Manau, kad jis gal turi užsispyrimo siekti kažkokių tikslų, kurių ir pasiekęs yra aukštų, bet gal ne tuos patarėjus išsirenka, tiesiog nesugeba savo nuomone vadovautis tokia vieninga. Mėtymasis toks.“

Rūta, pensininkė iš Kauno, 78 metų: „Jis bankininkas, ekonomistas ir jis žino, jis išmano, jis siūlo savo nuomones visokias. Man tai patinka, kad jis stiprus šioje srityje, bet gal kitose srityse gal ir galėtų... Jis kultūringas žmogus yra.“

Mantas, studentas iš Vilniaus, 22 metų: „Labiausiai nepatinka nuomonės neturėjimas, ėjimas paskui visuomenės nuomonę – stuburo neturėjimas.“

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda

Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas

Pagal Konstituciją, Respublikos prezidentas yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas ir sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus.

Šios dvi funkcijos tapo ypač aktualios, Rusijai įsiveržus į Ukrainą.

Andrejus, šaltkalvis iš Šiaulių, 52 metų: „Visumoje gal ir palaikau, tačiau vienareikšmiškai sunku atsakyti. Pavyzdžiui, Kaliningrado krizė – informacijos buvo labai mažai, o rusų propaganda labai veikė. Aš, kaip rusakalbis, iš visų pusių internete matau, kad jau viskas, Lietuvai šakės. Aišku, aš suprantu, kad čia tik gąsdinimas. Tačiau iš mūsų valdžios man trūko informacijos.“

Virginijus Butas, stalius iš Rokiškio, 60 metų: „Labai palankiai vertinu. Dėl Kaliningrado, dėl viso kitko. Dieve mano, net pats Zelenskis jį labai gerbia.“

Rasa, auklėtoja iš Panevėžio, 33 metų: „Aš norėčiau, kad jis aiškiau išreikštų savo poziciją kaip prezidento. Man dažnai jaučiasi, kad jis pritaria dažnai mūsų Seimui ir Vyriausybei. Neturi savo tvirtos nuomonės.“

Viktorija Griniūtė, LSMU studentė iš Panevėžio, 19 metų: „Galbūt politiškai nekorektiška būtų, bet iš Nausėdos norėtųsi stipresnio spaudimo prieš Putino režimą. Bet iš kitos pusės nebūtinai tai būtų teisingas sprendimas, nes galima iššaukti dar didesnius pavojus.“

Romualdas Selvenis, buvęs veterinarijos gydytojas iš Radviliškio, 60 metų: „Jam gi užsienio politikai priklauso vadovauti, o dabar Gabrielius pirmu smuiku ten groja.“

Audronė, valstybės tarnautoja iš Šiaulių, 59 metų: „Puikiai vertinu. Pirmą kartą dabar taip gerai pasakiau! Šioje situacijoje tai gerai, viskas tvarkoje“.

Elena Malašauskienė, pensininkė iš Elektrėnų, 73 metų: „Teigiamai, nenusileidžia Rusijai, palaiko sankcijų paketus“.

Ginčai su valdančiaisiais

Prieš Seimo rinkimus konservatoriai nebuvo G.Nausėdos favoritai, jis svarstė, kad su socialdemokratais dirbti būtų lengviau, bet rinkimų kampanijos metu nusprendė išlikti neutralus ir į koalicijos formavimą pernelyg nesikišo.

Santykiai su konservatoriais nesusiklostė – įvairių aukštų pareigūnų skyrimas stringa iki šiol, pandemijos metu apsižodžiavimai buvo tapę kasdienybe, o ginčai nekart persikėlė ir į užsienio politiką.

G.Nausėda daug dėmesio skiria regionams – paprastai kas mėnesį aplanko vis kitą rajoną, kur organizuoja sau darbo dieną, rengia Regionų forumą, palaiko savivaldos inicijuojamus politinius pokyčius. Jis tikisi, kad tai padės kovose dėl įtakos ir leis sutelkti paramą kitiems rinkimams. Santykyje su miestų elitu, žiniasklaida ir politinės nuomonės formuotojais atramos taškų G.Nausėda turi mažiau.

Vida iš Užventės, 47 metų: „Tie nesusikalbėjimai nėra gerai. Aš manau, kad nuo mūsų valdžios vis tiek daug priklauso ir mūsų gyvenimai. Tai yra šiek tiek ir žurnalistų (kaltė), kad jie šiek tiek įkiša ir parodo, nes žmonėms patinka intrigos. Bet tikrai neturėtų būti bent jau į viešumą keliama. Ir galima būtų nuslopinti ir kažkaip neparodyti, nes žmonės visa tai mato ir tai tikrai nekelia jų prestižo.“

Ona Valaitytė, pensininkė iš Kauno, 80 metų: „Valdantieji labai stengiasi. Viską daro jie neblogai, o prezidentas amžinai kritikuoja.“

Alvydas Jokšas, buvęs teisininkas iš Telšių rajono, 66 metų: „Jie pamatė, kad Nausėda yra silpnas, kai kuriais atvejais bailokas, todėl pradėjo spausti, kad į tuos Europos tarybos susitikimus važiuotų Šimonytė, kad būtų pažemintas prezidento autoritetas. Tas konfliktas kaip ir užprogramuotas yra, nes ne tas prezidentas yra. Turėjo būti, kaip supratau, Šimonytė prezidentė. Prezidentas turėtų būti stipresnis, nebijotų pasakyti savo nuomonės, nes žmonės jį rinko.“

Andrius, įmonės direktorius iš Vilniaus, 45 metų: „Bando išlaikyti savo veidą, bet per daug pataikauja kvailiems Vyriausybės sprendimams. Jis turėjo šią Vyriausybę paleisti jau prieš metus ir pareikalauti naujų žmonių.“

Lukas, vadybininkas iš Kauno, 27 metų: „Aš esu valdančiųjų pusėje, konfliktai atrodo juokingai.“

Algimantas, pensininkas iš Alytaus rajono, 79 metų: „Prezidentas turi didelę galią tuos konfliktus užgesinti. Tegu jie viduje ten nosis išsidaužo, bet visuomenėje tegu to neskleidžia ir nekenkia Lietuvos įvaizdžiui.“

Mantas, studentas iš Vilniaus, 22 metų: „Bereikalingas reikalas, atrodo juokingai. Povandeniniai žaidimai vyksta, o realus darbas nevyksta. Vertinu neigiamai, tačiau nežinau, kuri pusė yra kaltesnė.“

Karikatūra: Gitanas Nausėda ir Gabrielius Landsbergis
Karikatūra: Gitanas Nausėda ir Gabrielius Landsbergis

LGBT teisės

G.Nausėda dar rinkimų kampanijos metu ryškino savo konservatyvias krikščioniškas vertybines nuostatas. Jis paskelbė, kad būtų vetavęs Seime svarstytą partnerystės įstatymą, nes tos pačios lyties asmenų partnerystė būtų beveik prilyginta santuokai, kuri pagal Konstituciją galima tik tarp vyro ir moters.

Didelio atgarsio sulaukė jo kreipimasis į Šeimų maršo dalyvius Vilniuje – šalininkai mano, kad jis elgėsi nuosekliai, norėdamas pasiekti visą visuomenę; kritikams jis pernelyg susitapatino su itin prieštaringos reputacijos maršo organizatoriais, taigi stojęs į vieną pusę tik supriešino žmones.

Algimantas, pensininkas iš Alytaus rajono, 79 metų: „Jis reaguoja kaip normalus šeimos žmogus, vyras, kuris tikriausiai dar yra pajėgus. Aš nepritariu irgi šiai politikai.“

Virgilijus Kamarauskas, buhalteris iš Kauno, 60 metų: „Blogai vertinu. Jis yra prieš homoseksualus. Vakarų pasaulis turi tai priimti – jie irgi yra žmonės, jiems irgi reikia teisių, tuo metu Nausėda buvo susidėjęs su šeimų maršu. Prezidentas turi visiems atstovauti ir homoseksualams. Turi suteikti teises – partnerystę.“

Elena Malašauskienė, pensininkė iš Elektrėnų, 73 metų: „Prezidento laikyseną vertinu gerai. Esu iš Marijos žemės ir už tradicinę šeimą. Neturiu nieko prieš kitos orientacijos žmones, bet per daug visur jie save demonstruoja, jie per daug susireikšminę.“

Viktorija Griniūtė, LSMU studentė iš Panevėžio, 19 metų: „Neutrali tokia jo laikysena. Jis nėra pasisakęs prieš, bet ir už. Manęs tai netrikdo. Mano nuomonė irgi neutrali. Jis kaip prezidentas, gal ir gerai, kad nesupriešina tam tikrų visuomenės sluoksnių. Nes yra senyvo amžiaus, seno kirpimo žmonės, kurie nėra teigiamai nusistatę dėl pokyčių.“

Rūta, pensininkė iš Kauno, 78 metų: „Jis čia neturi savo nuomonės, man atrodo, jam baisu pasakyti, ar taip, ar ne.“

Mantas, studentas iš Vilniaus, 22 metų: „Asmeniškai man pozicija nepatinka, aš jai nepritariu. Tačiau iš kitos pusės – prezidento nenuoseklumas tapo nuoseklumu – Nausėda eidamas į rinkimus sakė, kad nelabai tam pritaria, nenorėtų, kad tai įvyktų. Jis toliau tai niekieno pozicijai ir atstovauja. Man ta pozicija nepatinka, bet jis jos laikosi“.

COVID-19 pandemija

COVID-19 pandemijos metu G.Nausėda ne kartą ragino žmones skiepytis nuo viruso, tačiau dėl spaudimo priemonių ir ribojimų dažnai apsižodžiuodavo su valdančiaisiais.

Vida iš Užventės, 47 metų: „Per kovidą, sakyčiau, kad jis ir žmones palaikė. Stengėsi išlaikyti tą draugišką atmosferą, ko nelabai pavyko suvaldyti. Matot, juk pas mus prezidentas nelabai žodžio turi. Mes turime suprasti ir tai, kad ne nuo jo viskas priklauso. Jis stengėsi, darė kaip geriau, bet ne viskas pavyko.“

Jolanta, bedarbė iš Marijampolės, 54 metų: „Tuo metu atrodė, kad prezidento pas mus nebuvo ir kad jis apskritai nuomonės šiuo klausimu neturėjo. Turėjo daugiau su visuomene bendrauti, savo poziciją išsakyti, savo nuomonę, bent jau aš neišgirdau to iš jo.“

Alvydas Jokšas, buvęs teisininkas iš Telšių rajono, 66 metų: „Šiuo atveju aš galiu pasakyti, kad jo pozicija mane labai nuvylė. Kai buvo įvedinėjami galimybių pasai, kai buvo įvedinėjami ribojimai judėjimui tarp savivaldybių, buvo įvedinėjami įvairūs draudimai... Manęs netenkino kaip valstybės vadovo bailios pozicijos. Kodėl jis tylėjo? Dėl savo reitingų.“

Andrejus, šaltkalvis iš Šiaulių, 52 metų: „Normaliai, viskas gerai. Vertinu teigiamai dėl skiepijimosi irgi, aš pats skiepijausi ir jokių problemų, pilnai palaikau. Viskas buvo aišku, viskas sutvarkyta, pasakyta, kaip ir kas bus, komunikacija aiški, man jokių klausimų nekilo, taip, manau, ir turėtų būti.“

Andrius, juristas iš Panevėžio, 39 metų: „Tai griežtint, tai negriežtint, Vyriausybę kritikuoja ten, kur nereikėtų. Pandemijos metu pritrūko lyderio savybių.“

Jonas Kauneckas, vyskupas emeritas iš Panevėžio, 84 metų: „Jis pritaria skiepams, pats skiepijosi. Nausėda nesijungė į būrį žmonių, kurie nepritaria skiepams. Aš pats visus tris kartus pasiskiepijau“.

Audronė, valstybės tarnautoja iš Šiaulių, 59 metų: „Čia ypatingai pasireiškė jo tas nuomonės vartaliojimas iš vienos į kitą.“

Rūta, pensininkė iš Kauno, 78 metų: „Kovidas buvo laikotarpis, kai mes visi patekome į tokią situaciją, kai nežinojome, kaip čia pasielgti. Ir vėl žmogus negali viską iškart išspręst. Jis teisingai elgėsi ir man labai gaila, kad kai kur buvo nesuprastas.“

Lukas, vadybininkas iš Kauno, 27 metų: „Neprisimenu jo šiame kontekste“.

LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Prezidentas pasiskiepijo nuo COVID-19 „AstraZenecos“ vakcina
LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Prezidentas pasiskiepijo nuo COVID-19 „AstraZenecos“ vakcina

Antrajame prezidento rinkimų ture nurungęs konservatorių kandidatę Ingridą Šimonytę, G.Nausėda prezidento pareigas pradėjo eiti 2019 metų liepos 12 dieną.

Inauguracijos renginius išrinktasis prezidentas tądien pradėjo nusilenkdamas tautos patriarchui Jonui Basanavičiui, vėliau davė priesaiką Seime, kur pažadėjo mažinti socialinę atskirtį ir toliau stiprinti šalies saugumą.

Naujausių apklausų duomenimis, 58 metų G.Nausėda išlieka populiariausias Lietuvos politikas, jį palankiai vertina 59 proc. šalies gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius